ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سوار شدن هواپیما در بارداری | مسافرت با هواپیما در بارداری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با سوار شدن هواپیما در دوران بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


سوار شدن هواپیما در دوران بارداری از جمله مسائلی است که می‌تواند با خطرات احتمالی برای مادر و جنین همراه باشد. در واقع قرار گرفتن در ارتفاعات باعث ایجاد تغییراتی در بدن می‌شود که برای برخی مادران باردار خطرات جبران ناپذیری را می‌آفریند. این تغییرات شامل افزایش مایع بین بافتی، سنگینی پستان‌ها، افزایش وزن جنین و حجم مایع آمنیوتیک می‌باشد. با این حال در اواسط بارداری و در هفته‌های 14 تا 28‌ام شما با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد و با رعایت مجموعه‌ای از اصول می‌توانید سفر بی خطری را تجربه کنید. نکته حائز اهمیت این است که حتما قبل از انجام سفر با پزشک خود مشورت کنید و مسئولین شرکت هواپیمایی را نیز در جریان بارداری خود قرار دهید. لازم است در دوران حساس بارداری برای حفظ آرامش خود و جلوگیری از شرایط استرس زا اقدامات مفیدی انجام دهید. در این راه می توانید از مشاوره روانشناسی استفاده نمایید.

تماس با مشاور

در چه شرایطی مسافرت با هواپیما برای زنان باردار خطری ایجاد نمی کند؟

معمولا زنان باردار از مسافرت با هواپیما خودداری می‌کنند، چرا که نگرانند مشکلی برای خودشان یا جنین به وجود بیاید. اما مادرانی که بارداری سالمی دارند و مشکل خاصی ندارند می‌توانند با هواپیما سفر کنند و خطری برای آن‌ها وجود ندارد. با افزایش ارتفاع، میزان فشار هوا کاهش می‌یابد در نتیجه اکسیژن موجود در هوا کم می‌شود. برای اطمینان بیشتر بهتر است قبل از مسافرت با هواپیما، نظر پزشک خود را نیز جویا شوید. با این حال بهترین دوران برای سفر با هواپیما در اواسط بارداری و ســه ماه دوم بارداری و بین هفته‌های 14 تا 28 است چراکه در این زمان خطر ســقط جنین و زایمان زودرس کمتر است.اینفوگرافیک سوار شدن هواپیما در بارداری

اینفوگرافیک سوار شدن هواپیما در بارداری

در چه شرایطی زنان باردار نباید سوار هواپیما شوند؟

زنان باردار در صورت داشتن برخی مشکلات و بیماری‌های خاص نباید سوار هواپیما شوند؛ کم خونی داسی شکل، دیــابت بارداری، فشار خون بالا و اختلالات لخته شدن خون از این دست بیماری‌ها هستند که ممکن است در صورت سفر هوایی با علائم شدیدتری بروز کنند و برای مادر و کودک مشکل ساز شوند. همچنین مادران بارداری که در معرض خطر زایمان زودرس هستند و یا دچار مشکل نارسایی جفت می‌باشند، نباید سوار هواپیما شوند. در صورتی که هفته سی و ششم بارداری به اتمام رسیده، مسافرت با هواپیما توصیه نمی‌شود. در شرایط زیر نیز از سوار شدن هواپیما در بارداری خودداری کنید.

_ نیاز به مراقبت‌های اورژانسی

_ ابتلا به کم خونی شدید (چرا که سطح گلبول‌های قرمز خون در ارتفاعات به پایین‌تر از حد معمول می‌رسد و انتقال اکسیژن خود دچار مشکل می‌شود)

_ سپری کردن ماه‌های آخر بارداری

.

بهترین زمان مسافرت با هواپیما در بارداری

مسافرت با هواپیما در هفته‌های اول بارداری کاملا بی خطر است و موردی ندارد. تنها ممکن است در طول سفر با هواپیما حالت تهوع کمی شدیدتر شود و مجبور شوید مدام بالا بیاورید. بهتر است خود را برای این عارضه آماده کرده باشید. در اواسط بارداری و تا قبل از هفتۀ بیست و هشتم بارداری، مسافرت با هواپیما ایرادی ندارد چرا که در این فاصله زمانی خطر سقط جنین و زایمان پیش از موعد تقریبا نزدیک به صفر است. برای شناخت بیشتر در زمین درمــان تهوع در دوران بارداری کلیک کنید.

لخته شدن خون هنگام سوار شدن هواپیما در بارداری

با این که سفر با هواپیما در سه ماهه دوم بارداری بی خطر است اما خانم های باردار باید با رعایت نکات لازم مراقب گردش خون خود نیز باشند. زمانی که در ارتفاعات هستید خطر لخته شدن خون در رگ‌ها افزایش می‌باید‌.

نشستن طولانی مدت بر روی صندلی و عدم تحرک موجب جمع شدن خون در ساق پاها می‌شود. بنابراین سعی کنید هنگام سفر با هواپیما لباس‌های آزاد و گشاد بپوشید و از سفرهای طولانی مدت پرهیز کنید. همچنین با استفاده از جوراب‌های مخصوص واریس، می‌توانید از لخته شدن خود جلوگیری کنید (این جوراب‌ها باعث می‌شوند خون از سمت پاها به قلب و ریه‌ها انتقال پیدا کند). در ضمن در هنگام سفر پاها را زیاد روی هم نیندازید.

آیا فلزهای بازرسی در فرودگاه برای جنین خطری ایجاد می کنند؟

ممکن است به این فکر کرده باشید که فلزهای بازرسی در فرودگاه ممکن است دارای اشعه ایکس و مضر برای جنین باشند. نگران این موضوع نباشید دستگاه‌های مخصوص بازرسی هیچ گونه اشعه‌ای تولید نمی‌کنند و در نتیجه خطری برای شما و جنینتان ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اثر اشــعه ایکس بر جنین کلیک کنید.

به نکات زیر زمان سوار شدن هواپیما در بارداری توجه کنید

_ برای راحتی بیشتر صندلی کنار راهروی هواپیما را برای نشستن انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی از جای خود بلند شوید. تا حد امکان سعی کنید روی صندلی کنار در خروجی ننشینید.

_ در پروازهای طولانی مدت، پاهایتان را هر چند وقت یکبار ورزش بدهید. سعی کنید هر نیم ساعت یکبار قوزک پای خود را به جلو عقب حرکت دهید.

_ در ارتفاعات بالا فشار هوا بسیار کم می‌شود و ممکن است ناراحتی‌های معده به وجود بیاید. درنتیجه سعی کنید قبل از پرواز غذاهای نفاخ و نوشابه‌های گازدار مصرف نکنید تا سفر سالم‌تری داشته باشید.

_ از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار پرهیز کنید و سعی کنید آب زیادی مصرف کنید تا رطوبت بدن حفظ شود.

_ برای اینکه در دست‌ اندازهای هوایی دچار مشکل نشوید حتما کمربند خود را در طول پرواز بسته نگه ‌دارید. رعایت این نکته برای خانم‌های باردار اهمیت بیشتری دارد. می‌توانید کمربند خود را زیر برجستگی شکم و روی قسمت استخوانی لگن ببندید تا به شکمتان فشار وارد نشود.

_ در صورتی که دچار تــهوع در دوران بارداری هستید حتما قبل از پرواز طبق نظر پزشکتان ازداروی ضد تهوع استفاده کنید.قوانین شرکت‌های هواپیمایی برای سوار شدن هواپیما در دوران بارداری

بسیاری از خطوط هواپیمایی در داخل کشور محدودیتی برای خانم‌های بارداری تا قبل از هفته 28 بارداری اعمال نمی‌کنند اما با شروع هفته 35 بارداری به مادران باردار مجوز سوار شدن به هواپیما را نمی‌دهند. با این حال اگر بارداری در ســن بالا و یا بارداری در ســن پایین را تجربه می کنید و همچنین بارداری شما همراه با عارضه‌های مختلف باشد؛ باید برای گرفتن مجوز باید با بخش پزشکی خطوط هواپیمایی تماس بگیرید. توجه داشته باشید که تمام این قوانین برای تامین سلامتی شما و جنینتان است. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که گواهی پزشک تنها 48 و نهایتا تا 72 ساعت اعتبار دارد پس زودتر ازموعد برای دریافت مجوز اقدام نکنید.

سخن پایانی
در نظر داشته باشید که سلامت جسم و روان مادر باردار تاثیر مستقیم بر سلامت جنین خواهد داشت. بنابراین بهتر است از انجام امور غیرضروری اجتناب کنید و از قرار گرفتن در شرایط پرخطر و استرس زا دوری کنید. برای حفظ آرامش خود از تکنیک های آرام سازی خود و مشاوره های روانشناسی استفاده نمایید. مشاوران حامی هنر زندگی با ارائه خدمات مشاوره تخصصی همراه شما هستند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی این مرکز کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا نیاز است در دوران بارداری مدارکی برای سوار شدن به هواپیما همراه خود داشته باشم؟

بله شما باید کپی پرونده پزشکی خود را همراه داشته باشید که باید حاوی اطلاعاتی شامل زمان احتمالی بارداری، گروه خونی، آخرین سونوگرافی، داروهای مورد استفاده و بیماری‌های احتمالی شما باشد تا در صورتی که دچار مشکلی در حین پرواز شدید، پزشکان و مهمانداران بتوانند بهتر به شما کمک کنند. 

برای کاهش خطرات احتمالی هنگام سوار شدن هواپیما در بارداری چکار کنیم؟

بهترین اقدام پیشگیری است. تا می‌توانید از انجام سفرهای غیرضروری در این دوران بپرهیزید اما اگر به ناچار مجبور بودید که با هواپیما سفر کنید حتما با پزشک خود موضوع را در جریان بگذارید و هنگام تهیه بلیط این موضوع را که باردار هستید به مسئول مربوطه گزارش دهید. 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*