ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مرد بودن چیست؟ | ویژگی‌ها، دیدگاه‌ها و نقش‌های مردانه

مرد بودن را می‌توان از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار داد. ویژگی‌های عمده و باطنی مردان متفاوت از زنان است و شناخت این ویژگی‌ها نیاز به مطالعه و آگاهی دارد؛ شناخت مردان باعث می‌شود درک عمیق‌تری نسبت به آن‌ها پیدا کنید. از زمان‌های گذشته تا به امروز مرد بودن را شامل صفاتی می‌دانند که مخصوص مردان است و در زنان و کودکان مشاهده نمی‌شود. معمولا از این صفات با عناوینی مثل مردانگی یاد می‌کنند. در این دیدگاه گاهی ممکن است به زنان واجد آن خصوصیات هم صفت مرد بودن بدهند. تفاوت‌های زیستی، جنسیتی و روانشناختی در مردان باعث تفاوت‌هایی در بعدهای مختلف زندگی دو جنسی می‌شود. توصیه می‌کنیم مقاله تفاوت زن و مرد را نیز مطالعه کنید.

تماس با مشاور

مرد بودن | مرد کیست؟

مرد بودن چیست و چگونه است؟ این یک سوال پیچیده است زیرا مرد بودن برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. یک چیز مسلم است و آن اینکه مرد بودن همیشه پیاده روی در پارک چه با خیال راحت و چه با ذهنی آشفته نیست. یک مرد می تواند چیزهای زیادی باشد و همه ویژگی ها و مسائل مربوط به مرد بودن مثبت نیستند. از مردانگی سمی، تصویر بدن و فشار برای برقراری رابطه جنسی تحت هر شرایطی گرفته تا مواجهه با جرم انگاری، بی خانمانی و موارد دیگر، مردان برای مبارزه با کلیشه ها و تبدیل شدن به بهترین خود به حمایت نیاز دارند. اگر خود را مرد می دانید، به یاد داشته باشید که هیچ مشکلی آنقدر بزرگ نیست که نتوانید با آن برخورد کنید. شما ارزشمند و مهم هستید و اگر مشکل دارید و نیاز به صحبت دارید، به یاد داشته باشید که می‌توانید همیشه درخواست کمک کنید. حتی اگر سال ها خلاف آن را به شما آموخته باشند.

در مجموع شاید بتوان گفت که احساس شما درباره جنسیت خود می‌تواند مشخص کند که مرد یا زن هستید. در این بین بعضی صفات و نقش‌ها نه لزوما همه آن‌ها وجودشان در سطحی معقول مردانه بودن شما را نشان می‌دهد. حال ممکن است بیشتر از این صفات به نقش‌ها و ویژگی‌های دیدگاه سنتی یا مدرن توجه داشته باشید. مرد بودن و یا هویت مردانه می‌تواند بر اساس دیدگاه‌های مختلف تعریفی متفاوت داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله شناخت مردان را مطالعه کنید.

مرد بودن ویژگی‌های مردانه

هر دو جنسیت مرد و زن، فارغ از جنسیتشان دارای بخشی از خصوصیات زنانه و بخشی از خصوصیات مردانه هستند. نمی‌توان ویژگی‌هایی را مطلقا مربوط به مردان دانست و یا گفت که همه مردان دارای آن صفات هستند. مرد مدرن بودن به معنای راحت بودن با ایده بسیار گسترده تر از مردانگی رایج در افکار عوامانه است. ایده هایی در مورد اینکه چه چیزی باعث می شود مرد نسبت به گذشته مردانه، احساس محدودیت کمتری بکند. برای مردان مدرن بسیار قابل قبول‌تر است که احساسات خود را آشکارا بیان کنند، در مورد احساسات خود صحبت کنند، مراقب خود باشند و غیره. اما همچنان اینکه یک مرد بتواند با ایده‌های سنتی در مورد آنچه که یک مرد را می‌سازد تناسب نداشته باشند هنوز راه درازی در پیش است، اگرچه آنچه تا کنون درباره بازتعریف مرد بودن به دست آمده است یک پیشرفت واقعا مثبت در مسیر درست است. می‌توان ویژگی‌هایی را نام برد که معمولا در مردان غالب است. از جمله این صفات عبارتند از:

_مهارت تصمیم گیری بر اساس عینیت

_خلاقیت در امور

_قدرت حل مسئله (برای کسب اطلاعات در زمینه حل مسئله کلیک کنید.)

_حساس در برابر طرد و تنهایی

_احساس مالکیت بر روابط

جنسیت و هویت جنسی

جنسیت افراد و مرد بودن آن‌ها از روز اول با انعقاد نطفه مشخص می‌شود و بسته به ویژگی‌های وراثتی نوزاد، پسر یا دختر متولد می‌شود. با بزرگ شدن نوزاد پسر، صفات و رفتارهای مردانه از او سر می‌زند. با این وجود واقعیتی به نام هویت جنسی نیز وجود دارد که به معنای احساس درونی فرد نسبت به جنسیت خود است. برای کسب اطلاعات در زمینه هویت جنسی کلیک کنید.

در اینکه مرد بودن چیست بسیاری از عوامل بیرونی نیز دخالت دارند. هویت جنسی در طی بحران نوجوانی به معنای حقیقی خود می‌رسد. در اکثر موارد فرد احساس درونی همخوان با جنسیت فیزیکی خود دارد. اما در مواردی فرد هویت جنسی خود را متفاوت از جنسیت زیستی‌اش ادراک می‌کند. در این صورت بحران نوجوانی، تنش‌زا می‌شود و فرد هویت خود را گم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بحران نوجوانی کلیک کنید.

افرادی که در هویت جنسی خود دچار سردرگمی و بحران می‌شوند و تراجنسیتی یا ترنس سکشوال نامیده می‌شوند و در بسیاری از فرهنگ‌ها و ادیان مورد پذیرش واقع نمی‌شوند. بنابراین به نظر می‌رسد مرد بودن مفهوم گسترده‌تری نسبت به تصور عموم داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترنس سکشوال کلیک کنید.

مرد بودن و نقش‌های مردانه | مرد بودن چیست؟

با وجود سیر افزایش غلبه دیدگاه مدرن و کاهش تفاوت بین زن و مرد، هنوز هم مواردی مثل مسئولیت خانواده از نظر اقتصادی و مدیریتی، حمایت مرد از اعضای خانواده، نقش پدر و همسر برای خانواده و امثال این‌ها به عنوان نقش‌های مردانه شناخته می‌شود. همچنین بعضی کارها و مشاغل در دسته بندی‌های جنسیتی قرار می‌گیرند. مثلا کار در معدن، رانندگی ماشین سنگین و تعمیرات از مشاغل مردانه هستند. حضور زنان در این مشاغل برای اغلب جوامع ممکن است عجیب به نظر برسد.

واضح است که مرد بودن برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد، اما به نظر می‌رسد کسانی که خود را مرد می‌دانند، به ورود به عصر جدید خوش‌بین هستند که در آن مردان می‌توانند احساس راحتی بیشتری در مورد احساسات خود داشته باشند و برخی از کلیشه‌های منفی گذشته را پشت سر بگذارند. به مشاغلی بپردازند که تا پیش از این زنانه تلقی می شده است و مردان بابت انجام آن ها ممکن بود برچسب گرفته و قضاوت شوند.

دیدگاه باستانی و سنتی به مردان

در دیدگاه سنتی مرد بودن چیست؟ در این دیدگاه مرد بودن دارای صفات جنگاوری، حمایت، خشونت، مسئول خانواده و امثال این‌ها است. مردی که در این صفات سست باشد مرد شناخته نمی‌شود. همچنین زنی که این مسئولیت‌ها و صفات را دارا باشد با لفظ مرد خطاب می‌شود. با تعریف نقش زن به عنوان پشتیبان مرد و تأکید بر خانه و درون خانواده، هر موفقیت و گام بزرگی در خارج از محیط خانواده حتی اگر از سوی زن باشد مردانه دانسته می‌شود. این دستاوردها چیزی است که از مرد توقع می‌رود و در صورت نداشتن آن ضعف تلقی می‌گردد. هنوز هم در برخی فرهنگ‌ها و خانواده‌ها چنین نگرش‌هایی وجود دارد و گاها منجر به بروز اختلافات و مشکلات خانوادگی می‌شود. علاوه بر این فشارهای جمعی برای تعیین یک چهارچوب مشخص برای هویت فرد و مرد بودن می تواند عوارض روحی و تنش های روانی زیادی را به همراه داشته باشد که خودکشی یکی از نتایج این فشارها می تواند باشد.

31 درصد از مردان می گویند که از کمک گرفتن برای یک مشکل روانی خجالت می کشند. واضح است که مردان اغلب در تصمیم گیری برای زمان مراجعه به پزشک تعلل می کنند. مرد بودن در جوامع سنتی پیچیده است و مهم است که مسائل و چالش های مختلفی که بسیاری از مردان جوان با آن روبرو هستند برجسته شود. برای حل تعارضات و مشکلات خانوادگی، مشاوره خانواده می‌تواند کمک کننده باشد.

دیدگاه مدرن به مردان | مرد بودن چیست؟

هر چند دیدگاه سنتی هنوز هم بر بسیاری از جوامع حاکم است اما دیدگاه مدرن با سرعت بالایی در حال جا باز کردن برای خود است. در این دیدگاه دیگر مرد صرفا برای کار بیرون و زن برای کار خانه تعریف نمی‌شود. هر دو جنس باید در هر دو موقعیت نقش فعال و نسبتا برابری داشته باشند. بعضی افراد به برابری مطلق معتقدند اما بعضی نیز به استناد تفاوت‌های ناگریز جنسیتی عدالت و برابری را مطرح می‌کنند که در آن همکاری زن و مرد در دو حوزه معنا پیدا می‌کند. در این دیدگاه فقط مرد پشتیبان خانواده و مدیر اقتصادی خانه نیست. خشونت و جنگاوری فضیلتی برای مرد محسوب نمی‌شود؛ در این دیدگاه بیشترین تمایزی که می‌توان برای مرد بودن قائل شد در نقش‌های مردانه است که پیشتر به آن‌ها پرداختیم.

مرد بودن و زن بودن؛ اهمیت شناخت زن و مرد نسبت به یکدیگر

شناخت زن و مرد از یکدیگر چه در روابط عاطفی و چه در روابط دوستانه و خانوادگی به شما کمک می‌کند تا به درک عمیق‌تری دست یابید و دلیل بسیاری از رفتارها را در روابط خود متوجه شوید. این موضوع در نهایت از شکست‌های عشقی در زنان و مردان جلوگیری می‌کند. مقاله شکست عشقی اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیارتان قرار می‌دهد.

شناخت زن و مرد از یکدیگر و در نظر گرفتن تفاوت‌های ذاتی، از بسیاری سوء‌تفاهمات جلوگیری می‌کند و منجر به انعطاف‌پذیری بیشتر در روابط می‌شود. در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم مقاله زن بودن را نیز مطالعه کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*