ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟ | رفتار صحیح با کودکان بیش فعال

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رفتار صحیح با کودکان بیش فعال پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نحوه رفتار صحیح با کودکان بیش فعال چگونه است؟ بیش فعالی یکی از اختلالات شایع در میان کودکان است؛ چراکه هشت تا ده درصد از کودکان دچار این اختلال هستند. اختلال بیش فعالی در دسته اختلالات رشدی قرار دارد و علائم و نشانه‌های آن در کودکان تا سن هفت سالگی نمایان می‌شود. اختلال بیش فعالی در پسران بیشتر دیده می‌شود. از جمله علائم و نشانه‌های اختلال بیش فعالی می‌توان به تحرک زیاد، نقص در توجه، مشکلات تحصیلی، یادگیری کم و مشکلات رفتاری اشاره داشت. امروزه بسیاری از والدین از اختلال بیش فعالی کودک خود رنج می‌برند و نحوه رفتار صحیح با فرزندشان را نمی‌دانند. اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید، برای یادگیری رفتار صحیح با کودکان بیش فعال، حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. 

تماس با مشاور

روش رفتار صحیح با کودکان بیش فعال

روش رفتار صحیح با کودکان بیش فعال

امروزه تکنیک‌ها و روش‌هایی برای برخورد با کودکانی که دارای بیش فعالی هستند وجود دارد تا والدین بتوانند همراه با درمان، از این تکنیک‌ها برای کاهش مشکلات فرزند و خودشان استفاده نمایند. در ادامه راهکارهایی برای اتخاذ رفتاری صحیح با کودکان بیش فعال آمده است.

اینفوگرافیک چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟

اینفوگرافیک چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟

رفتار صحیح با کودکان بیش فعال | نحوه نگرش و افکار خود را تغییر دهید

به عنوان والدین لازم است که در مورد اختلال فرزندتان اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بدانید بسیاری از کارهایی که او انجام می‌دهد ناشی از بیش فعالی است و کودک برای آزار شما این کارها را انجام نمی‌دهد.  داشتن آگاهی در این مورد پذیرش کارهای کودکتان را برایتان آسان‌تر می‌کند و باعث می‌شود که در مواجهه با او احساس خشم کم‌تری داشته باشید و بیشتر تلاش کنید تا به او کمک کنید. 

برای آگاهی از علائم و نشانه های اختلال بیش فعالی کلیک کنید. 

گوش کردن و صحبت کردن با او را بیاموزید

سعی کنید همیشه با فرزندتان ارتباط کلامی و عاطفی مناسبی داشته باشید و حتی اگر می‌توانید این رابطه را در زمانی که به اختلال او پی می‌برید قوی‌تر کنید. در زمانی که با کودک خود صحبت می‌کنید به حرف‌هایش به دقت گوش دهید، به چهره و چشمان او نگاه کنید و متناسب با سن کودک با او برخورد کنید.

کودکانه و ساده با او صحبت کنید و به هدف‌ها و علایق او از طریق صحبت‌هایش پی ببرید. سعی کنید از طریق رابطه‌ای صمیمانه احساسات خود را به او بگویید. به عنوان مثال وقتی که جیغ می‌زند به او بگویید که "وقتی جیغ می‌زنی من می‌ترسم و ناراحت می شم".

والدین بسیاری از کودکانِ بیش فعال به مرور کم‌حوصله می‌شوند، ارتباط خود را با کودک از دست می‌دهند و دائماً در حال امر و نهی به او هستند. در حالی که این روش تربیتی تنها منجر به تشدید و وخامت اختلال بیش فعالی خواهد شد. برای آنکه بتوانید آرامش بیشتری داشته باشید و ارتباطتان را با کودک حفظ کنید از یک روانشناس کودک کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

انجام صحیح کارها را به کودک خود آموزش دهید

چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم | رفتار صحیح با کودکان بیش فعال

شما نباید از کودکتان انتظار داشته باشید که مانند یک آدم بالغ کارهای خودش را انجام دهد و رفتار کند. به خصوص کودکان بیش فعال به خاطر مشکلاتی که در تمرکز دارند کم‌تر می‌توانند تکالیف و وظایف مربوط به خود را انجام دهند. به همین منظور باید سطح توقع خود را پایین بیاورید و به او برنامه‌ای قابل انجام ارائه دهید. در ادامه راه‌های پیشنهادی برای آموزش کارها به کودکان بیش فعال آورده‌ایم. 

- شروع کار را برای کودک مشخص کنید و از او بخواهید که در انتها گزارش کارهای خود را به شما بدهد.

- انجام کارها و وظایف کوچک و آسانی را به او محول کنید به طوری که به راحتی قادر به انجام کارها باشند.

- قوانین ساده‌ای برای انجام کار تعریف کنید و به صورت خلاصه شده و آسان آن را برای او توضیح دهید.

- برنامه روزانه ثابت و با یک ساختار مشخص برای کودک در نظر بگیرید. به طوری که علایق او مانند تماشای تلویزیون، بازی و... نیز در آن موجود باشد.

- برای انجام تکالیف مدرسه کودک برنامه‌ریزی کنید و از او بخواهید که در زمان مشخص شده‌ای تکالیف مدرسه‌اش را انجام دهد.

- سعی کنید تا با رفتار خود کارهای درست و غلطی را که انجام می‌دهد به او نشان دهید.

- برای او پاداش در نظر بگیرید و زمانی که کار درستی انجام داد، به او پاداش بدهید و به مرور زمان دریافت پاداش را برای او سخت‌تر نمایید، تا تلاش بیشتری برای دریافت پاداش نماید.

- اگر کار اشتباهی انجام داد، برای او جریمه در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر تکالیفش را انجام نداد از او بخواهید تا اتاقش را مرتب کند.

 

رفتار صحیح با کودکان بیش فعال | مراجعه به روانشناس 

در میان گذاشتن رفتار کودکتان با یک مشاور متخصص در زمینه روانشناسی کودک و نوجوان بهترین راهکار برای کنترل رفتار و درمان کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی است. مشاور روانشناس می‌تواند راهکارهای مناسب با شرایط و وضعیت فرزندتان به شما ارائه کند تا در جهت درمان و رفع مشکل فرزندتان بهتر پیش بروید. در صورت لزوم ممکن است روانشناس شما را به یک روانپزشک ارجاع دهد تا هم‌زمان با جلسات روان درمانی، دارو درمانی هم برای کودک‌تان انجام شود. شما می‌توانید از خدمات مشاوره کودک و نوجوان تلفنی و حضوری مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از هر منطقه ای به راحتی و تنها با یک تماس بهره‌مند شوید.

 

برای دریافت مشاوره  در زمینه تربیت کودک می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره  9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*