ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت حافظه کوتاه مدت

چرا باید به دنبال راهی برای تقویت حافظه کوتاه مدت بود؟ شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که یک موضوعی را خیلی سریع فراموش کرده و از این بابت شدیدا عصبی و ناراحت شده باشید. دیگران به شما خرده بگیرند که حواستان نیست و حتی روابط و دوستی‌هایتان به خطر بیفتد. حافظه کوتاه مدت یا حافظه کاری، یکی از مهم‌ترین و فعال‌ترین بخش‌های حافظه است که بدون آن، هیچ چیزی در حافظه بلند مدت ثبت نخواهد شد. با آگاهی از عملکرد حافظه کوتاه مدت و روش‌های تقویت آن، می‌توانید ذهن خود را پرورش داده و از ابتلا به اختلالات حافظه نیز پیشگیری کنید.

تماس با مشاور

                                            

حافظه کوتاه مدت چیست؟

حافظه کوتاه مدت یا short memory، بخشی از حافظه است که اطلاعات دریافتی از طریق حواس پنچگانه را به مدت کوتاه در خود ذخیره می‌کند. به حافظه کوتاه مدت چرک نویس مغز می‌گویند، یعنی برای ماندن اطلاعات ورودی در ذهن، باید با روش‌هایی آن‌ها را به حافظه بلند مدت منتقل کند. اختلال در این روند نوعی زوال عقل محسوب می‌شود. برای اطلاعات بیشتر از زوال عقل کلیک کنید.

از حافظه کوتاه مدت در مواردی مثل حفظ کردن یک شماره تلفن، بخاطر سپردن یک قرار یا اطلاع دادن یک خبر به دیگران استفاده می‌شود. این اطلاعات به سرعت فراموش خواهند شد، مگر اینکه کدی از آن را در حافظه بلند مدت ثبت کنید. برای اطلاع از روش‌های تقویت حافظه بلند مدت کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک تقویت حافظه کوتاه مدت

اینفوگرافیک تقویت حافظه کوتاه مدت

ظرفیت حافظه کوتاه مدت 

پیشتر مشخص شده بود که ظرفیت حافظه کوتاه مدت، شامل 7 بخش اطلاعات یک موضوع است. یعنی مثلا تا یک شماره 7 رقمی در آن ذخیره خواهد شد و در صورت ثبت نشدن، فراموش می‌شود. اما آخرین تحقیقات نشان داده که ظرفیت حافظه کوتاه مدت در عصر حاضر به 4 داده کاهش پیدا کرده است. یکی از دلایل آن را ظهور لوازم الکتریکی، مخصوصا موبایل‌های هوشمند می‌دانند که به شما اجازه می‌دهد بدون تلاش مغز، اطلاعات را سریعا ثبت کرده و دیگر نیازی به یاد سپردن نداشته باشید. همین مسئله موضوع تقویت حافظه را پررنگ‌تر کرده است.

 

راه های تقویت حافظه کوتاه مدت

فقدان و تضعیف حافظه کوتاه مدت می‌تواند بسیار ناراحت کننده و شرم آور باشد؛ طبیعتا شما نیز می‌خواهید از ضعیف‌تر شدن آن جلوگیری کنید. روش‌های اثبات شده زیادی برای بهبود سلامت مغز و در نتیجه تقویت حافظه کوتاه مدت وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها پرداخته ایم.

1. تقویت حافظه کوتاه مدت با رژیم غذایی سالم

خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی تازه، پروتئین‌های خالص و کاهش مصرف چربی، نمک و شکر برای تقویت حافظه توصیه می‌شود. شکر سفید، مضرترین ماده برای حافظه است و حتی به عنوان یکی از علت‌های اصلی آلزایمر نیز شناخته می‌شود. برای آگاهی بیشتر از آلزایمر کلیک کنید.

خوراکی‌های سرشار از امگا 3 مثل ماهی، سویا و گردو به شدت برای تقویت مغز و حافظه مفید هستند. خوردن پنیر بدون گردو، به دلیل نیاز پنیر به فسفر برای هضم شدن، می‌تواند به جای تقویت، عملکرد حافظه را مختل کند.

نوشیدن آب به مقدار زیاد، برای سلامت بدن و مغز بسیار ضروری است. تحقیقات نشان داده که کم آبی باعث انقباض مغزی شده و بر حافظه کوتاه مدت، تمرکز و هوشیاری تاثیر منفی می‌گذارد. پس برای تقویت حافظه میزان آب خوردن خود را افزایش دهید. 

شکلات‌هایی که از کاکائو و قهوه تولید می‌شوند، چه به صورت گرم و چه سرد می‌تواند به بهبود فوری حافظه کوتاه مدت کمک کند. بهترین نوع آن، شکلات‌های تلخ و دارک است.

زنجبیل، گیاه جینسینگ و نوشیدنی‌های کافئین دار مثل قهوه و چای نیز به تقویت حافظه کوتاه مدت کمک می‌کنند.

نیکوتین، یکی از بحث برانگیزترین تقویت کننده‌های حافظه کوتاه مدت است. در صورتی که به شکل‌هایی غیر از سیگار مصرف شود، شاید بتواند به حافظه کوتاه مدت کمک کرده و به سلامت بدن نیز آسیب نزند.

2. تقویت حافظه کوتاه مدت با ارتقای سلامت جسمی و روانی

ورزش منظم و روزانه، یک سبک زندگی کلیدی برای داشتن حافظه خوب است. حتی 20 دقیقه ورزش روزانه نیز ایده آل بوده و نیازی به حرکات سنگین نیست. پیاده روی در طبیعت، ورزش‌های هوازی و آرام بخش مثل یوگا نیز عملکرد حافظه را تقویت می‌کنند. برای اطلاع بیشتر از سبک زندگی کلیک کنید.

وضعیت جسمی خود را کنترل کنید. دیابت، فشار خون بالا، مشکلات تیروئید و سرطان‌ها، حافظه کوتاه مدت شما را تخریب می کنند.

اختلالات روانی مثل افسردگی به دلیل از بین بردن تمرکز، تاثیر منفی بر روی حافظه کوتاه مدت می‌گذارد. پس برای تقویت حافظه کوتاه مدت خود باید به رفع مشکلات روانی با کمک مشاوره روانشناسی بپردازید.

3. تقویت حافظه کوتاه مدت با تغییر سبک زندگی

سبک زندگی و یا شغل‌هایی که مشغله‌های فکری زیادی برای شما ایجاد می‌کنند، باعث کاهش تمرکز می‌شوند؛ در نتیجه هجوم اطلاعات حافظه کوتاه مدت‌تان را تخریب می‌کند. 

7 الی 8 ساعت خواب شب، مهم ترین عاملی است که برای سلامت جسم و مغز شما ضروری می‌باشد. کمبود خواب حافظه، خلاقیت، قضاوت و توجه شما را مختل می‌کند. در هنگام خواب، مغز به تقویت خاطرات و اطلاعات ذهن شما می‌پردازد. کمبود خواب از میزان ظرفیت اطلاعات در حافظه کوتاه مدت می‌کاهد. برای آگاهی بیشتر از اختلالات خواب کلیک کنید.

اختلالات خواب مثل آپنه خواب یا وقفه تنفسی نیز یکی از اصلی ترین دلایل مشکلات خواب و تخریب حافظه کوتاه مدت هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر از آپنه خواب کلیک کنید.

4. ارتباط تقویت حافظه با کاهش استرس

استرس، عملکرد مغز شما را تا سطح DNA نیز کاهش می‌دهد. حافظه کوتاه مدت را تخریب کرده و سلامت جسمانی را نیز به خطر می‌اندازد. در صورت داشتن علائم استرس، باید فورا برای درمان استرس اقداماتی را در پیش بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از علائم استرس و درمان استرس کلیک کنید.

5. تقویت حافظه کوتاه مدت با بازی های ذهنی

انجام برخی بازی‌های ذهنی تاثیر بسیار زیادی در تقویت حافظه کوتاه مدت دارند. از این بازی‌ها می‌توان به شطرنج، منچ، ماروپله، جورچین و آزمون‌های پرسش و پاسخ اشاره کرد. جدول‌های سودوکو نیز در تقویت حافظه نقش بسیار زیادی دارند. همچنین یکی دیگر از این بازی‌ها داستان سرایی است. ساخت و طراحی قصه باعث می‌شود که ذهن شما در به یاد آوردن جزییات تقویت شود. 

 

چگونه از تمام ظرفیت حافظه خود استفاده کنیم؟

داشتن یک حافظه خوب، چندان تحت تاثیر ژنتیک نبوده و بیشتر مهارتی آموختنی است. با انجام برخی از تکنیک‌ها و ترفندها می‌توانید حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنید. برای اطلاع از دیگر راه‌های تقویت حافظه کلیک کنید.

1. نوشتن راهی برای تقویت حافظه

عمل نوشتن با درگیر کردن تمرکز و حافظه، در به خاطر سپردن اطلاعات به شما کمک می‌کند. توجه داشته باشید نوشتن با کاغذ و خودکار خیلی مفیدتر از تایپ کردن با وسایل الکترونیکی است. چراکه قلم قدرتمند‌تر از صفحه کلید می‌باشد. نوشتن در کاهش استرس نیز تاثیر بسیاری می‌گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر از نوشتن برای کاهش استرس  کلیک کنید.

2. تقویت حافظه با بلند حرف زدن

چیزی که می‌خواهید یاد بگیرید یا به خاطر بسپارید را چند بار با صدای بلند برای خود تکرار کنید. این ساده ترین اقدام برای بالابردن ظرفیت حافظه کوتاه مدت است.

3. برای حافظه خود طعمه بگذارید

اگر می‌خواهید چیزی را یاد بگیرید، چند واقعیت اساسی و نکته مهم را درباره آن موضوع به خاطر بسپارید. این گونه مغز شما برای یادگیری اطلاعات جدید و بیشتر از آن موضوع تقویت می‌شود. مثلا برای به خاطر سپردن معنی کلمه ستبر (بزرگ و سفت) یک تبر بزرگ را تصور کنید که نمی‌تواند سنگ را بشکند.

4. تقویت حافظه با تقسیم داده ها

تقسیم داده‌های وسیع به قسمت‌های کوچک‌تر، راحت‌تر در حافظه باقی می‌ماند. مثلا می‌توانید کد پستی یا یک شماره را به قسمت‌های مختلف تقسیم کنید. همان کاری که به طور ناخودآگاه با شماره‌های موبایل انجام می‌دهید. مثلا بجای 09121231234 بخوانید:    1234-123-0912

5. تقویت حافظه کوتاه مدت با تفکیک مشکل حواس پرتی با فراموشی

بسیاری از مواقع، ممکن است حواس پرتی را با اختلالات حافظه اشتباه بگیرید. در حالی که حواس پرتی با مشکلات حافظه متفاوت است. برای مقابله با حواس پرتی، روی کار مورد نظر خود تمرکز نمایید؛ به فردا و به دیروز فکر نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از اختلالات حافظه کلیک کنید.

در حال زندگی کردن باعث تقویت حافظه و افزایش توانمندی شما در یادگیری و یادآوری اطلاعات می‌شود. همچنین تکنیک ذهن آگاهی به شما یاد می‌دهد چگونه در زمان حال باقی بمانید؛ اینگونه به تقویت حافظه خود نیز می‌کنید. برای شناخت بیشتر از ذهن آگاهی کلیک کنید.

 

چه موادی مانع از تقویت حافظه کوتاه مدت می شوند

مواد مخدر مثل ماری جوانا یا گل، کوکائین، هروئین و متامفتامین‌ها در تخریب حافظه نقش دارند. کاهش و ترک استفاده از مواد مخدر و الکل، یکی از بهترین راه‌های تقویت حافظه کوتاه مدت است. همچنین داروهای ضد اضطراب مثل بنزودیازپین‌ها، داروهای ضد افسردگی و داروهای مسکن به دلیل متوقف کردن ترشح استیل کولین که کاملا مرتبط با حافظه و یادگیری است، از دلایل تخریب حافظه کوتاه مدت محسوب می‌شوند. پس برای تقویت حافظه خود باید ابتدا تاثیر مواد بر ذهن‌تان را بدانید.

 

چه زمانی اختلال در حافظه کوتاه مدت مشکل محسوب می‌شود؟

عملکرد حافظه کوتاه مدت بر این است که اطلاعات بی مورد را را فیلتر کرده و از ورود آن‌ها به حافظه بلند مدت جلوگیری کند. به همین دلیل اگر اطلاعات غیرضروری روزانه را فراموش کردید، احتمالا مشکلی ندارید و تنها به دلیل حجم بالای اطلاعات یا حواسپرتی دچار فراموش شده‌اید. اما ممکن است فرد به خاطر این فراموش احساس ناخوشایندی داشته  و نگران شروع آلزایمر باشد. در صورتی که اختلال در حافظه کوتاه مدت به صورت مداوم شده است و یک الگوی مشخص دارد، بهتر است که حتما به یک متخصص مراجعه نمایید.

 

تاثیر مشاوره روانشناسی بر تقویت حافظه کوتاه مدت

خدمات مشاوره روانشناسی با ارائه راهکارهای اصولی و موثر به شما کمک می‌کند تا حافظه خود را تقویت کنید. حواس پرتی، عدم تمرکز، استرس و اضطراب و مشکلات روانی از دلایل بسیار مهم فراموشی هستند. روانشناس با ریشه یابی این موارد و رفع آن‌ها به تقویت ذهن و حافظه شما کمک می‌کند. روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه جهت تقویت حافظه و روش های علمی تقویت حافظه می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*