ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نیازهای اولیه و اساسی کودکان و ضرورت توجه به نیازهای کودک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نیازهای اولیه و اساسی کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نیازهای اولیه و اساسی کودکان کدام‌اند؟ امروزه با گسترش یافتن شبکه‌های مجازی تبلیغات گسترده‌ای در زمینه نیازهای کودکان انجام می‌شود. در این میان بسیاری از والدین از قرار گرفتن در معرض انبوهی از اطلاعات و توصیه‌ها احساس سردرگمی کرده و نمی‌دانند که باید دقیقاً به کدام یک از این موارد بپردازند. توجه به این نیازها و ضرورت پرداخت به آن باعث می‌شود کودک در تمام مراحل رشدی از کودکی تا بزرگسالی دچار مشکل نشود و خلاء در زندگی خود احساس نکند.
بنابراین باید بتوانید نیازهای آنان را اولویت‌بندی کرده و به رفع آنان بپردازید. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. همچنین توصیه می کنیم از خدمات مشاوره کودک در جهت افزایش آگاهی خود بهره مند شوید. زیرا در مشاوره های تخصصی کودک مواردی پیشگیرانه عنوان می شوند که می تواند در جهت تربیت بهتر فرزندانتان موثر و مفید باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

نیازهای جسمانی از نیازهای اولیه و اساسی کودکان

همه کودکان برای رشد در دوران کودکی و بزرگسالی نیاز به برآورده شدن نیازهای اساسی خود دارند. هنگامی که نیازهای اجتماعی، عاطفی و فیزیکی کودک برآورده می شود، پایه و اساس مطمئنی برای تجربه کودکی شاد و دستیابی به پتانسیل کامل خود به آن ها داده می شود. همچنین برای والدین مهم است که بدانند بسیاری از مشکلات یا مسائل رفتاری فرزندشان اغلب ناشی از برآورده نشدن نیازهای اولیه است. همه بی قراری کودکی را مشاهده کرده اند که بیش از حد خسته یا گرسنه است. اما کودکان همچنین زمانی به این شیوه عمل می کنند که نیازهای عاطفی آن ها از محبت، توجه و همدلی مورد توجه کافی قرار نگرفته باشد. در این بین بیشتر والدین و بزرگسالان از نیازهای جسمانی فرزندشان آگاه هستند که شامل موارد زیر است:

سرپناه مناسب
خوردن وعده های غذایی مغذی و سالم به طور منظم
نوشیدن آب کافی
مراقبت از دندان خوب
مراقبت های بهداشتی خوب
یک آموزش خوب
فراتر از این نیازهای بسیار اساسی، کودکان به نیازهای کمتر ملموس زیر نیز از والدین یا مراقبان خود نیاز دارند:

نیازهای اولیه کودکان هم در سطح جسمانی و هم در سطح روانی باید مورد توجه قرار بگیرد. نادیده گرفتن هرکدام از این نیازها به خصوص در سال‌های اولیه زندگی می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی در آینده از جمله مشکلات جسمانی و اختلالات رفتاری کودکان شود. هنگامی که نیازهای جسمانی کودک برآورده شد، نیازهای دیگری نیز کودکان را به سمت زندگی و رشد سالم تر هدایت می کند. از جمله نیازهای روانی. ما در ادامه ابتدا به انواع نیازهای جسمانی در کودکان پرداخته‌ایم.

اینفوگرافیک نیازهای اولیه و اساسی کودکان

اینفوگرافیک نیازهای اولیه و اساسی کودکان

نیاز به غذا و سرپناه

نیاز به غذا و سرپناه یکی از اولیه‌ترین نیازهای هر انسان است. با توجه به اینکه کودکان قادر به رفع این نیازها در خود نیستند اولین و مهم‌ترین مسئولیت هر والد یا مراقبی این است که بتواند کودک را سیر نگه دارد و در مکانی امن از او مراقبت کند. تهیه غذای مقوی برای کودکان در سال‌های اولیه زندگی می‌تواند در سلامت بزرگسالی او نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد. به طوری که تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در نوزادی از شیر مادر تغذیه می‌کنند نسبت به سایر افراد سیستم ایمنی قوی‌تری را شکل می‌دهند و همچنین کمتر به بیماری‌هایی نظیر سرطان مبتلا می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فوائد شیر مادر کلیک کنید.

نیاز به امنیت جسمانی

تأمین کردن امنیت جسمانی کودک پس از غذا و سرپناه یکی از اولیه‌ترین نیازهای او را تشکیل می‌دهد و جزء اصلی‌ترین وظایف هر مراقبی از جمله والدین محسوب می‌شود. کودکان به خصوص در سنین پایین‌تر قادر به دفاع کردن از خود نیستند. در نتیجه این شما هستید که مسئولیت حفاظت و رعایت ایمنی نوزاد و کودک در برابر هرگونه تهدید را به عهده دارید. قرار گرفتن در معرض تهدیدهای جسمانی خطرناک در سنین پایین می‌تواند تا بزرگسالی در خاطره کودک زنده بماند و زمینه بروز برخی اختلال‌های روانی نظیر اختلال استرس پس از سانحه در کودکان را فراهم کند.

مراقبت کردن از کودک از همان دوران بارداری شروع می‌شود و جنبه‌های بسیار گسترده‌ای از نحوه لباس پوشاندن کودک تا مراقبت از او در برابر تهدیدهای جانی را در برمی‌گیرد. به همین خاطر لازم است که والدین قبلاً از اینکه بچه‌دار شوند آموزش‌های لازم را در این زمینه دریافت کنند تا از سر ناآگاهی به کودک آسیبی وارد نشود.

نیاز به داشتن خواب کافی

داشتن خواب کافی به خصوص در سال‌های اولیه رشد و در دوران نوزادی برای کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است.  چرا که بسیاری از جنبه‌های رشد مغز و تشکیل حافظه در جریان خواب اتفاق می‌افتد. به همین خاطر لازم است که بتوانید در مورد ساعات خواب مورد نیاز فرزند خود اطلاعات کافی داشته باشید و با استفاده از روش‌های مناسب برای تنظیم خواب کودک به او کمک کنید تا در طول خواب آرامش بیشتری را تجربه کند. برای آشنایی بیشتر در مورد میزان خواب کودکان کلیک کنید.

 

نیازهای روانی و هیجانی از نیازهای اولیه و اساسی کودکان

خانواده‌ها اغلب برای رفع نیازهای جسمانی اهمیت بیشتری قائل هستند و بیماری‌های جسمانی را نیز به دلیل دیده شدن بیشتر جدی می‌گیرند. در حالی که امروزه روانشناسان بر اهمیت بهداشت روان کودکان تأکید بسیاری می‌کنند تا جایی که آن‌ها دریافته‌اند اگر کودکان در سال‌های اولیه عمر خود محرومیت عاطفی را تجربه کنند این امر می‌تواند در آن‌ها به انواع تأخیر در رشد کودک&nbs

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*