ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت بوی بد واژن بعد از پریودی | پیشگیری و درمان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت بوی بد واژن بعد از پریودی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علت بوی بد واژن بعد از پریودی مختلف است. یکی از مسائل مهم برای سلامت زنان بهداشت واژن می باشد. ترشحات واژن در زنان دارای بعضی باکتری های مفید میباشد که برای سلامت مهم است. در مواردی ترشحات بوی بدی دارند و باعث ناراحتی و رنجش می‌شوند. حقیقت این است که واژن زنان دارای میلیاردها باکتری است است و آرایش این باکتری ها به صورت روزانه و حتی ساعت به ساعت منجر به تغییرات می شود. هر چند این تغییرات طبیعی هستند. انواع بو های مختلفی که از واژن خارج می شود شود بستگی به چرخه قاعدگی بانوان و بهداشت شخصی آنها دارد. علاوه بر این کشاله ران دارای بخشی از غدد عرق است بنابراین بوی بد واژن مسئله‌ای تعجب‌آور نیست.  

تماس با مشاور

پریود و بوی بد خون

خون پریود بو می دهد و این امر کاملاً طبیعی است. بوی خون قاعدگی در حالت نرمال هرماه باید گنده گویی آهنگ باشد چراکه این خود دارای مقدار زیادی آهن است اما ممکن است در زمان قاعدگی متوجه بوی مانند ماهی یا بوی گندیدگی شوید. خون پریود متفاوت می باشد شامل اجزای مختلفی مانند خون و بافت داخلی دیواره رحم و تخمک بارور نشده است. از سوی دیگر وقتی خون و بافت وارد واژن می‌گردند با ترشحات واژن آمیخته می شوند. بنابراین امری کاملاً بدیهی است که این ترکیبات در کنار هم بو بدهند اما بهتر است بدانید کدام بو طبیعی است و نیاز به درمان ندارد و کدام بود نشان از اختلالی در دستگاه تناسلی زنان است و نیاز به مراجعه به پزشک زنان دارد.

اینفوگرافیک علت بوی بد واژن بعد از پریودی

اینفوگرافیک علت بوی بد واژن بعد از پریودی

بوی عادی در زمان پریود

در حالت نرمال قاعدگی باید فقط بوی خون داشته باشد. بوی خون است و این بود طبیعی است و نیاز به نگرانی ندارد و در حدی شدید نمی باشد که برای اطرافیان قابل استشمام شود. اگر بهداشت دوران پریودی کاملا رعایت شود از انتشار بود جلوگیری می‌شود و شما قاعدگی راحت تری تجربه خواهید کرد.
بوی نامطبوع خون می‌تواند به علت ماندن خون بافت و باکتری برای زمان طولانی در رحم باشد. البته باکتری در انواع واژن سالم معمولا وجود دارد و در حالت عادی همیشه باکتری های مفیدی در هم هستند اما اگر میزان باکتری و نوع آن ها عوض شود امکان دارد که بوی بد در دوران قاعدگی را ایجاد کند. حتی در این حالت هم نباید بو به حدی باشد که دیگران متوجه آن شوند. در این شرایط می‌توانید پد بهداشتی یا تامپون خود را در زمان‌های کوتاه تری عوض کنید. اگر از تامپون استفاده می کنید ممکن است علت بو ماندن طولانی آن در واژن شما باشد و شاید هم در روزهای انتهایی خونریزی خود تامپون را از واژن خارج نکرده باشید.  

علت بوی بد واژن بعد از پریودی

بوی نامطبوع در دوران بعد از پریودی در دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که شامل موارد زیر می شوند:
 • اگر در زمان قاعدگی بوی بسیار شدید و تند از شما متصاعد می شود بهتر است در ابتدا بدانید که به موقع باید نوار بهداشتی خود را تعویض کنید. عدم تعویض به موقع نوار بهداشتی سبب ایجاد بوهای بد و نامطبوع در شما می شود.
 • اگر با ترشحات و یا بوی تند و نامطبوع غیر عادی در دوران پریودی خود روبه‌رو شده‌اید حتماً به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا مشخص شود آیا شما دچار واژینیت عفونی و قارچی و باکتریایی ناحیه واژن هستید یا خیر.
 • کسانی که دچار بیماریهای منتقل شونده از راه تماس جنسی هستند امکان دارد چنین نشانه هایی داشته باشد که بهتر است توسط پزشک بررسی شود.
 • زنانی که دارای دیابت هستند امکان دارد که چنین نشانه هایی همراه با دوران پریودی خود داشته باشند.
 • زنانی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند احتمال دارد دچار بوی تند و نامطبوع ناحیه اندام تناسلی گردند.
 • یکی دیگر از مواردی که سبب بوی تند و نامطبوع در ناحیه تناسلی زنان می‌شود ابتلای آنان به سرطان ناحیه تناسلی می باشد که این امر هم باید توسط پزشک و متخصص معاینه شود.
 • رژیم غذایی هم در بوی بد واژن اثرگذار است. مصرف بعضی از مواد غذایی مانند سیر و پیاز اگر زیاد باشد سبب بوی بد در واژن می شود.

سایر علت های بوی بد واژن

 • آنتی هیستامین ها هم سبب خشکی واژن و بوی نامطبوع آن می گردند. داروهای گیاهی، قرص های ضد بارداری، هورمون‌درمانی و کرم‌های واژن نیز منجر به بوی نامطبوع می شوند.
 • ناحیه تناسلی معمولا تعریق بیش از حدی دارد و این هم باعث ایجاد بوی بد می شود. لباس های پارچه ای جاذب رطوبت در این موارد توصیه می شود. لباس های ورزشی هم بهتر است سریعا تعویض کردند تا بوی نامطبوع کم گردد.
 • در دوران یائسگی سطح استروژن در زنان کاهش پیدا می‌کند و این تغییرات هورمونی فرد را بیشتر در معرض عفونت قرار می‌دهد.
 • بهداشت واژن ضعیف، عدم استحمام یا دوش گرفتن های منظم می‌تواند باعث التهاب ناحیه واژن و در نتیجه بوی بد آن شوند. بنابراین در این موارد رعایت نکات بهداشتی حائز اهمیت است.
 • سرطان دهانه رحم یا واژن هم می تواند دلیل دیگری برای بوی غیرطبیعی واژن باشد. یکی از نشانه های سرطان دهانه رحم یا واژن ترشحات شدید واژن است که بوی نامطبوعی را ایجاد می کند.
 • بعضی از زنان در زمان بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش ترشحات واژن احتمال دارد که تغییر بو در واژن خود داشته باشند.
فیستول رکتوواژینال یکی از دلایل بوی نامطبوع واژن است. فیستول رکتوواژینال یک دهانه غیر عادی نادر بین واژن و راست روده می باشد که اجازه می دهد مدفوع به داخل واژن راه پیدا کند. نشانه دیگر شامل عفونت های مکرر واژن یا مجاری ادرار ، درد در هنگام رابطه جنسی یا وجود مدفوع در واژن می باشد. این ویروس احتمال دارد در حین آسیب در موقع زایمان باشد. عوارض جانبی ناشی از جراحی لگن از جمله برداشتن رحم، بیماری التهاب روده و درمان سرطان هم در این امر دخیل است.  
علت بوی بد واژن بعد از پریودی

علت بوی بد واژن بعد از پریودی | تشخیص

این را بدانید که بوی واژن اگر نشانی از بیماری باشد علائم مختلفی دارد مانند خارش واژن، سوزش، تهدید یا ترشحات زیاد. پزشکان می توانند از طریق معاینه واژن و آزمایش های تشخیصی این نشانه ها را ارزیابی کنند. آزمایش ادرار مواردی مثل کلامیدیا و سوزاک را بررسی می کند. تجزیه و تحلیل ادرار می تواند بیمار را از لحاظ داشتن عفونت ادراری مورد معاینه قرار دهد و تحت چنین شرایطی از یک نمونه مایع واژن برای تشخیص تریکومونیازیس یا واژینوز باکتریایی استفاده می‌گردد. در صورت عدم درمان این عفونت ها خطرناک می باشند و ممکن است آسیبی برای فرد داشته باشند.
بدون تشخیص پزشک از مصرف خودسرانه داروها پرهیز کنید. در برخی موارد می‌توان فیستول رکتوواژینال را از طریق معاینه واژن و رکتوم تشخیص داد. علاوه بر آن انجام آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن یا ام آر آی هم به این مسئله کمک می کند. اگر فردی مشکوک به سرطان باشد که به ندرت به علت بوی بد واژن است پزشک به احتمال زیاد آزمایش پاپ اسمیر را برای غربالگری سلولهای دهانه رحم یا واژن انجام می دهد.
جواب تست پاپ غیر نرمال می تواند نیاز به آزمایش های دیگری برای تشخیص بهتر داشته باشد. پزشکان همچنین به افراد کمک می کند که تشخیص دهند که داروها، عرق‌کردن، هورمونها، بهداشت و سبک زندگی هم در ایجاد بوی غیرطبیعی واژن نقش دارند.  

علت بوی بد واژن بعد از پریودی | انواع بو

بهتر است بدانید که بوهای مختلف واژن چه چیزهایی هستند تا متوجه شوید هر بویی که از واژن شما متصاعد می شود نشانه چه امری است و آیا این بو علامت بیماری می باشد یا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. برای آشنایی بیشتر با علت بوی واژن و تاثیرات روانی آن می توانید با مشاوره تلفنی جنسی تماس بگیرید.

1-بوی تند ترشی یا بوی تخمیر شدگی 

ایجاد شدن بوی از واژن که تویی یا ترش است بسیار رایج می باشد. بعضی این بو را با بوی غذاهای تخمیر شده مشابه می دانند. در واقع ماست، نان ترش و حتی بعضی از انواع آب جوی ترش دارای همان نوع باکتری هستند که در بیشتر واژن های سالم وجود دارند یعنی باکتری لاکتوباسیل. دلیل ایجاد این بو اسید آمینه یا میزان اسید در واژن است. یک واژن سالم کمی اسیدی می باشد و در محدوده بین ۳.۸ و ۴.۵ قرار دارد. باکتری لاکتوباسیل واژن را اسیدی می کند. این باکتری از رشد بیش از حد انواع باکتری های بد جلوگیری به عمل می آورد.

2-بوی مس مانند بوی سکه پول

بسیاری از زنان اذعان می کنند که واژن آنان بویی مانند بوی فلز دارد. خوشبختانه این امر جای نگرانی ندارد. به ندرت امکان دارد که ایجاد این بو نشانه مشکل جدی در زنان باشد. دلیل ایجاد شدن بوی مس این است که خون حاوی آهن است. رایج ترین دلیل ایجاد بوی فلز وجود خون پریودی در واژن است. در زمان پریود زن ها، خون و بافت از مخاط رحم خارج می‌شود و در کل مجرای واژن سفر می‌کند. رابطه جنسی دلیل دیگر ایجاد بوی مس است. خونریزی کمی بعد از رابطه جنسی می تواند شایع باشد. این حالت عموماً به علت خشک بودن واژن یا رابطه خشن و دردناک است چرا که امکان دارد خراش و بریدگی های کوچک را در واژن ایجاد کند.
برای اجتناب از این رخداد بهتر است در رابطه جنسی از لیز کننده های واژن یا روان کننده ها مانند ژل لوبریکانت تا حد امکان استفاده شود. افزون بر اینها امکان دارد بوی مس کمتر شایع باشد اما دلیل خونریزی از واژن باشد. این بوی فلز معمولاً بعد از پایان دوران پریودی یا قاعدگی زمان زیادی به طول نمی‌انجامد. اگر واژن شما با منی همسرتان در تماس باشد احتمال دارد میزان ph را عوض کند و باعث ایجاد بوی فلز مانند در واژن شما گردد. اگر احساس می‌کنید خونریزی از واژن دارید که ربطی به پریودی شما ندارد یا بوی فلز همزمان با خارش و ترشح واژن است حتماً برای معاینه به پزشک زنان وزایمان رجوع کنید.

3-بوی شیرین مانند بوی شیره قند

بوی شیرینی منظور همان بوی کیک و شیرینی داغ و تازه نیست بلکه منظور بوی قهوه ای و خاکی است. این بو هم بدانید که جای نگرانی ندارد زیرا بوی شیرین نشانه بیماری خاص نمی‌باشد. دلیل ایجاد بوی شیرین باکتری است. ph واژن زنان یک اکوسیستم باکتری باکتریایی می باشد که دائماً رو به تغییر است. گاهی وقتها به این معنا است که احتمال دارد شما بویی که کمی شیرین است از واژن خود خارج کنید.

4-بوی مواد شیمیایی مانند توالتی که تازه تمیز شده است

ایجاد شدن بوی همانند وایتکس یا آمونیاک می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. گاهی وقت ها نیاز است برای یافتن دلیل این بو به پزشک زنان مراجعه فرمایید. یکی ازعلت بوی مواد شیمیایی ادرار است. ادرار دارای یک فرآورده جانبی آمونیاک می باشد که اوره نام دارد. تجمع ادرار در لباس زیر شما یا اطراف ناحیه فرج یا دستگاه تناسلی زنان می‌تواند سبب متصاعد شدن بوی مواد شیمیایی از واژن شما گردد. این نکته را به خاطر داشته باشید ادراری که بوی شدید آمونیاک می‌دهد یکی از نشانه های کم آبی بدن می باشد. دلیل دیگر بوی مواد شیمیایی واژینوز باکتریایی است.
احتمالاً ایجاد بوی مواد شیمیایی از واژن نشان دهنده ابتلا به واژینوز باکتریایی است. این بوی ماده شیمیایی برخی اوقات بوی مانند بوی بد ماهی دارد. نشانه های واژینوز باکتریایی که یکی از عفونت های شایع در زنان است شامل: بوی گند یا بوی ماهی ، ترشحات واژنی رقیق خاکستری، سفید یا سبز رنگ، خارش واژن و سوزش در هنگام ادرار کردن است. برای آگاهی درباره علت ترشحات سفید واژن کلیک کنید.

5-بوی تعفن بدن مانند راسو یا بوی گیاه سوخته یا خاک

این فقط شما نیستید که ممکن است این بو را از واژن خود متصاعد کنید بلکه خیلی از زنان این بو را شبیه بویی بین بوی بدن و ماری جوانا می‌دانند. دلیل بوی تعفن راسو مانند استرس روانی و عاطفی می باشد. بدن شما دارای دو غدد عرق می باشد که آپوکرین و اکراین نام دارند. غدد اکران عرق تولید می کنند تا دمای بدن را کم کنند و بدن را خنک کند و غدد آپوکراین به احساسات شما واکنش نشان می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان خانگی عفونت واژن مقاله دمنوش گیاهی برای عفونت رحم را مطالعه فرمایید.
غدد آپوکرین در زیر بغل و در کشاله ران وجود دارند. زمانی که افراد عصبانی و مضطرب می‌شود یا استرس زیادی به دلایل مختلفی به آنان هجوم می‌آورد غدد آپوکرین یک مایع شیرمانند ایجاد می‌کنند. این مایع به خودی خود بی بو است اما زمانی که با وجود باکتری های واژن و اندام تناسلی زن در تماس قرار می‌گیرد بوی تند و زننده مانند راسو یا بوی گیاه سوخته از خود متصاعد می کند.

6-بوی ماهی مرده یا بوی فیله

حتما تاکنون شنیده اید که می گویند واژن بوی نامطبوع غیر طبیعی و زنده همچون بوی ماهی مرده دارد. در اصل ماهی تازه نباید اینقدر ها بوی بد داشته باشد. تجزیه یا فاسد شدن ماهی نمونه بهتری برای این قیاس است. دلیلش تری متیل آمین می باشد. این ترکیب شیمیایی مسئول بوی زننده ماهی فاسد و مرده و بعضی از انواع بوهای نامعمول واژن زنان است. یکی از علت های بوی ماهی مرده واژینوز باکتریایی است. زمانی که مبتلا به واژینوز باکتریایی هستید با رشد بیش از حد باکتری بی هوازی در واژن مواجه شده‌اید. این ارگانیسم های بی هوازی بوی تعفن ایجاد می‌کند. دلیل دیگر بوی ماهی مرده تریکومونیازیس است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نشانه های واژن سالم را مطالعه فرمایید.
تریکومونیازیس شایعترین عفونت مسری در زنان است که از راه رابطه جنسی انتقال پیدا می کند اما خوشبختانه با یک دوره مصرف قرص های آنتی بیوتیک به راحتی قابل درمان است. این عفونت ممکن است خیلی بد بو باشد. بوی بد ماهی که موقع ابتلا به این عفونت از واژن زنان متصاعد می شود از بوی بد واژن در زمان ابتلا به واژینوز باکتریایی قوی تر و حادتر است. در موارد نادری بوی بد ماهی می‌تواند علت مشکلات جدی تر در اندام تناسلی یا واژن زنان مشترک که در این موارد توصیه می شود به پزشک متخصص در اسرع وقت مراجعه کنند.  
علت بوی بد واژن بعد از پریودی

علت بوی بد واژن بعد از پریودی | درمان

درمان بوی واژن بستگی به دلایل آن دارد. ممکن است نیاز باشد برای درمان هایی که علت عفونت است به پزشک مراجعه شود. تجویز قرص برای برطرف کردن بوی بد واژن نیز توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر فردی دچار واژینوز باکتریایی یا تریکومونیازیس باشد پزشک آنتی بیوتیک هایی مانند کلیندامایسین، مترونیدازول و تینیدازول را تجویز می‌کند.
همچنین توصیه می‌شود افراد از رابطه جنسی پرهیز کند تا زمانی که عفونت به طور کامل برطرف شود. معمولا از حدود یک هفته پس از پایان درمان می‌توان مجددا رابطه داشت. تحقیقات نشان داده که غذاهای پروبیوتیک مانند ماست هم می‌توانند باعث تعادل ph واژن زن و تسریع روند درمان بعضی از زنان از واژینوز باکتریایی باشد.
علاوه بر این بعضی از مکمل های گیاهی هم می توانند بوی بد واژن را کم کنند یا نشانه های مرتبط با علل اصلی بوی واژن مانند واژینوس باکتریایی را تا حد زیادی درمان کنند. برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند برای رفع بوی بد واژن و تمیز نگه داشتن آن موثر باشد:
 • برای پیشگیری از تجمع رطوبت و بالابردن جریان هوا به ناحیه واژن بهتر است لباس های زیر نخی و گشاد به تن کنید.
 • لباس را بلافاصله بعد از فعالیت هایی که باعث تعریق بدن شده اند عوض کنید و دوش کوتاه بگیرید.
 • تا حد امکان بهداشت را رعایت کنید و بدن خود را با آب گرم و صابون غیر تحریک کننده شستشو دهید.
 • از شستن واژن با آب به همراه ترکیبات و افزودنی ها خودداری کنید.
 • در مصرف غذای خود دقت کنید و از خوردن غذاهایی که بوی زیادی دارند پرهیز نمایید.
 • برای پیشگیری از انتشار باکتری از مقعد به واژن کاملا این ناحیه را تمیز نگه دارید.
 • هنگام رابطه جنسی است از وسایل پیشگیری مانند کاندوم استفاده کنید تا عفونت مقاربتی ایجاد نشود.
 • از مصرف اسپری های زنانه پرهیز کنید چرا که باعث تحریک آن ناحیه می گردند.
 

علت بوی بد واژن بعد از پریودی | سخن آخر

بوی بد واژن بعد از زمان قاعدگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در مقاله به آن اشاره کردیم. برخی افراد ممکن است هنگام قاعدگی ترشحات زرد و یا درد در ناحیه شکمی و لگنی خود داشته باشند که در این موارد بهتر است به متخصص مراجعه کنند. نگرانی ها برای بوی بد واژن همچنین سبب نگرانی در زنان می شود و حتی ممکن است روی رابطه جنسی آن هم تاثیر بگذارد. برای این موارد می توانید به مشاوره روانشناسی ما در حامی هنر زندگی مراجعه کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*