ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیوگرافی اروین یالوم ، روانپزشک و پایه گذار روانشناسی هستی گرا

با بیوگرافی اروین یالوم آشنا شوید. ایروین دیوید یالوم ( زادهٔ ۱۳ ژوئن ۱۹۳۱) یک روانپزشک اگزیستانسیال آمریکایی است که استاد ممتاز روانپزشکی در دانشگاه استنفورد و همچنین نویسنده داستان‌های تخیلی و غیرداستانی است. اروین یالوم همچنین مربی و درمانگر معاصر است که مطالب زیادی در مورد روان درمانی وجودی نوشته است. تمرکز شیوه درمانی او هستی شناسانه بوده و بر گروه درمانی و اثرات آن بر بیماری های روحی تاکید دارد.  

تماس با مشاور


بیوگرافی اروین یالوم | دوران کودکی

یالوم در 13 ژوئن در واشنگتن دی سی، اندکی پس از جنگ جهانی اول به دنیا آمد. حدود پانزده سال قبل از تولد او در ایالات متحده، والدین یهودی یالوم از روسیه، روستای کوچکی به نام سلتز مهاجرت کردند(اگرچه کشور مبدأ آن ها لهستان بود) و در نهایت یک فروشگاه مواد غذایی در واشنگتن دی سی افتتاح کردند. یالوم بیشتر دنیای کودکی خود را در محله ای فقیرنشین و سیاهپوست در خانه پدر و مادر، بالای خواربار فروشی و در یک کتابخانه محلی به خواندن کتاب گذراند. پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، به دانشگاه جورج واشنگتن و سپس دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون رفت.
اروین در مصاحبه ای که از او منتشر شده است چنین می گوید: در آن‌ منطقه هیچ مشاوره یا راهنمایی در دسترس نبود. والدین من تقریباً هیچ تحصیلاتی نداشتند. هرگز کتاب نمی خواندند و تماماً در حال تلاش برای بقای اقتصادی، وقت صرف می کردند. انتخاب کتاب برای من دمدمی مزاج، راه خوبی بود و تا حدودی توسط معماری کتابخانه هدایت می شد. قفسه‌ بزرگ و مرکزی در مورد زندگی‌نامه ها، توجه من را به خود جلب کرد و یک سال تمام را از الف (A . جان آدامز) تا ی (Z. زرتشت) در آن قفسه گذراندم.

بیوگرافی اروین یالوم | عشق به ادبیات

اما عمدتاً در ادبیات داستانی بود که پناهگاه امنی می یافتم. دنیایی جایگزین، رضایت‌بخش‌ و منبع الهام و خردورزی. زمانی در اوایل زندگی این مفهوم را به وجود آوردم، چیزی که هرگز آن را رها نکرده ام؛ که نوشتن رمان بهترین کاری است که یک فرد می تواند انجام دهد. در ذهنیت محله‌نشینی من، همه همسالان من یا باید به دانشکده پزشکی می رفتند یا با پدرانشان تجارت می کردند. مدرسه پزشکی به تولستوی و داستایوفسکی نزدیک ‌تر به نظر می‌رسید و من از قبل تصمیم گرفته بودم به روانپزشکی بپردازم. بنابراین آموزش در پزشکی را آغاز کردم.

ازدواج و تشکیل خانواده

او با نویسنده و مورخ، مریلین ازدواج کرد که در نوامبر ۲۰۱۹ بر اثر بیماری سرطان درگذشت. همسر اروین یالوم، مرلین، دکترای ادبیات تطبیقی ​​(فرانسوی و آلمانی) را از دانشگاه جانز هاپکینز دریافت کرده بود و به عنوان استاد دانشگاه و نویسنده، حرفه بسیار موفقی داشته است. بسیاری از آثار او عبارتند از: خواهران خون، تاریخچه سینه، تاریخچه همسر، تولد ملکه شطرنج. اروین و مریلین، صاحب چهار فرزند هستند که همگی در منطقه خلیج سانفرانسیسکو زندگی می کنند ومشاغل مختلفی را انتخاب کرده اند. پزشکی، عکاسی و نویسندگی خلاق، کارگردانی تئاتر، روانشناسی بالینی. یالوم همچنین صاحب هشت نوه می باشد.  
بیوگرافی اروین یالوم

بیوگرافی اروین یالوم  | زندگی حرفه ای

پس از فارغ التحصیلی با مدرک کارشناسی از دانشگاه جورج واشنگتن در سال ۱۹۵۲ و دکترای پزشکی از دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در سال ۱۹۵۶، دوره کارآموزی خود را در بیمارستان Mount Sinai در نیویورک و رزیدنتی خود را در کلینیک فیپس در بیمارستان جانز هاپکینز در بیمارستان ادامه داد. بالتیمور و آموزش خود را در سال ۱۹۶۰ به پایان رساند. در سال 1962 به عنوان مربی در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد شروع به کار کرد.
پس از دو سال خدمت ارتش در بیمارستان عمومی تریپلر در هونولولو، یالوم این بار کار آکادمیک خود را در دانشگاه استنفورد آغاز کرد. او در سال ۱۹۶۳ به عضویت هیئت علمی منصوب شد و طی سال‌های بعد ارتقاء یافت و در سال ۱۹۶۸ به او سمت مدیریت اعطا شد. اندکی پس از این دوره، او برخی از پایدارترین کمک‌های خود را با تدریس در مورد روان‌درمانی گروهی و توسعه مدل خود از روان‌درمانی وجودی انجام داد. در نهایت در سال 1973 به استادی روانپزشکی رسید. یالوم هنگامی که در سال 1994 از استنفورد بازنشسته شد به مقام استادی بازنشسته دست یافت.

تاریخچه نویسندگی

اولین نوشته‌های یالوم، کمک‌های علمی به مجلات حرفه‌ای بود. اولین کتاب او، نظریه و عمل روان‌درمانی گروهی به طور گسترده (هفتصد هزار نسخه) به عنوان متنی برای آموزش درمانگران مورد استفاده قرار گرفته است. به دوازده زبان ترجمه شده و چاپ چهارم را نیز پشت سر گذاشته است. اروین یالوم بنا به گفته های خود، بخشی از موفقیت ها را مدیون داستان ‌گویی خود می داند. مدیون جریانی از تصاویر مختصر انسانی که در سراسر متن رمان ها پخش می‌شوند. زمانی که نیچه گریست برنده مدال طلای مشترک المنافع برای بهترین داستان در سال ۱۹۹۳ شد و در سال ۲۰۰۹ توسط نمایشگاه کتاب وین مورد تقدیر قرار گرفت، صد هزار نسخه رایگان برای شهروندان وین توزیع شد. آن ها به طور گسترده، هر کدام به حدود پانزده تا بیست زبان ترجمه شد و توزیع قابل توجهی در خارج از کشور داشته اند.
نوشته‌های او در مورد روان‌شناسی اگزیستانسیال بر آنچه او به‌عنوان چهار «داده» وضعیت انسانی می‌گوید: انزوا، بی‌معنایی، مرگ‌پذیری و آزادی، تمرکز دارد و راه‌هایی را مورد بحث قرار می‌دهد که در آن انسان می‌تواند به این نگرانی‌ها به شیوه‌ای عملکردی یا ناکارآمد پاسخ دهد. در سال ۱۹۷۰، یالوم نظریه و کار روان درمانی گروهی را منتشر کرد و در مورد ادبیات تحقیق پیرامون روان درمانی گروهی و روانشناسی اجتماعی، رفتار گروهی کوچک، صحبت کرد. این کار به بررسی چگونگی عملکرد افراد در یک زمینه گروهی و چگونگی سود اعضای گروه درمانی از گروه مشارکت او می پردازد.
یالوم علاوه بر نویسندگی علمی و غیرداستانی خود، تعدادی رمان نیز منتشر کرده و تکنیک های نوشتن را نیز محک زده است. آثار یالوم به عنوان کتاب درسی دانشگاهی و مطالعه آزاد برای دانشجویان روانشناسی استفاده شده است. دیدگاه جدید و منحصر به فرد او از رابطه بیمار و درمانگر به برنامه درسی در برنامه های روانشناسی در مدارسی مانند کالج عدالت کیفری جان جی در شهر نیویورک اضافه شده است.

دوران پیشرفت فعالیت ادبی

یالوم فعالیت ادبی خود را در سال ۱۹۷۰ با انتشار کتاب تئوری و عمل روان درمانی گروهی آغاز کرد. از زمان انتشار، این کتاب به عنوان یک کتاب درسی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. یالوم از آن زمان تاکنون کتاب های بیشتری منتشر کرده است، از جمله کتاب های درسی، غیرداستانی و داستانی. پرفروش‌ترین کتاب یالوم در سال ۱۹۸۹، جلاد عشق و داستان‌های دیگر روان‌درمانی، دیدگاه کمتر بالینی و بیشتر انسانی را در مورد توجه قرار داده است.
در سال ۱۹۹۲، یالوم اولین رمان خود را با عنوان وقتی نیچه گریست: رمانی درباره وسواس منتشر کرد که برنده جایزه طلای مشترک المنافع شد. بسیاری از کتاب های داستانی یالوم مضامینی از فلسفه و روانشناسی وجودی را در خود جای داده اند. یالوم در سال ۱۹۷۶ جایزه بنیاد بنیادها و در سال ۲۰۰۱ جایزه اسکار فیستر را از انجمن روانپزشکی آمریکا دریافت کرد.  

خدمات اروین یالوم به روانشناسی

یالوم در زمینه روان درمانی وجودی پیشگام بوده است. روان درمانی اگزیستانسیال تأکید می کند که مشکلات سلامت روان غالباً به دلیل جنگیدن با کنه هستی ایجاد می شود. موضوعات رایج کتاب های او عبارتند از ترس از مرگ، حرکت به سوی آزادی، و میل به اجتناب از انزوا. روان درمانی اگزیستانسیال نیز چهار مسئله اساسی انسانی را که همه افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند، نقطه تمرکز و توجه خود قرار می دهد: انزوا، بی معنا بودن، مرگ و میر و آزادی. یالوم از طریق سبک نوشتاری منحصر بفرد خود به توضیح اگزیستانسیالیسم و ​​نشان دادن اهمیت آن در درمان کمک کرد.
علاوه بر این، یالوم مطالعه و تمرین در گروه درمانی را به شناسایی یازده عامل خاص تقسیم کرد که منجر به تغییرات و جابجایی های فکری و شناختی قابل توجهی برای اعضای گروه می شود. اگرچه یالوم ابتدا به اثرات گروه درمانی با دیده شک و تردید می نگریست اما بعدها برای مدت زیادی از طرفداران گروه درمانی شد. او معتقد بود که گروه درمانی پویایی خاصی ایجاد می کند که در عین به چالش کشیدن درمانگر، احتمال و درصد درمان را افزایش می دهد. گروه درمانگران مسئول پرورش فرهنگ انسجام، حمایت و یکپارچگی در اعضای گروه هستند. تعامل بین اعضای گروه موتور محرک تغییر را روشن می کند و نقش درمانگر تسهیل این تجربه است. او در خصوص شیوه درمانی بیماران می گوید:
من معتقدم که برای هر بیمار باید درمان متفاوتی ساخته شود زیرا هر کدام داستان منحصر به فردی دارند. با گذشت سال ها، این نگرش، من را از مرکز روانپزشکی حرفه ای دورتر و دورتر می کند که اکنون به شدت توسط نیروهای اقتصادی در جهت های کاملاً متضاد هدایت می شود؛ یعنی تشخیص دقیق فردی زدایی(مبتنی بر علائم) و یکنواخت و مبتنی بر پروتکل. درمان مختصر و ثابت برای همه؛ که آن ها را چندان مناسب و موثر نمی بینم.

یازده عامل درمانی یالوم

یازده عامل درمانی یالوم که بر تغییر و بهبودی در گروه درمانی تأثیر می گذارد به شرح زیر فهرست شده است.
 1. القای امید: باعث ایجاد احساس خوش بینی می شود.
 2. جهانی بودن: به اعضای گروه کمک می کند تا متوجه شوند که در تکانه ها، مشکلات و سایر مسائل خود تنها نیستند.
 3. افشای اطلاعات: به آموزش و توانمندسازی افراد با دانش مربوط به وضعیت روانی خاص آن ها کمک می کند.
 4. نوع دوستی: به مراجعین این امکان را می دهد تا با کمک به سایر اعضای گروه، احساس ارزشمندی و اهمیت به دست آورند.
 5. خلاصه سازی: این شیوه اصلاحی، حل و فصل وقایع خانواده و دوران کودکی را در امنیت خانواده در قالب گروه فراهم می کند.
 6. تکنیک های اجتماعی شدن: رشد اجتماعی، بردباری، همدلی و سایر مهارت های کلامی میان فردی را ارتقا می دهند.
 7. رفتار تقلیدی: اعضای گروه از طریق رفتار تقلیدی یاد می گیرند که راهبردها و دیدگاه های مقابله ای دیگر اعضای گروه را اتخاذ کنند.
 8. یادگیری بین فردی: به مراجع می آموزد که چگونه روابط بین فردی حمایتی ایجاد کند.
 9. انسجام گروهی: به اعضا احساس پذیرش، تعلق، ارزش و امنیت می دهد.
 10. کاتارسیس: احساسات سرکوب شده را رها می کند و با افشای اطلاعات به اعضای گروه باعث بهبودی می شود.
 11. عوامل وجودی: شامل یادگیری چگونگی وجود و هستی فرد فقط به عنوان بخشی از چیزی بزرگتر از خود است.  این عامل، مراجع را به این آگاهی می رساند که زندگی با درد، مرگ، اندوه، پشیمانی و شادی ادامه خواهد داشت.  با زندگی وجودی، مراجع یاد می گیرد که چگونه این شرایط را بدون فرار از آن ها بپذیرد. در عوض، یاد می گیرند که چگونه با آن ها و از طریق آن ها زندگی کنند.
 بیوگرافی اروین یالوم

بیوگرافی اروین یالوم | جوایز و افتخارات

۱۹۷۴: جایزه ادوارد استرکر برای کمک قابل توجه در زمینه بیماران روانپزشکی توسط دانشگاه پنسیلوانیا، دانشکده پزشکی، گروه روانپزشکی
۱۹۷۶: جایزه صندوق بنیاد برای تحقیقات در روانپزشکی توسط انجمن روانپزشکی آمریکا
۱۹۷۷: جایزه کمک هزینه تحصیلی توسط مرکز مطالعات پیشرفته در علوم رفتاری
۱۹۸۷: جایزه کمک هزینه تحصیلی توسط بنیاد راکفلر (بلاجیو، ایتالیا)
۱۹۹۲: جایزه طلایی کلوپ Commonwealth برای بهترین رمان داستانی (وقتی نیچه گریست) توسط
The Commonwealth Club of California ۲۰۰۱: جایزه اسکار فیستر برای کمک های مهم به دین و روانپزشکی توسط بنیاد روانپزشکی آمریکا / انجمن روانپزشکی آمریکا
۲۰۰۹: جایزه بین المللی زیگموند فروید برای روان درمانی شهر وین، اتریش توسط شورای جهانی روان درمانی
1- بیوگرافی اروین یالوم | آثار منتشر شده:
۱۹۷۴ هر روز کمی نزدیکتر می شود.
۱۹۸۹ جلاد عشق و داستان های دیگر روان درمانی
۱۹۹۲ وقتی نیچه گریست ۱۹۹۶ دراز کشیدن روی کاناپه
۱۹۹۹ مامان و معنای زندگی ۲۰۰۵ درمان شوپنهاور
۲۰۰۵ به پلیس زنگ می زنم!  داستانی از پسرفت و بهبودی
۲۰۱۲ مسئله اسپینوزا ۲۰۱۵ مخلوقات یکروزه

2- آثار متتشر شده غیرداستانی:
۱۹۷۰ نظریه گروه درمانی
۱۹۸۰ روان درمانی وجودی
۱۹۹۶ روان درمانی گروهی بستری
۲۰۰۱ نامه ای سرگشاده به نسل جدیدی از درمانگران و بیماران آن ها
۲۰۰۸ خیره به خورشید؛ غلبه بر وحشت مرگ
۲۰۱۷ خاطرات یک روانپزشک

3- بیوگرافی اروین یالوم | آثار منتخب اروین یالوم:
جلاد عشق و داستان های دیگر روان درمانی (1989)
وقتی نیچه گریست (داستانی، 1992)
یالوم ریدر (1998)
مامان و معنای زندگی (1999)
هدیه درمان: نامه ای سرگشاده به نسل جدیدی از درمانگران و بیمارانشان (2002)
درمان شوپنهاور (داستانی، 2005)
خیره به خورشید: غلبه بر وحشت مرگ (2008)
مسئله اسپینوزا (داستانی، 2012)  

اروین یالوم در دوره حاضر

یالوم هم اکنون به فعالیت در یک مطب خصوصی پاره وقت ادامه داده و تعدادی مستند ویدیویی در مورد تکنیک های درمانی نوشته است. وی همچنین در فیلم مستند Flight from Death محصول سال ۲۰۰۳ حضور داشته است. فیلمی که به بررسی رابطه خشونت انسانی با ترس از مرگ می‌پردازد که به تأثیرات ناخودآگاه مربوط می‌شود. موسسه روان درمانی اروین دی. یالوم، که او با پروفسور روتلن جوسلسون آن را اداره می کند، برای پیشبرد رویکرد یالوم به روان درمانی تلاش می کند. این ترکیب منحصر به فرد از ادغام فلسفه بیشتر در روان درمانی را می توان به عنوان روانشناسی در نظر گرفت.
مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی در راستای خدمت رسانی به شما عزیزان علاوه بر خدمات حضوری،به صورت آنلاین و تلفنی نیز پاسخگوی هم میهنان عزیز است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*