ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

موانع ترک سیگار | شناسایی عوامل موثر در ترک سیگار


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با موانع ترک سیگار پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

بسیاری از افرادی که سیگار می‌کشند، قصد ترک آن را دارند اما به دلایلی موفق نمی‌شوند و هربار شکست می‌خورند. سیگار یکی از سخت‌ترین موادی است که فرد می‌تواند آن را کنار بگذارد و موانعی برای ترک وجود دارد که این کار را برای افراد دشوارتر می‌کند. با شناخت موانع ترک سیگار، می‌توانید این عوامل را در خود شناسایی کرده و با اصلاح آن‌ها سیگار را با موفقیت کنار بگذارید. همچنین توجه داشته باشید که کمک گرفتن از یک روانشناس در حوزه اعتیاد، فرایند ترک را برایتان تسهیل می‌کند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

موانع ترک سیگار چیست؟

افراد سیگاری به طور معمول برای ترک سیگار با موانعی روبرو هستند. این موانع در اکثر مواقع به صورت ذهنی و روانی است که ترک سیگار را برای آن ها دشوار می‌کند. عادی انگاری یکی از موانع اساسی در ترک سیگار است.

1-عدم حمایت

داشتن یک سیستم حمایتی قوی می تواند به روند ترک سیگار کمک زیادی کند. عدم حمایت خانواده، دوستان یا متخصصان مراقبت های بهداشتی که حتی خود جز سیگاری ها به حساب می آیند می تواند انگیزه پاک ماندن و غلبه بر چالش های ترک سیگار را دشوارتر کند. روابط حمایتی، مشاوره یا مشارکت در گروه های حمایتی هم نوعان سیگاری می تواند سودمند باشد.

2-ترس از افزایش وزن

برخی افراد نگران افزایش وزن پس از ترک سیگار هستند، زیرا نیکوتین می تواند اشتها را سرکوب کرده و متابولیسم را افزایش دهد. ترس از افزایش وزن می تواند مانعی برای ترک سیگار باشد. در نتیجه افراد نگران مبادله یک خطر سلامتی با خطر دیگر مانند افزایش وزن هستند. مدیریت وزن و اتخاذ عادات غذایی سالم می تواند به رفع این نگرانی کمک کند.

3-مقابله با استرس و احساسات

سیگار اغلب به عنوان مکانیزم مقابله با استرس، اضطراب یا احساسات منفی استفاده می شود. ترک سیگار می تواند نیازمند یافتن راه های جایگزین برای مدیریت موثر استرس و احساسات باشد. کسب مهارت و راهبردهای مقابله ای سالم مانند ورزش، تمرکز حواس یا درگیر شدن در سرگرمی ها، می تواند به غلبه بر این مانع کمک کند.

4-تلاش‌های ناموفق قبلی

تلاش‌های ناموفق قبلی برای ترک سیگار منجر به احساس دلسردی یا این باور می شود که ترک سیگار غیرممکن است. مهم است که تلاش‌های گذشته را به‌عنوان تجربه‌های یادگیری در نظر بگیرید و با ذهنیتی تازه به ترک آن اقدام کنید. به دنبال استراتژی‌ها و حمایت‌های جدید باشید.

5-وابستگی عادتی و روانی

سیگار کشیدن اغلب عمیقاً در برنامه‌ها و فعالیت‌های روزانه ریشه می‌دواند و تداعی‌ها و عادات قوی ایجاد می‌کند. برای بسیاری از سیگاری‌ها، سیگار با موقعیت‌ها، احساسات یا فعالیت‌های خاصی مانند کشیدن بعد از غذا، هنگام استراحت یا در محیط‌های اجتماعی مرتبط شده است. شکستن این عادات و معاشرت ها می تواند یک چالش باشد و به تلاش آگاهانه و مکانیسم های مقابله ای جایگزین نیاز دارد.

6-تأثیرات اجتماعی و محیطی

عوامل اجتماعی و محیطی می توانند در اعتیاد به سیگار نقش داشته باشند. فشار همسالان، هنجارهای اجتماعی و بودن در کنار دیگرانی که سیگار می کشند ترک سیگار را سخت تر می کند. به‌علاوه برخی محیط‌ها یا محرک‌ها مانند بارها، مهمانی‌ها یا موقعیت‌های استرس‌زا می‌توانند افراد را مستعد ابتلا به عود سیگار کنند.

 

اینفوگرافیک موانع ترک سیگار

اینفوگرافیک موانع ترک سیگار

دلایل عدم موفقیت ترک سیگار

این تصور اشتباه که بیشتر مردم در ملاء عام سیگار می کشند، پس کار چندان اشتباهی نیست مسبب اصلی در گرایش آسان و عدم موفقیت در ترک سیگار است. باید به خاطر داشت که ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر، رابطه ای نزدیک و نگران کننده است. بنابراین ترک وابستگی به سیگار می تواند مانع مستحکمی در برابر اعتیاد به مواد مخدر ایجاد کند. در ادامه به مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت ترک سیگار اشاره می‌شود:

1. ترک خودسرانه بدون کمک گرفتن از متخصص

مهم‌ترین علت و مانع برای ترک موفقیت آمیز سیگار، ترک خودسرانه آن بدون نظارت روانشناس و یا یک متخصص در زمینه اعتیاد است. مصرف سیگار تغییراتی در مغز و بدن انسان به وجود می‌آورد که این عامل باعث می‌شود تا ترک سیگار به یک فرایند پیچیده و دشوار تبدیل شود. از این جهت افراد به دلیل ترک خودسرانه و بدون کمک گرفتن از یک متخصص معمولاً موفق نمی‌شوند یا صرفاً برای مدت کوتاهی موفق به ترک خواهند شد.

2. عدم اطلاعات کافی از فرایند ترک سیگار

یکی دیگر از موانعی که برای ترک سیگار وجود دارد عدم اطلاعات کافی از ماهیت و عملکرد سیگار است. از عوارض سیگار کشیدن اعتیاد جسمی و روانی به آن است. این مسئله باعث می‌شود تا افراد دچار اضطراب و باورهای نادرستی شوند که شرایط ترک کردن را بدتر می‌کند. به عنوان مثال فکر می‌کنند دیگر از غذا خوردن، گفتگو در جمع دوستان و... لذت نمی‌برند. همین موضوع اضطراب افراد را بیشتر کرده و منجر به میل مصرف دوباره سیگار در افراد می‌شود.

3. موانع ترک سیگار | وابستگی بدن به نیکوتین

برخی دیگر به دلیل وابستگی به نیکوتین موجود در سیگار نمی‌توانند برای ترک اقدامی انجام دهند. همانطور که می‌دانید بدن افرادی که سیگار می‌کشند به نیکوتین وابسته می‌شود و این وابستگی بدن و مغز انسان به نیکوتین، باعث میل دوباره به مصرف سیگار می‌‌گردد. زمانی که افراد برای مدتی سیگار نمی‌کشند بدن علائم ترک را نشان می‌دهد و مضطرب و تحریک‌پذیر خواهند شد. افسردگی پس از ترک سیگار از مشکلات شایع دوران بعد از ترک است.

این موضوع باعث می‌شود تا افراد برای اجتناب از اضطراب و تحریک پذیری و پریشانی، مصرف سیگار را علیرغم آسیب به سلامتی مجدد شروع کنند. در بعضی از مواقع روش های خاصی برای مقابله با وابستگی جسمی و روانی به سیگار در نظر گرفته می شود. روش هایی مانند استفاده از سیگار الکترونیکی که در مقاله ای جداگانه به تفصیل تشریح شده است. برای مطالعه مقاله سیگار الکترونیکی کلیک کنید.

4. عدم برنامه ریزی در ترک سیگار

بسیاری از افراد بارها و بارها تصمیم به ترک سیگار گرفته‌اند اما بعد از چند روز قطع موقت دوباره به مصرف سیگار روی آورده‌اند. یکی از موانعی که افراد در ترک سیگار با آن مواجهه می‌شوند عدم برنامه‌ریزی صحیح برای انجام این کار است. به زبان ساده می‌توان گفت ترک سیگار سخت‌ترین فرایند ترک را در بین مواد دخانی دارد. عوامل گرایش به سیگار طیف گسترده ای دارد. معمولا کاملا نامحسوس و تفننی آغاز می شود. اما بعد تبدیل به یک معضل جدی و خطرناک شده و سلامتی را به خطر می اندازد. از این جهت برای ترک سیگار باید برنامه‌ریزی صحیح و درستی داشته باشید. اگر شما سیگار می‌کشید و تصمیم به ترک آن دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم خودسرانه عمل نکنید تا یک شکست برای ترک به وجود نیاید. برای انجام این کار حتماً از یک روانشناس و یا متخصص با تجربه در زمینه اعتیاد کمک بگیرید.

5. موانع ترک سیگار | انگیزه ناکافی

در تمام کشورهای جهان و از جمله کشور ما سیگار به راحتی در همه جا قابل دسترسی است. هر فردی در هر لحظه از شبانه روز که تصمیم بگیرد می‌تواند با مراجعه به یک فروشگاه سیگار تهیه کند. مهم ترین بخش روند ترک وابستگی به سیگار، مراقبت از دوران پس از ترک است. فرد باید بداند که بعد از ترک سیگار چه باید کرد و چگونه مراقبت کرد. از این جهت فردی که می‌خواهد سیگار را ترک کند باید انگیزه بسیار قوی داشته باشد و در تصمیم گیری برای ترک بسیار مصمم باشد. اگر تصمیم به ترک سیگار گرفته‌اید اما انگیزه کافی برای ادامه دادن این فرایند را ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً به یک روانشناس باتجربه در زمینه اعتیاد مراجعه نمایید.

6. موانع ترک سیگار | نداشتن برنامه‌های جایگزین بعد از ترک سیگار

بسیاری از افرادی که سیگار می‌کشند صرفاً بعد از هر فعالیتی در زندگی عادت به سیگار کشیدن دارند و این کار را فقط از روی عادت انجام می‌دهند. از این جهت برخی افراد در دوره‌ای که سیگار را ترک می‌کنند هیچ برنامه جایگزینی برای آن در نظر نمی‌گیرند. با پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار، انرژی زیادی در بدن فرد ذخیره می شود.
در بسیاری از مواقع سیگار یک راه حل آنی برای رهایی از احساسات ناخوشایند به شمار می آید. افراد برای رهایی از فشار روانی موقعیت ها تمایل به سیگار کشیدن دارند و همین حس غلط مانع از ترک این ماده زیان آور می شود. بهتر است در چنین شرایط ناخوشایندی با ایجاد یک وقفه کوتاه ذهنی، برنامه از پیش تعیین شده خود برای دوری از سیگار را عملی کرد. بهترین کار این است که از این انرژی در جهت فعالیت‌ها و اقدامات مثبت مانند ورزش کردن، کارهای تفریحی و... استفاده شود. اگر افراد هیچ برنامه ای برای جایگزین سیگار نداشته باشند احساس بی حوصلگی و کسلی خواهند کرد. در نتیجه این احساس کسالت و خستگی دوباره به مصرف سیگار روی می‌آورند.

 

سخن آخر

همانطور که گفته شد ترک سیگار یک فرایند تخصصی و پیچیده است. در واقع می‌توان گفت یکی از سخت ترین فرایندهای ترک مواد دخانی و مخدر، ترک سیگار است. بسیاری از افراد تجربه ناموفق از ترک سیگار به صورت خودسرانه داشته‌اند. از این جهت پیشنهاد می‌شود تا در اولین گام همیشه به یک روانشناس یا متخصص در زمینه اعتیاد مراجعه کنید. یکی دیگر از معضلات پیش روی جوانان باید و نباید های ازدواج با فرد سیگاری است. در واقع مشاوره های روانشناسی یکی از ملزومات قبل از ازدواج با این افراد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

_ چرا ترک سیگار مشکل است ؟

سیگار باعث تغییراتی در عادات و سلول های مغزی می شود، پس برای ترک اون هم باید از روش های تخصصی (هر چند دشوار) استفاده کرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*