ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زبان بدن مردان و زنان | تفاوت زبان بدن در زنان و مردان

تفاوت زبان بدن مردان و زنان در چیست؟ زن یا مرد فرقی نمی‌کند همه ما می‌خواهیم که با دیگران ارتباط برقرار کنیم، توسط دیگران درک شویم و به ما احترام گذاشته شود. به ما هدیه‌ای ارزشمند به نام حرف زدن داده شده، اما نمی‌تواند تنها راه ارتباطی ما باشد. ما برای برقراری ارتباط از چهره، حرکت بازوها و پاها و غیره نیز استفاده می‌کنیم. این به عنوان ارتباط غیر کلامی شناخته می‌شود یعنی زبانی که بدن ما برای برقراری ارتباط از آن استفاده می‌کند. معمولاً زبان بدن یکسانی توسط مردان و زنان استفاده می‌شود اما تفاوت‌های زیادی را می‌توان در آن پیدا کرد که در ادامه به بررسی بیشتر این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.


گیف زبان بدن مردان و زنان

 

زبان بدن مردان و زنان

زبان بدن ابزار مهمی برای برقراری ارتباط است. از این رو برای دریافت معنای رفتار طرف مقابل خود باید با اصول مهمی از زبان بدن آشنا باشیم. زنان و مردان با شناخت و آگاهی بیشتر نسبت به زبان بدن طرف مقابل خود می‌توانند دامنه ارتباطات خود را گسترش داده و یا آن را بهبود ببخشند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

 

زبان بدن مردان و زنان | ویژگی‌های زبان بدن زنان

دید وسیع

خانم‌ها از دید وسیعی برخوردار هستند. از این رو به راحتی می‌توانند بدون اینکه کسی متوجه شود از سر تا پای یک مرد را مشاهده کنند و جزئیات مهم را مثل لباس، کفش، مدل مو و... را به خاطر بسپارند. چشم آن‌ها تیز و نامحسوس است.

تغییر جهت سر

زنان هنگام گفت‌وگو با دیگران سر خود را کج می‌کنند. به خصوص برای دوستان و نزدیکان خود و کسانی که رویشان تسلط دارند سرشان را بیشتر کج می‌کنند. این نشان می‌دهند با جزئیات و به صورت دقیق به حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهند.

زبان بدن مردان و زنان | حالت نشستن

زنان در حالت نشستن به دو گروه تقسیم می‌شوند. یک گروه خود را خمیده و جمع جور می‌کنند و به یک گوشه می‌روند. یک گروه وسط نشسته، پاها را راحت روی هم می‌گذارند و شانه‌هایشان را به عقب می‌برند. گروه اول زنانی هستند که با این رفتار بدنی نشان می‌دهند تحت کنترل‌اند و گروه دوم نشان می‌دهند که فرمانروا هستند و کسی رویشان کنترلی ندارد.

آرامش در حالت بدنی

وقتی زنان در حال صحبت کردن با دیگران با موهای خود بازی می‌کنند، گردنبند خود را پیچ و تاپ می‌دهند و یا گردن خود را لمس می‌کنند نشان دهنده این است که حالت عصبی دارد و چیزی آن‌ها را ناراحت کرده است. اگر زن در حین گفت‌وگو با شخصی آرام باشد، در چشمان فرد نگاه کند و گردن خود را کج کند، نشان دهنده این است که چیزی او را ناراحت نمی‌کند.

زبان بدن مردان و زنان | لبخند زدن

لبخند زدن زنان همیشه به معنای خوشحال و حال خوب نیست. گاهی زنان به دلیل ناراحتی و عصبانیت لبخند می‌زنند. به همین دلیل وقتی خانم‌ها در حال صحبت هستند و لبخند نیز بر لب دارند اول به حرف‌هایشان توجه کنید و بعد از لبخند آن‌ها برداشت کنید که فرد مورد نظر شما حالش خوب است یا آرزده می‌باشد.

دست دادن زنان

زنان در هنگام دست دادن به دو گروه تقسیم می‌شوند. یک گروه که بسیار شل و ضعیف دست می‌دهند و نشان دهنده این است که اعتماد به نفس پایین دارند و مطیع هستند. زنانی که محکم دست می‌دهند و دست‌های فرد مقابل را برای چند ثانیه می‌فشارند، نشان دهنده این است که اعتماد به نفسشان بالا است و فرمانروا هستند و اجازه نمی‌دهند که کسی از آن‌ها سوء استفاده کند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی غیرکلامی کلیک کنید.

 

زبان بدن مردان و زنان | ویژگی‌های زبان بدن مردان

دید کوتاه و سریع

مردان معمولاً در هنگامی که با طرف مقابل خود صحبت می‌کنند به صورت آشکارا به شکلی که طرف مقابل هم متوجه می‌شود او را نگاه می‌کنند. این نگاه کردن‌ها همیشه به معنای چشم چرانی نیست بلکه فرد در حال بررسی و شناخت طرف مقابل خود است. این نگاه‌ کردن‌ها کوتاه و سریع است.

از طرفی دیگر مردان به چشمان طرف مقابل هم خیره می‌شوند. اگر مردی به چشمان شما برای مدت طولانی‌تری خیره شد به احتمال زیاد به شما علاقه مند است. اگر در حین صحبت کردن با موبایل و چیزی بازی می‌کرد نشان می‌دهد که علاقه‌ای به حرف زدن با شما ندارد.

زبان بدن مردان و زنان | نحوه گوش دادن

مردها هنگامی که به طرف مقابل خود گوش می‌دهند به سمت جلو خم می‌شوند و می‌خواهند دقیق‌تر صحبت‌های شما را بشنوند و دقیق‌تر به شما گوش دهند. اما اگر به عقب تکیه دادند و سر خود را به چپ و راست می‌چرخانند نشان دهنده این است که علاقه‌ای به ادامه گفت‌وگو با شما را ندارند.

نحوه نشستن مردها

مردها هنگامی که می‌نشینند اگر پاهای خود را رو هم قرار دهند و تکیه دهند نشان دهنده این است که اعتماد به نفس زیادی دارند. همچنین اگر در هنگام گفت‌وگو با شما بالاتنه خود را از شما دور کند نشان دهنده بی‌علاقگی به شماست و اگر پاها را روی هم بیندازند و بالاتنه خود را به سمت شما خم کنند نشان دهنده این است که می‌خواهد با شما صحبت کند.

دست دادن

مردها نیز مثل زن‌ها دست می‌دهند. یعنی اگر محکم دست بدهند نشان دهنده اعتماد به نفس بالا و اگر شل دست بدهند نشان دهنده این است که اضطراب دارند و می‌خواهند سریع محل را ترک کنند.

آرامش در حالت بدنی

این مهم در مورد مردان متفاوت است یعنی اگر مردان در هنگام صحبت با شما دست‌های خود را به لای مو ببرند و خودشان را مرتب کنند نشان دهنده این است که می‌خواهند با شما صحبت کنند. اما این مورد در زنان نشان دهنده اضطراب است.

لبخند زدن

مردان معمولاً در هنگام گفت‌وگو با دیگران لبخند نمی‌زنند. از این رو اگر بعد از مدتی ارتباط با فردی، به او لبخند زدند نشان دهنده این است که به او علاقه‌مند شده و یا دوست دارد با او ارتباط بیشتری داشته باشد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

کوتاه سخن اینکه...

همانطور که متوجه شدید زنان و مردان حالات بدنی متفاوتی دارند که تعابیر مختلفی نیز به همراه دارد. شما هم می‌توانید روی زبان بدن خود کار کرده و اشکالاتی که باعث می‌شود شما را ضعیف و مطیع نشان دهد را برطرف کنید. اما همیشه سعی کنید خودتان باشید و برای جلب توجه دیگران از زبان بدن به بازی کردن نقش نرسید. سعی داشته باشید که زبان بدن را بر اساس پتانسیل‌های درونی خودتان ارتقا بدهید.

 

سؤالات متداول در خصوص زبان بدن مردان و زنان

چه کار کنیم که از زبان بدن ما برداشت اشتباهی صورت نگیرد؟

شما نمی‌توانید دائم به دیگران در مورد معانی زبان بدن خود توضیح دهید. از این رو بهتر است در هر موقعیتی متناسب با شرایطی که در آن وجود دارد رفتار کنید.

آیا همیشه دست دادن آهسته و شل نشان دهنده کمبود اعتماد به نفس است؟

هرگز. زبان بدن هیچ گاه نمی‌تواند واقعیت‌های درونی شخصی را به طور کامل به نمایش بگذارد. از این رو اگر کسی شل و آهسته دست داد شاید حالش خوب نیست و احساس بیماری می‌کند. به همین دلیل نمی‌توانیم یک زبان بدن مشخص را به هر رفتاری تعمیم دهیم.

برای دریافت مشاوره در زمینه زبان بدن مردان و زنان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*