ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فشار خون در بارداری را چگونه کنترل کنیم؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با فشار خون در بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


فشار خون در بارداری به چه علتی ایجاد می‌شود و چگونه می‌توان آن را کنترل کرد؟ فشار خون به طور کلی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن دستگاه فشارسنج عددی بالای 130 روی 80 را نشان دهد. عوامل مختلفی از نوع تغذیه گرفته تا سبک زندگی می‌توانند روی افزایش فشار خون در دوران بارداری تأثیرگذار باشند. عدم پیگیری و کنترل این وضعیت می‌تواند عواقب جدی برای مادر و جنین به همراه داشته باشد و وضعیت هردوی آن‌ها را به خطر بیاندازد. در نتیجه پیشگیری، درمان و کنترل فشار خون در این دوران از اهمیت بسزایی برخوردار است. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از مشاوره خانواده در این زمینه کلیک کنید.

 تماس با مشاور

                                            

علائم ابتلا به فشار خون بالا در بارداری

اگر هنگام بررسی فشار خون در دوران بارداری دستگاه فشار سنج عددی بالاتر از 130 روی 80 را نشان دهد پزشکان به مشکل فشار خون یا همان پره اکلامپسی مشکوک می‌شوند و پیگیری این وضعیت را در دستور کار قرار می‌دهند. افرادی که مبتلا به فشار خون دوران حاملگی هستند معمولاً در کنار این مشکل علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- احساس حالت تهوع و استفراغ

- سردردهای شدید

- تورم ناگهانی و شدید بدن

- بروز مشکلاتی در عملکرد کبد

- بروز مشکلاتی در بینایی نظیر تاری دید و یا حساسیت به نور

- افزایش میزان دفع پروتئین در ادرار

برای اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

 

فشار خون در بارداری و علل بروز آن

پزشکان عوامل مختلفی را در ایجاد این وضعیت مؤثر می‌دانند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- اضافه وزن بیش از حد معمول و چاقی مفرط در دوران بارداری

- داشتن سبک زندگی منفعلانه و نداشتن فعالیت جسمانی کافی در این دوران

- مصرف سیگار و استفاده از نوشیدنی‌های الکلی

- داشتن زمینه ارثی فشار خون بالا در خانواده

- سن بالای مادر هنگام بارداری (سن بالای 35 سال)

- دچار بودن به دیابت و یا بیماری‌های خودایمنی

- استفاده از فناوری‌های نوین نظیر لقاح مصنوعی برای بارداری

 

فشار خون در بارداری | افراد در معرض خطر

وجود برخی عوامل می‌تواند به شما در مورد احتمال بروز فشار خون در دوران بارداری هشدار دهد. در واقع این عوامل به شما می‌گوید که شما به عنوان گروه در معرض خطر شناخته می‌شوید و نیازمند اقدامات پیشگیرانه جدی‌تری هستید. از جمله این فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نوع بارداری

خطر و احتمال بروز فشار خون در انواع مختلف بارداری متفاوت است. برای مثال فشار خون بالا عموماً در نخستین حاملگی بیشتر اتفاق می‌افتد. در نتیجه اگر شما در اولین تجربه بارداری خود این مشکل را تجربه نکرده باشید احتمال کمتری وجود دارد که در دفعات بعدی به فشار خون مبتلا شوید.

همچنین مطالعات نشان می‌دهند بانوانی که دو یا چندقلو باردار هستند نسبت به سایر زنان بیشتر به فشار خون مبتلا می‌شوند. علت این موضوع این است که در این شرایط بدن در وضعیت دشوارتری قرار دارد و تلاش بیشتری برای تغذیه کردن جنین انجام می‌دهد که این موضوع بر فشار خون اثر می‌گذارد.

علاوه بر این شرایط همان طور که در علل فشار خون ذکر شد این مشکل در زنانی که با استفاده از فناوری‌های نوین نظیر لقاح مصنوعی حاملگی را تجربه می‌کنند بیش از دیگران در معرض خطر دچار شدن به فشار خون قرار دارند. در نتیجه این افراد باید مراقبت‌های بیشتری در این زمینه از خود به عمل بیاورند و کنترل فشار خون را نادیده نگیرند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

سن یکی از عوامل خطر مهم برای فشار خون در بارداری

تحقیقات نشان می‌دهند فشار خون بالا در زنان بارداری که سن بالای 35 سال دارند بیش از دیگران اتفاق می‌افتد. اگر در این محدوده سنی قرار دارید باید در این باره بیشتر هشیار باشید. در صورتی که بالای 35 سال سن دارید و قبل از بارداری نیز مبتلا به فشار خون بالا بوده‌اید لازم است حتماً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و در مورد نکات مراقبتی لازم اطلاعات کافی کسب نمایید.

سبک زندگی

بسیاری از افراد به بارداری همانند یک بیماری نگاه می‌کنند. این طرز تفکر باعث می‌شود که فکر کنند بهترین کار برای یک زن باردار این است که در رخت خواب بماند و هیچ فعالیتی انجام ندهد. این در حالی است که عدم تحرک در حاملگی می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات مختلفی شود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به فشار خون بالا اشاره کرد.

درست است که زنان در دوران بارداری به دلیل ویار، کاهش انرژی و افزایش وزن نمی‌توانند به میزان قبل فعالیت داشته باشند اما راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد که با وجود این محدودیت‌ها به بانوان کمک می‌کند تا بتوانند سطح مناسبی از فعالیت روزانه خود را حفظ کنند. برای مثال انجام ورزش‌های کششی ساده، پیاده‌روی‌های کوتاه و گنجاندن تمرین‌های ساده یوگا در برنامه روزمره می‌تواند به شما کمک کنند تا با وجود همه مشکلات سطوح مناسبی از فعالیت بدنی را در سبک زندگی خود جای بدهید و میزان سلامت جسم و روان خود را ارتقا ببخشید.

 

پیامدهای بالا رفتن فشار خون در بارداری

بسیاری از افراد در مورد پیامدهای افزایش فشار خون در این دوران اطلاعات چندانی ندارند. همین امر ممکن است باعث شود که آن‌ها این مسئله را جدی نگیرند و با مشکلات زیادی در این باره مواجه شوند. ما در ادامه به مهم‌ترین پیامدهای افزایش فشار خون در حاملگی اشاره کرده‌ایم.

کاهش جریان خون به سمت جفت

جنین در دوران بارداری از طریق جفت تغذیه می‌شود. در واقع مواد غذایی موجود در خون مادر ابتدا از جفت رد شده و از این طریق به کودک می‌رسند. در شرایطی که فشار خون مادر بالا باشد جریان خون به سمت جفت کاهش می‌یابد. همین امر باعث می‌شود که جنین مواد غذایی و اکسیژن کمتری دریافت کنند. همین مسئله می‌تواند به مشکلاتی نظیر ایجاد تأخیر در رشد کودک، زایمان زودرس و تولد کودک با نقایص جسمانی نظیر مشکلات تنفسی منجر شود.

خونریزی و افتادگی جفت

فشار خون بالا در بارداری می‌تواند باعث شود که جفت پیش از موعد زایمان از دیواره رحم جدا شود. این مسئله اغلب به خونریزی شدید می‌انجامد و می‌تواند سلامت مادر و جنین را به خطر بیاندازد.

آسیب دیدن سایر ارگان‌های بدن مادر

اگر فشار خون مادر دوران بارداری بسیار بالا باشد و این مسئله در عین حال تشخیص داده نشود یا تحت کنترل قرار نگیرد می‌تواند به وارد شدن صدمات جدی به اندام‌های مختلف بدن نظیر مغز، قلب، ریه، کبد و کلیه منجر شود و در موارد بسیار شدید حتی می‌تواند حیات مادر را به خطر بیاندازد. در نتیجه کنترل آن از اهمیت بسیار جدی برخوردار است.

بروز زایمان زودرس

گاهی اوقات به دلیل اینکه وضعیت مادر شرایط اضطراری قرار گرفته و فشار خون ممکن است منجر به ایجاد صدمات جدی به او شود پزشک دستور سزارین پیش از موعد را می‌دهد که این مسئله منجر به تولد نوزادان نارس می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه خطراتی که جنین را تهدید می کند کلیک کنید.

 

درمان فشار خون در دوران بارداری

درمان فشار خون در این دوران با پیچیدگی‌های خاصی همراه است چرا که بسیاری از داروها که در شرایط عادی برای درمان این مشکل تجویز می‌شوند در دوران حاملگی ممنوع هستند و استفاده از آن‌ها مجاز نمی‌باشد. از جمله این داروها می‌توان به داروهای مهار کننده رنین و داروهای مسدود کننده گیرنده‌های آنژیوتانسین اشاره کرد. این داروها با کاهش غلظت خون باعث رقیق شدن آن می‌شوند.

اما مصرف آن‌ها باعث کاهش توانایی رحم برای حمل جنین شده و در نتیجه خطر سقط را افزایش می‌دهد. به همین خاطر هرگز داروهای فشار خون را در دوران حاملگی به طور سرخود مصرف نکنید و حتماً طبق تجویز پزشک درمان را آغاز نمایید. داروهای خاصی برای کاهش فشار خون در دوران بارداری وجود دارند که در عین حال که مشکل شما را از بین می‌برند آسیبی به جنین نیز نمی‌رسانند. از جمله این داروها می‌توان به قرص لابتولول اشاره کرد.

 

فشار خون بالا در دوران بارداری | توصیه‌های عمومی برای بهبود فشار خون

آنچه بیش از هر چیز اهمیت دارد این است که بانوان در این دوران بتوانند از بروز فشار خون و شدت گرفتن آن پیشگیری کنند. نکاتی که در این زمینه ارائه می‌شود در درمان این بیماری نیز کاربرد دارد و می‌تواند به کنترل هرچه بیشتر اوضاع کمک کند. از جمله توصیه‌های متخصصان در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- سعی کنید در دوران بارداری سطح متعادلی از فعالیت را حفظ نمایید و در مورد ورزش‌های مناسب در دوران بارداری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

- مایعات بیشتری بنوشید.

- در رژیم غذایی خود میزان مصرف نمک را کاهش دهید.

- به طور منظم وضعیت فشار خون خود را اندازه گیری نمایید.

- تا حد امکان از مصرف سیگار و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.

برای شناخت بیشتر در زمینه خطرات بارداری کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- آیا مصرف داروهای فشار خون در دوران بارداری مجاز است؟

این مسئله تا حد بسیاری به نوع دارو بستگی دارد. در واقع همان طور که در طول متن ذکر شد برخی داروهای فشار خون می‌توانند برای مادر و جنین عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند و حتی به سقط جنین منجر شود. از جمله این داروها می‌توان به داروهای گروه ACE اشاره کرد. به همین خاطر لازم است که پیش از مصرف هرگونه دارو ابتدا با یک پزشک مشورت کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*