ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زبان نوزاد | صداها و زبان نوزاد را چگونه بفهمیم ؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با زبان نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آشنایی با زبان نوزاد از اهمیت خاصی برخوردار است. چرا که باعث می‌شود مادران، مخصوصا مادران کم تجربه با چالش‌ها و مشکلات کمتری روبه‌روشوند. معمولا نوزادان علائمی را از خود نشان می‌دهند که بیانگر مسئله و موضوعی خاص است. جالب است بدانید۹۰ درصد ارتباط بین نوزادان و بزرگسالان به صورت غیرکلامی می‌باشد. در ادامه مقاله سعی داریم به بررسی معنای زبان نوزاد و حرکات او بپردازیم. توصیه می کنیم برای کاهش نگرانی های خود در خصوص مراقبت از کودک و تشخیص سلامت روانی او با متخصصان روانشناس مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.
تماس با مشاور


 

معنای گریه نوزاد

بسیاری از والدین از اینکه نمی‌توانند متوجه علت گــریه‌ کودک خود شوند بسیار ناراحت هستند، به همین دلیل در اکثر اوقات گمان می‌کنند که نوزاد آن‌ها گرسنه است. صدای گریه‌ نوزاد گاهی متفاوت می‌شود و با کمی دقت و آگاهی می‌توانیم متوجه شویم که قصد دارد چه چیزی بگوید. در ادامه پنج کلام جهانی نوزادان در زمان گریه کردن را معنا و توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

 

اینفوگرافیک زبان نوزاد

اینفوگرافیک زبان نوزاد

زبان نوزاد | Nah یا Neh | صدای اونگه

زمانی که صدای (ن) در ابتدای گریه‌ کودک شنیده می‌شود به این معنا است که او گرسنه است و زمان شیر دادن به نوزاد می‌باشد. همچنین اگر صدای (ایننقه) را در گریه‌ کودک تشخیص دادید نیز به معنای گرسنگی است.

Owh

اگر دقت کرده باشید این صدا مانند زمانی است که نوزادان خمیازه می‌کشند و زمانی که گریه می‌کنند این صدا را نیز از خود بروز بدهند. این صدا به معنای خستگی نوزاد است که دهان آن‌ها به شکل بیضی باز می‌شود و لازم است والدین شرایط خــواباندن نوزاد را فراهم کنند.

زبان نوزاد | Eh

زمانی که عضلات سینه نوزاد منقبض می‌شود این صدا ایجاد و به معنای این است که کودک می‌خواهد آروغ بزنند و حتی ممکن است چند بار این حرف را به صورت (Eh,Eh,Eh,Eh) تکرار کنند. توجه داشته‌ باشید نوزاد علاوه بر زمانی که شیر می‌خورد، ممکن است در مواقع دیگر نیز نیاز به آروغ زدن داشته باشد و نیاز است تا والدین به نوزاد کمک کنند تا آروغ بزند. برای آگاهی بیشتر در زمینه آروغ گرفتن نوزاد کلیک کنید.

Eairh

زمانی که عضلات شکم نوزاد منقبض می‌شود این صدا ایجاد می‌شود. ممکن است نوزاد زمانی که نفخ دارد این صدا یا صدایی مانند (eerrhh) را داشته‌ باشد، که در این زمان نیاز به تسکین دارد و بهتر است والدین کمک کنند تا نفــخ نوزاد رفع شود.

برای این کار می‌توانید نوزاد را روی شکم بخوابانید و پشتش را ماساژ دهید یا می‌توانید او را روی زمین بگذارید و ناحیه شکم را ماساژ دهید. توجه داشته باشید که بهتر است برای مــاساژ نوزاد جهت دست مانند جهت عقربه‌های ساعت باشد و محل آن در اطراف ناف به صورت دایره‌ای به شعاع ۵ سانتی متری باشد.

 

زبان نوزاد | Heh

تشخیص این صدا به راحتی امکان‌پذیر است و ممکن است به صورت (Heh,Heh,Heh) یا (Ha,Ha,Ha) باشد. این صدا به معنای این است که کودک ناراحت است و والدین باید وضعیت کلی نوزاد مثل گرما، سرما، گرسنگی، عوض کردن پوشک نوزاد یا محل نوزاد را چک کنند تا کودک به آرامش برسد.

 

در پایان توجه داشته‌ باشید که هر نوزادی منحصر به فرد است و ممکن است صدای گریه‌ او دقیقا مانند صداهایی که گفته شد نباشد. به همین علت می‌توانید از طریق کسب تجربه و صداهای کلیدی گفته شده دلیل گریه‌ نوزاد خود را متوجه شوید. همچنین اگر در زمان گریه چند صدا را می‌شنوید بهتر است به حرف‌هایی که بیشتر تکرار می‌شود توجه کنید.

 

زبان نوزاد | معنای حرکات نوزادان

نوزادان حرکات مختلفی را از خود بروز می‌دهند که می‌تواند معنای خاص خودش را داشته باشد و در ادامه به صورت مفصل به معنای این حرکت‌ها اشاره می‌کنیم. البته برخی از آن‌ها به تدریج از بین می‌روند و زمانی که کودک شروع به صحبت کردن کند می‌تواند بیشتر نیازهای خود را به صورت زبانی مطرح کند.

رفلکس تکان دادن بازو

این رفلکس زمانی اتفاق می‌افتد که نوزاد صدای ناگهانی، نور روشن یا احساس تنهایی و عدم پشتیبانی به صورت ناگهانی را تجربه می‌کند که در این مواقع بازوان خودش را تکان می‌دهد. جالب است بدانید این حرکت تا ۴ ماهگی ادامه دارد و به تدریج از بین می‌رود. برای جلوگیری از این رفلکس می‌توانید فرزند خود را در قنداق قرار دهید تا احساس امنیت بیشتری کند و احساس عدم پشتیبانی نداشته باشد. برای آگاهی بیشتر در زمینه بازتاب نوزادان کلیک کنید.

زبان نوزاد | فشردن و نزدیک کردن زانوها به یکدیگر

نوزاد زمانی که مشکل گوارشی پیدا کند، دچار یبوست، گاز معده می شود و یا علــت اسهال نوزاد موجب می شود که زانوهای خودش را به یکدیگر نزدیک می‌کند و فشار می‌دهد. در این مواقع لازم است پوشک نوزاد را چک کنید و در صورت نیاز آن را عوض کنید. اگر متوجه شدید که مشکل نوزاد گاز معده است به او کمک کنید تا آروغ بزند. همچنین درصورتی که احساس کردید فرزندتان دچار یبوست شده است به او آبمیوه و مایعات رقیق بدهید تا مشکل او حل شود.

مشت کردن دست‌ها

این حرکت زمانی اتفاق می‌افتد که احساس گرسنگی یا اضطراب می‌کند. البته معمولا اغلب نــوزاد تازه متولد شده این حرکت را انجام می‌دهد و حتما دلیلی برای اضطراب یا گرسنگی نیست. اما به هرحال لازم است والدین این موارد را بررسی کنند و اگر گرسنه بود به او شیر یا غذا بدهند. همچنین اگر سن کودک بیشتر از سه ماه باشد و دائما مشت‌هایش را به هم گره می‌زند، بهتر است با یک روان‌شناس صحبت کنید.

 

دست زدن به گوش‌ها

اگر نوزاد گوش‌های خود را می‌گیرد به این معنا است که از کشف گوش‌های خود لذت می‌برد اما اگر همزمان با گرفتن گوش گریه نیز می‌کند، ممکن است مبتلا به عفونت گوش شده باشد و بهتر است توسط متخصص معاینه شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گــوش درد نوزاد کلیک کنید.

زبان نوزاد | لگد زدن پاها

زمانی که نوزاد خوشحال است شروع به لگد زدن می‌کند، مثلا معمولا زمانی که در حمام است و آب بازی می‌کند این حرکت را انجام می‌دهد و جای نگرانی نمی‌باشد. در این مواقع والدین با خواندن آواز یا شعر خوشحالی کودک را دو چندان می‌کنند.

سخن پایانی
نوزادان معمولا نقاط مشترکی با یکدیگر دارند و رفتارها و واکنش های مشابهی بروز می دهند. اما ممکن است کودکی که کاملا از سلامت جسمی و ذهنی برخوردار است رفتارهای متفاوتی داشته باشد. بنابراین ملاک تشخیص نشانه های سلامت نوزاد تائید متخصص اطفال است و نباید صرف مشابه نبودن رفتار نوزاد خود به سایر نوزادان نگران باشید.
چنانچه در مورد مشکلات روانشناختی کودک خود نگران هستید می توانید با متخصصان روانشناس کودک مشورت نموده و از سلامت روانی فرزند خود اطمینان حاصل کنید. مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*