ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت حافظه دیداری | انواع حافظه دیداری و روش های تقویت آن

تقویت حافظه دیداری چگونه حاصل می شود؟ فکر می کنید حافظه خوبی دارید؟ می توانید امتحان کنید. ۱۵ عکس کوچک از اجسام مختلف را فقط به مدت ۳۰ ثانیه مطالعه کنید. پس از تمام شدن زمان، تا جایی که می توانید اشیاء را به یاد بیاورید. این آزمایش نه تنها حافظه شما را می سنجد بلکه به طور خاص حافظه بصری شما را اندازه گیری می کند. حافظه دیداری یا بصری، توانایی به خاطر سپردن اطلاعاتی مانند تصاویر یا کلماتی است که مشاهده شده است. دو نوع اصلی حافظه دیداری شامل حافظه ی دیداری کوتاه و بلندمدت است. اولی به یاد اوردن تصاویر جدید و دومی یاداوری تصاویر قدیمی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت حافظه کوتاه مدت کلیک کنید.  

تماس با مشاور

حافظه و حافظه دیداری

حافظه فرایندی است که طی آن اطلاعات، رمزگذاری، ذخیره و بعداً بازیابی می شود. اگرچه کلمه حافظه ممکن است تصویری از یک فرآیند منحصر به فرد "همه یا هیچ" ایجاد کند اما واضح است که انواع مختلفی از حافظه وجود دارد. هر کدام ممکن است تا حدودی مستقل از بقیه باشند. حافظه بصری شامل توانایی ذخیره و بازیابی احساسات و ادراکات بصری و ثبت خاطراتی در مغز است که قبلاً تجربه شده اند. در صورتی که محرکهای برانگیزاننده دیگر وجود نداشته باشند. به این معنا که فرد باید بتواند یک تصویر بصری زنده در ذهن خود از محرک ایجاد کند. مانند یک کلمه، صورت، تصویر. سپس هنگامی که محرک برداشته شد، بتواند بدون کمک، این تصویر را تجسم کند و به یاد آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فرایند ثبت خاطرات در مغز کلیک کنید.  

اینفوگرافیک تقویت حافظه دیداری

اینفوگرافیک تقویت حافظه دیداری

تقویت حافظه دیداری | انواع حافظه بصری

محققان حافظه بصری را به سه زیر مجموعه اصلی تقسیم کرده اند: حافظه حسی بصری، حافظه کوتاه مدت بصری و حافظه بلند مدت بصری. حافظه حسی بصری که به آن حافظه نمادین نیز گفته می شود، با رفتن به یک اتاق تاریک با یک دوربین خاکستری ( وسیله خاص برای تاریکی) و گرفتن یک عکس به راحتی قابل تجربه است. اگرچه خاکستر دوربین فقط چند میلی ثانیه روشنایی را ارائه می دهد، اما درک اتاق روشن در مدت نیم ثانیه امکان پذیر می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت حافظه بلند مدت کلیک کنید.

1-حافظه دیداری کوتاه مدت

حافظه کوتاه مدت بصری (اس تی ام) اطلاعات بصری را برای چند ثانیه ذخیره می کند تا بتواند در خدمت انجام کارهای شناختی جاری باشد. در مقایسه با بازنمایی های نمادین حافظه، نمایش حافظه بصری، طولانی تر، انتزاعی تر، با دوام تر و تقریبا بدون فراموشی است. تعداد زیادی شواهد نشان می دهد حافظه کلامی و حافظه بصری، حافظه های متمایزی هستند. به عنوان مثال آسیب مغزی می تواند منجر به اختلال در حافظه کلامی بدون اختلال در حافظه بصری شود و بالعکس. احتمالا حافظه کلامی را با یک کار بدون تأثیر بر حافظه بصری برای یک کار دیگر و برعکس، اشغال می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فراموشی کلیک کنید.

2- حافظه بصری بلند مدت

حافظه کوتاه مدت برای موارد بصری بسیار محدود است. اما حافظه بلند مدت برای محرک های بصری، محدودیت و ظرفیت مشخصی ندارد. پس از مشاهده ۶۰۰ عکس از صحنه ها و رویدادها، افراد ۹۲ عدد از تصاویر را هنگامی که یک روز بعد آزمایش می شوند و ۶۳ عدد از تصاویر را هنگامی که یک سال بعد آزمایش می شوند، تشخیص می دهند. چنین تفاوت های چشمگیری در ظرفیت نشان از نامحدود بودن حافظه بصری طولانی مدت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تقویت حافظه کلیک کنید.  

نقش حافظه بصری در زندگی روزمره

حافظه بصری نقش های زیادی در زندگی روزمره ما ایفا می کند. برای به خاطر سپردن اطلاعات بصری، مانند نحوه رسیدن به فروشگاه یا محل قرارگیری کلیدها در قفل مفید است. برای فعالیتهایی که نیاز به بینایی دارند، مانند خواندن و نوشتن (برای خواندن و نوشتن باید نمادهای حروف و اعداد را به خاطر بسپاریم) به عملکرد درست حافظه دیداری احتیاج داریم. اگر کسی بینایی خود را از دست داده باشد ایجاد خاطرات بصری جدید برای او دشوار خواهد بود. با این حال، با افزایش حواس و خاطرات دیگر می توان بر این مشکل غلبه کرد. به عنوان مثال افرادی که با اختلال بینایی زندگی میکنند و با خط بریل می خوانند بیشتر به حافظه لمسی متکی هستند تا حافظه بصری. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال بینایی کلیک کنید.

تقویت حافظه دیداری | چند مهارت روزانه مرتبط با حافظه بصری

  1. به یاد آوردن محلی که اشیاء مهم را قرار داده اید.
  2. توانایی جهت دهی
  3. توانایی به یاد آوردن جزئیات یک شخص یا شی، مانند ویژگی های فیزیکی سارق
  4. یادآوری شماره تلفن ها، یادآوری اشیاء، افراد، نام حیوانات ذخیره شده.
 تقویت-حافظه-دیداری

حافظه بصری و تحصیلات

محققان مختلف اظهار کرده اند که هشتاد درصد از کل یادگیری از طریق چشم انجام می شود. حافظه بصری به عنوان یکی از جنبه های مهم یادگیری شناخته می شود. یک عامل مهم در خواندن، املا و نوشتن است. کودکانی که مهارت های حافظه بصری خود را توسعه نداده اند نمی توانند به راحتی دنباله ای از محرک های بصری را بازتولید کنند. آن ها اغلب در به خاطر سپردن ظاهر بصری کلمات یا ترتیب حروف کلمات برای خواندن و املا دچار مشکل می شوند.
آن ها ممکن است حروف یک کلمه را به خاطر بسپارند اما اغلب ترتیب آن ها را به خاطر نمی آورند. یا حرف اول و تنظیمات کلمه را بدون در نظر گرفتن جزئیات، یعنی حروف بعدی کلمه نمی توانند بیاموزند. در نتیجه، این کودکان قادر به توسعه واژگان دیداری خوب نیستند و اغلب مشکلات جدی املایی را تجربه می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال نوشتن کلیک کنید.

تقویت حافظه دیداری و تاثیر آن در مهارت های روزمره یادگیری

هنگامی که کودک احساس می کند باید با صدای بلند بخواند، ممکن است نشان دهنده یک مشکل حافظه بصری باشد. زیرا سعی می کند از ورودی شنوایی و حافظه خود برای جبران کمبود حافظه بصری خود استفاده کند. از دیگر مهارت تحصیلی مرتبط می توان به تشخیص حروف یا اعداد، خواندن و درک مطلب، املا یا به خاطر سپردن کلمات دیداری، استفاده از ماشین حساب ( تشخیص علائم روی ماشین حساب) و کپی سریع یادداشت ها از روی تخته سیاه اشاره کرد. مهارت های حافظه بصری به فراتر از مدرسه می رسد و می تواند به صورت روزمره مفید باشد. برای دریافت بیشتر در زمینه اختلالات یادگیری کلیک کنید.  

حافظه بصری و عملکرد ریاضی

حافظه بصری ارتباط قابل توجهی با مهارت ریاضی دارد. 171 كودك با ميانگين سني 8 تا 10 سال در تحقيقي توسط مارژان كولپ و همكاران شركت كردند. این مطالعه در دانشکده بینایی سنجی دانشگاه ایالتی اوهایو در سال ۲۰۰۴ انجام شد تا مشخص شود آیا عملکرد در آزمون های ادراکی و حافظه بصری می تواند کودکانی را که پیشرفت ریاضی ضعیفی دارند پیش بینی کند یا خیر.
نتیجه تحقیق نشان داد توانایی ادراکی ضعیف به طور قابل توجهی با پیشرفت ضعیف در ریاضیات ارتباط دارد. حتی در صورت کنترل توانایی شناختی کلامی، ضعف همچنان به قوت خود باقی می ماند. بنابراین توانایی ادراک بصری و به ویژه حافظه بصری، باید از جمله مهارت هایی باشد که به طور قابل توجهی با پیشرفت ریاضی مرتبط است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره اختلال یادگیری ریاضی کلیک کنید.  

نقص حافظه بصری | نقص توجه و تمرکز

انجام یک تمرین دست نویس یا کپی کلمه برای کسی که دارای نقص حافظه بصری است بسیار وحشتناک است. کودکانی که در حافظه بصری مشکل دارند در کپی کردن حروف، کلمات و جملات از تخته سیاه یا کتاب دچار مشکل هستند. آن ها با دست خط بسیار کند، در ایجاد حروف و بکاربردن چندین کلمه در جمله ها مشکل دارند. برای این دسته از افراد انجام امتحان کتبی در برگه و آزمون ها دشوار است.
دو محقق، لوفی و ​​کوهن، حافظه بصری ۲۴ کودک مبتلا به اختلال نقص توجه را با گروه کنترل ۱۷ کودک مبتلا به مشکلات عاطفی مقایسه کردند. نتایج نشان داد که گروه کنترل به طور قابل توجهی بهتر از گروه مبتلا به نقص توجه عمل می کند که موئد همین مطلب است. حافظه بصری نقش مهمی در توجه و تمرکز دارد. حافظه بصری توانایی شناختی مهمی برای بسیاری از کارهای فکری است. اما سنجش آن معمولاً بخشی از روال استاندارد سنجش هوش، استعداد و پیشرفت نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت تمرکز کلیک کنید.  

حافظه دیداری را می توان آموزش داد

محققی به نام کلینفلد، حافظه بصری ۵۰۱ کودک قفقازی شهری و ۱۲۵ کودک اسکیموی روستایی را آزمایش کرد. کودکان اسکیموی روستایی سطوح بالاتری از حافظه بصری را نشان دادند. بر خلاف تفاوت های بصری چشمگیر محیط شهری، قطب شمال دنیایی از یکنواختی بصری است. تاندرای مسطح و یکنواخت و یخ دریای انباشته شده، چند نشانگر بصری متمایز برای هدایت شکار که تا حدی به بقای آن ها بستگی دارد، ارائه می دهد. برای شکار و یافتن راه بازگشت به روستا بعد از شکار، اسکیموها باید به نشانه های بصری بسیار جزیی و روابط طرح دار آن ها توجه می کردند. مانند دقت به صخره های سرپوشیده یا زاویه غروب بزرگ در ساعات مختلف روز.
قفقازی هایی که با اسکیموها سفر کرده بودند، با مشاهده دقیق کوچکترین نقاط دیدنی و حفظ مکان های فضایی آن ها، اغلب بر توانایی فوق العاده خود در سفر به منطقه ای که به نظر می رسید بدون عناصر خاص است، اشاره می کردند. این به وضوح نشان می دهد که حافظه بصری را می توان با تکرار و تمرین آموزش داد و آموخت. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره اختلالات حافظه کلیک کنید.  
تقویت حافظه

راه هایی برای تقویت حافظه دیداری

افرادی که معتقدند حافظه بصری آنها ضعیف است اغلب از اینکه نمی توانند نام یا چهره افراد دیگر را به خاطر بسپارند و یا آنها را فراموش میکنند شکایت دارند. همچنین به خاطر سپردن مسیرها یا نام جاده ها در سفر حتی پس از خواندن آن ها برایشان دشوار است. چند راهکار ساده برای تقویت حافظه دیداری در پایین برایتان شرح داده شده که می توانید از آنها استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان فراموشی کلیک کنید.

1-تکنیک هایی برای یادآوری چهره ها

اگر برای به یاد آوردن چهره کسی که به تازگی ملاقات کرده اید، در روز بعد مشکل دارید، علت این امر به احتمال زیاد عدم توجه کافی شما در اولین ملاقات است. کلید به خاطر سپردن چهره اشخاص این است که بفهمید ایا آن شخص برایتان مهم است یا خیر. اگر آن ها برای شما مهم نیستند، به احتمال زیاد فراموش می کنید که آن ها چه شکلی بوده اند. با پیوند دادن چهره افراد با موضوعات ذهنی مرتبط، می توانید حافظه بصریتان را تقویت کنید.
ساده ترین راه این است که به صورت افراد بسیار دقیق نگاه کنید و روی جزئیات تمرکز کنید. اگر به ویژگی های خاصی مانند گوش، بینی، چشم ها و پیشانی آنها توجه کنید، به خاطر سپردن آن چهره آسان تر می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد راه های افزایش تمرکز کلیک کنید.

2-تکنیک هایی برای به خاطر سپردن اسامی

به خاطر سپردن نام ها به ترکیبی از حافظه شنیداری و دیداری نیاز دارد. حتی اگر نام شخص، تصویری در ذهن شما ایجاد نکند، در نهایت فرم نوشته شده نام روی کاغذ را می توانید به خاطر می آورید. بنابراین، شما نام را به یک تصویر تبدیل و مرتبط خواهید کرد. اما این روش می تواند زمان بر باشد. بهترین راه برای به خاطر سپردن اسامی این است که نام شخص را با تصویر ذهنی مشخصی پیوند دهید.
این تصویر ذهنی یا می تواند معنای نام آنها باشد (می توانید گل رز را با زنی به نام رز مرتبط کنید). یا فقط اولین تصوری که وقتی به نام آن ها فکر می کنید به ذهن شما می رسد.برای مثال (همکار جدیدم مهسا، زن ثروتمندی است) را به خاطر بسپارید. هرچه پیوند شما جالب تر و از طرفی عجیب تر باشد، به احتمال زیاد آن را بهتر به خاطر خواهید آورد.

3-تکنیک هایی برای یاد آوری مکان ها

آیا فراموش کرده اید ماشین خود را در مرکز خرید، کجا پارک کرده اید؟ یک ترفند برای به خاطر سپردن چنین‌ مسائلی این است که محل پارک خود را با تصاویر ذهنی از محیط اطراف مرتبط کنید. به عنوان مثال، با خود مرور کنید که اتومبیل خود را به صورت مورب از درهای جلوی مرکز خرید پارک کرده ام. اگر پارکینگ یک صفحه شطرنجی بود، توجه کنید که روی مکعب سفید است یا سیاه. یا توجه کنید که به تعداد ۶ مکعب از درب پارکینگ فاصله دارد.

4-تقویت حافظه دیداری با تکنیک های عمومی

شما می توانید با انجام تمریناتی مانند بازی های حافظه ای منتال آپ که انواعی از تمرینات تقویت حافظه را پشتیبانی می کند، حافظه بصری خود را تقویت کنید. منتال آپ، شامل بازی ها و تمرینات مختلف حافظه از جمله به خاطر سپردن نقشه ها، تصاوی، الگوها، حروف و اعداد است. شما می توانید با هر بازی تکمیل شده به سطح بعدی بالاتر بروید.
سطح بعدی به شما اجازه می دهد چالش های سخت تری را بر عهده بگیرید. به این ترتیب در جهت تقویت حافظه دیداری خود گامی برمی دارید. در راستای این موضوع می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*