ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بازتاب گردن نوزاد | رفلاکس گردن نوزاد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بازتاب گردن نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بازتاب گردن نوزاد از جمله بازتاب‌هایی است که در هفته‌های ابتدایی تولد آغار می‌شود و در 4 تا 6 ماهگی به اوج می‌رسد و سپس ناپدید می‌گردد. در این بازتاب اگر سر نوزاد را ناگهان به یک سو بچرخانیم، دست و پای موافق جهت حرکت؛ کشیده و اندام‌های طرف مقابل جمع می‌شوند و گاهی این اتفاق برعکس رخ می‌دهد. به طور کلی باید بدانید که بازتاب‌ها فعالیت‌های خودکار و غیرارادی هستند که بدون اختیار و آگاهی انسان انجام می‌شوند. 
فعالیت بازتاب‌ها از طریق مدارهای عصبی نسبتا ساده صورت می‌گیرد. تشدید یا تضعیف آن‌ها می تواند نشانۀ ابتلا به بیماری‌های عصبی باشد. به همین منظور برای تشخیص اختلالات عصبی و همچنین برای تعیین میزان هوشیاری افراد، وضعیت بازتاب‌ها در کودک بررسی می‌شود. در این راه بهره بردن از مشاوره کودک نیز به شما کمک می‌کند تا از سلامت نوزاد خود مطمئن شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

شماره تماس با مشاوره روانشناسی


بازتاب گردن چیست؟

بازتاب گردن واکنش چرخاندن سر نوزاد به یک سمت می‌باشد. در واقع هنگامی که سر نوزاد به یک سمت می‌چرخد بازو و پایی که در طرف مخالف سر قرار دارند خم می‌شوند. در حالی که بازو و پایی که هم جهت با سر هستند به همان سمت باز می‌شوند. به این واکنش بازتاب نرده نیز می‌گویند. چرا که حالت بازوها و پای نوزاد شبیه فردی است که در حال بالا رفتن از یک نرده است. برای آگاهی بیشتر درباره بازتاب نوزادان کلیک کنید.

اینفوگرافیک بازتاب گردن نوزاد

اینفوگرافیک بازتاب گردن نوزاد

بازه زمانی بروز بازتاب گردن در نوزاد

بازتاب گردن به طور طبیعی در 12 هفته ابتدایی تولد وجود دارد. اما به تدریج به طور خودکار تا 6 ماهگی ناپدید می‌شود. اگر این بازتاب بیش از 6 ماه طول بکشد می‌تواند از وجود یک ناهنجاری در مغز حکایت داشته باشد. از این رو اهمیت دارد که نشانه های سلامت نوزاد خود را بدانید تا در صورت وجود ناهنجاری بتوانید سریعا برای درمان، کودک را نزد متخصص ببرید. اهمیت وجود بازتاب گردن در نوزاد

وجود بازتاب گردن نشانۀ مهمی از رشد سیستم عصبی و عملکرد نوزاد است. اگر فرزند شما این بازتاب را از خود نشان نمی‌دهد حتما این مساله را با پزشک در میان بگذارید. چرا که فقدان بازتاب می‌تواند حاکی از اختلالات عصبی - رشدی در او باشد. همچنین گاهی کودکان دچار فلج مغزی، این بازتاب را در سنین بالای 6 ماه هنوز نشان می‌دهند. در واقع باقی ماندن این واکنش نیز به رشد و هماهنگی کودک صدمه خواهد زد. شما با اطلاع از مراحل رشد کودک تا یک سالگی می‌توانید از سلامت کودک خود اطمینان یابید. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی بیشتر در خصوص روند رشد در سال اول زندگی کودک مقاله رشد کودک یک ساله را مطالعه فرمایید.

تاخیر در محو شدن بازتاب گردن نوزاد

همان طور که گفته شد این بازتاب باید تا 6 ماهگی محو شود اما اگر این اتفاق نیفتاد می‌تواند بر کارکردهای زیر تاثیرگذار باشد.

1- هماهنگی چشم و دستان

کودکانی که این بازتاب را در سنین بالاتر نشان می‌دهند، معمولا دچار دشواری‌هایی در هماهنگی چشم و دست می‌شوند. این مشکل بر توانایی دست و بازوی آن‌ها هنگام نوشتن تاثیر خواهد گذاشت. به این ترتیب ممکن است کودک دچار اختلال نــوشتن شود.

2- اختلاف بین عملکرد شفاهی و نوشتاری

با باقی ماندن بازتاب گردن این کودکان در هماهنگی حرکتی دست دچار مشکل می‌شوند؛ بنابراین بین عملکرد شفاهی و نوشتاری آن‌ها اختلاف به وجود می‌آید. در واقع آن‌ها در عملکرد شفاهی بهتر عمل خواهند کرد.

3- رشد حرکات جانبی چشم

اشکالاتی که در رشد حرکات جانبی چشم نوزاد به وجود خواهد آمد به توانایی چشم آن‌ها در دنبال کردن تصاویر آسیب می‌زند. توانایی چشم در دنبال کردن تصاویر، برای کسب مهارت‌های خواندن و نوشتن ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل رشد بینایی و شنوایی نوزاد کلیک کنید.

4- راه رفتن

باقی ماندن این بازتاب با تخریب مناطقی از مغز همراه می‌شود که در نهایت یادگیری کودک را در راه رفتن با مشکل مواجه می‌کند. البته علت دیر راه افتــادن کودک می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که متخصص آن ها را بررسی خواهد کرد.

5- کنترل توازن خودکار بدن

مشکلات ایجاد شده در راه رفتن و ناتوانی در برقراری هماهنگی حرکتی در نهایت منجر به این می‌شود که فرد در حفظ تعادل و توازن خود نیز دچار مشکل شود. در واقع بارتاب دیگری با عنوان بازتاب راه رفتن در نوزاد مطرح است که نشاندهنده سلامت سیستم عصبی و هماهنگی اندام ها است که در یادگیری مهارت های حرکتی بسیار موثر است.

سخن آخر

با توجه به موارد گفته شده دقت شما به بازتاب‌هایی که فرزندتان از خود نشان می‌دهد و زمان بروز و محو شدن آن‌ها اطلاعات سودمندی در زمینه سلامت کودکتان به شما خواهد داد. باقی ماندن بازتاب گردن ممکن است نشانه‌ای از اختلال های فراگیر رشد در کودک خواهد بود. البته با قطعیت نمی توان در این مورد نظر داد. ملاک تشخیص، تایید متخصص می باشد. اگر این بازتاب را در کودک خود مشاهده نمی‌کنید یا فرزند بالای 6 ماهی دارید که همچنان علائم این واکنش را از خود نشان می‌دهد حتما یک مشاوره کودک دریافت نمایید. 

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه کودک این امکان را فراهم کرده است که از هر نقطه‌ای در ایران بتوانید از خدمات این مرکز به صورت تلفنی و اینترنتی برخوردار باشید. همچنین برای دوستانی که در تهران حضور دارند امکان مشاوره حضوری و شرکت در کارگاه‌های این مرکز وجود دارد. علاوه بر این می‌توانید در کنار مشاوره کودک در زمینه‌های مختلف روانشناسی اعم از روانشناسی کودک، خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... از خدمات مرکز بهره مند شوید.
مرکز حامی هنر زندگی با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد و با سابقه چندین ساله خود کمک شایانی به حل مشکلات و اختلالات کند. برای آشنایی بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید. 

سوالات متداول

بازتاب‌ها در دوران کودکی توسط کدام قسمت مغز کنترل می‌شوند؟ 

بازتاب‌ها توسط قسمت‌های زیر کورتکس یا قشر مغز کنترل می‌شوند و به مرور زمان بخش حرکتی مغز مسلط شده و اعمال ارادی شکل می‌گیرد.

چرا توجه به بازتاب های نوزادان و مخصوصا بازتاب گردن اهمیت دارد؟

به طور کلی بعضی از بازتاب‌ها به مرور محو می‌شوند و از بین می‌روند و بعضی دیگر به تدریج در ساختمان و حرکات ارادی و اختیاری؛ هضم و بخشی از آن می‌شوند. از این رو توجه به آن باعث می‌شود که پی به مشکلات در سیستم عصبی کودک ببریم و بتوانیم بسیاری از اختلالات و مشکلات را هرچه سریع تر پیش بینی کرده و مداخله انجام دهیم. از این رو لازم است که بازهم تاکید کنیم که توجه به مشاوره کودک بسیار اهمیت دارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*