ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چرا قربانیان آزار جنسی برای درمان اقدام نمی کنند؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قربانیان آزار جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


پس از تجاوز بسیاری از قربانیان آزار جنسی برای درمان اقدام نمی‌کنند، موانع قربانیان تجاوز جنسی برای درمان آن‌ها را محکوم به تحمل فشارهای روانی زیادی می‌کند. آزار جنسی تبعات منفی فراوانی برای فرد به همراه دارد. شخص قربانی در خلوت و تنهایی خود بارها این حادثه را مرور می‌کند، بغض می‌کند و زیر گریه می‌زند، حتی این تصاویر آزارنده در خواب هم تکرار می‌شود. قربانی آزار جنسی از احساس ناامنی، عذاب وجدان، گناه، ترس، خشم و نفرت آکنده می‌شود و ممکن است به انواع اختلالات اضطرابی دچار شوند. دردهایی که ممکن است تا سال‌ها باقی بماند و التیام پیدا نکنند در صورتی که روان درمانی و بهره‌مندی از مشاوره کنترل استرس کمک می‌کند تا با تخلیه هیجان‌های منفی، تقویت توانایی مدیریت هیجان، ذهن آگاهی و کمک برای بهبود بهزیستی روانی به مرور قادر شوید زندگی خود را از نو بسازید.


چرا قربانیان آزار جنسی برای درمان اقدام نمی کنند؟


آزار جنسی چه اثرات منفی برای قربانی به همراه دارد؟

فردی که قربانی تجاوز جنسی می‌شود تا مدت‌ها از خانه بیرون نمی‌رود، همیشه نگران و مضطرب است. گاهی قربانی فکر می‌کند اگر خود را حسابی به کاری مشغول کند دیگر مساله آزار جنسی را فراموش می‌کند. در حالی که تلاش بیش از حد برای از سرگیری زندگی عادی، روح و روان تان را در هم می‌شکند و کارکرد شغلی، تحصیلی و روابط اجتماعی تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیاری از قربانیان آزار جنسی به انواعی از اختلالات روانی همچون اختلال استرس پس سانحه و اختلال کابوس دچار می‌شوند و اضطراب و استرس فراوانی را تجربه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات مربوط به سانحه و اختلال کابوس کلیک کنید.

اینفوگرافیک چرا قربانیان آزار جنسی برای درمان اقدام نمی کنند؟

اینفوگرافیک چرا قربانیان آزار جنسی برای درمان اقدام نمی کنند؟

دلایل عدم اقدام برای درمان در قربانیان آزار جنسی

قربانیان آزار جنسی به دلایل مختلف ممکن است تمایلی برای صحبت کردن در مورد حادثه ای که برایشان اتفاق افتاده نداشته باشند؛ عمده‌ترین این دلایل عبارتند از:

1- ترس در کودکان قربانی آزار جنسی

ترس در کودکان قربانی آزار جنسی

قربانی‌های کودک آزار جنسی به دلیل ترسشان به احتمال زیاد این موضوع را با والدین خود مطرح نمی‌کنند. در اینجاست که نقش والدین بسیار اهمیت دارد. کودکان چون نگرشی نسبت به مسائل جنسی ندارند، در مورد این قضیه با والدین خود صحبت نمی‌کنند ولی آن را در غالب تغییرات رفتاری نشان می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه  کودک آزار جنسی کلیک کنید.

لازم است والدین با آموزش مسائل جنسی می‌توانند کودک خود را در مقابل چنین مسائلی ایمن کنند. اگر تغییرات بارزی در خواب، غذا خوردن، حرف زدن و روابط با دیگران در کودک مشاهده کردید بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید. کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند در بزرگسالی به مشکلات روحی بیشتری دچار می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش مسائل جنسی به کودکان کلیک کنید.

2- ترس از آبرو و تمایل برای پنهان کردن آزار جنسی

ترس از آبرو و تمایل برای پنهان کردن آزار جنسی

بزرگسالان قربانی جنسی معمولا ترس از آبرو، مورد قضاوت واقع شدن یا انگ خوردن باعث می‌شود که برای درمان اقدام نکنند. به دلیل بازخوردهای منفی که نسبت به مسائل جنسی در سطح جامعه وجود دارد، برخی از زنان، از صحبت کردن در مورد مسائل جنسی اجتناب می‌کنند.

مردان زیادی در کودکی یا در بزرگسالی مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته‌اند، با این حال مردان نیز از بازگو کردن اینکه مورد آزار جنسی واقع شده‌اند، بیم زیادی دارند. چون تصور می‌کنند انگ بزرگی ست که به عنوان یک مرد مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند پس برای درمان و کمک مراجعه نمی‌کنند. در صورتی که مورد آزار جنسی واقع شدن چیزی از مردانگی کم نمی‌کند.

3- راهکار دفاعی سرکوب از موانع قربانیان تجاوز جنسی برای درمان

قربانیان آزار جنسی بسته به میزان ترس و شرایطی که تجربه می‌کنند، ممکن است خاطرات آسیب را سرکوب کنند. این سرکوب در افراد مختلف با درجات متفاوتی همراه است. سرکوب کردن به معنای فراموش شدن حادثه دردناک نیست؛ بلکه این ترس به شکلی دیگر خود را بروز می‌دهد، ولی فرد به دلیلِ استرس و اضطرابش آگاه نیست.

4- عدم تمایل به زنده کردن حادثه آزار جنسی

عدم تمایل به زنده کردن حادثه آزار جنسی

بسیاری از افراد از اینکه خاطرات تجاوز جنسی دوباره زنده شود می‌ترسند و برای درمان اقدام نمی‌کنند. غافل از اینکه هر چه بیشتر برای فراموش کردن آن حادثه تلاش کنید در چرخه معیوبی گیر می‌افتید که ناکامی بیشتری را به دنبال دارد. جلسات درمان برای هر فرد متناسب با سطح توانایی او پیش می‌رود، بازگو کردن حادثه و تحلیل شرایط به شما کمک می‌کند تا نسبت به آسیب بینش بیشتری کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تجاوز جنسی کلیک کنید.

درمان برای قربانیان تجاوز جنسی چه دستاوردهایی به همراه دارد؟

درمان برای قربانیان تجاوز جنسی چه دستاوردهایی به همراه دارد؟

مداخله سریع بعد از آزار جنسی با فراهم کردن فضای ایمن به قربانی این امکان را می‌دهد که بدون ترس از پیش داوری و مورد قضاوت واقع شدن با درمانگر خود صحبت کند. زمانی که موضوع را با یک فرد قابل اطمینان مطرح می‌کنید علاوه بر تخلیه هیجانی، مغز قابلیت بیشتری برای تحلیل موضوع پیدا می‌کند. از آن جایی که قربانیان آزار جنسی شوک و ترس وحشتناکی را تجربه می‌کنند، احساس عدم کنترل بر زندگی خود دارند.

از طرفی قربانی انبوهی از احساسات شرم و گناه، عذاب وجوان و بی ارزشی را تجربه می‌کند و همین امر از موانع قربانیان تجاوز جنسی برای درمان است. طی درمان تجاوز جنسی افکار غیر منطقی و احساساتی که به دنبال آن افکار برانگیخته می‌شوند، بررسی و به چالش کشیده می‌شوند. درمان به قربانی کمک می‌کند تا با راهکارهای تنظیم هیجانی، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد و با آموزش مهارت‌های زندگی و افزایش بهزیستی روانی، خودباوری فرد تقویت شده تا روزهای آرامتری را تجربه کند. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان تجاوز جنسی را مطالعه کنید.

آزار جنسی چه اثرات منفی برای قربانی به همراه دارد؟

درمان قربانیان آزار جنسی چگونه صورت می‌گیرد؟

در مراحل اولیه بعد از تجاوز از تکنیک‌های مداخله در بحران و ایمن‌سازی در مقابل بحران‌ها و آسیب‌های بعدی استفاده می‌شود و تلاش بر این است تا احتمال ابتلا به اختلالات و بیماری‌های روانی در فرد قربانی به حداقل برسد. مهم است که قربانیان برای درمان اقدام کنند و سکوت خود را بشکنند. پس از آن در جلسات روان درمانی می‌توان از روش‌های مواجه سازی، درمان‌های شناختی رفتاری و حساسیت زدایی منظم جهت بازگشت به زندگی و افزایش سلامت روان قربانیان بهره گرفت.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*