ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مسائل اساسی در رابطه جنسی | اصول مهم در زندگی جنسی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مسائل اساسی در رابطه جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مسائل اساسی در رابطه جنسی کدامند؟ رابطه جنسی یک مسئله پیچیده، مهم و حساس برای جوامع انسانی است و با کل وجود انسان در هم آمیخته است. با توجه به تغییرات جدی در نگرش، عملکرد و رفتار در رابطه جنسی، اهمیت پرداختن به اصول اساسی رابطه جنسی با هدف بهبود رابطه، به ویژه رضایت جنسی، کاملاً احساس می شود. رعایت اصول اساسی رابطه جنسی نوعی از مسیولیت طرفین برای نقش افرینی بهتر در رابطه جنسی است.‌ عوامل زیادی می توانند بر رابطه جنسی تأثیر بگذارند. دریابید که رابطه جنسی چه سهمی در میزان شادی شما دارد. چرا برخی از افراد علاقه خود را از دست می دهند و چه اصول ابتدایی می تواند در اگاهی جنسی شما موثر واقع شوند.  

تماس با مشاور

مسائل اساسی در رابطه جنسی

غالبا هنگام صحبت درباره رابطه جنسی ایمن و پیشگیری از بیماری های مقاربتی تمرکز بر عوامل فیزیکی است. در حالیکه مسایل اساسی دیگری از جمله عوامل فیزیکی و امنیت احساسی نیز بخشی از رابطه جنسی ایمن محسوب می شود. معنای زندگی جنسی شاد مبتنی بر یک مفهوم ذهنی است و رعایت اصول زندگی جنسی شاد، بخش مهمی از یک زندگی پربار می باشد. چرا که خواسته ها، انتظارات و نیازهای جنسی ما با یکدیگر متفاوت بوده و با افزایش سن حتی تغییر می کند.
برخی از مردم می خواهند روزانه رابطه جنسی داشته باشند در حالی که برخی دیگر از زندگی جنسی خود راضی نیستند. ذهنی بودن برخی از اصول رابطه جنسی مانند اصل رضایت و میل برای عمل جنسی، در تحقیق و تشخیص اختلال عملکرد جنسی یک ملاحظه مهم است. برای آگاهی بیشتر درباره نیازهای اساسی مردان کلیک کنید.  

متغیر بودن مسایل در رابطه جنسی در گذر زمان

عوامل بیولوژیکی، روانی، جسمی، اجتماعی-محیطی وجود دارد که می تواند بر زندگی جنسی فرد تأثیر مثبت یا منفی بگذارد. برخی از این عوامل قابل تغییر هستند در حالی که برخی دیگر مانند افزایش سن قابل تغییر نیستند. صرف نظر از میزان کنترلی که بر این عوامل اعمال می شود، درک اینکه عملکرد جنسی افراد همیشه ۱۰۰٪ تحت تأثیر خوداگاهی نیست، احتمال برچسب زدن را کاهش داده و افراد را تشویق می کند تا نگرانی های مربوط به سلامت جنسی خود را با ارائه دهندگان خدمات درمانی در میان بگذارند.
اینکه تعریف رضایت جنسی تغییر کرده است و حالا با کیفیت رابطه ارتباط دارد. در واقع، یک توافق بالینی وجود دارد که نارضایتی جنسی، چه در ارتباط با عملکرد جنسی و چه در ارتباط با تمایل و رضایت کلی شخص برای برقراری رابطه جنسی، یک شاخص مهم در بروز مشکلات ارتباطی می باشد.  

آمادگی برای رابطه جنسی

سن شاخص تعیین کننده ای برای اینکه آیا شخص آمادگی رابطه جنسی را دارد یا خیر، نیست. آنچه در عمل رخ می دهد ملاک ارزیابی خواهد بود. رابطه جنسی برای اولین بار دارای تدارکات زیادی است. مانند اینکه کجا اتفاق افتاده است، چه زمانی و با چه کسی اتفاق افتاده است. برای اکثر افراد این "اولین بار" از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و فشار روانی زیادی را به تجربیات بعدی جنسی در زندگی تحمیل می کند. معمولا افراد به ندرت به این مساله که آیا از نظر ذهنی، احساسی و جسمی، آمادگی برای رابطه جنسی را دارند یا خیر، فکر می کنند.
در حال حاضر، تحقیقات جدید نشان می دهد که یکی از ابتدایی ترین شاخص ها یعنی سن فرد در مورد آمادگی کافی برای رابطه جنسی اهمیت چندانی ندارد. چرا که معیارهای عمیق تری وجود دارد که باید در این ارزیابی سهم بیشتری را به خود اختصاص بدهند. این شاخص ها شامل بهزیستی جسمی، بهزیستی احساسی-روانی و بهزیستی اجتماعی است.

1-مسائل اساسی در رابطه جنسی | شایستگی جنسی

به جای تمرکز بر سن به عنوان یک عامل کلیدی، محققان از چهار نکته متمایز برای ارزیابی میزان آمادگی هر فرد بر اساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی برای سلامت جنسی استفاده کردند. دبلیو اچ او، بهداشت جنسی را اینگونه تعریف می کند: وضعیت بهزیستی جسمی، عاطفی-روانی و اجتماعی در رابطه با سکس که شامل رویکرد مثبت و محترمانه به جنسیت و روابط جنسی باشد.
همچنین امکان داشتن رابطه جنسی لذت بخش و ایمن همراه با تجربیات عاری از اجبار، تبعیض و خشونت جنسی. در نتیجه تنها کسانی که هر چهار معیار را رعایت کرده باشند، در زمان تجربه اولین رابطه از نظر جنسی مناسب، یعنی آماده انجام رابطه جنسی در نظر گرفته می شوند. به باور محققان، مفهوم" شایستگی جنسی" نشان دهنده یک رویکرد جایگزین برای زمان اولین رابطه جنسی است. با توجه به ویژگی های زمینه ای این رویداد و نه فقط عامل سن در هنگام وقوع رابطه جنسی، اصول اساسی حاکم بر رابطه جنسی به شرح زیر خواهد بود.

2-مسائل اساسی در رابطه جنسی | تصمیم گیری

تصمیم برای انجام فعالیت جنسی با دیگران بسیار شخصی است و معمولاً تحت تأثیر بسیاری از عوامل اجتماعی مانند ارزش های شخصی، باورهای فرهنگی و حفظ عزت نفس فرد قرار می گیرد. دلایل زیادی برای رابطه جنسی افراد وجود دارد. گاهی اوقات یک انتخاب آگاهانه است و گاهی اوقات اتفاقی است که در لحظه رخ می دهد و گاهی نیز تحت فشار ساختار محیطی همراه با اجبار صورت می گیرد. اگر به طور آگاهانه به این موضوع فکر می کنید که آیا تمایل دارید با کسی فعالیت جنسی داشته باشید یا نه برخی از مواردی که بهتر است مد نظر قرار دهید در ادامه آمده است.
مسائل اساسی در رابطه جنسی

3-زمان بندی مناسب

تعریف زمان مناسب برای شروع رابطه جنسی امری شخصی است. در حقیقت دلایل شخصی بسیاری برای این سوال که چرا زمان خاصی برای شروع رابطه جنسی برای کسی مناسب است و برای دیگری نیست. برخی آمادگی برقراری رابطه جنسی را ندارند شاید به این دلیل که با استرس یا ناامنی دست و پنجه نرم می کنند یا نمی خواهند رابطه جنسی را با ایجاد صمیمیت در زندگی خود پیچیده کنند. برای برخی نیز ممکن است دلایل میل جنسی برای ورود به فعالیت جنسی کافی باشد. اینکه از نظر شهوانی بار زیادی متحمل می شوند و وقت آزاد زیادی نیز دارند زمان مناسب فرض می شود.
عوامل دیگری نیز مانند یافتن شریکی که به او علاقه داشته باشند، با او بقدری راحت باشند که بتواند دلیل کافی برای تعیین زمان مناسب رابطه جنسی باشد. بیشتر این زنان هستند که احساس می کنند اولین تجربه جنسی آن ها در زمان مناسب یا فرد مناسب، اتفاق نیفتاده است؛ چراکه حق انتخاب کمتری در اصل رضایت داشته اند. این نارضایتی به ترتیب ۴۰ درصد زنان در مقابل ۲۷ درصد از مردان بوده است. یعنی شایع ترین ویژگی منفی گزارش شده برای آندسته از روابط جنسی که برای اولین بار رخ می دهند.

4-مسائل اساسی در رابطه جنسی | خودمختاری

اصل خودمختاری به این معنا است که فرد با اراده و خواست خود و برمبنای نتیجه گیری های شخصی و انچه که از داده های بیرونی به دست آورده است به انجام فعالیت جنسی ترغیب شود. آیا رابطه جنسی دارید زیرا واقعاً آن را برای خود در زمان و شخص مناسب بهترین انتخاب می بینید یا به فشار همسالان، مصرف الکل و مواد تفریحی مربوط می شود؟ انجام رابطه جنسی همیشه باید با اختیار شما باشد نه به این دلیل که این کاری است که همه اطرافیان شما انجام می دهند. شما به تنهایی و در استقلال کامل باید بتوانید برای انجام دادن یا ندادن آن تصمیم بگیرید نه به عنوان شیی که موظف به ارایه خدمات جنسی است. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره جنسی کلیک کنید.

5-مسائل اساسی در رابطه جنسی | رضایت جنسی

یک مورد مهم در بین اصول رابطه جنسی وجود دارد و آن اینکه آیا هر دو طرف رابطه از نظر کلامی و جسمی با رابطه جنسی موافقت کرده اند؟ اصل رضایت زناشویی برای انجام سکس، یک عنصر بسیار مهم در اصول اساسی رابطه جنسی تلقی می شود. اگر هریک از طرفین، آمادگی انجام این عمل را نداشته است یعنی یک نفر در این میان، علیرغم میل باطنی و آمادگی برای رابطه(عدم رعایت اصل امنیت روانی و فیزیکی که در بالا اشاره شد) مجبور به برفراری رابطه شده است.
درینصورت بدون شک، تجاوز جنسی را تجربه کرده است و شخص دیگر در واقع خود را به او تحمیل کرده است. نادیده گرفتن عدم رضایت یکی از طرفین، از مسلم ترین گزینه ها برای اثبات عدم صلاحیت و شایستگی جنسی می باشد. محققان خاطرنشان کرده اند که تقریباً از هر پنج زن یک نفر اعلام کرده است که برای تصمیم گیری برای رابطه جنسی چه برای اولین بار و چه در رابطه زناشویی مسئول و مختار نبوده است.

6-توافق بر روش های پیشگیری از بارداری

فردی که تمایلی به استفاده از روش های پیشگیری از بارداری در هنگام رابطه جنسی ندارد و تصمیمی هم برای فرزنداوری ندارد، به اندازه کافی برای رابطه جنسی بالغ نیست. به همین دلیل محققان توافق دوطرفه روی استفاده از ابزار پیشگیری از بارداری را به عنوان نکته مهمی در اصول روابط جنسی در نظر گرفته اند؛ به ویژه برای کسانی که برای اولین بار این کار را انجام می دهند. از بین افرادی که مورد بررسی قرار گرفته اند اکثر مردم اعلام کرده اند از روش های پیشگیری از بارداری قابل اعتماد استفاده می کنند اما هنوز از هر ۱۰ نفر یک نفر مایل به استفاده نیست.

7-مسائل اساسی در رابطه جنسی | اصل صمیمیت

شامل احساس نزدیکی عاطفی و ارتباط با شخص دیگر است. روابط صمیمی اغلب با نگرش هایی چون اعتماد متقابل، مراقبت و پذیرش مشخص می شود. بخشی از رابطه جنسی با  صمیمیت زناشویی گره خورده است. مانند توانایی دوست داشتن، اعتماد و مراقبت از دیگران در روابط جنسی و سایر انواع روابط. فعالیت های جنسی افراد با دیگران در جایی که درجات متفاوتی از صمیمیت در سطوح مختلف و با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد انجام می شود.
صمیمیت با دیگران غالبا شامل ریسک های احساسی می شود که در آن افراد جزئیات و داستان های شخصی خود را با دیگری به اشتراک می گذارند. صمیمیت عاطفی به طور خودکار با صمیمیت جنسی ایجاد نمی شود؛ زیرا افرادی که درگیر رابطه جنسی هستند ممکن است تصمیم نگیرند که افکار و احساسات خود را به اشتراک بگذارند یا رابطه جنسی ممکن است در جایی باشد که صمیمیت احساسی بالایی وجود ندارد.
برخی از دانشمندان علوم اجتماعی معتقدند اولین قدم برای صمیمیت با دیگران، شناختن و دوست داشتن خود است. با شناختن و ارزش گذاری بر خود، درونی ترین احساسات و نیازهای خود را شناسایی کرده و امنیت به اشتراک گذاری آن ها را با دیگران ایجاد می کنید.

8-مسائل اساسی در رابطه جنسی | اعتماد و مراقبت

دو مورد از مهمترین اجزای یک رابطه صمیمی اعتماد و مراقبت هستند. هنگامی که اعتماد وجود دارد، شرکا احساس امنیت می کنند که افشای احساسات صمیمانه منجر به تمسخر، طرد یا آسیب دیگری نمی شود. تحقیقات نشان می دهد که اعتماد به تدریج در حالی ایجاد می شود که افراد می بینند طرف مقابل سرمایه گذاری صادقانه ای در رابطه داشته است. سمت دیگر این معادله مراقبت می باشد که یک پیوند عاطفی منجر به ایجاد صمیمت تعریف می شود. وقتی مردم به یکدیگر اهمیت می دهند، به دنبال برآوردن نیازها و علایق یکدیگر(مراقبت از یکدیگر) هستند. برای آگاهی از نحوه جلب اعتماد دیگران از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

9-مسائل اساسی در رابطه جنسی | صداقت

صداقت نیز از ویژگی های صمیمیت است. هنگام برقراری رابطه جنسی با دیگران، اگاهی از این مساله مهم است که درمورد مسایلی باید صداقت به خرج داد تا به شرکای جنسی در انتخاب آگاهانه کمک شود. بهترین کار این است که اطلاعات مهم به نحوی مختصر و محترمانه برای شریک جنسی بازگو شود. مانند وجود یک بیماری که احتمالا تاثیرات مشترکی بر طرف مقابل نیز خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره صداقت در زندگی زناشویی کلیک کنید.

10-ارتباط روشن و شفاف

ارتباط یک خیابان دو طرفه است که شامل ارسال و دریافت پیام می شود. بنابراین ارتباط دهنده باید یاد بگیرد که شنونده خوبی نیز باشد. هنگام برقراری ارتباط با شخصی، مهم است که نه تنها به کلمات او بلکه به نشانه های غیر کلامی او نیز گوش دهید. ارتباطات غیرکلامی سرنخ های ارزشمندی را برای تحلیل احساسات ارائه می دهد.
لحن صدا، حرکات، حالت بدن و حالات صورت نه تنها کلمه گفتاری را برجسته می کند بلکه می تواند احساسات را مستقیماً بیان کند. ارتباط واضح می تواند حدس و گمان های منجر به سوتفاهم را از روابط دور کند. از کینه ها و ناامیدی ها جلوگیری کرده و رضایت عمومی و جنسی در رابطه را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهارت های ارتباطی کلیک کنید.
مسائل اساسی در رابطه جنسی

11-اصل اگاهی و شناخت از دلایل متعدد برای رابطه جنسی

چرا افراد درگیر فعالیت های جنسی می شوند؟ دلایل آن چه می تواند باشد؟ یک مطالعه نشان داد که بیش از ۲۳۷ دلیل برای ورود افراد به فعالیت های جنسی وجود دارد که همیشه هم به لذت، تولید مثل یا احساس جذابیت مربوط نمی شود. آنچه این دلایل نشان می دهد این است که رابطه جنسی در انسان امری پیچیده است. این مطالعه شایع ترین دلایل رابطه جنسی افراد را در ۴ زمینه گروه بندی کرد که در ادامه آورده شده است. بخشی از آن دلایل عبارتند بودند از: تجربه صمیمیت، برقراری ارتباط، رفع کسالت و برای حواس پرتی، به دلیل فشارهای محیطی همسالان و گروه. امتحان کردن، به عنوان یک انتظار شخصی، ترس از دست دادن رابطه، ایجاد حس خوب در طرف مقابل.
  • دلایل فیزیکی: کاهش استرس، کسب لذت، مجذوب کسی شدن و تلاش برای کسب مطلوبیت جسمی، رفع کنجکاوی و امتحان کردن
  • دلایل احساسی (ابراز محبت، ابراز احساسات به دیگری، احساس نزدیکی، عشق و تعهد.
  • دلایل مرتبط با هدف: برای منابع مالی، اهداف شغلی، دریافت مواد، افزایش موقعیت اجتماعی مانند محبوبیت بیشتر در بین گروه همسالان، پذیرش و همنوایی با جمع، ایجاد حسادت در فرد نسبت به دیگران، کاهش سردرد، کمک به خوابیدن.
  • دلایل مربوط به افزایش اعتماد به نفس: محافظت از ارزش ها و قدرت نمایی فردی و در روابط، یا دلایل شخصی بدون احساس وظیفه و فشار

12-اصل کسب مهارت های جنسی

درست مانند شروع همه کارهایی که در زندگی انجام داده اید، باز کردن باب گفتگو با شریک زندگی در مورد آنچه از نظر جنسی دوست دارید در ابتدای امر بسیار چالش برانگیز خواهد بود. بعد از اینکه متوجه شدید به چه چیزی علاقه دارید، تمرین کنید که آنچه را که می خواهید و آنچه برای شما خوب است مطرح کنید. بسیاری از افراد، صرفنظر از سن و سالی که دارند انجام این کار دشوار است. اما هیچ وقت برای شروع تمرین و مشارکت دادن شریک زندگی در گفتگو پیرانون آنچه به لحاظ جنسی می خواهید دیر نیست. نحوه درخواست علایق جنسی وشیوه ای که برای مطرح کردن آن ها به کار می برید بخشی از مهارت های رفتار جنسی است که باید آموخته شود.  

سخن آخر

چنانچه با آگاهی از این اصول دریافتید که آماده برقراری رابطه جنسی نیستند اشکالی ندارد. فقط شما می توانید تعیین کنید که برای رابطه جنسی چه زمانی و با چه کسی، آمادگی دارید؛ نه شخص دیگر و نه فشارهای محیطی و جامعه. همچنین بسیار مهم است که اگر شریک جنسی شخصی هستید که آمادگی انجام رابطه جنسی را ندارد، این را در نظر بگیرید که نه گفتن آن ها یک مزیت بزرگ است. نقش شما به عنوان یک شریک حمایتی این است که بدون شرمسار کردن یا سرزنش او، تصمیم و عدم آمادگی او را بپذیرید.
یادگیری نحوه نه شنیدن به همان اندازه مهم است که نه گفتن. اگر مطمئن نیستید که از نظر جنسی چه چیزی را دوست دارید و یا چگونه می توانید علایق جنسی را با شریک زندگی خود درمیان گذاشته و آن ها درخواست کنید، وضعیت دشواری خواهید داشت. اما به این معنا نیست که راه حل وجود نداشته باشد. کسب اگاهی های بیشتر جنسی، تلاش در مسیر شناخت بدن خود و شریک جنسی و کسب مهارت های رفتارجنسی و راهنمایی گرفتن از مشاوره روانشناسی می تواند راه حل خوبی باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*