ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تعادل بین کار و زندگی | چطور بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم؟

آیا می دانید تعادل بین کار و زندگی چه فوایدی دارد و چگونه بدست می آید؟ خیلی از افراد نمی دانند چه مقدار از زمانشان را صرف کار و چقدر آن را برای خانواده و خودشان بگذارند. نکته مهم این است که رسیدگی به هر دو جنبه حائز اهمیت است. در ادامه به تعریف تعادل بین کار و زندگی، نحوه کاهش اعتیاد به کار و راه های به دست آوردن این تعادل پرداخته شده است.  

تماس با مشاور

تاریخچه تعادل بین کار و زندگی

موضوع تعادل کار و زندگی به سال‌ها قبل برمی گردد. قبل از صنعتی شدن، اجداد ما از سحر بیدار می‌شدند به منطقه‌ای می رفتند به حیوانات و گیاهان رسیدگی می‌کردند بعد از ظهر را به سمت خانه هایشان بر می گشتند که شام بخورند و استراحت کنند و قوای جسمانی خود را بازیابی کنند. در دنیای آنها چیزهایی که به عنوان کار تعریف می شد واضح بود. از سحر تا وقتی مرغ و خروس به لونه های شان می رفتند ادامه پیدا می کرد. خانواده ها دور هم جمع می شدند والدین قصه گویی برای کودکان می کردند و به این شکل به آنان درس می‌دادند و دانش را منتقل می‌کردند.
ایده‌آل این است که نشان دهیم در آن زمان، زمان مشخصی برای کار و زمان مشخصی برای کار نکردن وجود داشت. تا این که اینترنت میلیون ها نفر را در کنار هم جمع کرد. انسان ها ۲۴ ساعت روز با هم در ارتباط قرار گرفتند. یک بررسی جهانی نشان داده که در صنعت نفت و بنزین ۵۵ درصد افراد در این صنعت کارشان را به خانه می‌برند و وقتی چیزی به خانه نمی برند احساس گناه می کنند.
مثلا رئیس بیش فعال شما ممکن است کار فردا تا جمعه را برایتان ثبت کند و شما باید تمام کنید. با این رشته افکار به خواب می روید برمیگردید سر کار، درست همانطور که  کار رو با خودتون به خانه بردید. این کار را برای آخر هفته هم تکرار می کنید. شما میدانید. رئیس تان فقط یک ایمیل با شما فاصله دارد. او پیام می دهد کاری که انجام داده بودید اشتباه است و فوراً باید اصلاح شود و انگار شما دوباره برگشتید سرکار. تعادل زندگی و کار مهم است عادی به نظر برسد ولی دائم کار کردن رفتار سالمی نیست.  

اینفوگرافیک تعادل بین کار و زندگی

اینفوگرافیک تعادل بین کار و زندگی

تعریف تعادل بین کار و زندگی

آلوین تافلر در کتاب موج سوم خود پیش بینی کرده بود که با تغییر فناوری کار و زندگی و روابط انسان ها دچار دگرگونی های اساسی خواهد شد. فرضیه او این بود که با گسترش شبکه ها بسیاری از افراد خواهند توانست وظایف شغلی خود را در خانه انجام دهند. نگرانی های حاصل از این تحولات به ویژه در عرصه خانواده به اقداماتی از سوی دولت ها و سازمان ها برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی منجر شده است.
تعیین روزی به نام روز تعادل بین کار و زندگی در ایرلند و ماهی به نام ماه کار و خانواده در آمریکا و همچنین ایجاد شرکت های مشاوره و سایت های اینترنتی برای گسترش فرهنگ تعادل بین کار و زندگی و یافتن راه حل برای بهبود روابط افراد و صمیمیت خانواده همگی نشان از اهمیت روز افزون این بحث است.
به دلیل چند وجهی بودن موضوع تعادل بین کار و زندگی اغلب در درک آن مشکلاتی وجود دارد. بر اثر همین برداشت نادرست است که بسیاری از افراد کار و زندگی را به دو امر کاملاً جدا از هم تقسیم می کنند و یا در مقابل هم قرار دادن اولویت‌های فرد و سازمان، کار و زندگی را به عنوان بازی مجموعه سفر در نظر می‌گیرند که منافع یک طرف به ضرر طرف مقابل تمام می‌شود. از آنجا که در تعبیر و تفسیر موضوع تعادل بین کار و زندگی عوامل مختلفی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، مدیریتی، سبک زندگی و همچنین ویژگی های شخصیتی دخالت دارند ارائه یک تعریف قابل قبول برای همه افراد غیر ممکن است.

موفقیت و خشنودی معیار تعادل کار و زندگی

دو مفهوم اساسی برای ایجاد اشتراک ذهنی در این مورد عبارت است از موفقیت و خشنودی. موفقیت و خشنودی ۲ وجه متعادل از یک واقعیت است که یکی بدون دیگری معنای خود را از دست می دهد. ممکن است در اطراف ما کسانی باشند که به موفقیت‌های مهمی رسیدند ولی نشانی از خشنودی در آنها دیده نمی‌شود یا شاد نیستند. اگر فردی بتواند موفقیت و همراه با شادی تجربه کند به این تعریف نزدیک می‌شویم که بگوییم بین کار و زندگی او تعادل وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد چگونه شاد زندگی کنیم کلیک کنید.
کار و خانواده می‌توانند اثر متقابل برای هم داشته باشند. با کارکردن نیازهای خانواده برآورده می‌شود و حمایت خانواده موجب تقویت روحی و جسمی کارکنان برای کار موفقیت آمیز می شود.جیم برد پیش بینی کرده بود که در ۳۰ تا ۴۰ سال آینده تعادل بین کار و زندگی به مهم‌ترین موضوع محیط های کار در آمریکا تبدیل می شود و لازم است که سازمان های این کشور در این زمینه برنامه‌هایی داشته باشد تا از عوارض عدم تعادل در امان بمانند.
تعادل بین کار و زندگی 

علل عدم تعادل بین کار و زندگی

یکی از عواملی که موجب تعادل بین کار و زندگی می کردند ساعات طولانی کار است. بر اساس پیشنهاد اتحادیه اروپا برای حفظ سلامتی کارکنان بیشترین ساعت کار ادارات ۴۸ ساعت در هفته تعیین شد. گزارش ها نشان داده که در سال ۲۰۰۰ متوسط ساعت کار کارکنان انگلیسی که بیشترین ساعت کار را داشتند ۴۳ ساعت در هفته است. در آلمان هم متوسط ساعت کار ۴۰ ساعت و در فرانسه ۳۹ ساعت و در ایتالیا ۳۸ ساعت بوده است. بر اساس این آمار متوسط ساعت کار کارکنان ژاپنی ۴۲ ساعت بوده که بیانگر بیشتر بودن متوسط ساعات کار نسبت به کشورهای دیگر اروپایی است.
در مورد دلایل و انگیزه های افراد در مورد ساعات کار طولانی تفاوت ها گسترده است. می‌توان به عواملی مانند درآمد بیشتر، پیشرفت شغلی، حفظ شغل فعلی، رقابت با همکاران در کسب سمت های بالاتر، خدمت به جامعه و فرار از استرس های خانه و مانند آن اشاره کرد. اگر کار به نحو مطلوب‌تری مدیریت شود می توان ساعات کمتری را صرف آن کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد فرسودگی شغلی کلیک کنید.

داشتن چند شغل، یکی از دلایل برهم خوردن تعادل

مواردی که موجب برهم خوردن تعادل کار زندگی می شود شامل چند شغل بودن افراد است. برخی افراد برای تامین مخارج زندگی مجبورند بیشتر از یک حرفه را انتخاب کنند. گاهی مدیران هم به جهت انگیزه درآمد بیشتر همزمان در چند شغل فعالیت دارند. عدم استفاده از مرخصی سالیانه و حضور در محل کار در تعطیلات از مواردی است که تعادل کار و زندگی را به هم می زند. حجم کار زیاد و مسئولیت های شغلی، تقسیم کار نامناسب، عدم حمایت از کارمندان، نداشتن امنیت شغلی و تهدید کارمند و بدرفتاری با او، تعیین ضرب الاجل و فشار مداوم برای پایان کار، تغییرات شغلی، سفرهای طولانی و مأموریت برای انجام کار، مشکلات خانوادگی، عدم مشارکت در منزل و غیر از مواردی که به عنوان عوامل استرس و تعارض بین کار و زندگی مطرح شده اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد استرس شغلی کلیک کنید.  

عوارض عدم تعادل بین کار و زندگی

تعارض کار خانواده شکلی از تعارض بین نقش‌هایی است که مربوط به فشار نقش در حوزه زندگی کاری و خانوادگی می باشد. این تعارض دارای پیامدهایی از جمله کاهش رضایت از زندگی، کاهش رضایت شغلی و دانشجویی، کاهش عملکرد در سازمان، فرسودگی شغلی و نهایتا افسردگی می باشد. تحقیقات گرین هاوس و بیوتل نشان می دهد قرار گرفتن در معرض فشار و استرس به عنوان مثال کار می تواند منجر به خستگی و بی حوصلگی و تند مزاجی گردد و هم چنین در روابط خانوادگی تعارض به وجود می آید.
علاوه بر این درگیری کاری و خانوادگی هم تاثیرات مستقیمی بر هم دارند. جنبه های متفاوت خانواده و فرد شاغل می تواند تاثیرات منفی بر کار بگذارد و فشارهای روانی را بالا ببرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی کلیک کنید.
خانواده هایی که هر دو زوج مشغول کار هستند از تاثیرات منفی آن بیشتر شکایت دارد تا خانواده هایی که فقط یک نفر سر کار می‌رود. همچنین تحقیقات نشان داده که تجربه های محیط کار می توانند بر روند سلامتی افراد هم تاثیر داشته باشند یعنی باعث ایجاد بیماری های روان تنی و انواع استرس ها شود.
یکی دیگر از این تعارض ها، عدم روابط عاطفی با فرزندان است. والدینی که وقت زیادی را ساعت کار می کنند زمان کمتری را برای تربیت فرزندان اختصاص می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.

پیامد های منفی از بین رفتن تعادل بین کار و زندگی

 • کاهش وفاداری و تعهد به سازمان
 • افزایش نارضایتی شغلی و غیبت از کار.
 • تمایل به ترک شغل
 • کاهش سود سازمان ها و شرکت ها
 • افزایش هزینه های جذب و آموزش کارکنان
 • افزایش خطای شغلی
 • افزایش احساس بی عدالتی بین کار و پاداش
 • کاهش مشارکت در فعالیت ها و روابط اجتماعی
 • تغییر ارزش های مرتبط با خانواده و افزایش مشکلات روابط زناشویی
 

تعادل کار و زندگی از منظر اسلام

در دین اسلام هم تعادل بین کار و زندگی مورد تاکید قرار گرفته است. پیشوایان دین اسلام با دستورات علمی اخلاقی پیروان خود را به برقراری تعادل بین کار و زندگی دعوت کردند. امام کاظم می فرمایند سعی کنید اوقات شبانه روز خود را به چهار قسمت تقسیم کنید. قسمتی برای عبادت با خدا. قسمتی برای تامین معاش و هزینه زندگی. قسمتی برای رفت و آمد و معاشرت با برادران مورد اعتمادی که شما را به عیوبتان آگاه می سازند. و قسمتی را برای تفریح و لذایذ مشروع خود اختصاص دهید.
و به وسیله این ساعت می توانید خود را برای قسمت های دیگر آماده کنید. پیامبراکرم وقتی داخل خانه می آمدند زمان خود را به سه قسمت تقسیم می کردند که قسمتی از آن را برای عبادت. قسمتی برای ارتباط با خانواده. و بخشی هم برای خودشان که این تقسیم در داخل خانواده یک پیام دارد و آن این که عبادت خداوند به عنوان بخش مستقلی از زمان پیامبر بود.  

تاثیر تعادل بین کار و زندگی

کسی که در زندگی خود تعادل دارد از سلامت روان بالاتری برخوردار است. نگرش درست به جای "این یا آن"، "این و آن" است. یعنی با داشتن نگرشی درست و دانستن اولویت های زندگی خود هم می‌توان به خود رسید و هم به خانواده. هم می‌توان در کار پیشرفت کرد و هم می توان در زندگی خانوادگی موفق بود. این یا آن غلط است و درست این و آن است. رمز داشتن تعادل در" و" است. از این به بعد هر وقت بین دوراهی "این یا آن" قرار گرفته اید، از خود بپرسید چه راه دیگری وجود دارد. که من هنوز ندیدم. که به وسیله بتوانم همین این و هم آن را انجام دهم.
این را بدانید ما قرار نیست که رنج ببریم تا یک چیزی به دست بیاوریم. حالا هر چه می خواهد باشد. از مدرک دکترا و کار پردرآمد گرفته تا هر چیز دیگر. مسئله اساسی این است که من با سلامت فیزیکی و روانی چیزی را به دست بیاورم که نامش می شود موفقیت. وگرنه من سلامت فیزیکی و روانی خودم را از هم بپاشم. عمر خودم را کم کنم و زندگی خودم را با درد و رنج همراه کنم که مثلاً می خواهم پولدار شوم.
این را بدانید که ما به این دنیا آمده ایم که زندگی کنیم و در کنار هم کار داشته باشیم. کسی که توازن بین این دو را رعایت کند روحیه شاداب‌تر، حال بهتر، عمر باکیفیت‌تر و سلامت جسمانی و روانی بالاتری خواهد داشت.  این افراد هم در کار خود هر روز به موفقیت‌های بالاترین میرسند و هم در زندگی رضایت و خوشنودی بیشتری به دست می آورند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد نارضایتی از زندگی کلیک کنید.  

راهکارهایی برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی

برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی راههای وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:
 • افکارمنفی خود را کنار بگذارید
 • بین وظایف شغلی و مسئولیت های خانوادگی خود مدیریت داشته باشید
 • برای خانواده خود وقت بگذارید
 • در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت کنید
 • در کارهای خانه همکاری کنید
 • شغلی را انتخاب کنید که هم مورد علاقه شما باشد و هم از لحاظ درآمد برای شما کافی باشد
 • آخر هفته ها را به تفریح و ورزش اختصاص دهید
 • بین درآمدها و هزینه‌های خود تعادل ایجاد کنید
 • اگر متاهل هستید ساعت کار اضافی را کاهش دهید
 • مراقبه و مدیتیشن را فراموش نکنید
 • برنامه‌ها و اهداف خود را در زندگی مشخص کنید
 • زمان هایی را به کارهای مورد علاقه تان اختصاص دهید
 • اگر استرس دارید به روان درمانگر مراجعه کنید

برنامه ریزی صحیح داشته باشید

توصیه می شود کارهایتان را با انجام برنامه ریزی برای فعالیت های روزانه آغاز کنید. این کار باعث می شود که بدانید چگونه طبق وقتی که دارید کارهای خانه و سر کار خود را انجام دهید. انریت بندی باعث می‌شود که شما دیگر وقت خود را صرف کارهای جزئی و بی اهمیت نکنید. شما بیشتر از آنچه که فکر میکنید تلویزیون نگاه می کنید یا زمان خود را صرف گشتن در فضای مجازی می‌کنید. برنامه ریزی صحیح علاوه بر اینکه از اتلاف وقت خود می خواهید مسئولیت بیشتری هم در انجام کارها خواهید داشت.

افزایش بهره وری در محل کار

هرچقدر که شما در محل کارتان وظایف تان را به نحو احسن انجام دهید می توانید به خانه برگردید. تمرکزتان را در محیط کار بالا ببرید و بعضی از موانع خود را شناسایی و آنها را از سر راه بردارید. هر چند مفید کار کردن و افزایش کارایی بسیار اهمیت دارد اما این را بدانید که نباید به فرسودگی شغلی  منجر شود.
تعادل-بین-کار-و-زندگی

سعی کنید انعطاف بیشتری داشته باشید

هرچقدر شما بتوانید در برنامه کاری و زندگی خود انعطاف پذیری و سازگاری بیشتری داشته باشید رضایت بیشتری هم خواهید داشت. تحقیقات نیز نشان داده است که هر چه برنامه کاری افراد انعطاف پذیرتر باشد انگیزه و میل زیادی هم برای کار وجود خواهد داشت. علاوه بر این افراد می‌توانند به زندگی خود هم راحت‌تر برسند. اگر بتوانید ساعتی را زودتر به محل کار بروید و یا در هفته روزهای دودکار باشید برایتان بهتر خواهد بود.

احساس ارزشمندی را در خود پرورش دهید

شما می توانید تغییرات بیشتری در جریان کاری تان ایجاد کنید و رضایت شغلی شما هم بیشتر می شود. هر چه قدر شما بتوانید سرگرم کارتون شوید زمان هم برای شما زودتر می گذرد.

اختصاص زمان هایی برای خود

همه افراد شغل ها و مسئولیت هایی دارند اما مهم این است که بتوانید بین نقش همکار و پدری، مادری، خواهر یا برادری و سایر مسئولیت ها تعادل ایجاد کنند. تعادل به این معناست که شما  زمان هایی را برای خودتان وقت بگذارید و کارهایی را که دوست دارید انجام دهید.

 

سخن آخر

تعادل بین کار و زندگی از مسائل دنیای امروز است. خیلی از افراد به دلیل فشارها و استرس های کاری از بعد دیگری از زندگی شان غافل می شوند. مدیریت بین این دو گاهی کار راحتی نیست و نیاز به همراه دارد. اگر شما هم تحت فشار کاری هستید و نمی توانید با آن کنار بیایید. در راستای این موضوع می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*