ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اهمیت و پرورش دلبستگی کودکان زیر دو سال


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دلبستگی در کودکان زیر دو سال پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


شکل گیری دلبستگی در کودکان زیر دو سال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که دلبستگی اولیه به مراقب بر سلامت هیجانی کودک در بزرگسالی به طور مستقیم تأثیر می‌گذارد. دلبستگی فرآیند برقراری و حفظ یک پیوند عاطفی است که با والدین یا مراقب اولیه ایجاد می‌شود، این فرآیند معمولا از 6 ماهگی به بعد شکل می‌گیرد و برای کودک امنیتی ایجاد می‌کند که اساس کشف و یادگیری دنیای او می‌شود. دلبستگی کودک با مراقب اولیه تضمین کننده کیفیت روابط بعدی فرد با مراجع قدرت و همسالانش می‌شود و به تنظیم هیجانی کودک در سال‌های بعدی زندگی کمک شایانی می‌کند. آگاهی بیشتر از روانشناسی کودک به شما کمک می‌کند تا فرزند خود را بهتر بشناسید و با کیفیت بیشتری با او ارتباط برقرار کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

 

شماره تماس مشاوره روانشناسی


معنای دلبستگی چیست؟

دلبستگی به این معناست که فرد به تدریج به مراقب اولیه خود وابسته می‌شود و از بودن در کنار او به احساس آرامش می‌رسد؛ در عین حال زمانی که از مراقب و منبع دلبستگی خود دور می‌شود، دچار ترس شده و احساس خطر می‌کند. احساسات اولیه نسبت به مادر از زمانی که جنین در رحم او است شکل می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلبستگی در کودکان کلیک کنید.

اهمیت دلبستگی کودکان زیر دو سال

تجربه‌هایی که انسان در دوران کودکی و سنین پایین‌تر به دست می‌آورد می‌تواند اثر عمیق‌تری در زندگی او بر جای بگذارد. یکی از مهم‌ترین این تجارب مقوله دلبستگی است. دلبستگی نوزادان و کودکان زیر دو سال جنبه تکاملی دارد و بقای آن‌ها را تضمین می‌کند. در واقع کودکان با ابراز رفتارهای تقویت کننده روابط، مانند گریه کردن، لبخند زدن و چسبیدن پیام خود را به دیگران می‌رسانند تا مورد حمایت قرار بگیرند. این ارتباط اولیه بسیار حیاتی است و کیفیت روابط بعدی کودکان، یعنی آن چه او از دیگران انتظار دارد و این که او با دیگران چگونه ارتباط برقرار می‌کند را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودک کلیک کنید.

مراحل دلبستگی قبل از دو سالگی

دلبستگی طی مراحلی ایجاد می‌شود که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

مرحله اول دلبستگی کودکان زیر دو سال: پیش دلبستگی (تولد تا 6 هفتگی)

نوزاد از بدو تولد تا حدود 6 هفتگی، از توانایی‌های مختلف فطری خود برای برقراری ارتباط با دیگران استفاد می‌کند. به عنوان مثال لبخند می‌زند، به چشمانتان خیره می‌شود، چنگ می‌زند و در مواقع ناراحتی گریه می‌کند. در واقع با استفاده از مجموعه‌ای از توانایی‌های فطری‌اش ارتباط برقرار می‌کند. اگرچه نوباوه در این سنین بو و صدای مادر و یا مراقب خود را تشخیص می‌دهد ولی هنوز نسبت به او دلبستگی پیدا نکرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش پدر و مادر کلیک کنید.

مرحله دوم: دلبستگی در حال وقوع (6 هفتگی تا 8_6 ماهگی)

در محدوده زمانی 6 هفتگی تا 8_6 ماهگی متوجه می‌شوید که فرزندتان واکنش متفاوتی نسبت به شما در مقایسه با یک فرد غریبه نشان می‌دهد. در واقع در این زمان دلبستگی او در حال شکل گرفتن است. با این حال اگر به هر دلیلی از او دور شوید و برای مدتی نتوانید در کنار او حضور داشته باشید گریه یا اعتراض نمی‌کند. اما شما را به عنوان مادر یا مراقب اولیه می‌شناسد و از دیگران تمایز می‌دهد.

مرحله سوم: شکل گیری دلبستگی به طور واضح و روشن (8_6 ماهگی تا 2 سالگی _ 18 ماهگی)

در بازه زمانی  8_6 ماهگی تا حدود 2 سالگی، نوباوگان اضطراب جدایی را تجربه می‌کنند. کودک در این دوره، زمان‌هایی که شما حضور ندارید مضطرب و نگران می‌شود و ممکن است گریه کند. پس زمانی که قصد دارید منزل را ترک کنید رفتارهای اعتراضی نشان می‌دهد تا شما را منصرف کند، شما را محکم می‌گیرد، می‌چسبد، ناله می‌کند و تا دم در همراهتان می‌آید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال اضطراب جدایی کلیک کنید.

اضطراب جدایی در کودکان بین سنین 6 ماهگی تا 15 ماهگی به اوج خود می‌رسد. کودک به شما به عنوان یک پایگاه ایمن و حمایت کننده نگاه می‌کند که در صورت حضورتان می‌تواند در محیط کنکاش کند، تجربه‌های جدید کسب کند و در صورت بروز خطر از پشتیبانی شما بهره مند شود. خود اتکایی زمانی رشد می‌کند که منبع دلبستگی، جایگاهی مطمئن را برای چنین اکتشافی فراهم کند. اضطراب جدایی در صورتی که در کودک باقی بماند، مشکلات فراوانی را به خصوص در سنین مدرسه برای مادر و فرزند ایجاد می‌کند. با مراجعه به مشاوره کودک می‌توانید علت اضطراب جدایی کودک را متوجه شوید و بهترین روش‌های درمانی را با کمک متخصص به کار بگیرید.

مادران شاغل و دلبستگی در کودکان زیر دو سال

امروزه بسیاری از مادران شاغل به دلیل مشغله‌ها و شرایط کاری قادر نیستند از فرزندان خود مراقبت و نگهداری کنند. ممکن است مادران شاغل چند ماه اول زایمان را مرخصی بگیرند، ولی اغلب کودک توسط مادر بزرگ و پدربزرگ‌ها نگهداری می‌شوند یا به مراکز نگهداری از کودک واگذار می‌شوند. قبل از دو سالگی هر شخص دیگری غیر از مادر که نقش مراقب اولیه را برای کودک ایفا کند، باعث بروز احساس ناامنی در او می‌شود و آرامش و دلبستگی که کودک باید از  مادر خود بگیرد، به طور کامل شکل نمی‌گیرد. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله مادران شاغل را مطالعه کنید.

نقش والدین در شکل گیری دلبستگی ایمن

کیفیت دلبستگی، تعیین کننده نحوه شکل گیری عزت نفس، اعتماد و سازگاری کودک در جنبه‌های مختلف زندگی آینده او است. دلبستگی ایمن در کودک زمینه‌ای برای شکل گیری روابط او با دیگران می‌شود. پیشرفت روابط کودک و مراقب، به فرزندتان کمک می‌کند تا رفتارها و هیجان‌های خود را به ویژه در موقعیت‌های تهدید کننده و تنش‌زا کنترل کند. پس با آگاهی از نحوه شکل گیری مراحل دلبستگی می‌توانید زندگی بزرگسالی کودکتان را در جهت ترقی و پیشرفت سوق دهید و از بروز بیماری‌های روحی و روانی در او پیشگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل دلبستگی کلیک کنید.

نقش والدین در شکل گیری دلبستگی ایمن در دو سال اول زندگی اهمیت بسیار بالایی دارد و حضور مادر در زندگی کودک تعیین کننده‌ی نوع دلبستگی است. بهتر است در دو سال اول مادران به صورت تمام وقت در کنار کودک خود باشند. زیر دو سال هر کس دیگری به جز مادر در کنار کودک باشد باعث بروز دلبستگی در او می‌شود اما این دلبستگی ایمن نیست و همیشه ناقص می‌ماند. والدین برای تربیت فرزندان خود در دوره‌های مختلف رشدی و ایجاد دلبستگی ایمن در آن‌ها همواره به آموزش و افزایش آگاهی نیاز دارند. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*