ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نحوه صحیح رفتار با بیماران سرطانی

آیا نحوه صحیح رفتار با بیماران سرطانی را می‌دانید؟ سرطان یک بیماری جسمی حاد است که امروزه بسیاری از خانواده‌ها در حال مقابله با آن هستند. اکثر افراد هنگامی که از ابتلای یکی از عزیزانشان به سرطان آگاه می‌شوند، به شدت به هم می‌ریزند و نمی‌دانند که باید چگونه با او رفتار کنند. در این شرایط خود بیمار نیز تحت فشار روانی شدیدی قرار دارد و آسیب‌پذیری روانی او بالا می‌رود. این فشار روانی می‌تواند تا حد زیادی روند بهبودی بیماری را با اختلال مواجه کند. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که بتوانید رفتار مناسبی با فرد داشته باشید و در این موقعیت دشوار از او حمایت کنید. اگر در این امر احساس ناتوانی می‌کنید می‌توانید به یک روانشناس برای برگزاری جلسات مشاوره خانواده مراجعه کنید. برای آگاهی بیشتر در این باره تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

 

ضرورت داشتن رفتار صحیح با بیمار سرطانی 

نکته‌ی مهمی که باید در برخورد با بیمار سرطانی در نظر داشته باشید، این است که بیمار خود از نظر شرایط روحی و روانی در وضعیت نامطلوبی قرار دارد. همین شرایط روحی سبب حساس شدن هر چه بیشتر او می‌شود. در نتیجه در زمان برخورد با این بیماران باید سنجیده‌تر صحبت و رفتار نمایید تا بتوانید حمایت بهتری از آن‌ها به عمل بیاورید. برای مثال ممکن است بیمار سرطانی حتی به محبت‌های بیش از حد نیز واکنش نشان دهند چرا که احساس می‌کند مورد ترحم قرار گرفته است. در این شرایط هرچقدر که آگاهی شما از حساسیت‌های بیمار بیشتر باشد می‌توانید درک بهتری از او داشته باشید و بیشتر به او کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روانشناسی سلامت کلیک کنید. 
بیماران مبتلا به سرطان اغلب به دلیل شرایط دشوار جسمی به اختلالات روحی نظیر اضطراب و افسردگی نیز دچار می‌شوند. بر اساس یافته‌های روان‌شناسی سلامت هر چقدر که مشکلات روانی بیماران بیشتر شود روند بهبود جسمانی نیز با اختلال بیشتری مواجه خواهد شد. به همین خاطر لازم است که در کنار درمان جسمانی به وضعیت روانی فرد نیز پرداخته شود. مراجعه به روانشناس و شرکت در جلسات روان درمانی در بسیاری از مواقع برای بیماران سرطانی ضروری است. 

 

اینفوگرافیک نحوه صحیح رفتار با بیماران سرطانی

 اینفوگرافیک نحوه صحیح رفتار با بیماران سرطانی

نحوه صحیح رفتار با بیمار سرطانی: بایدهای رفتاری 

رعایت نکات زیر در زمان معاشرت با بیماران سرطانی می‌تواند به شما کمک کند تا رابطه مؤثرتری با او داشته باشید. برقرار نمودن یک رابطه مؤثر با بیماران سرطانی در روند بهبودی و درمان فرد نقش بسزایی خواهد داشت. برای کسب اطلاع در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

نحوه صحیح رفتار با بیماران سرطانی | ملاقات منظم 

سعی کنید که هر هفته به طور منظم وقتی برای ملاقات با بیمار داشته باشید. ملاقات با عزیزان در بالا بردن روحیه بیماران سرطانی بسیار مؤثر است؛ چرا که دریافت حمایت اجتماعی از جانب اطرافیان به فرد این احساس را می‌دهد که در مبارزه با این بیماری تنها نیست. این موضوع به خودی خود منجر به تقویت سلامت روان بیمار می‌شود. 

نحوه صحیح رفتار با بیماران سرطانی | مکالمه مؤثر

استفاده از کلمه‌های درست و سنجیده در هنگام صحبت کردن می‌تواند کلید ارتباط مؤثر با بیماران سرطانی باشد. در مکالمه با بیمار، اجازه دهید او بیشتر صحبت کند و شما بیشتر نقش "گوش شنوا" را داشته باشید. برای ادامه مکالمه از موضوعات مورد علاقه بیمار استفاده کنید. روحیه بشاش و لبخند را همواره در طول مکالمه حفظ کنید. برای کسب آگاهی در زمینه مهارت گوش دادن کلیک کنید.

نحوه صحیح رفتار با بیماران سرطانی | پذیرش شرایط جدید

بیمار و اطرافیانش به دلیل تأثیر سرطان در زندگی آن‌ها از ریتم همیشگی و روتین زندگی خود خارج می‌شوند. درگیری دائم با فرایندهای دشوار درمان بسیاری از مواقع خانواده و خود بیمار را به شدت تحت فشار قرار می‌دهد و باعث می‌شود که آن‌ها عملکرد روزمره خود را از دست بدهند. در این شرایط ممکن است دائماً از خود بپرسید که چرا این اتفاق برای شما یا خانواده تان رخ داده است. اما بدانید که پذیرش مشکل، کمک بزرگی به شما می کند. تا زمانی که پذیرش، اتفاق نیفتد نمی‌توانید اوضاع روانی خانواده را مدیریت کنید. 

رسیدن به پذیرش زمان‌بر است و نیازمند این است که بتوانید بر هیجانات خود مسلط شوید و نگذارید از کنترل شما خارج شوند.  برای اطلاع از ناتوانی در کنترل هیجانات کلیک کنید.

نحوه صحیح رفتار با بیماران سرطانی | توجه به خانواده بیمار

در طول بیماری سرطان چون تمام توجه‌ها به سمت بیماری معطوف می‌شود و شخص بیمار از دایره توجه بیرون می‌ماند. شما می‌توانید برای خانواده و اطرافیان فرد بیمار نقش حمایتگر را داشته باشید و اجازه دهید با شما درد و دل کنند. در این شرایط آن ها می‌توانند در مبارزه با سرطان نقش بسزایی ایفا کنند. برای اطلاع از اهمیت خانواده در سایر اختلالات کلیک کنید.

نحوه صحیح رفتار با بیمار سرطانی: نبایدهای رفتاری 

در زمان ارتباط با بیماران مبتلا به سرطان بهتر است کارهای زیر را انجام ندهید:

ایجاد حس ترحم

یکی از اصلی‌ترین مواردی که باید در ارتباط با بیمار سرطانی به آن توجه کنید، ندادن حس ترحم است. به جای واکنش‌های محبت‌آمیز افراطی تلاش کنید تا گوش شنوا باشید و با نشان دادن درک متقابل با بیمار همدلی کنید. برای کسب آگاهی در زمینه نقش مخرب ترحم و دلسوزی در روابط کلیک کنید.

سؤال پرسیدن در مورد بیماری

پرسیدن سؤالات مکرر در مورد بیماری و روند درمان می‌تواند برای بیمار بسیار ناراحت کننده باشد. پس کنجکاوی‌هایتان را کنترل کنید و به جای فشار آوردن به بیمار به او اجازه دهید هر وقت که آمادگی لازم را داشت خود در این باره با شما صحبت کند. البته منظور ما این نیست که وضعیت سلامت او را پیگیری نکنید. شما می‌توانید با گفتن جملاتی امیدبخش و آرزوی سلامتی برای فرد به او نشان دهید که برای سلامتش ارزش قائل هستید اما نباید با سؤالات پیاپی خود بیمار را تحت فشار بگذارید. مطالعه مقاله امید به زندگی اطلاعات شما را در این زمینه افزایش خواهد داد.

صحبت کردن در مورد تغییرات ظاهری

سرطان و فرایند درمان آن با تغییرات جسمانی نظیر افزایش یا کاهش وزن، ریختن مو، تغییرات در بافت ناخن، تغییرات اشتها و... همراه است. اکثر بیماران در واکنش به این تغییرات بسیار آسیب‌پذیر می‌شوند. پس تلاش کنید که در این باره از بیمار سؤال نکنید یا بحث را به اینجا نکشانید. تنها زمانی که بیمار خود در این باره با شما صحبت و درد و دل می‌کند کنارش باشید و با او همدلی کنید. 

برای یادگیری و پرورش مهارت همدلی در خود کلیک کنید. 

سرزنش کردن

بعضی اوقات خانواده و اطرافیان فرد به خاطر مبتلا شدن عزیزشان به بیماری سرطان دچار واکنش خشم می‌شوند. اگر شما هم این هیجان را در خود حس می‌کنید بهتر است در ارتباطات کلامی خود با بیمار بیشتر دقت کنید. سرزنش کردن و گفتن عباراتی مانند "چرا سیگار می‌کشیدی که سرطان ریه بگیری؟ چرا بیشتر مراقب نبودی؟ چرا سیگار را ترک نکردی؟" ضربه و فشار روانی زیادی به بیمار وارد می‌کند و می‌تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*