ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص ب 2 بهتر است یا متادون

قرص ب 2 بهتر است یا متادون؟ برای مدت طولانی، متادون تنها داروی موجود برای فردی بود که با اعتیاد به مواد افیونی دست و پنجه نرم می کرد. امروزه گزینه های بیشتری از جمله داروی ب ۲ یا همان بوپرنورفین وجود دارد که می توانند برای برخی از افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند مناسب تر باشند. شاید بپرسید آیا می توان از متادون به بوپرنورفین تغییر مصرف داد؟ یا اساسا قرص ب ۲ بهتر است یا متادون؟ پاسخ کوتاه برای سوال اول بله است.  برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

اعتیاد به مواد مخدر و هروئین

مصرف و یا وابستگی به مواد افیونی در سطوح مختلف مخرب است و مصرف غیرقانونی هروئین که از قرص ب ۲ و متادون برای ترک آن استفاده می شود یک مشکل بزرگ در سطح جهانی می باشد. برای مثال، چند مورد اینکه این بیماری با میزان بالای عفونت هپاتیت C و HIV، مصرف بیش از حد و جرم و جنایت همراه است. وابستگی به هروئین یک مشکل عمده بهداشتی و اجتماعی است که با افزایش عوارض و مرگ و میر همراه است که بر شرایط اجتماعی، بهره‌وری و هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و اجرای قانون تأثیر منفی می‌گذارد.
در انگلستان و بسیاری از کشورهای غربی دیگر، متادون و بوپرنورفین توسط سازمان‌های مربوطه برای سم‌زدایی از هروئین و برای درمان نگهدارنده مواد افیونی توصیه می‌شوند. با این حال، بوپرنورفین علیرغم مزایای آشکار خود به دلیل منحصربه‌فرد بودن اثرات مثل کاهش شدید خطر مصرف بیش از حد، تا حد زیادی نتوانسته است از متادون در مدیریت ترک اعتیاد به مواد افیونی پیشی بگیرد. تجربه کشورهای در حال توسعه بر اساس داده های هند نیز مشابه بوده است.  

بوپرنورفین یا قرص ب 2

قرص ب 2 در درمان با همراهی دارو (MAT) برای کمک به افراد برای کاهش یا ترک مصرف هروئین یا سایر مواد افیونی، مانند مسکن‌هایی مانند مورفین، استفاده می‌شود.  داروهایی مانند بوپرنورفین، در ترکیب با مشاوره و درمان های رفتاری، یک رویکرد کلی برای درمان وابستگی به مواد افیونی ارائه می دهند. زمانی که بوپرنورفین طبق تجویز مصرف شود، ایمن و موثر است. بوپرنورفین کاربردهای دارویی متعددی دارد. یک مسکن قوی بوده که در بسیاری از کشورها به صورت قرص زیرزبانی 0.3-0.4 میلی گرم (Temgesic) موجود است.

1-مشخصات دارویی و ایمنی بوپرنورفین

ماده فعال در سوباکسون، آن را به یک درمان جذاب برای بیماران معتاد به مواد افیونی و همچنین برای متخصصان پزشکی که آن ها را درمان می کنند، تبدیل کرده است. بوپرنورفین یک آگونیست جزئی در گیرنده مواد افیونی و یک آنتاگونیست در گیرنده گابا است. میل ترکیبی بسیار بالا و فعالیت ذاتی پایینی در گیرنده خاص خود دارد و مورفین، متادون و سایر آگونیست‌های کامل اوپیوئیدی را از گیرنده جابجا می‌کند. اثرات آگونیستی جزئی آن، بوپرنورفین را با چندین ویژگی دارویی مطلوب بالینی ترکیب می کند که موارد بعدی از آن جمله اند. همچنین درمورد اعتیاد به متادون بخوانید.
  • پتانسیل سوء مصرف کمتر
  • سطح کمتر وابستگی فیزیکی (ناراحتی ترک کمتر)
  • اثر سقفی در دوزهای بالاتر و ایمنی بیشتر در مصرف بیش از حد در مقایسه با آگونیست های کامل مواد افیونی.

2-مزایای قرص ب 2

برخلاف درمان با متادون که باید در یک کلینیک با قوانین ساختاریافته انجام شود، بوپرنورفین اولین دارویی است که برای درمان وابستگی به مواد افیونی مجاز به تجویز یا توزیع در مطب‌های پزشک است و دسترسی به درمان را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. بر اساس قانون درمان اعتیاد به مواد مخدر، پزشکان واجد شرایط می توانند بوپرنورفین را برای وابستگی به مواد افیونی در دوزهای مختلف، از جمله در مطب، بیمارستان، مراکز بهداشت یا مرکز اصلاح و تربیت ارائه دهند.

3-قرص ب 2 بهتر است یا متادون |یک بخش از کل فرایند درمان

مانند تمام داروهای مورد استفاده در کمپ ترک اعتیاد، بوپرنورفین به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع که شامل مشاوره و مشارکت در برنامه‌های حمایت اجتماعی است، تجویز می‌شود. بوپرنورفین مزایای متعددی را برای کسانی که به مواد افیونی وابسته هستند و برای سایرینی که درمان در کلینیک متادون را ترجیح نمی دهند یا کمتر با آن راحت هستند ارائه می دهد. در دوزهای ضد درد، بوپرنورفین 20 تا 50 برابر قوی تر از مورفین است.
با این حال، به دلیل فعالیت ذاتی کم آن در گیرنده های خاص خود، در افزایش دوزها، بر خلاف آگونیست کامل مواد افیونی، اثرات آگونیستی آن به حداکثر می رسد و با افزایش دوزهای دارو، اثر سقفی به افزایش خطی ادامه نمی دهد. یکی از پیامدهای اثر سقفی این است که مصرف بیش از حد بوپرنورفین نسبت به مصرف بیش از حد یک آگونیست کامل اپیوئیدی کمتر احتمال دارد که باعث افسردگی کشنده تنفسی شود.

4-کاهش هوس و عود مجدد اعتیاد

بوپرنورفین یک آگونیست جزئی اپیوئیدی است. این بدان معنی است که مانند مواد افیونی، اثراتی مانند سرخوشی یا افسردگی تنفسی ایجاد می کند. با این حال این اثرات ضعیف تر از اثر داروهای کامل مانند هروئین و متادون است. اثرات شبه افیونی بوپرنورفین با هر دوز افزایش می یابد تا زمانی که در دوزهای متوسط ​​حتی با افزایش دوز بیشتر کاهش یابد. این اثر سقفی خطر سوء استفاده، وابستگی و عوارض جانبی را کاهش می دهد.
همچنین به دلیل اثر طولانی مدت بوپرنورفین، بسیاری از بیماران ممکن است مجبور نباشند آن را هر روز مصرف کنند. در حالی که بوپرنورفین یک آگونیست اپیوئیدی جزئی است و به همان گیرنده های مواد افیونی متصل می شود و آن ها را با شدت کمتری نسبت به آگونیست های کامل فعال می کند، مانند متادون، می تواند هوس و علائم ترک را در یک فرد مبتلا به اختلال مصرف مواد افیونی بدون ایجاد سرخوشی کاهش دهد و بیماران تمایل دارند آن را به خوبی تحمل کنند. تحقیقات نشان داده است که بوپرنورفین برای درمان اعتیاد به مواد مخدر و اختلالات مصرف مواد افیونی به همان اندازه مؤثر است که متادون در درمان اختلالات مصرف مواد افیونی موثر است، البته تا زمانی که با دوز کافی و برای مدت زمان کافی تجویز شود.

5-قرص ب 2 بهتر است یا متادون |عوارض جانبی بوپرنورفین

عوارض جانبی بوپرنورفین مشابه عوارض مخدر است و می تواند شامل موارد زیر باشد: تهوع، استفراغ و یبوست، درد و گرفتگی عضلات، هوس و ناتوانی در خواب، پریشانی و تحریک پذیری و تب. بیماران احتمالاً می‌توانند از درمان با متادون به درمان بوپرنورفین روی بیاورند، اما از آنجایی که این دو دارو تفاوت هایی با هم دارند، همه بیماران ممکن است از نتایج راضی نباشند. مطالعات نشان می دهد که بوپرنورفین به اندازه دوزهای متوسط ​​متادون موثر است. با این حال، از آنجایی که بعید است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قرص ب 2 چند روز در بدن میماند کلیک کنید.
بوپرنورفین به اندازه متادون با دوز بهینه مؤثرتر باشد، بعید است درمان انتخابی برای بیماران با سطوح بالای وابستگی فیزیکی باشد. تعدادی از عوامل تاثیرگذار وجود دارد که آیا بوپرنورفین انتخاب خوبی برای افرادی است که در حال حاضر متادون دریافت می کنند یا خیر. بیمارانی که بوپرنورفین دریافت می کنند احتمالاً می توانند به متادون تغییر رویه بدهند. بیمارانی که تمایل تغییر و یادگیری بیشتر در مورد تغییر درمان خود هستند، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند. از طرفی طبق برخی مطالعات، بوپرنورفین با دوز متوسط ​​هیچ مزیتی نسبت به متادون با دوز متوسط ​​از نظر ماندگاری نداشته و در سرکوب مصرف غیرقانونی مواد افیونی کمتر مؤثر بوده است.  
متادون برای ترک اعتیاد

متادون

متادون یک آگونیست مواد افیونی مصنوعی است که علائم ترک را از بین می برد و میل به مواد مخدر را با اثر بر گیرنده های مواد افیونی در مغز تسکین می دهد .همان گیرنده هایی که سایر اپیوئیدها مانند هروئین، مورفین و داروهای ضد درد اپیوئیدی فعال می کنند. اگرچه این گیرنده های اپیوئیدی را اشغال و فعال می کند، اما این کار را کندتر از سایر مواد افیونی انجام می دهد و در یک فرد وابسته به مواد افیونی، دوزهای درمانی ایجاد سرخوشی نمی کند. بیش از 40 سال است که برای درمان اختلال مصرف مواد افیونی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است و باید از طریق برنامه های تخصصی درمان مواد افیونی توزیع شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

1-شباهت بین متادون و قرص ب ۲

متادون و قرص ب ۲ شباهت های زیادی دارند. هر دوی این داروها برای کمک به افرادی که از اعتیاد به مواد افیونی رنج می‌برند استفاده می‌شوند تا علائم ترک خود را حین کنار گذاشتن مواد مخدر مصرفی مدیریت کنند. هر دوی این داروها نیمه عمر طولانی دارند. به این معنی که اثرات آن ها برای مدت طولانی (معمولاً بین 24 تا 60 ساعت) باقی می ماند. بنابراین بیمار مجبور نیست آن را به همان دفعات مصرف مواد افیونی که مورد سوء استفاده قرار داده است، مصرف کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
متادون و بوپرنورفین همچنین به کاهش هوس‌هایی منجر می شود که بیماران مبتلا به اعتیاد به طور معمول با شروع حذف مواد مخدر غیرقانونی از سیستم خود تجربه می کنند و شرایط عود یا بازگشت به اعتیاد را فراهم می کند. مصرف این داروها به بیمار کمک می‌کند تا به مدت طولانی تری در دوران نقاهت بماند، زیرا دیگر تمایلی به یافتن سایر مواد برای مصرف نخواهد داشت.  
قرص ب2 بهتر است یا متادون

قرص ب ۲ بهتر است یا متادون؟ تفاوت داروها

تفاوت اصلی این دو دارو برای شرح بهتر بودن یکی از آن ها در این است که متادون یک آگونیست کامل مواد افیونی است و بوپرنورفین یک آگونیست نسبی مواد افیونی است. این بدان معناست که هر دو بر گیرنده های مواد افیونی اثر می گذارند. با این حال، متادون نسبت به بوپرنورفین تأثیر قوی‌تری بر این گیرنده‌ها دارد. با بوپرنورفین، هنگامی که به مرحله ترک رسیدید، اثرات دارو کاهش می یابد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقدار قرص ب 2 برای ترک اعتیاد کلیک کنید.
تفاوت بزرگ دیگر این است که از متادون فقط می توان از طریق یک کلینیک مجاز متادون برای درمان اعتیاد استفاده کرد. این کلینیک ها معمولا نیاز به ویزیت های بسیار مکرر دارند. بوپرنورفین می تواند توسط هر پزشکی با مجوز مناسب تجویز شود. این بدان معناست که شما می توانید در فواصل هفتگی تا ماهانه پس از مصرف دارو در مطب پزشک مراجعه کنید.
بنابراین با توجه به این تفاوت ها، افرادی که از اعتیاد به مواد افیونی رنج می برند کمتر احتمال دارد از بوپرنورفین سوء استفاده کنند. هنگامی که دوز صحیح و مناسب برای شما مشخص شد، برای جلوگیری از علائم ترک و هوس، نیازی به مصرف سطوح بالاتر دارو ندارید. این شانس شما را برای بهبودی کامل و احتمالاً کاهش مصرف دارو در آینده افزایش می دهد. همچنین، انواع مواد مخدر دارای عوارض جانبی مانند یبوست و آرام بخش هستند، اما این عوارض با محصولات بوپرنورفین به حداقل می رسد.

نحوه تغییر از متادون به قرص ب در صورت تمایل

اگر شما علاقه مند به انتقال شیوه ترک اعتیاد و مصرف دارو از متادون به داروهای مبتنی بر بوپرنورفین هستید، موارد مهمی وجود دارد که باید در ابتدا مد نظر قرار بدهید. نکات اشاره شده به شما کمک می کند تا انتقال را ایمن و با کمترین عارضه احتمالی انجام دهید: به آرامی دوز متادون خود را تحت مراقبت و راهنمایی پزشک در کلینیک فعلی خود کاهش دهید. دوز انواع قرص متادون شما باید کمتر از 30 میلی گرم در روز باشد تا عوارض جانبی هنگام تغییر به بوپرنورفین به حداقل برسد. قبل از شروع مصرف بوپرنورفین حداقل 48 ساعت متادون را به طور کامل قطع کنید. قبل از شروع مصرف بوپرنورفین باید در حالت قطع خفیف باشید. ممکن است لازم باشد از داروهای دیگری مانند کلونیدین برای کمک به شروع روند ترک استفاده کنید. پس از قطع مصرف، می توانید اولین دوز بوپرنورفین را شروع کنید.  

سخن آخر درمورد قرص ب 2 بهتر است یا متادون

همانطور که می بینید، تغییر از متادون به داروهای مبتنی بر بوپرنورفین امکان پذیر است و در این که قرص ب 2 بهتر است یا متادون بررسی جوانب امر و راحتی مصرف کننده از شرایط مهم برای انتخاب یکی از این دو می باشد. برای برخی از افرادی که با اعتیاد به مواد افیونی دست و پنجه نرم می کنند، این تغییر می تواند یکی از بهترین تصمیماتی باشد که تا آن لحظه می گیرند. اگر به فکر انجام این تغییر هستید، حتما اطلاعات لازم را در ذهن داشته باشید تا خطر ابتلا به عود را کاهش داده و به خود کمک کنید که به روشی ایمن با شیوه جدید درمانی و داروی جدید سازگار شوید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید. category_id=391

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*