ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زندگینامه جان بی واتسون (روانشناس معروف مکتب رفتار گرایی)

زندگینامه جان بی واتسون برای بسیاری می تواند تاثیر گذار باشد. جان بی واتسون یک روانشناس آمریکایی بود که ایده رفتارگرایی روش شناختی را که پایه و اساس مکتب روانشناختی رفتارگرایی است بنا نهاد. او از سال 1910 تا 1915 سردبیر "بازبینی روانشناختی" بود. او پس از پایان کار آکادمیک خود در دانشگاه جانز هاپکینز و پس از یک رابطه عاشقانه، در تبلیغات کار کرد. اگر به هر دلیلی در مورد زندگینامه جان بی واتسون او کنجکاو هستید بااین مقاله همراه باشید.  

تماس با مشاور


زندگینامه جان بی واتسون | دوران کودکی

جان برادوس واتسون در 9 ژانویه 1878 در Travelers Rest، کارولینای جنوبی، به عنوان چهارمین فرزند از شش فرزند Pickens Butler و Emma Kesiah Watson متولد شد. پدرش که الکلی بود و با زنان بومی آمریکا رابطه داشت، در 13 سالگی خانه را ترک کرد. مادر مذهبی‌اش نام او را به نام یک خادم باپتیست گذاشته بود و امیدوار بود که او نیز بزرگ شود. با این حال، تربیت سخت‌گیرانه و آموزش مذهبی او، او را به یک آتئیست تبدیل کرد.
مادرش برای فراهم کردن فرصت‌های بهتر برای فرزندانش، مزرعه‌شان را فروخت و به گرین‌ویل، کارولینای جنوبی نقل مکان کرد، که به او اجازه داد با افراد مختلف ملاقات کند و به نظریه‌های روان‌شناختی او کمک کرد. در حالی که در مدرسه شاگرد خوبی نبود، به لطف ارتباطات مادرش توانست وارد دانشگاه فورمن شود و چند دوره روانشناسی را گذراند. اگرچه او فاقد مهارت های ارتباطی بود و دوستان کمی پیدا کرد، اما پس از ورود به کالج در سن 16 سالگی تلاش زیادی برای پیشرفت تحصیلی انجام داد و با چند شغل در محوطه دانشگاه از زندگی خود حمایت کرد.
او در 21 سالگی فارغ التحصیل شد و یک سال را در مدرسه ای یک اتاق گذراند که او آن را موسسه باتزبورگ نام نهاده بود، جایی که او مدیر، سرایدار و همچنین دستکار بود. پس از توصیه به مطالعه فلسفه زیر نظر جان دیویی، او با موفقیت از رئیس دانشگاه شیکاگو درخواست پذیرش کرد. جان به فکر همکاری با زیست شناس رادیکال ژاک لوب بود، اما در نهایت تحت نظارت روانشناس جیمز رولند آنجل و فیزیولوژیست هنری دونالدسون کار کرد. همچنین به شدت تحت تأثیر کار ایوان پاولوف، به ویژه رابطه بین محرک و پاسخ، قرار گرفت و اصول اساسی ایوان پاولوف را در نظریه های خود گنجاند.  

زندگینامه جان بی واتسون | زندگی حرفه ای

جان بی واتسون دکترای خود را به دست آورد. در سال 1903 با پایان نامه ای در مورد "آموزش حیوانات" که نشان داد میلین سازی مغز در موش ها با یادگیری مرتبط است و اولین کار علمی مدرن در مورد رفتار موش ها بود. او پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه شیکاگو ماند و یک سری مطالعات اخلاق شناسی در مورد رفتار پرندگان دریایی انجام داد که بعداً اساس اخلاق شناسی را تشکیل داد.
در سال 1908 که یک محقق مشهور در زمینه رفتار حیوانات بود، به او پیشنهاد شد که در دانشگاه جانز هاپکینز به عنوان هیئت علمی مشغول به کار شود. تقریباً بلافاصله، به ریاست بخش روانشناسی ارتقا یافت. او در سال 1913 مقاله مهمی را منتشر کرد، "روانشناسی به عنوان دیدگاه رفتارگرایان" یا "مانیفست رفتارگرا" که رفتارگرایی را به عنوان شاخه ای عینی از علم بر اساس تحقیقات تجربی و داده های قابل مشاهده تعریف می کند.
در سال 1920، پس از اینکه رابطه جنجالی او با دانشجویش روزالی راینر به یک خبر عمومی تبدیل شد، از او خواسته شد تا دانشگاه جان هاپکینز را ترک کند. در 42 سالگی شهرت خود را در میان نخبگان دانشگاهی از دست داد و مجبور شد کار خود را از نو آغاز کند. او پس از ترک دانشگاه، در آژانس تبلیغاتی جی. والتر تامپسون کار کرد و در آنجا با کار به عنوان فروشنده کفش در یک فروشگاه بزرگ، از سطح زمین آموخت. او در عرض دو سال سمت معاونت رئیس جمهور را به دست آورد و تا سن 65 سالگی در آنجا کار کرد.

1-تالیف کتاب رفتار گرایی

جان بی واتسون در کتاب «رفتارگرایی» خود در سال 1930 استدلال کرد که زبان، گفتار و حافظه را می توان از طریق تقلید یا از طریق ارتباط دادن احساسات و رفتارها با موقعیت ها، اشیا و نمادها شرطی یا آموزش داد. او برای نشان دادن نظر خود، ادعای معروفی داشت که می‌تواند ده‌ها نوزاد را در هر زمینه‌ای از نظم و انضباط شکل دهد، اما نقل قول «دوازده نوزاد» اغلب به طور جزئی و خارج از زمینه استفاده می‌شود.
او با اعتقاد به اینکه احساسات پاسخ های فیزیکی به محرک های بیرونی هستند، آزمایش بحث برانگیز «آلبرت کوچولو» را در سال 1920 انجام داد که در آن ترس از یک موش سفید را به یک پسر 9 ماهه القا کرد. او ظاهر حیوان را با صدای انفجار بلند به عنوان محرک جفت کرد و این روش را تا زمانی تکرار کرد که پسر نه تنها از موش، بلکه از هر حیوان پشمالو و حتی کت خز ترسی نشان داد. این آزمایش بحث برانگیز شد زیرا واتسون ترس نوزاد را درمان نکرد، در نتیجه او را برای همیشه تحت تاثیر قرار داد، حتی اگر او توانست ترس را از پسر دیگری به نام پیتر از بین ببرد.
علاوه بر این، محققان اخیر «آلبرت کوچولو» را داگلاس مریت شناسایی کردند که «سالم» نبود، اما از اختلالات عصبی شناختی رنج می‌برد و در شش سالگی بر اثر هیدروسفالی مادرزادی درگذشت و کارایی آزمایش را زیر سؤال برد.
زندگینامه جان بی واتسون

2-تالیف کتاب مراقبت روانی از نوزاد و کودک

در سال 1928، او کتاب "مراقبت روانی از نوزاد و کودک" را نوشت که در آن اشاره کرد که با کودکان باید مانند بزرگسالان جوان رفتار کرد اما با جدایی عاطفی نسبی بزرگ شد. با این حال، ایده های او توسط روانشناسان مدرن به دلیل ترویج رابطه علّی و تجاری بین مادر و فرزند مورد انتقاد قرار گرفته است و همچنین باید توجه داشت که او بعداً از نوشتن در این زمینه پشیمان شد.
او با سخنرانی خود در دانشگاه کلمبیا، با عنوان «روانشناسی به مثابه دیدگاه رفتارگرایان»، رویکرد علمی عینی نسبت به رفتارگرایی را ترویج کرد. واتسون از فرضیه بازتاب شرطی در کتاب «رفتارگرایی» حمایت کرد و در تحلیل‌ رشد شناختی کودک پیشگام بود، موضوعی که پس از انتشار کتاب او «مراقبت‌های روان‌شناختی از نوزاد و کودک» مورد بحث قرار گرفت. او بر پرورش در بحث طبیعت-پرورش با معاصران اصلاح نژاد خود تأکید کرد. همچنین تحقیقات گسترده ای در مورد رفتار حیوانات انجام داد. واتسون بیشتر به دلیل انجام آزمایش بحث برانگیز «آلبرت کوچولو» برای حمایت از ایده هایش در مورد شرطی کردن احساسات شناخته شده است. این کتاب یکی از بهترین کتاب های روانشناسی است.

3-کمک مطالعات واتسون به علم روانشناسی

واتسون زمینه را برای رفتارگرایی فراهم کرد که به زودی بر روانشناسی تسلط یافت. در حالی که رفتارگرایی پس از سال 1950 شروع به از دست دادن قدرت خود کرد، بسیاری از مفاهیم و اصول هنوز به طور گسترده امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. شرطی سازی و اصلاح رفتار هنوز به طور گسترده در درمان و آموزش رفتاری برای کمک به مراجعان برای تغییر رفتارهای مشکل ساز و توسعه مهارت های جدید استفاده می شود. قسمت پایانی این مقاله را با شرح نظریه رفتارگرایی واتسون به اتمام می رسانیم.

4-زندگینامه جان بی واتسون | نظریه رفتارگرایی

اصطلاح رفتارگرایی به مکتب روانشناسی اشاره دارد که توسط جان بی واتسون بر اساس این باور که رفتارها را می توان اندازه گیری، آموزش داد و تغییر داد، تأسیس شد. رفتارگرایی با انتشار مقاله کلاسیک واتسون، روانشناسی به عنوان رفتارگرایان به آن (1913) تأسیس شد. رفتارگرایی که به عنوان روانشناسی رفتاری نیز شناخته می شود، یک نظریه یادگیری است که بر اساس این ایده است که همه رفتارها از طریق آموزش به دست می آیند. شرطی شدن از طریق تعامل با محیط اتفاق می افتد. رفتارگرایان بر این باورند که پاسخ های ما به محرک های محیطی، رفتارهای ما را شکل می دهد.
چنانچه پیش تر در مقاله بیان شد جان واتسون معتقد بود که اگر به او نوزادی داده شود، می‌تواند یکی از آن ها را به عنوان یک i بسازد، … محتوای بیشتری را نشان دهد. این مکتب فکری پیشنهاد می‌کند که فقط رفتارهای قابل مشاهده باید مورد مطالعه قرار گیرند، زیرا حالات درونی مانند شناخت‌ها، عواطف و حالات بیش از حد ذهنی هستند.

5-انواع شرطی سازی در مکتب رفتارگرایی

دو نوع اصلی شرطی سازی وجود دارد:
  • شرطی سازی کلاسیک:شرطی سازی کلاسیک تکنیکی است که از آن در آموزش رفتار استفاده می شود. بدین معنا که یک محرک طبیعی با یک پاسخ جفت می شود. در مرحله بعد، یک محرک خنثی قبلی با محرک طبیعی جفت می شود. در نهایت، محرک خنثی قبلی بدون حضور محرک طبیعی، پاسخ را برمی انگیزد. سپس این دو عنصر به عنوان محرک شرطی و پاسخ شرطی شناخته می شوند.
  • شرطی سازی عامل شرطی سازی عامل: شرطی سازی عامل که از آن به عنوان شرطی سازی ابزاری نیز یاد می شود یک روش یادگیری است که از طریق پاداش و تنبیه برای رفتار اتفاق می افتد. از طریق شرطی سازی عامل، ارتباطی بین یک رفتار و یک پیامد برای آن ایجاد می شود. طبق نظریه او، افراد بدون دانش درونی متولد می شوند. همه از طریق تجربه، ادراک و راهنمایی والدین یاد می گیرند.
یک پاسخ برای فراهم کردن شرایط مؤثرتر برای کودکان می‌تواند راهبردهای آموزش توسعه‌یافته‌تر انتقاد از خود، بازتابی و متمایزتر از طریق مشاهدات معنادار، توجه و تشخیص آنچه برای  کودک مهم است، تأثیرگذار و قابل توجه باشد و واکنش نشان دهد. یک راه حمایتی این نوع تعامل سالم بین ژن های فردی کودک و زمینه محیطی که در آن شروع اولیه خوبی ایجاد می کند. علاوه بر این، به نظر می رسد شانس مسیرهای مثبت در زندگی با آسیب پذیری های وراثتی و رفتارهای پیچیده افزایش می یابد.  
زندگینامه جان بی واتسون

خانواده و زندگی شخصی

جان بی واتسون با همسر اول خود، مری آیکز، خواهر سیاستمدار هارولد ال. مری بعداً مادر ماریت هارتلی بازیگر برنده جایزه امی شد که بنیاد آمریکایی برای پیشگیری از خودکشی را تأسیس کرد. در سال 1920، در حالی که هنوز با همسر اولش ازدواج کرده بود، با دستیار ارشد تحقیقاتی و دانشجوی ارشد خود، روزالی راینر، درگیر یک رابطه شد. همسرش اتاق خواب راینر را جست و جو کرد تا نامه های عاشقانه او را پیدا کند. درنتیجه ازدواج اول واتسون به جدایی ختم شد.
بلافاصله پس از قطعی شدن طلاق، او در دسامبر 1920 با راینر ازدواج کرد و دو فرزند دیگر از او داشت: ویلیام راینر واتسون و جیمز برادوس واتسون. واتسون با اعمال مطالعات رفتارگرایانه ی خود بر روی فرزندانش روابط خود را با آن ها تیره و تار کرده بود. دختر واتسون به نام مری و دو پسرش ویلیام و جیمز بارها اقدام به خودکشی داشتند که ویلیام در نهایت در سال 1954 درگذشت.
بر اساس منابع، واتسون زمانی که همسر دومش در سال 1935 درگذشت، دچار فروپاشی روانی و نوعی ویرانی شد او الکلی شد.  هم چنین از شدت حجم سرخوردگی ناشی از خودکشی ویلیام تمام آثار منتشر نشده ی خود را سوزاند و به آتش کشید. او در 25 سپتامبر 1958 در سن 80 سالگی در مزرعه خود در وودبری، کانکتیکات، جایی که بیشتر عمر بعدی خود را در آنجا گذرانده بود، درگذشت و در گورستان Willowbrook، Westport، Connecticut به خاک سپرده شد. واتسون حتی در سنین پیری نیز نسبت به منتقدان خود دارای نظرات قوی و تندخویی بود و پیش از مرگ بیشتر نامه ها و اوراق شخصی خود را سوزاند.

مسائل بی اهمیت در زندگی جان بی واتسون

اندکی قبل از مرگ واتسون، جان به نیویورک دعوت شد تا مدال طلا را از انجمن روانشناسی آمریکا به خاطر مشارکتش در روانشناسی بپذیرد. در حالی که او در این مراسم حضور داشت، پسرش را از ترس اینکه مبادا در مقابل مردم خراب شود، برای دریافت جایزه فرستاد. در اواخر عمرش، روابط ضعیف واتسون با فرزندانش به تدریج بدتر شد. او آخرین سال‌های زندگی خود را در مزرعه‌ای در کنتیکت گذراند. همانطور که پیش تر گفته شد اندکی قبل از مرگش در 25 سپتامبر 1958، او بسیاری از اوراق و نامه های شخصی منتشر نشده اش را سوزاند.  

زندگینامه جان بی واتسون | سخن پایانی

آن چه تاکنون در این مقاله مطالعه نمودید کامل ترین منبع شناسایی شخصیت مشهور روانشناس برجسته « جان بی واتسون » و زندگینامه ی او، آن چه بر او در طول زندگی رخ داده بود و ...  بود. امید است که با خواندن این مقاله پاسخ سوالات خود را گرفته باشید اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی رفتارگرایی داشتید می توانید به خواندن این مقاله بسنده نکرده و دراین باره نیز به جستجو بپردازید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*