ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

با کودکان طلاق چگونه برخورد کنیم | راهنمای اصلاح رفتار با کودک طلاق


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رفتار با کودک طلاق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


رفتار با کودک طلاق چگونه باید باشد؟ طلاق به هر دلیلی که صورت گرفته باشد، همچنان والدین وظیفه دارند به دنبال راهی برای حفظ سلامت فرزند خود باشند. بنابراین چگونگی رفتار با کودک طلاق برای حفظ آرامش و رشد مناسب او اهمیت ویژه‌ای دارد. آسیب های طلاق والدین، خواه ناخواه به کودک نیز منتقل می‌شود. تغییراتی که در زندگی کودک ایجاد می‌شود، می‌تواند تربیت او را به خطر انداخته و در بزرگسالی او را با مشکلاتی روبه‌رو کند. از آنجا که فرزندان طلاق در برابر مسائل بیشتر احتمال دارد که ضربه بخورند، بهتر است پیش از طلاق درباره آن با روانشناس خود صحبت کنید. در مشاوره طلاق با در نظر گرفتن شرایط فردی و خانوادگی به شما کمک می‌شود تا تنش‌ها و سختی‌های جدایی آسان‌تر شود. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره طلاق کلیک کنید.

گیف

;


رفتار با کودک طلاق | توجه به کودک با توجه به نیازهای او

به عنوان یک والد باید بدانید دقیقا کودکان شما چه چیزی نیاز دارند. چون پیش شما زندگی نمی‌کنند دلیل نمی‌شود به نیازهای اولیه و اساسی کودکان توجه نکنید. نیاز به محبت و نوازش از طرف شما بیشتر از هر چیز برای آن ها اهمیت دارد. نشان دهید جدایی شما از همسرتان دلیلی بر ترک کردن آن ها و نادیده گرفتن مهری که بین شما بوده نیست.

با کودکان طلاق چگونه برخورد کنیم

 اینفوگرافیک با کودکان طلاق چگونه برخورد کنیم

کودک باید بداند برایتان ارزشمند است

زمانی که طلاق صورت می‌گیرد، هرچقدر هم تلاش کرده باشید کودکتان تا حدودی شاهد تنش و جر و بحث خانوادگی و درگیری قبل و بعد طلاق بوده است. کودک شما جزء افرادی است که دراین میان، آسیب‌ها و تنش‌های متعددی را تجربه می‌کند. باید تلاش کنید به وسیله مهربانی با کودکان به آن ها القا کنید که هنوز با وجود مشکلات زیادی که بین شما و همسرتان وجود دارد، برایتان ارزشمند، عزیز و دوست داشتنی هستند.رفتار با کودک طلاق | توانایی‌های کودک را نادیده نگیرید

پدر و مادری که از هم جدا شده‌اند، تا مدت‌ها تصور می‌کنند کودک آن‌ها از لحاظ هوشی و توانایی‌های متعدد هنوز ناتوان است. تنها دلیل این موضوع این است که احتمالا هر دو والد به طور همزمان شاهد رشد و نمو فرزند نبوده‌اند. در حالی که باید به این واقعیت توجه کنیم که کودک در حال رشد است و باید رفــتار با کودک متناسب با سطح توانایی کودک مطابق با سن او باشد.باج دادن چیزی را حل نمی‌کند

معمولا مادر و پدرهایی که جدا شده‌اند با خریدهای افراطی، یا با فراهم کردن امکانات زیاد، قصد دارند کمبود نبودن‌هایشان را برای کودک جبران کنند. اما این نوع خدمات افراطی به فرزندتان ضرورتی ندارد. شما باید بتوانید کمبودهای فــرزندان طلاق را که ناشی از جدایی شماست به طور اصولی و متناسب با شرایط کودک‌تان جبران نمایید.

رفتار با کودک طلاق | به کودک احساس اعتماد دهید

به کودک احساس اعتماد دهید

اکثر کودکان طلاق به خاطر ناملایمتی‌های طلاق، احساس گناه و عدم وفاداری می‌کنند و ترس از دست دادن همیشگی در وجود آن‌ها است. شما باید تلاش کنید این ترس را از او دور کرده و این اطمینان را به او القا کنید که هیچ وقت او را ترک نخواهید کرد.کودک پل ارتباطی با همسر سابق

پس از طلاق، فرزندتان همچنان می‌تواند باعث ارتباط شما با همسر سابق‌تان باشد. هر چقدر هم این ارتباط برای شما آزار دهنده باشد، برای خوشحالی و سلامت فرزندتان باید آن را بپذیرید. اما خودتان را نباید فراموش کنید. برای آنکه در این ارتباط آسیب کمتری به خود و فرزندتان وارد شود، بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید.

1. به همسر سابق احترام بگذارید

اگر چه شما با همسر سابق خود دچار مشکل بوده و جدا شده‌اید، اما همچنان به عنوان یکی از والدین برای کودک اهمیت دارد. از این جهت تلاش کنید تا جایی که ممکن است، احترام آمیز رفتار کنید. این کار ضمن ایجاد احساس امنیت در کودکان کودکان می تواند جنبه آموزش احترام گذاشتن به کودکان را نیز در برداشته باشد.

2. رفتار با کودک طلاق | سوالات بی‌اساس از کودک نپرسید.

پرسیدن سوال زیاد از کودک و کنجکاوی بی‌مورد در مورد همسر سابق و دوگانگی در تربیت یکی از اشتباهات تربیتی والدین است. زیرا کودک اعتماد خود را به والدین از دست می‌دهد. باید در این زمینه تلاش کنید تا حد امکان اعتماد کودک را جلب کرده و زمانی که با او سپری می‌کنید تنها به امور مربوط به او بپردازید.

3. کودک قاضی نیست

کودکتان در بروز اختلاف و جدایی از همسر سابق بی‌گناه است. یکی از اشتباهات والدین این است که از کودک کم سن و سال خود در زمینه اختلاف با همسر درخواست کمک می‌کنند. کودک در این میان نمی‌تواند درست قضاوت کند؛ زیرا هم پدر و هم مادر عزیزترین فرد زندگی او محسوب می‌شوند. به همین علت در ارائه نظر به اشتباه می‌افتد. قضاوت را به متخصصان این امر یعنی روانشناس و مشاوره خانواده بسپارید.

4. رفتار با کودک طلاق | مانع برقراری ارتباط فرزندتان با والد دیگر نشوید

واقعیت این است که کودک کم سن و سال هنوز به درک کافی در زمینه طلاق و جدایی والدین نرسیده است. ممکن است زمانی که نزد شماست دوست داشته باشد با والد دیگر در تماس باشد. کودک نیاز به ارتباط با پدر و مادر خود به طور همزمان دارد. شما نباید برای او مانع تراشی کنید. اجازه دهید آزادانه در این زمینه تصمیم گیری کرده و برخورد کند.هرگز به دیگران اجازه قضاوت ندهید

اگر اطراف شما افرادی هستند که دائم درباره جدایی شما و همسرتان نظر می‌دهند و شما را مورد قضاوت قرار می‌دهند، تا حد امکان کودک خود را از قضاوت‌های اطرافیان ایمن کرده و اجازه ورود هر فردی را به حریم زندگی شخصی‌تان ندهید. کودک شما در شرایط کنونی احساس ناامنی شدید می‌کند. زمانی که از بیرون نیز مورد حملات قضاوت آمیز اطرافیان قرار گیرد، آینده خوشی در انتظار او نمی‌باشد.

در هر صورت پرداختن به نکات بالا می‌تواند در کاهش استرس طلاق در کودکان موثر باشد. در صورت ایجاد مشکلات جدی تر حتما به یک متخصص روان شناس کودک و نوجوان مراجعه کنید.راه های کمک به کودکان طلاق

برای اینکه فرزندان طلاق راحت تر بتوانند با این مسئله پیش آمده کنار بیایند، راهکارهایی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

ـ به آن ها کمک نمایید تا بتوانند به راحتی صحبت کنند و احساسات و هیجانات خود را با گفتمان ابراز کنند.

_آن ها را تشویق کنید تا از افراد متخصص در زمینه کودک کمک بگیرند. فرزندان طلاق را تشویق نمایید تا احساسات منفی که از طلاق دارند را بیان کنند. اما باید مراقب باشید که حریم خصوصی شان را حفظ نمایید و زیاد از حد جلو نروید.

_به آن ها محبت کنید اما به هیچ عنوان احساس ترحم را در روابط خود دخیل نکنید.

_اجازه دهید آن ها احساس ارزشمندی کنند و بفهمند که برای شما مهم هستند و شما آن ها را دوست دارید.

_توجه داشته باشید که تنها در صورتی می توانید این اقدامات را انجام دهید که ارتباط نزدیکی با کودک داشته باشید؛ چرا که در غیر این صورت شرایط را بدتر خواهید کرد و احساس امنیت را از آن ها خواهید گرفت.

لازمه انجام اقدامات موثر شناخت کافی از خصوصیات بچه های طلاق است. با توجه به شرایطی که طلاق برای کودکان ایجاد می کند، عموما آن ها رفتارها و واکنش های مشابهی دارند. از این رو شناخت بیشتر آن ها می تواند در نحوه برخورد صحیح با آن ها مفید باشد.

رفتار با کودکان طلاق؛ همدلی یا ترحم؟

در برخورد با کودکان طلاق یکی از مهم ترین مواردی که دیده می شود این است که تمام افراد چه نزدیکان و چه اطرافیان دور سعی می کنند توجه بسیار افراطی به سوی کودک طلاق سرازیر کنند و او را قربانی یک فاجعه جلوه دهند. در حالی که این طور نیست و این مساله تنها حس ترحم را به کودک طلاق منتقل می کند و آسیب های طلاق را برای او بیش تر خواهد کرد. توجه زیاد همراه با ترحم کردن باعث می شود که در روند تربیت کودک مشکلاتی ایجاد شود و رفتارهای خاصی را یاد بگیرد. والدین باید بتوانند این شرایط را مدیریت کنند تا از بروز بحران های جدی در آینده پیشگیری نمایند.

از یک روانشناس جهت کاهش تبعات منفی طلاق استفاده کنید

طلاق به عنوان پدیده‌ای رایج، اما بحرانی و تنش آفرین، می‌تواند نتیجه منفی بر زندگی دو نفر و بخصوص فرزند آن‌ها به جا بگذارد. برای کاهش تبعات این مسئله باید از راهنمایی‌های یک روان شناس متخصص در زمینه مشکلات فرزندان طلاق و اتخاذ یک سبک فرزندپروری مناسب استفاده کنید. 

سخن آخر
یکی از موارد مهم در هنگام جدایی زوجین، فرزندان هستند که بیشترین آسیب را متحمل می شوند. اما با تدابیری که قبلا ذکر شد می توان تا حدودی تنش های ناشی از طلاق را برای کودکان کاهش داد. اما نکته حائز اهمیت، سن بچه ها برای طلاق است که می تواند در میزان فشارهای روانی بسیار موثر باشد. مطمئنا در هنگام طلاق و جدایی مسائل آنقدر بحرانی و در هم پیچیده می شوند که ممکن است والدین کمتر به چنین مسائل مهمی توجه کنند. بهره مندی از مشاوره می تواند زوایای تاریک طلاق را برای خانواده ها روشن کرده و به آن ها در تشخیص درست تر بحران ها کمک نماید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب در این زمینه یاریگر خانواده های محترم می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول درباره رفتار با کودک طلاق

چه آسیب‌هایی بچه‌های من را بعد از طلاق تهدید می‌کند؟

ارتباط عاطفی والد-کودک در مراحل اولیه زندگی اثر اجتناب ناپذیری در مراحل بعدی زندگی دارد، به نحوی که بسیاری از اختلالات دوران بزرگسالی ریشه در دوران کودکی دارد. لذا هر گونه اتفاقات منفی از قبیل غفلت مکرر از کودک و طرد واقعی و خشونت فیزیکی و... می‌تواند آثار غیر قابل جبرانی ایجاد نماید. آثاری مانند ترس و اضطراب، وسواس، افسردگی و پرخاشگری، حسادت و...

آسیب های دوران طلاق به سن بچه ها ربطی دارد؟ در چه سنی کمترین آسیب برای بچه وجود دارد؟

بله، اثرهای طلاق به جنسیت و مرحله رشدی کودک به لحاظ سنی تاثیر دارد. به نحوی که هر چقدر میزان رشد سنی کودک کمتر باشد، اثرات منفی بیشتری از خود بر جای می‌گذارد. کودکان در مرحله پیش دبستانی نسبت به کودکان سنین مدرسه و پس از آن، بیشتر از طلاق والدین آسیب می‌بینند. البته متغیرهایی از قبیل میزان حمایت اجتماعی از کودک، حمایت عاطفی والدین از کودک و... در میزان عوارض پس از طلاق نقش دارند. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*