ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بی پریدن | موارد مصرف، عوارض و اثرات قرص بی پریدن

بی پریدن چیست و چه کاربردی دارد؟ بی پریدن نوعی داروی آنتی موسکارینی است که در درمان مشکلات عضلانی ناشی از بیماری‌هایی مثل پارکینسون به کار می‌رود. پزشکان از این دارو معمولاً برای درمان مشکلات دیگری نظیر اسپاسم، لرزش و ضعف‌های عضلانی نیز استفاده می‌کنند. عوارض این دارو به دو صورت عوارض جدی و عوارض رایج است که فقط در صورت مشاهده علائم جدی باید به اورژانس مراجعه کنید. بنابراین شناخت عوارض این دارو، موارد مصرف و اثرات آن لازم است. در ادامه به بررسی بیشتر بی پریدن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر، بهره مندی از مشاوره تلفنی می تواند مفید باشد.

تماس با مشاور

بی پریدن و موارد مصرف آن

بی پریدن دارویی است که برای درمان بیماری پارکینسون و برخی اختلالات حرکتی ناشی از دارو استفاده می شود. اما برای دیسکینزی دیررس توصیه نمی شود. این دارو به طور معمول از طریق مصرف خوردنی، تزریق در ورید یا عضله مصرف می‌شود.

شامل عوارض جانبی شایع مانند بسیاری داروهای دیگر است که شامل تاری دید، خشکی دهان، خواب آلودگی، یبوست و گیجی می شود. در افراد مبتلا به انسداد روده یا گلوکوم نباید استفاده شود. مشخص نیست که آیا استفاده در بارداری یا شیردهی بی خطر است. از این رو احتیاط در مصرف پیشنهاد می شود.

بی پریدن دارویی از خانواده داروهای آنتی کولینرژیک است که به عنوان آنتاگونیست گیرنده‌های موسکارینی عمل می‌کند و هم بر اعصاب محیطی و هم بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد. از این دارو معمولاً برای درمان ضعف‌های عضلانی ناشی پارکینسون استفاده می‌شود. همچنین برخی از داروهای آنتی سایکوتیک (ضد جنون) نظیر فنوتیازین‌ها در برخی موارد عوارض حرکتی خاصی را در پی دارند که در این شرایط نیز معمولاً داروی بی پریدن برای بهبود وضعیت تجویز می‌شود. این دارو به طور کلی می‌تواند در بهبود علائمی نظیر سفتی عضلانی، اسپاسم و لرزش بسیار مؤثر باشد. برای آشنایی بیشتر با بیماری پارکینسون کلیک کنید.

اینفوگرافیک بی پریدن

اینفوگرافیک بی پریدن

مکانیزم اثر قرص بی پریدن

این دارو گیرنده های سیستم کولینرژیک مرکزی را مسدود می کند و باعث می شود که میان فعالیت سیستم های کولینرژیک و دوپامینرژیک تعادل برقرار شود. هم چنین این دارو تاثیراتی در رابطه با بی حس کردن موضعی و ضد حساسیت دارد. از سوی دیگر امکان دارد که تاثیرات بسیار کمی بر روی سیستم تنفسی و قلبی و عروقی بگذارد. این دارو از طریق خوراکی جذب کبد شده و سپس از طریق کلیه ها دفع می شود. تاثیرات دارو تقریباً ۱۰ الی ۳۰ دقیقه پس از مصرف عضلانی شروع می شود.

موارد منع مصرف بی پریدن

مصرف این دارو در برخی شرایط مجاز نیست چراکه می‌تواند به عوارض خطرناکی منجر شود. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. در صورت دچار بودن به هریک از موارد زیر باید احتیاط بیشتری به خرج دهید و قبل از مصرف حتماً به پزشک خود در این باره اطلاع دهید.

- داشتن مشکلات مرتبط با پروستات و احساس درد هنگام دفع ادرار

- ابتلا به تشنج و اختلالات صرع

- ابتلا به بیماری‌های قلبی و آریتمی

- دچار بودن به اختلالات کبدی یا کلیوی

- داشتن آلرژی به بی پریدن

- دچار بودن به اختلال میاستنی گراو

- ابتلا به انسداد روده

نکاتی در مورد نحوه مصرف بی پریدن

هنگام مصرف این دارو به نکات زیر توجه نمایید.

- این دارو را همراه با یک لیوان کامل آب مصرف نمایید.

- اگر مصرف بی پریدن باعث ناراحتی معده شما می‌شود آن را پس از یک وعده غذایی مصرف کنید تا معده‌تان خالی نباشد.

- این دارو را در دمای معمولی اتاق و به دور از نور مستقیم یا رطوبت نگهداری کنید.

- هنگام مصرف آن حتماً به دستورات پزشک توجه نمایید و از مصرف سرخود این دارو بپرهیزید.

نکات هشدار دهنده

در تصمیم گیری برای استفاده از یک دارو، خطرات مصرف دارو باید در مقابل فواید آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما و پزشکتان خواهید گرفت. برای این دارو موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

عوارض آلرژیک: اگر تا به حال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی دارید، مانند حساسیت به غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات، به متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، برچسب یا ترکیبات بسته را به دقت بخوانید.

هنگام استفاده برای اطفال دقت لازم را به خرج دهید. مطالعات مناسبی در مورد ارتباط سن با اثرات بیپریدن در جمعیت کودکان انجام نشده و امنیت و اثربخشی کافی برقرار نشده است. در مورد مصرف سالمندان از قرص بی پریدن نیز هوشیار باشید. هیچ اطلاعاتی در مورد ارتباط سن با اثرات بیپریدن در بیماران سالمند در دسترس نیست. با این حال، مردان مسن بیشتر احتمال دارد که مشکلات پروستات مرتبط با افزایش سن داشته باشند که ممکن است برای این دسته از بیماران که بیپریدن دریافت می کنند، نیاز به احتیاط داشته باشد.

هیچ مطالعه کافی در زنان برای تعیین خطر ابتلا برای نوزاد هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی، فواید بالقوه را در برابر خطرات احتمالی بسنجید.

عوارض جدی مصرف بی پریدن

بروز برخی عوارض هنگام مصرف این دارو باید بسیار جدی گرفته شود چراکه می‌توانند پیامدهای خطرناکی برای فرد به همراه داشته باشند. به همین خاطر در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر مصرف دارو را قطع کنید و برای دریافت درمان فوری به اورژانس مراجعه نمایید.

- بروز علائم آلرژیک نظیر کهیر پوستی، دشواری در نفس کشیدن، احساس بسته شدن گلو، تورم در نواحی صورت، دهان، زبان و گلو

- بروز تب غیرمعمول

- سریع شدن یا نامنظم شدن ضربان قلب

- بروز علائم روانی نظیر اضطراب، بی‌قراری، توهم، بیش فعالی و کاهش هشیاری

- احساس درد در ناحیه چشم

- تشنج

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

عوارض رایج مصرف بی پریدن

بروز برخی از عوارض خطر چندانی ندارند و در بسیاری از مصرف کنندگان اتفاق می‌افتند. هنگام مواجهه با این علائم مصرف دارو را قطع نکنید اما درباره این عوارض با پزشک خود مشورت کنید.

- خشکی دهان

- بزرگ شدن مردمک‌ها و یا تاری دید

- خواب‌آلودگی

- بروز احتباس ادراری یا دچار شدن به یبوست

- احساس اضطراب (برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه اختلالات اضطرابی کلیک کنید.)

- کاهش تعریق

- ناراحتی‌های مرتبط با معده

میزان و روش مصرف قرص بی پریدن 

توجه داشته باشید که حتماً قبل از شروع مصرف این دارو، بروشور داخل بسته را بخوانید چرا که به شما کمک می کند تا در رابطه با این دارو اطلاعات خود را افزایش دهید و عوارض جانبی که ممکن است بروز پیدا کند را به طور کامل بدانید. میزان مصرف این دارو کاملاً به تجویز پزشک بستگی دارد چرا که دوز مشخصی برای آن وجود ندارد و این پزشک است که با توجه به شرایط شما، میزان مصرف دارو را تعیین می نماید.

در صورتی که یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، هر زمان که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید اما در صورتی که زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، آن نوبت فراموش شده را کنار بگذارید و برنامه قبلی خود را طبق روال همیشگی انجام دهید. به هیچ عنوان میزان دوز دارو را در یک نوبت افزایش ندهید. توجه کنید که حتماً دارو را سر ساعت مقرر و به طور کاملا منظم مصرف نمایید. دوره درمانی که پزشک برای تان مشخص کرده را کامل نمایید و به هیچ عنوان به طور ناگهانی این دارو را قطع نکنید.

قرص بی پریدن | تداخلات دارویی

در صورتی که قبل از مصرف بی پریدن هریک از داروهای زیر را مصرف می‌کنید، حتماً در مورد آن‌ها با پزشک خود اطلاع دهید چراکه مصرف همزمان این داروها می‌تواند منجر به تشدید عوارض جانبی شود و یا نحوه اثر دارو را تغییر دهد.

- داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای نظیر ایمی پرامین و کلومیپرامین

- فنوتیازین‌ها نظیر کلرپرومازین، تیوریدازین و فلوفنازین که در درمان مواردی نظیر اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

- داروهای آنتی هیستامینی نظیر دیفن هیدرامین

هالوپریدول

- دیگوکسین

- آمانتادین

برای اطلاعات بیشتر در زمینه داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

سؤالات متداول

- آیا مصرف الکل در کنار این دارو می‌توان عوارض جانبی خاصی داشته باشد؟

هنگام مصرف بی پریدن باید در مورد استفاده از الکل احتیاط بیشتری به خرج دهید چراکه الکل می‌تواند میزان خواب‌آلودگی و سرگیجه شما را در این شرایط تشدید کند و میزان هشیاری‌تان را کاهش دهد.

- بعد از مصرف بی پریدن می‌توان به فعالیت‌هایی نظیر رانندگی پرداخت؟

برخی افراد هنگام مصرف این دارو دچار عوارضی نظیر سرگیجه و خواب آلودگی می‌شوند و میزان هشیاری‌شان کاهش می‌یابد. به همین خاطر بهتر است که پس از مصرف این دارو از انجام رانندگی و فعالیت‌هایی مشابه آنچه به هشیاری کامل نیاز دارند و احتمال خطر در آن‌ها هست خودداری کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*