ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دلیل دو جنسه شدن جنین


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دلیل دو جنسه شدن جنین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دلیل دو جنسه شدن جنین چیست؟ هویت جنسی بخش عظیمی از هویت فرد را تشکیل می دهد. هویت جنسی از دو فاکتور اصلی روانی و جسمانی تشکیل شده است. فرد از لحاظ روانی خود را یک زن یا یک مرد تصور می‌ کند و از طرف دیگر از لحاظ فیزیکی نیز جسم یک مرد یا یک زن را خواهد داشت اما گاهی فرد با اینکه از لحاظ روانی خود را یک زن یا مرد تصور می کند از لحاظ جسمانی دچار تناقض است و نشانه‌هایی از هر دو اندام تناسلی مردانه و زنانه را دارد که در اصطلاح به این افراد هرمافرودیت یا انترسکشوال می گویند. در این مقاله ما به توضیح بیشتر درباره این اختلال و علل آن و نوع رویکرد والدین برای برخورد با این کودکان می پردازیم. در این راه بهره مندی از مشاوره کودک می تواند بسیار کمک کننده باشد.

گبف دلیل دو جنسه شدن جنین

ریشه واژه هرمافرودیت یا دوجنسه

ریشه کلمه هرمافرودیت در اصلی یونانی می‌ باشد که به معنای موجود دو جنسه است. آفرودیت (Aphrodite) یکی از خدایان باستان اسطوره یونان بوده و هرمس (Hermes ) ترکیبی از دو واژه الهی های الهه های افسانه ای یونان است. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه دو جنســه ها کلیک کنید.

دلیل دو جنسه شدن جنین | ابهام جنسی چیست؟

ابهام جنسی وضعیتی است که دستگاه تناسلی کودک مشخص نباشد. این مشکل یک اختلال در تکامل جنسی آلت تناسلی نوزاد می باشد به صورت این که آلت تناسلی نوزاد از نظر ظاهری نه شبیه اندام تناسلی مردان است و نه شبیه دستگاه تناسلی زنان.

این اختلال به چه شکل بروز ظاهری پیدا می‌کند؟

این اختلال به دو شکل نمود ظاهری دارد؛ نوزاد یا آلت تناسلی تکامل نیافته دارد یا این که آلت تناسلی مشابه هر دو جنس را دارد و هم نشانه‌ هایی هم از آلت تناسلی مردانه هم از آلت تناسلی زنانه دارد. در بیشتر موارد ارگان های جنسی خارجی با ارگانهای داخلی فرد از نظر جنسیتی یکسان نیستند و یا با نتیجه تست تشخیصی جنسیتی هم خوانی ندارد یعنی نوزاد آلت تناسلی مردانه دارد ولی در بررسی های بیشتر مشاهده می شود که نوزاد دارای رحم و تخمدان است. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص ترنسکشــوال کلیک کنید.

دلیل دو جنسه شدن جنین

کروموزوم های انسانی و نقش آن در هرمافرودیسم

هر انسان به طور طبیعی در سلول های خود ۴۶ کروموزوم به شکل ۲۳ جفت کروموزوم دارد و جفت این کروموزوم ها عامل تعیین کننده جنسیت است. هر انسان مونث دارای دو کروموزوم x (44+ xx) و هر انسان مذکر دارای کروموزوم x و یک کروموزوم y (44 + xy) است یعنی به عبارتی ژنوتیپ هر زن معمولی از 44 کروموزوم عادی به همراه دو کروموزوم جنسی x و ژن هر مرد معمولی 44 کروموزوم به همراه کروموزوم های جنسی xy تشکیل شده است.

کروموزوم y و هورمون های مردانه باعث می‌ شوند جنین در در هنگام تکامل در زمان بارداری دارای بیضه و آلت تناسلی مردانه شوند و عدم وجود کروموزوم y باعث شکل‌گیری تخمدان و اندام جنسی زنانه در جنین دختر می شود. اگر جنین پسر باشد ولی به هر دلیلی فاقد هورمون های مردانه باشد، دستگاه تناسلی مبهم خواهد بود. در طرف دیگر اگر ژنوتیپ جنین به شکل xx بوده که بیانگر دختر بودن جنین است اما به هر دلیلی از داخل در معرض هورمون های مردانه قرار گرفته و ما شاهد دستگاه تناسلی مبهم در جنین دختر خواهیم بود.

این اختلال چه زمانی تشخیص داده می شود؟

 ممکن است در سونوگرافی های دوران بارداری هویت جنین تشخیص داده نشود اما این به این معنا نیست که جنین دچار ابهام جنسی است. گاهی اوقات موقعیت قرارگیری جنین به گونه ای است که امکان تعیین جنسیت آن در دوران حاملگی به وسیله سونوگرافی وجود ندارد و در این مواقع باید اجازه داد نوزاد به دنیا آید سپس در صورت وجود ابهام جنسی درمان آغاز شود.

تشخیص این اختلال در دوران بارداری ممکن نیست و این اختلال بعد از تولد با بررسی ها از نظر ظاهری مشخص می شود و قابل تشخیص است. معمولا والدین پس از مشاهده این اختلال دچار استرس می شوند اما تیم پزشکی می‌تواند با انجام مشاوره و تست های تشخیصی مناسب، جنسیت نوزاد را تعیین کرده و اقدام به عمل تغییر جنسیت نماید.


دو جنسه شدن جنین

برخورد پدر و مادر باید چگونه باشد؟

طبیعتا اولین گام برای درمان اقدام پزشکی است اما پدر و مادر کودک نیز نقش بسزایی دارند زیرا باید در نقطه ای از طول درمان تصمیم به انتخاب اینکه نوزاد چه جنسیتی را داشته باشد بگیرند. تصمیم گیری در مورد این مساله بسیار مهم است زیرا در آینده هویت جنسی فرد را تشکیل می دهند که بخش مهمی از هویت آینده فرد است. طبیعتا پدر و مادر برای باروری فرد در آینده بسیار نگران هستند اما باید توجه شود که هویت جنسی بسیار مهم تر از باروری است و نباید هویتی برای فرد انتخاب شود که در بزرگسالی برای او دچار تضاد و تناقض شود و منجر به اختلالات روانــی فراوان گردد.

دلیل دو جنسه شدن جنین | روند درمان چگونه است؟

اولین گام در درمان گرفتن شرح حال کامل از والدین است. گرفتن شرح حال نقش مهم و کلیدی در تعیین روند درمان دارد. از مادر می پرسیم که در زمان بارداری دارویی مصرف کرده و اگر مصرف کرده نوع آن و مدت زمان مصرف آن و این که در چه ماهی از بارداری مصرف کرده را بیان کند. از سابقه افراد خانواده (هم پدری هم مادری) درباره ابتلا به اختلال ابهامی دستگاه تناسلی سوال پرسیده می شود. درباره اینکه آیا در خانواده دو طرف خانم هایی بودند که اصلا عادت ماهانه نشده اند سوال پرسیده می شود. درباره اینکه آیا فرد عقیمی در خانواده وجود دارد نیز می‌پرسیم.

دانستن سابقه ارثی، مصرف دارو و احتمال اختلالات ژنتیکی در مادر کمک می کند تا تشخیص دهیم که نوزاد به پسر نزدیک تر است یا دختر تا بتوانیم اقدامات جراحی و درمانی را سریع تر انجام بدهیم و از استرس خانوادگی و فشارهای روانی حاصل از این مشکل بکاهیم. البته باید دقت شود که تعییــن جنسیت جنین سریع و نامناسب ممکن است مشکلات پیچیده تری را در آینده به وجود بیاورد. پس بعد از شرح حال گیری آزمایشات لازم و مهم برای تعیین جنسیت کودک انجام می‌ شود.

دو جنسه ها

دلیل دو جنسه شدن جنین | آزمایشات بالینی

برای نتیجه بهتر برای انتخاب درمان درست چندین آزمایش از کودک گرفته می شود که تعدادی از آن ها ذکر شده است:

_ژنوتیپ نوزاد (پزشکان با آنالیز کروموزوم ها تشخیص می‌دهند که آیا کروموزوم جنسی نوزاد xx است یا xy )

_تجزیه و تحلیل سطح هورمون ها

_بررسی آناتومی نوزاد

_آزمایشات مولکولی

_بررسی امکان باروری و عملکرد جنسی طبیعــی فرد در آینده

_سونوگرافــی لگن برای بررسی وجود اندام تناسلی انجام می شود

_بررسی توانایی اندام های تناسلی داخلی جهت تولید هورمون های جنسی مناسب

_بررسی خطر ابتلای فرد به بیماری هایی در اندام تناسلی ممکن است ایجاد شود مانند سرطان های مختلف

_بررسی اثرات هورمون های مردانه و زنانه بر روی مغز جنین

انواع هرمافرودیسم

هرمافرودیسم دارای اشکال متفاوتی است که این اشکال به ژنوتیپ کودک، دستگاه تناسلی خارجی قابل مشاهده و غدد جنسی موجود در بدن کودک بستگی دارد. هر کدام از این اشکال علت خاص خودش را دارد و درمان هر کدام از آن ها با توجه شرایط کودک انجام می شود. دسته بندی این اختلال به شکل زیر است:

1. هرمافرودیسم کاذب مونث

این نوزادان از نظر کروموزومی مونث هستند. یعنی ژنوتیپ آن ها xx می باشد و در اندام تناسلی خود ظاهر مردانه دارد. این علائم گاهی خفیف هستند و تنها کلیتــوریس کودک بزرگتر از حالت معمول است اما گاهی اوقات این علائم شدید بوده و آلت مردانه همراه با پیشاب آلتی دارند و اما با وجود اینکه شکل کیسه بیضه قابل مشاهده است ولی در لمس بیضه ای حس نمی شود. این کودکان دارای تخمدان و رحم هستند اما مجرای ادرار و راه رحم مشترک است.

درمان هرمافرودیسم کاذب مونث: علت این بیماری به خاطر کمبود آنزیم ۲۱ هیدروکسیلاز می باشد و به دلیل از دست دادن نمک سدیم ممکن است اختلالات جانبی دیگری مثل بی قراری، استفراغ، کاهش فشار خون یا ریزش عرق نیز همراه داشته باشد. در این بیماران با انجام عمل جراحی، کودک به جسم دختر دست پیدا می کند. در این عمل جراحی راه رحم ایجاد شده و آلت تناسلی مردانه برداشته می‌ شود و شکل ظاهری دستگاه تناسلی دخترانه می‌ شود. این افراد می‌ توانند پس از ازدواج باردار شود. البته نوزادان مبتلا به هرمافرودیسم دخترانه کاذب حتما باید تحت نظر متخصصین غدد اطفال باشند و همچنین دارو های خاصی مصرف کنند.

2. هرمافرودیسم کاذب مذکر

کودکان از نظر کروموزومی مرد هستند یعنی ژنوتیپ آن ها xy است اما ظاهر دستگاه تناسلی خارجی آن ها دخترانه است و در بین لب های بزرگ و تنها یک سوراخ دیده می شود که مجرای ادراری را تشکیل داده و چیزی تحت عنوان راه رحم وجود ندارد. در این کودکان بیضه تشکیل می شود اما اکثراً در داخل شکم بوده و به سمت پایین نزول پیدا نمی کند. بسیاری از والدین متوجه اختلال هرمافرودیسم کاذب مذکر در کودک خود نمی‌ شوند و کودک را به عنوان دختر نامگذاری کرده و تا سنی دختر بزرگ می کند اما با گذشت زمان برجستگی هایی در کشاله ران به دلیل پایین آمدن و نزول بیضه به وجود می‌ آید که با بررسی و معاینات بیشتر متوجه وجود بیضه و این اختلال در کودک می شوند.

درمان هرمافرودیسم کاذب مذکر: همانطور که گفته شد این اختلال به خاطر عدم پاسخ بدن جنین پسر به تستوسترون به وجود می‌آید یا اینکه با وجود اینکه بدن حساسیت مناسبی دارد به دلیل نبود آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز نمی‌تواند از این تستسترون برای تکامل آلت تناسلی مردانه استفاده کند متاسفانه علی رغم اینکه این افراد دارای کروموزوم مردان هستند نمی توانند به مــرد بودن تغییر کنند چون آلت مردانه وجود ندارد تنها کاری که می‌ توان در طی عمل جراحی انجام داد برداشتن بیضه و ایجاد واژن یا همان راه رحم با کمک از قسمتی روده است. این کودکان هیچ وقت پریود نخواهند شد و قدرت باروری نخواهد داشت.

3. دلیل دو جنسه شدن جنین | هرمافرودیسم حقیقی

این کودکان دستگاه تناسلی خارجی خود ظاهری اغلب به شکل پسرانه دارند اما این ظاهر ناقص است. آلت تناسلی کوچکتر از اندازه نرمال است و سوراخ مجرای ادراری در نوک آلت و قاعده آن قرار دارد. معمولاً در این افراد احنای شدید آلت مشاهده می‌شود در این افراد بیت تشکیل نمی شود یا فقط در یک طرف کیسه بیضه حاوی بیضه می باشد. برخی ها تصور می‌کنند که این پسر فقط دچار نقص تشکیل مجاری ادراری می باشد و یا ایا مشکل عدم نزول بیضه دو طرفه دارد.

کودکان در اندام های جنسی داخلی کودکان دارای هر دو اندام جنسی داخلی هستند و به عبارتی هم غدد جنسی دخترانه و هم غدد جنسی پسرانه را دارند. گاهی در بیضه و تخمدان با یکدیگر ادغام شده و گاهی نیز در یک سوی بدن تخمدان و در سوی دیگر بدن بیضه قرار دارد.

درمان هرمافرودیسم حقیقی: به دلیل که این کودکان هم غدد جنسی دخترانه هم غدد جنسی پسرانه را دارند می توان هم به دختر و هم به پسر تبدیل شود اما تبدیل این کودکان به پسر مربوط به اندازه آلت تناسلی آن هاست زیرا اگر طول آلت تناسلی از دو و نیم سانت کمتر باشد امکان تبدیل به پسر نیست و بهتر است فرد به دختر تبدیل شود. البته در هر صورت باید به خواسته والدین توجه شود و بررسی های مناسب جنسیت کودک تعیین شده و جراحی مناسب انجام شود. نکته قابل توجه این است که پس از تعیین جنسیت کودک باید در طی عمل جراحی غدد جنسی مخالف برداشته می شود.

اما در نوعی که غدد جنسی با هم ترکیب شده اند و مشخصا تخمدان یا بیضه تک وجود ندارد، غدد جنسی کامل برداشته شود و کودک باید به دختر تبدیل شود. طی گزارشات اغلب در این کودکان ۸۰ درصد ترکیب ژنتیکی xx بوده و ۲۰ درصد xy یا xxy است بنابراین ۸۰ درصد این افراد به راحتی می‌تواند به دختر تبدیل شود.

4. غدد های جنسی مختلط

در این نوع غدد جنسی پسرانه ناقص تشکیل می‌شود و دستگاه تناسلی خارجی نیز به شکل ناقص شکل می گیرد. در این افراد به دلیل اینکه احتمال سرطانی شدن غدد جنسی وجود دارد باید اینقدر برداشته شود تا فرد به دختر تبدیل گردد.

علت دو جنسه شدن جنین

این اختلال می تواند علل متفاوتی داشته باشد. در بسیاری از موارد علت ناشناخته است اما وجود زمینه های ژنتیکی خانوادگی و شرایط محیط زندگی و سبک زندگی در بروز این اختلال غیرقابل کتمان است:

دلیل دو جنسه شدن جنین | علت هرمافرودیسم کاذب مذکر

برای بروز هرمافرودیسم کاذب مذکر دو علت بیان می شود: 1.سندروم عدم حساسیت به هورمون جنسی مردانه (آندوژن) که در این حالت بدن نوزاد پسر به تستوستــرون پاسخ نمی دهد. این سندروم به دلیل نقصی در ژن گیرنده آندروژن با همان تستوسترون ایجاد می شود. این ژن بر روی کروموزوم x قرار دارد بنابراین ژن مغلوب وابسته به جنس است. مادرانی که ناقل این ژن هستند ۵۰ درصد احتمال داشتن فرزند پسر با این سندروم را خواهند داشت.

2. کمبود آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز که آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز وظیفه تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون را دارند که باعث بروز صفات مردانه و تکامل در جنین پسر می شود. این اختلال توسط یک ژن غیر جنسی (اتوزوومی) مغلوب به ارث می رسد. از این رو اگر هم پدر و هم مادر ناقل باشند به دلیل اینکه این بیماری تنها در فرزندان پسر ایجاد می‌شود از ۸ تولد احتمالا ۱ فرزند با این مشکل خواهد بود.

هایپرپلازی مادرزادی آدرنال که منجر به هرمافرودیسم کاذب مونث می شود

در ساخته شدن هورمون های استروئیدی در غده فوق کلیه آنزیمی نقش دارد که اگر در عملکرد این آنزیم نقصی ایجاد شود باعث بروز ابهام جنسی در نوزاد می‌شود. این اختلال شایع ‌ترین علت ابهام دستگاه تناسلی نوزادان است. این اختلال باعث می شود که دختران به دلیل کمبود آنزیم ۲۱ هیدروکسیلاز خصوصیات مردانه پیدا کنند. این اختلال توسط اکشن غیر جنسی مغلوب به ارث می رسد و از هر ۱۵ هزار نوزاد یک نفر به این بیماری مبتلا است.

مادرانی که قبلاً یک فرزند مبتلا به هایپرپلازی مادرزادی آدرنال داشته اند، داروهایی در دوران بارداری داده می‌شود که اثرات کمبود آنزیم را کم می‌کند ولی چون این کمبود آنزیم باعث ابهام جنسی در جنین های دختر می‌ شود این دارو ها به مادرانی که جنین آن ها دختر است داده می ‌شود. در مورد کسب اطلاعات در خصوص احتیاط مــصرف دارو در بارداری کلیک کنید.

تولید بیش از اندازه هورمون های مردانه قبل از تولد

این مشکل به دلیل نقص در غده فوق کلیه ایجاد می شود مانند آنچه در هایپرپلازی مادرزادی آدرنال توضیح داده شد. بالا بودن هورمون های مردانه باعث می شود که این هورمون ها از طریق جفت از مادر به جنین منتقل شوند. اگر مادر برای پیشگیری از سقط جنین پروژسترون استفاده کرده باشد، این اتفاق می تواند رخ دهد یا اگر در بدن مادر یک تومور هورمون پروژسترون وجود داشته باشد. برای مطالعه در زمینه عـوارض سقط جنین با قرص کلیک کنید.

ترنس

دلیل دو جنسه شدن جنین | هویت جنسی فرد در دراز مدت

ممکن است سوال پیش بیاید که اگر فرد عمل شود در آینده چه اتفاقی برای او خواهد افتاد؟ هویت جنسی یک انسان فقط به کروموزوم ها بستگی ندارد بلکه تربیت، پوشش، نامگذاری و اجتماع و محیطی که در آن رشد پیدا می‌کند همه در تشکیل هویت جنسی فرد نقش دارتد. به عبارتی هویت جنسی شامل دو بعدی ژنتیکی و پرورشی در زمینه رشــد روانی و عاطفی می باشد.

چیزی که مهم است و همیشه بر آن تأکید می شود تشخیص مناسب جنسیت هنگام شروع روند درمان است. اگر برای فردی که هویت واقعی آن مرد است جنسیت اشتباه تشخیص داده شود و با وجود اینکه در اجتماع به عنوان دختر شناخته شده و رشد کرده، به خاطر عدم تطابق زندگی اجتماعی با هویت واقعی او فرد دچار درگیری های روانی می‌ شود و نمی ‌تواند با خودش کنار بیاید. اما در صورت تشخیص جنسیت به صورت درست، فرد زندگی عادی خواهد داشت و والدین هیچ نگرانی برای آینده کودک خود نخواهند داشت.

تفاوت ترنس و هرمافرودیسم (دوجنسه)

نکته مهمی که به هیچ وجه نباید فراموش شود این است که افراد مبتلا به اختلال هرمافرودیسم به هیچ وجه نباید با افراد ترنسکشوال اشتباه گرفته شوند زیرا اساس مشکل آن ها با هم متفاوت است و فرق های بسیاری بین آن ها وجود دارد. همان طور که گفته شد اختلال هرمافرودیسم یک اختلال جسمانی می باشد که فرد به علل مختلف که عمدتاً هورمونی هستند دارای ابهام جنسی در ناحیه تناسلی خود می باشد و اندام تناسلی آن ها با ارگان های داخلی آن ها ممکن است دچار تضاد باشد.

اما افراد ترنسکشوال از نظر جسمانی به طور کامل سالم هستند و دستگاه خارجی تناسلی آن ها با ارگان های بدنی آن ها یکسان است و مشکلی ندارند. مشکل این افراد بعد روحی و روانی دارد؛ این افراد اخلاقیات و روحیات خود را برخلاف ویژگی‌های جسمی خود می‌ دانند یعنی فرد صدای خشن مردانه دارد، رویش ریش و سبیل دارد اما خود را زن می داند یا فرد رویش پستان داشته و در نواحی لگن و باسن تجمع چربی دارد و صدای نازک زنانه دارد اما خود را یک مرد می داند. این افراد در مقوله ازدواج معمولا مشکلی ندارند .برای کسب اطلاعات در خصوص ازدواج با تــرنس کلیک کنید.

درمان افراد ترنسکشوال

در این بخش از مقاله دلیل دو جنسه شدن جنین به بررسی درمان افراد ترنس می پردازیم. افرادی که ترنس هستند در گام اول باید به یک روانشناس خوب مراجعه کرده تا با انجام تست های شخصیتی و همچنین تست های مربوط به ترنس بودن به او کمک کنند تا اولین گام های تغییر جنسیتی در فرد اتفاق بیفتد. پس از آن به وسیله جراحی توسط پزشکان فرد به جسم مورد نظر خود می‌ رسد و پس از آن باید با هورمون‌درمانی دوره درمانی خود را کامل کند. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تست ال جی بی تی آنلاین را مطالعه فرمایید.

سخن آخر

همانطور که گفته شد این اختلال تا حد زیادی قابل درمان است و می‌توان با تشخیص و درمان به موقع نوزاد تا حد زیادی شرایط جسمانی مناسبی را برای کودک فراهم کرد تا در آینده مشکلی نداشته باشد و با تصمیم گیری های درست می توان قدرت باروری را برای کودک حفظ کرد. پس دقت به معاینات اولیه پس از تولد نقش موثری در تشخیص این اختلال دارد و والدین و پزشکان در یک رابطه پایا پای می توانند این معاینات را با دقت زیادی انجام داده و از سلامت کودک مطمئن شوند.

اما نکته مهم در همه مراحل حفظ آرامش روانی و تصمیم گیری مناسب در تمام مراحل درمان است. بهتر است والدین در این زمان از مشاوران کمک بگیرند تا آرامش روانی خود را حفظ کنند و همچنین به کمک مشاور دوره های درمانی را برای کودکان خود مهیا سازند تا کودک بتواند با هویت جنسی خود کنار بیاید و آرامش روانی مناسبی در آینده داشته باشد و بتواند مانند انسانی نرمال به زندگی خود در جامعه ادامه دهد. متخصصان حامی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای کسب اطلاع در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*