ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهترین حالت خوابیدن برای بدن به کدام سمت است؟

آیا شما هم به دنبال بهترین حالت خوابیدن هستید؟ کمر درد، گردن درد، خواب ناکافی و دیگر علائم همگی نشان دهنده مناسب نبودن وضعیت خواب شما است. عادت به یک وضعیت نامناسب برای خوابیدن نه تنها سلامت جسمانی شما را به خطر می‌اندازد، بلکه می‌تواند باعث بروز اختلالات خواب، افسردگی و اضطراب نیز شود. هر کدام از وضعیت‌های خواب می‌تواند مزایایی داشته باشد، اما می‌توان با تمرین بهترین حالت خوابیدن را انتخاب کرد. همچنین بر اساس مطالعات وضعیت خوابیدن با شخصیت افراد ارتباط دارد. در ادامه هر کدام از وضعیت‌های خواب را بررسی کرده و ارتباط آن‌ها با شخصیت افراد را شرح می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات خواب و افسردگی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

 

اهمیت حالت خوابیدن

خواب بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل می دهد. حتی اگر 8 ساعت وقت کافی برای خوابیدن نداشته باشیم در اهمیت خواب چیزهای بیشتری از آن چیزی که فکر می کنید وجود دارد. وضعیت خواب شما نقش مهمی در کیفیت خواب شما دارد. به این معنی که زمان آن رسیده است و باید شرایط خواب خود را تغییر دهید. موقعیت های مختلف خواب فواید متفاوتی برای بدن دارند. اگر درد یا سایر شرایط مرتبط با سلامتی را تجربه می کنید، ممکن است لازم باشد موقعیت خود را تغییر دهید تا به مدیریت آن کمک کرده باشید. اگرچه ممکن است این کاری نباشد که بتوانید یک شبه انجام دهید، تغییر وضعیت خواب پیش فرض شما قطعاً ارزش امتحان کردن را دارد.

صرف زمان برای آموزش تدریجی خوابیدن در وضعیت جدید می تواند راز بهبود کیفیت خواب شما باشد. با این حال، اگر این شرایطی نیست که با آن احساس راحتی کنید، در مورد آن استرس نداشته باشید. همچنین می توانید موقعیت خواب مورد علاقه خود را تغییر دهید تا مطمئن شوید که بیشترین بهره را از آن می برید.

بهترین حالت خوابیدن | خوابیدن به حالت شکم

خوابیدن به حالت شکم

در وضعیت خوابیدن روی شکم، گردن و ستون فقرات در حالت طبیعی خود قرار ندارند. همین قضیه موجب گردن درد و کمر درد می‌شود. با فشار بر اعصاب در حالت خوابیدن روی شکم، کرختی، سوزش و درد عصبی در این نواحی بیشتر می‌شود و احتمال ابتلا به بی خوابی مزمن بالا می‌رود. پس حالت خواب خود را عوض کنید. اگر قادر به ترک این عادت نیستید، پیشانی خود را روی بالشت بالا نگه دارید تا سر و ستون فقرات در وضعیتی طبیعی قرار گرفته و فضای تنفسی مناسبی داشته باشید. خوابیدن روی شکم باعث کمتر شدن خر و پف می‌شود. برای کسب اطلاعات در زمینه بی خوابی شبانه و درمان بی خوابی کلیک کنید.

شخصیت شناسی: از نظر محققین افرادی که در این وضعیت می‌خوابند، معمولا رک و پر حرف بوده و اهل بیرون رفتن و اجتماعی هستند. این افراد زیاد انتقاد پذیر نیستند.

اینفوگرافیک بهترین حالت خوابیدن برای بدن

اینفوگرافیک بهترین حالت خوابیدن برای بدن

خوابیدن در وضعیت سرباز

خوابیدن در وضعیت سرباز

تقریبا 8 درصد افراد به حالت سرباز (به پشت و قرار دادن بازوها به سمت پایین و نزدیک به بدن) می‌خوابند. این وضعیت برای افرادی که خر و پف می‌کنند اصلا توصیه نمی‌شود، چرا که مانع از خواب راحت در طول شب می‌گردد. خوابیدن به پشت، باعث ایجاد درد در ناحیه پایین کمر یا بدتر شدن درد کمر می‌شود. از مزایای خوابیدن در حالت سرباز، قرار گرفتن سر و گردن و ستون فقرات در وضعیت طبیعی است. در این حالت احتمال درد گردن کاهش می‌یابد.

شخصیت شناسی: از نظر محققین افرادی که به صورت سرباز می‌خوابند، دارای شخصیتی آرام و تودار بوده و معمولا اطرافیان به داشتن ارتباط با آن‌ها علاقه دارند.

بهترین حالت خوابیدن | خوابیدن در وضعیت ستاره دریایی

خوابیدن در وضعیت ستاره دریایی

5 درصد از مردم به پشت خوابیده و شبیه یک ستاره دریایی، بازوها را بالای سر می‌برند. این افراد مانند دیگر افرادی که به پشت می‌خوابند مستعد خر و پف کردن و دیگر مشکلات اشاره شده هستند.

شخصیت شناسی: روانشناسان شخصیت افرادی را که به حالت ستاره دریایی می‌خوابند را یک شنونده خوب توصیف می‌کنند. این افراد دوست ندارند در مرکز توجه باشند، اما در عین حال بسیار یاری دهنده می‌باشند.

خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو پر طرفدارترین حالت خوابیدن است. افراد در این وضعیت مانند یک جنین خود را جمع کرده و پاهای خود را خم می‌کنند. زنان بیشتر در این حالت می‌خوابند. این روش برای زنان باردار بسیار مناسب بوده و جریان خون رسانی به جنین را تسهیل می‌کند. خوابیدن به پهلو خرو پف را کاهش می‌دهد. اما اگر مبتلا به آرتریت هستید، این حالت ممکن است برای شما باعث درد شود. جمع کردن خود و خوابیدن در این حالت به دلیل محدود شدن دیافراگم مانع از تنفس عمیق می‌شود. اگر خوابیدن در این حالت باعث درد در ناحیه لگن تان می‌شود، می‌توانید با قرار دادن بالشی بین زانوها، این فشار را برطرف کنید.

شخصیت شناسی: این افراد خیلی خون گرم، دارای رفتاری دوستانه، از درون حساس و از بیرون محکم و محافظت شده به نظر می‌رسند.

بهترین حالت خوابیدن | خوابیدن در وضعیت کتابی

در حالت کتابی نیز فرد به پهلو، بازوها به سمت پایین و نزدیک بدن می‌خوابد. اگر خروپف می‌کنید این وضعیت برای شما مناسب است. اما اگر مبتلا به آرتریت باشید و در این وضعیت بخوابید، با احتمال زیاد با درد از خواب بیدار می‌شوید.

شخصیت شناسی: افرادی که به صورت کتابی می‌خوابند، شخصیتی آسان گیر، اجتماعی و از نظر دیگران ساده دل و گاهی ساده لوح دسته بندی می‌شوند.

وضعیت مشتاق

در وضعیت مشتاق فرد به پهلو خوابیده و بازوهایشان را به سمت جلوی بدنشان باز می‌کنند. این حالت در کاهش خروپف بسیار موثر است. اما همچون دیگر وضعیت‌های خوابیدن بر پهلو، برای افرادی که آرتریت دارند، وضعیت مناسب و توصیه شده ای، نیست.

شخصیت شناسی: افرادی که در وضعیت مشتاق می‌خوابند اکثرا افرادی روشن فکر، مشکوک و عیب جو بشمار می‌آیند و در تصمیم گیری معمولا افرادی مصر بوده و به راحتی از تصمیم خود کوتاه نمی‌آیند.

خوابیدن در موقعیت جنین

وضعیت جنین شامل خوابیدن به پهلو با پاهای خمیده به سمت بدن است. این محبوب ترین حالت خوابیدن است و دلیل خوبی هم دارد. نه تنها برای کمردرد یا بارداری عالی است، بلکه خوابیدن در وضعیت جنینی نیز می تواند به کاهش خروپف کمک کند. با این حال، خوابیدن در وضعیت جنینی دارای چند جنبه منفی است. مطمئن شوید که وضعیت بدن شما نسبتا شل است، در غیر این صورت وضعیت راحت شما می تواند تنفس عمیق را در حین چرت زدن محدود کند. همچنین، اگر مشکلی با درد یا سفتی مفاصل دارید، خوابیدن در وضعیت سفت جنین ممکن است باعث تشدید درد شما در صبح شود.

بهترین حالت خوابیدن | وضعیت قاشقی

وضعیت قاشقی

یکی از بهترین روش ها برای زوجین، خوابیدن در وضعیت قاشقی است. فردی که در پشت قرار دارد، همسرش را به بدن خود نزدیک نگه می دارد. این روش

یکی از بهترین روش‌ها برای زوجین، خوابیدن در وضعیت قاشقی است. فردی که در پشت قرار دارد، همسرش را به بدن خود نزدیک نگه می‌دارد. این روش باعث افزایش اوکسی توسین و آرامش در زوجین می‌شود اما معمولا باعث بیدار شدن‌های گاه و بیگاه در میانه‌های خواب نیز می‌گردد. از نظر روانشناسان، خوابیدن در حالت قاشقی، بهترین حالت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اکسی توسین کلیک کنید.

مزیت‌های خوابیدن به سمت چپ

برخی از مزیت‌های خوابیدن به سمت چپ بدن را در ادامه شرح داده‌ایم:

1. بهترین حالت خوابیدن | تقویت سیستم لنفاوی

خوابیدن به سمت چپ به بدن کمک می‌کند تا عملیات فیلتر مایع  لنفاوی را بهتر انجام داده و آن‌ها را از طریق گره‌های لنفاوی دفع کند؛ چرا که سمت چپ بدن انسان غالبا سمت لنفاوی است. برعکس خوابیدن به سمت راست باعث کاهش کارایی سیستم لنفاوی می‌شود. علاوه بر این خوابیدن به سمت چپ باعث دفع مواد زائد مغز می‌شود.

2. کاهش سوزش سر دل

مطالعات انجام شده جراحی بالینی نشان داده‌اند به دلیل قرار داشتن معده در سمپ چپ بدن، خوابیدن به سمپ چپ در کاهش علائم رفلکس معده بسیار مؤثر است. در مقابل خوابیدن به سمت راست رفلاکس معده را در کودکان و بزرگسالان افزایش می‌دهد و علائم آن را تشدید می‌کند. در صورتی که بعد از غذا خوردن دچار معده درد و سوزش سر دل می‌شوید مدتی را به سمت چپ دراز بکشید.

3. بهترین حالت خوابیدن | فواید به چپ خوابیدن برای قلب

باید توجه داشته‌باشید که نحوه خوابیدنتان به قلب فشار وارد نکند چرا که در برخی موارد می‌تواند خطرناک باشد. خوابیدن به سمت چپ بدن مانع از فشار زیاد به قلب می‌شود و اغلب به زنان باردار نیز توصیه می‌شود به سمت چپ بدن خود بخوابند. جاذبه زهکشی لنفاوی را بهبود می بخشد و باعث دور شدن گردش خون آئورت از قلب می‌شود.

4. مزیت‌های خوابیدن به سمت چپ برای خانم‌های باردار

همانطور که گفتیم اغلب به خانم‌‌های باردار توصیه می‌شود به سمت چپ بخوابند. این موضوع باعث افزایش و بهبود گردش خون در آن‌ها می‌شود و علاوه بر این به کاهش کمر درد، حفظ رحم از فشار کبد، افزایش جریان خون به رحم، کلیه‌ها و خونرسانی به جنین کمک می‌کند.

5. بهبود هضم

دراز کشیدن به سمت چپ حرکت روده‌ای را بهبود می‌بخشد و به این ترتیب مواد زائد به آسانی از روده بزرگ به راست روده حرکت می‌کنند و سریع‌تر دفع می‌شوند. خوابیدن به سمت چپ به طور طبیعی باعث می‌شود معده و پانکراس معلق شوند. این امر منجر به حفظ پخش آنزیم‌های پانکرانس می‌شود و فرآیندهای گوارشی را بهبود می‌بخشد.

سخن آخر

موقعیت خواب شما بیش از آنچه فکر می کنید اهمیت دارد. سعی کنید یک یا دو هفته یک دفتر یادداشت های خواب داشته باشید تا به شما کمک کند بهترین سناریوی خواب را برای نیازهای خود پیدا کنید. می‌توانید هر الگویی را در عادات خواب خود و کیفیت خواب، پیگیری کنید تا بتوانید نگاه بهتری به آنچه که جواب می دهد در مقایسه با آنچه که جواب نمی دهد، داشته باشید. به یاد داشته باشید اگر مشکلی ندارید نیازی به تغییر وضعیت خواب خود ندارید. کاری را انجام دهید که برای شما بهترین احساس را ایجاد می کند. مهم ترین مساله این است که مطمئن شوید وقتی از خواب بیدار می شوید احساس آرامش می کنید و آماده حرکت برای یک روز جدید هستید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*