ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دور کردن افکار مزاحم | باید ها و نباید ها در کنترل افکار مزاحم

دور کردن افکار مزاحم چگونه ممکن است؟ ذهن انسان همیشه برای خود دغدغه هایی می تراشد، که با افکار منفی شما را به آن سرگرم کند. این عادت ذهن است، که با فکر منفی با شما سخن بگوید. و به شما برای ادامه ی فکر کردن به موضوعات منفی فشار وارد کند. البته این مسئله به شکل اتفاقی مشکل خاصی ایجاد نمی کند. اما در مواردی که اوضاع از کنترل خارج شده و شخص اضطراب زیادی دارد و دچار باورهای نادرستی درزمینه افکار مزاحم است، پیگیری آن اهمیت پیدا می کند.  برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


دورکردن افکار مزاحم

برای دور کردن افکار مزاحم بهتر است، بدانید ماهیتا این افکار چه طور افکاری هستند، از کجا می آیند، چه عواملی باعث هجوم این افکار به ذهنتان می شوند.

افکار مزاحم چیست

افکار مزاحم تصورات غیر واقعی و فکرهای بی اساسی هستند، که به ذهن هجوم می آورند و آن جا را اشغال می کنند. تفکراتی که شما را تحت فشار می گذارند و کیفیت زندگی شما را پایین می آورند. گاهی فشاری که این افکار بر ذهن و روح شما می آورند، آنقدر زیاد هستند، که از آن به نشخوار ذهنی تعبیر می شود. افکار منفی که دائما دغدغه ذهن شما است و بیشتر فکر و انرژی روانی شما به آن مشغول است.
این افکار می تواند، درباره اتفاقاتی بسیار ترسناک درباره خود یا یکی از نزدکانتان باشد. ممکن است شما فکر کنید، به کسی صدمه می زنید. افکار مزاحم ماهیتی تهدید آمیز دارند، که می توانند اضطراب زیادی برای فرد به وجود بیاورند.

منشاء افکار مزاحم

روبرو شدن با افکار مزاحم، گاها و به شکل تصادفی کاملا طبیعی است و ممکن است، برای همه انسان ها در برهه ای از زمان اتفاق بیفتد. اما اگر این افکار مزاحم آنقدر قوی و ادامه دار باشند، به وسواس فکری تبدیل می شوند و می توانند مدام فرد را آزار بدهند. درگیر شدن با افکار مزاحم می تواند، حاصل تجربیات شخصی زندگی فرد یا شیوه واکنش او به یک اتفاق باشد. ممکن است شخص در اثر مواجهه با یک رویداد، دچار وسواس فکری شده و ذهن او به شکل ناخودآگاه باعث به وجود آمدن افکار مزاحم در آن مورد خاص شود.  

دور کردن افکار مزاحم | علائم

اشخاصی که دچار افکار مزاحم و تصورات غیرواقعی هستند، علائمی دارند، که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.
  • ذهنیت منفی:افرادی که دچار افکار مزاحم هستند، نسبت به اتفاقات و افراد ذهنیت منفی دارند. به همه چیز و همه کس منفی نگاه می کنند. تصورات نادرست و غیر حقیقی از وقایع دارند و طرر فکرشان اغلب از حقیقت فاصله دارد.
  • داشتن تصورات ترسناک:ممکن است این افراد تصورات ترسناک و غیرواقعی داشته باشند، که به صورت تهاجمی به ذهن آن ها خطور می کند، که کنترلی نسبت به آن ها ندارند. ممکن است فکر کنند، از پنجره به پایین پرت می شوند یا ممکن است، به کسی آسیب جدی بزنند، نسبت به کسی خشونت جنسی داشته باشند و از این قبیل افکار غیرواقعی و ترسناک.
  • زودرنجی:افرادی که تصورات مزاحم دارند، انسان های زودرنجی هستند، که سطح تحمل پایینی دارند. تحریک پذیری بالایی دارند و چون نگاه منفی قوی نسبت به دیگران دارند، دچار قضاوت و سوگیری نسبت به رفتار دیگران هستند، که باعث می شود نسبت به دیگران زودرنج باشند.
  • کیفیت روحی پایین:زندگی روحی و عاطفی این اشخاص کیفیت چندانی ندارد. زیرا افکار آن ها دائما مشغول ناراحتی ها و تصورات نادرست و غیرواقعی است، که روی زندگی آن ها تاثیر منفی می گذارد.
  • عدم کنترل بر افکار:یک شاخص بارز دیگر در خصوصیات این افراد، نداشتن تمرکز کافی روی افکار و عدم توانایی مدیریت افکار مزاحم است.
  • دچار اضطراب هستند:افرادی که اسیر افکار مزاحم هستند، اضطراب زیادی تجربه می کنند. افکار منفی که بر ذهن ایشان چیره می شود، باعث می شود گاها احساس می کنند، حوادثی که در ذهنشان می چرخد ممکن است، جلوه واقعی پیدا کند و این باعث افزایش نگرانی و اضطراب ایشان می شود.
 

راهکار های مقابله با افکار مزاحم

برای این که بتوانید از دست این افکار خلاص شوید، باید از راهکارهایی برای مدیریت آن ها استفاده کنید و نمی توانید با آن ها بجنگید و به زور آن ها را از ذهن خود خارج کنید. به جای این که بخواهید افکار نگران کننده را سرکوب کنید، به خودتان بگویید نیم ساعت دیرتر به آن ها فکر می کنم. به تعویق انداختن نگرانی ها در پس زمینه ی ذهن، باعث کاهش افکار مزاحم مرتبط با آن می شود. روش های ذیل به شما در کنترل این افکار کمک می کند.

1-دور کردن افکار مزاحم | به کارگیری تکنولوژی فکر

همه انسان ها ممکن است، روزانه با افکار منفی و مزاحم بسیاری روبرو شوند. یک روش مناسب برای مدیریت این افکار و جلوگیری از جولان دادن آن ها این است، که درست بیندیشید و اجازه ندهید با تاثیرات منفی خود زندگی شما را خراب کنند. شفاف بیندیشید. فکر خود را باز کنید و سعی کنید منطقی به آن نگاه کنید. دریک نگاه واقع بینانه درمی یابید، که آیا این افکار واقعی هستند یا فکرها و تصورات پوچی هستند، که فقط شما را آزار می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک توقف فکر کلیک کنید.

2-نوشتن افکار مزاحم

از دیگر روش های مقابله با فکرهای بیهوده این است، که آن را روی کاغذ بیاوریم. افکار تا زمانی که در ذهن ما به این طرف و آن طرف در حرکت هستند، مانند گلوله های سرگردان هستند. اما وقتی آن را روی کاغذ می آورید، به شکلی منسجم از ذهن خارج می شوند. سعی کنید افکار آزار دهنده ای که به ذهنتان هجوم می آورد بنویسید. این کار به روشن شدن آن ها کمک می کند. نوشتن به افکار نظم می دهد و به تمیز درست و نادرست آن کمک می کند. ضمن این که بعد از مدتی به بیهودگی آن ها پی برده از پیگیری آن ها خسته می شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت نوشتن کلیک کنید.
دور کردن افکار مزاحم

3-دور کردن افکار مزاحم | گفتگو با افکار منفی

می توانید با افکار خود سخن بگویید. به آن ها بگویید متوجه حضورشان هستید و در فرصتی مناسب به آن ها رسیدگی می کنید و پس از تمام شدن دغدغه های اصلی خود، افکار مزاحم را مخاطب قرار داده، در مورد آن فکر کرده تصمیم بگیرید و برای خلاصی از تکرار آن ها، چندین بار به مرور و تکرار آن بپردازید، تا از ذهنتان خارج شود. زمانی که افکار مزاحم را مخاطب قرار می دهید می بینید، که در واقعیت حرفی برای گفتن ندارند. به شکلی منطقی از دوباره فکر کردن به آن ها اجتناب می کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.
زمانی که افکار مزاحم سراغ شما می آیند، آگاهانه با حضور آن ها برخورد کنید و با فشردن کلید استاپ در ذهنتان از پیشروی و اشغال تمام ذهنتان توسط آن ها جلوگیری کنید و فکر خود را معطوف مسائل مهم دیگر کنید.

4-گوش دادن به افکار مزاحم مانند نجوای رادیو

اجازه دهید افکار منفی و مزاحم بیایند و بروند. یک در خروجی مفروض در ذهنتان برای آن ها باز کنید، که وقتی می آیند از آن در خارج شوند. جلوی ورودشان را نگیرید. چون سرکوب کردن افکار منفی باعث فشار مضاعف آن ها به ذهن می شود. فقط اجازه دهید بیایند و بروند. مانند مسیر آب یک رودخانه.

5-دور کردن افکار مزاحم | تشخیص زمان هجوم افکار

ببینید بیشتر این افکار چه زمانی، چه ساعتی از روز و در چه شرایطی بیشتر به شما هجوم می آورند و به این وسیله پایگاه حضور آن ها را تخریب کنید. مثلا ممکن است، شما زمانی که به رخت خواب می روید، شاهد هجوم بی وقفه آن ها باشید. آن گاه می توانید با انجام فعالیت های متفاوت و خسته کردن خود، زمانی که به رخت خواب رفتید، دیگر ذهنتان خسته است و مجالی برای عرض اندام افکار منفی نمی ماند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواب کافی کلیک کنید.

6-دور کردن افکار مزاحم | انجام کارهای نیمه تمام

اگر تا به حال درگیر افکار مزاحم و وسواس فکری شده باشید، متوجه شده اید وقتی کاری را نیمه تمام رها می کنید، ذهن شما زمان تمرکز بر روی یک کار دیگر، مدام و با تمام قوا حواس شما را به سمت کارهای نیمه تمام می کشاند و از تمرکز شما روی موضوعات دیگر جلوگیری می کند. بنابراین یکی از راه کارهای کنترل افکار مزاحم، رسیدگی به کارهایی است، که انجام نشده، آن ها را انجام دهید، تا ذهن شما آرام بگیرد و بر روی موارد دیگر متمرکز شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آرامش ذهن کلیک کنید.

7-شناخت احساس پشت این افکار

به پیامی که افکار مزاحم می رسانند، دقت کنید. افکار مزاحم جز منفی بافی و نگران کردن شما کاری ندارند. بنابراین اگر سیگنالی که از افکار خود دریافت می کنید، ایجاد نگرانی و استرس است، بدانید که در دام افکار منفی گرفتار شده اید و با استفاده از تکنیک های گفته شده آن را مدیریت کنید. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

8-جلوگیری از استرس

زمانی که استرس را تجربه می کنید، قطع به یقین افکار مزاحم به شما حمله می کنند. درواقع این رابطه به شکل معکوس نیز صادق است. وقتی افکار منفی را دنبال می کنید، نیز استرس شما بیشتر می شود. با کنترل حالات روحی خود و خودداری از استرس های بی مورد می توانید، به کنترل افکار منفی خود کمک کنید. از دیگر کارها در این زمینه این است، که میزان اضطراب خود را درک کنید و از بالا پایین شدن های آن جلوگیری کنید. شناختی که نسبت به وضعیت روحی خود دارید، به کنترل افکار آزار دهنده کمک می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.

9-دور کردن افکار مزاحم | استفاده از تنفس عمیق

هر زمانی که اضطراب سراغتان می آید، یا افکار مزاحم ذهن شما را مشغول می کند، از تکنیک نفس عمیق استفاده کنید. با تمرکز بر نفس عمیق، میزان اکسیژن دریافتی مغز افزایش می یابد و به طرز فکر معقول و منطقی کمک می کند و اضطراب شما کاهش پیدا می کند. این کار را باید برای مدتی انجام دهید، تا به شکل یک عادت درآمده و در زمان مناسب به کنترل افکار منفی کمک کند. زمانی که این شیوه به صورت یک عادت کاربردی دربیایید، ذهن شما شرطی شده و به طور اتوماتیک مانع افکار مزاحم می شود.

10-برچسب زدن به افکار مزاحم

با زدن برچسب افکار وسواسی مهاجم، بر روی افکار منفی و مزاحم، آن ها را برای ذهن خود معرفی می کنید. شفاف سازی آن ها برای دفعات بعدی که مزاحم ذهنتان می شوند، مفید است. زیرا ذهن، بیشتر کنترل افکار را به دست گرفته و از پیشروی آن ها جلوگیری می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قدرت افکار بر بدن کلیک کنید.

11-رخ دادن غیر ارادی و ادامه دادن به کار خود

وقتی متوجه این موضوع باشید، که این افکار به صورت ارادی در ذهن شما پدیدار نمی شوند، راحت تر می پذیرید، که نمی توانید برای از بین بردن آن ها وارد جنگ شوید و کمتر با آن ها درگیر می شوید. بلکه به شکلی موثر برای کنترل آن ها قدم برمی دارید و با پذیرش این که، همیشه بر ورود آن ها کنترل ندارید، آسایش بیشتری تجربه می کنید.
قطعا این افکار در هر زمان و هر شرایطی سعی می کنند، بر ذهن شما چیره شوند، با تمرکز بر کاری که در حال انجام آن هستید، از ورود نابهنگام این افکار جلوگیری کنید و با ایجاد تمرکز بر کار اصلی، سعی کنید افکار و احساسات منفی را مهار کنید. بعد از مدت کوتاهی خود به خود ناپدید می شوند.

12-پذیرش افکار مزاحم و انجام مراقبه و خود تصدیقی

رویارویی و پذیرش افکار مزاحم به جای تلاش برای سرکوب آن ها به کاهش فشار و هجوم آن ها کمک می کند. وقتی می خواهید آن ها را حذف کنید، با توان بیشتری به سمت شما حرکت می کنند. اما وقتی آن ها را می پذیرید و گوش می دهید، کمتر باعث ناراحتی شما می شوند. در نهایت تصور کنید، که از گوش و ذهن شما در حال خارج شدن هستند.
مراقبه به شما کمک می کند، نسبت به افکار و اعمال خود و دیگران بدون قضاوت رفتار کنید. بنابراین شما را از افکار منفی و مزاحم به دور نگه می دارد. باعث می شود، افکار مزاحم از ذهن شما خارج شود و روش بسیار خوبی برای مقابله با افکار مزاحم است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مدیتیشن کلیک کنید.
تایید خود و افزایش اعتماد به نفس در وجودتان، خلاء های روحی و روانی شما را پوشش می دهد و به پذیرش خود کمک می کند. بنابراین با ایجاد تفکر مثبت در مورد خودتان، جلوی شکل گیری افکار منفی را می گیرید. نوشتن افکار مثبتی که نسبت به خود دارید و تایید نوشتاری خودتان، روشی تاثیرگذار تر در حذف افکار مزاحم و فشار آن بر ذهن شما است.  دور کردن افکار مزاحم

کارهای ممنوعه

برای رهایی از این افکار مزاحم اقداماتی است، که نباید انجام دهید. تا به راحتی بتوانید آن ها را مهار کنید. زیرا انجام این کارها به پیشرفت فکرها و تصورات واهی مزاحم کمک می کند. از جمله این کارها موارد زیر است.

1-درگیر شدن با تصورات مزاحم

اگر خود را درگیر این افکار کنید و سعی کنید مقابل آن ها بایستید، به آن ها توانایی حضور فعال می دهید. با این روش افکار منفی قدرت نفوذ بیشتری پیدا می کنند. چون رسما به یک دغدغه ذهنی تبدیل می شوند و آن قدر رشد می کنند، که تمام ذهن شما را به خودشان اختصاص دهند، تا جایی که به وسواس و نشخوار ذهنی تبدیل می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های وسواس کلیک کنید.

2-سعی در بیرون کردن از ذهن

این اشتباه دیگری است، که اگر انجام دهید، بیشتر خود را اسیر تصورات و تفکرات واهی می کنید. پس، از این که به زور آن ها را از ذهن بیرون کنید، بپرهیزید. درغیر این صورت نتایج مورد قبلی با این اقدام نیز نصیبتان می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت کنترل احساسات و افکار کلیک کنید.

3-تلاش برای درک معنای افکار

این افکار معنای خاصی ندارند. فقط حاصل یک سری افکار مزاحم و بیهوده هستند، که به ذهن شما هجوم می آورند. بنابراین با فکر کردن به معنای آن ها، به این تصورات رسمیت نبخشید و آن ها را جدی نپندارید. این ها فقط فکر هستند و واقعیت ندارند.  

سخن آخر درمورد دور کردن افکار مزاحم

اگر شما نیز دچار افکار مزاحم هستید، به وسواس فکری مبتلا شده یا افکار مهاجم وسواسی را تجربه می کنید، می توانید با استفاده از این راهکارها به رهایی خود از دست افکار و تصورات آزار دهنده کمک کنید. در غیر اینصورت و چنانچه سطح اضطرابی که از این افکار تجربه می کنید، زیاد بوده و کنترل مناسبی بر افکار تهدیدآمیز ندارید، شاید لازم باشد با یک متخصص و روان درمانگر برای رفع مشکل خود ملاقات کنید. اگر در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*