ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مادر شدن شروع دوباره زندگی

تقریبا از نظر تمام زنان، بهترین لحظه زندگی یک زن تجربه مادر شدن است. حس زیبای تولد دوباره برای توصیف این لحظه می‌تواند مناسب باشد. اما اولین تجربۀ مادر شدن با همه زیبایی‌ها و لذت‌هایی که دارد، مسئولیت سنگینی را بر دوش مادر می‌گذارد. پس از مراقبت‌های دوران بارداری حالا باید تمام نیازهای جسمی و روانی کودک خود را تامین کنید. صرف یک دقیقه برای خود یا استراحت کردن به یک خیال دور تبدیل می‌شود. در صورتی که نگرانی و بی تجربگی خود را حل نکنید، خدمت کردن به یک موجود دوست داشتنی از یک رویا به کابوس تبدیل می‌شود. شما می‌توانید با رعایت برخی نکات، از این تجربه بی نظیر بیشترین لذت را ببرید. البته حمایت و همکاری همسر نیز یکی از مواردی است که می تواند در آسان تر شدن شرایط بسیار موثر باشد. به این ترتیب لازم است از یک متخصص در زمینه مشاوره خانواده برای آموزش بیشتر و پیشگیری از سوء تفاهمات کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

مادر شدن و فواید آن برای جسم و روان زن 

مادر شدن یکی از تجربیات استثنایی در زندگی هر زنی است که در طی آن عمیق‌ترین احساسات تجربه می‌شوند. داشتن ارتباطی نزدیک با کودک و پرورش او بستری را برای رشد روانی مادران فراهم کرده و می‌تواند آثار مثبت فراوانی را هم در سطح روان و هم در سطح جسم به همراه داشته باشد. در واقع مادر شدن یکی از نقش های مهم زن بــودن است که البته ممکن است گروهی به دلیل ناباروری و یا عدم تمایل، این نقش را در زندگی تجربه نکنند که این مسئله مسلما نقصی در زنانگی آنان نخواهد بود. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آثار مثبت تجربه مادر شدن اشاره کرده‌ایم:

اینفوگرافیک مادر شدن شروع دوباره زندگی

 اینفوگرافیک مادر شدن شروع دوباره زندگی

1. ارتقای توانایی همدلی 

همدلی به این معناست که بتوانیم دنیا را از دریچه چشم دیگران نگاه کرده و احساسات آن‌ها را درک نماییم. مادر شدن زمینه‌ای را فراهم می‌کند که در دوران طفولیت فرزندان مادر دائماً در حال تلاش برای درک نیازها و نیازهای اولیه و اساسی کودکان خود است. همین تلاش قدرت و مهارت هــمدلی را بالا برده و باعث می‌شود که او در ارتباط با سایر افراد نیز راحت‌تر خواسته‌های دیگران را بفهمد و احساساتشان را درک کند.

2. مادر شدن عامل محافظت کننده‌ای در برابر آسیب‌های روانی 

یکی از عواملی که در برابر آسیب‌های روانی مختلف از افراد محافظت می‌کند، داشتن شبکه حمایت اجتماعی قوی در اطراف خود است. این شبکه اعضای خانواده و گروه دوستان را در بر می‌گیرد. هرچقدر ارتباط با این افراد از کیفیت بالاتری برخوردار باشد مقاومت انسان در برابر شرایط سخت زندگی و آسیب‌های روانی بالاتر خواهد رفت. مادرانی که صمیمیت با فرزندان خود دارند، از حمایت روانی بیشتری برخوردار هستند و در حقیقت شبکه حمایت اجتماعی خود را گسترش داده و تقویت کرده‌اند که این امر به آن‌ها کمک می‌کند زندگی شاداب‌تری را تجربه کنند و در مواجهه با بحران‌ها، مقاومت روانی بالاتری از خود نشان دهند.

3. افزایش توانایی‌های ذهنی و شناختی 

به دلیل انعطاف‌پذیری مغز، هرچقدر ذهن انسان با تکالیف بیشتر و پیچیده‌تری رو به رو شود توانایی‌هایش نیز افزایش می‌یابد. از همین رو مادران به دلیل داشتن تکالیف بسیار زیاد دائماً مجبورند که مسائل مختلف را به خاطر بسپارند. این مسئله ذهن آن‌ها را فعال‌تر کرده و موجب تقویت حــافظه آن ها می شود.

4. کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها 

تحقیقات نشان می‌دهند مادر شدن با کاهش نرخ ابتلا به برخی سرطان‌هایی نظیر سرطان تخمدان همراه است. هم چنین متخصصان بر این باورند که شیر دادن به نوزاد ریسک ابتلا به سرطان سینه را نیز کاهش داده و در برابر این مشکل از زنان محافظت می‌نماید.

مادر شدن | دغدغه‌ها و چالش‌ها 

درست است که مادر شدن فواید جسمانی و روانی مختلفی را برای بانوان به همراه دارد. اما به دلیل نقش مادر در تربیت فرزندان و نگهداری آن ها، مادران با چالش های بسیاری روبرو می شوند که به دلیل اضافه شدن مسئولیت‌های فراوان دغدغه‌های زیادی را نیز به زندگی مادران اضافه می‌کند که در صورت عدم مدیریت می‌تواند آسیب‌های مختلفی را به همراه داشته باشد. برخی از مهم‌ترین چالش‌های مرتبط با نقش مادر عبارتند از:

1. تغییرات هورمونی بدن و ابتلا به افسردگی پس از زایمان 

بدن زنان پس از زایمان با تغییرات هورمونی و شیمیایی گسترده‌ای رو به رو می‌شود. این تغییرات می‌تواند در تعامل با عواملی نظیر فشارهای روانی مرتبط با نگهداری از فرزند، به بروز افسردگی پس از زایمان منجر شود. مادرانی که این مشکل را تجربه می‌کنند در طول روز دستخوش احساس اندوه شدیدی شده و ممکن است نتوانند ارتباط مناسبی با فرزند خود برقرار کنند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که به مشکلات زوجین در دوران بارداری توسط همسران توجه ویژه ای شود تا علاوه بر سلامت جسم ، سلامت روان دچار آسیب نشود. انجام فعالیت‌هایی نظیر یــوگا، مراقبه، ریلکسیشن و ارتباط با یک روانشناس از جمله مواردی است که می‌تواند در زمینه پیشگیری از افسردگی پس از زایمان در دوره بارداری به شما کمک نماید.

2. ترس از مسئولیت‌ها و درگیری با اضطراب 

بسیاری از بانوان هرچقدر در دوران بارداری خود پیش می‌روند، نگرانی‌های بیشتری را هم تجربه می‌کنند. آن‌ها معمولاً با فکر کردن به موضوعاتی نظیر سلامت فرزند و تجربه زایمان، دچار استرس در دوران بارداری می‌شوند. علاوه بر این‌ها اضافه شدن مسئولیت‌های جدید و ارزیابی که فرد از توانایی‌های خود برای انجام این مسئولیت‌ها دارد به این اضطراب‌ها دامن زده و آن‌ها را تشدید می‌کند.

اگر دائماً نگران این هستید که نتوانید مادر خوبی برای فرزندتان باشید بهتر است از یک مشاور روانشناس برای رفع اضطراب های خود کمک بگیرید. هم چنین مطالعه کتاب‌های روانشناسی در زمینه تربیت فرزند با افزایش آگاهی شما در این زمینه می‌تواند احساس توانمندی‌تان را نیز تقویت کرده و به رفع استرس‌ها کمک کند. برای کسب آگاهی در خصوص کاهش استرس بارداری کلیک کنید.

3. نارضایتی از اندام و تغییرات مرتبط با زایمان 

به دست آوردن هر چیز ارزشمندی در این دنیا بهایی دارد و تجربه شگفت‌انگیز مادری نیز از این قانون مستثنی نیست. این یک حقیقت است که مادران در مسیر تــربیت کودک ممکن است سختی‌های مختلفی را تجربه ‌کنند که تغییر شکل بدن یا دچار شدن به مشکلات مرتبط با چاقی تنها بخشی از آن است. با این حال اگر بتوانید رابطه خوبی با فرزندتان برقرار کرده و از مادر شدن خود رضایت داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید به شرایط قبلی خود بازگردید. در این شرایط لازم است بیشتر خود را درک کنید، به خودتان کمی فرصت دهید و به جای درگیری ذهنی بیش از حد با چاقی یا اضافه وزن روی شکل دادن ارتباط عمیق با فرزندتان و یک مــادر خوب بودن تمرکز کنید. برای کسب اطلاعات در مورد راهکارهای کاهش وزن بعد از زایمان کلیک کنید.

مادر شدن | غرق دنیای کودکان شوید

غرق دنیای کودکان شوید

مگر می‌شود عاشقِ یک انسان معصوم و کوچک که مانند یک فرشته از بهشت می‌ماند، نشد. با تمام وجودتان این عشق را حس کرده و غرق در آن شوید. هر بار که لمسش کرده یا نگاهش می‌کنید و در زمان‌هایی که کاری برایش انجام می‌دهید، این حس را در وجود خودتان عمق ببخشید. کارهایی که برای او می‌کنید را با آگاهی احساس کنید. شما هنوز هم می‌توانید نوزادتان را با تمام وجود حس کنید و بهترین راهکارها را برای آرام کردن نوزاد خود بکار ببرید. فراموش نکنید مادری تنها یک مسئولیت نیست و خوشبختی، سعادت و تکاملی که در شما ایجاد می‌کند جزء مهمی از تجربه مادر شدن است.

با مادر شدن لحظات را دریابید

لحظات را دریابید

شما به عنوان یک مادر جهان را بهتر درک می‌کنید. لحظات خوب یا با سرعت بسیار بالا عبور کرده و یا خود را در لابلای سختی‌ها و روزمرگی‌ها پنهان می‌کنند. شما شب و روز در حال پرستاری از نوزاد تازه متولد شده هستید؛ برایش آواز می‌خوانید و گاهی کنارش دراز می‌کشید و نگاهش می‌کنید و با بوی او به خواب می‌روید. متاسفانه زمان این سختی شیرین به سرعت طی می‌شود و تا به خودتان بیایید قد کشیده و بزرگ شده است.

تلاش کنید از لحظه لحظۀ این لحظات ناب بیشترین لذت را ببرید. این لحظات وقتی که بگذرند، حسرت زیادی در دل انسان باقی می‌گذارند.

از شوهرتان کمک بگیرید

نوزاد در دو سه ماه اول به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارد و بیشتر وقت‌ها تلاش می‌کند تا در آغوش مادر باقی بماند. توان هر حرکت جانبی را از مادر می‌گیرد و مادر از ترس بهم ریختن آرامش او حرکتی نمی‌کند. در این زمان از همسرتان بخواهید تا در بعضی کارها به شما کمک کند. او می‌تواند بعضی کارهای شما، کودک و خانه را انجام بدهد. بهتر است این تقسیم وظایف در خانه را در روزهای قبل از زایمان انجام بدهید که با مشکل کمتری مواجه باشید. کمک همسر به مادران شاغل این امکان را می‌دهد که بتوانند بعد از سپری شدن روزهای استراحت به کار خود برگردند. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله بازگشت به کار بعد از زایمان را مطالعه فرمایید.

کمک های دیگران را پس نزنید

یکی از بهترین خوبی‌های دوستان، خانواده و نزدیکان کمک کردن و به فکر بودن آن‌هاست. در زمانی که شما تازه مادر شده باشید، با توجه به گریه های نوزاد و مشکلات شیرددهی و پرستاری تمام وقت از نوزاد ممکن است برای امور خانه و آشپزی زمان و انرژی نداشته باشید. در این شرایط اگر خانواده و دوستان برای شما غذا می‌آورند یا کاری می‌کنند، سعی کنید آن‌ها را رد نکنید. دیگران می‌دانند شما در این وضعیت توانایی آشپزی کردن را ندارید و بیشتر وعده‌های غذایی شما را تامین خواهند کرد. پس وظایف خود را با دیگران تقسیم کنید تا فشار کمتری به شما وارد شود.

هیچکس کامل نیست! 

صحبت‌های زیادی راجع به مادر شدن شنیده‌اید؛ خیلی‌ها را از دیگر مادران، خیلی‌ها را از کتاب‌های بارداری و خیلی‌های دیگر را از سایت‌ها و دیگر مقاله‌ها. این حجم زیاد از نظرها ممکن است ضد نقیض بوده یا به صورت عجیبی انجام پذیر نباشند. سعی کنید با غلبه بر کمال گرایی از نگرانی های خود کم کنید. به این ترتیب آرامش بیشتری خواهید داشت.

بهترین کار این است که با همسر خود صحبت کرده و با مشورت به روشی کلی دست پیدا کنید. قرار نیست هیچ اشتباهی رخ ندهد یا دوران بچه داری را با سخت گیری بیش از حد به زمانی عذاب آور برای خود و شوهرتان تبدیل کنید. برای آن که مادر خوب باشید، فقط کاری که فکر می‌کنید درست است را انجام بدهید و با همسرتان در یک راستا مشخص حرکت کرده و اجازه دخالت دیگران در بچه داری و سبک تربیتی خود را ندهید. در این صورت یک عمر آرامش را برای تربیت فرزندتان تضمین خواهید کرد.

تک روی ممنوع

کمک های دیگران را پس نزنید

فراموش نکنید که تنها نیستید و شوهرتان به عنوان پدر نوزاد وظیفه همکاری دارد. اما این به این معنا نیست که نشسته و دستور بدهید. با هم صحبت کرده و یک برنامه مشترک پیدا کنید. مشورت کردن با شوهرتان باعث می‌شود برنامه ای منطقی‌تر و عملیاتی‌تر داشته باشید و همکاری بهتری از طرف او بگیرد. در صورت شاغل نبودن بهتر است است که بیشتر وظایف نگهداری از نوزاد را خودتان به عهده بگیرید. البته به دلیل خستگی شدید و مشکلات بعد از زایمان، نیاز به کمک بیشتر همسرتان بحثی جداست. اگر در دوران بارداری ارتباط پدر با جنین به وسیله صحبت کردن و شنیدن صدای او به درستی شکل گرفته باشد، نوزاد در آغوش پدر نیز احساس آرامش خواهد داشت. به این ترتیب نگهداری از نوزاد توسط پدر آسانتر خواهد شد.

سخن آخر

فراموش نکنید همانطور که در ابتدا گفته شد هیچ چیز تجربه‌ای زیبا‌تر از پدر و مادر شدن را به انسان نمی‌دهد. با تمام وجود خود را در این حس غرق کرده و اجازه دهید لحظات لذت بخش و معصومانه، به زندگیتان رنگ ببخشد. اما برای آن که بتوانید وظایف پدر مادری را به خوبی انجام دهید، بهتر است از مشاوره کودک با یک فرد متخصص استفاده نمایید. استفاده از دانش و تجربیات مشاوران در اتخاذ یک سبک فرزندپروری مناسب و آموزش پدر و مادر در نحوه نگهداری و تربیت فرزندبه شما کمک می‌کند.
مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد.  چنانچه امکان مشاوره حضوری برای شما فراهم نیست می توانید به سهولت با مشاوره تلفنی با متخصصان در تماس باشید و مشاوره دریافت نمایید.برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*