ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

شیردهی به نوزاد لب شکری | آموزش طرز شیر دادن به نوزاد لب شکری

شیردهی به نوزاد لب شکری یکی از بزرگترین مشکلات مادران آنها است. نوزادان لب شکری در گرفتن و مک زدن پستان مادر ضعیف هستند همچنین ممکن است در هنگام شیر خوردن مدام حالت تهوع داشته باشد. متخصصان همواره توصیه می کنند مادران از شیر خودشان برای تغذیه این گروه از نوزادان استفاده کنند. این مادران برای شیردهی به نوزاد خود می توانند از پوزیشن های مخصوص شیردهی استفاده کنند.علاوه بر این استفاده از وسایل کمکی مانند سرپوش پستان و پلاک دندانی نیز برای شیر دادن به نوزادانی که شکاف لب یا شکاف کام دارند، موثر است.برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با مشاوره کودک مشورت کنید.  

تماس با مشاور


چالش های شیردهی به نوزاد لب شکری

نوزادان لب شکری در گرفتن سینه مادر و شیر خوردن با نوزادان دیگر متفاوت هستند طی شیردهی به این نوزادان ممکن است با برخی چالش ها مواجه شوید از جمله:
  • مکیدن ضعیف: عضلات کام کودکان لب شکری ضعیف تر از کودکان دیگر است به همین دلیل در گرفتن و مک زدن سینه مادر خوب عمل نمی کنند. همچنین این نوزادان در گرفتن کامل مجرای شیر مشکل دارند.
  • به خواب رفتن: نوزادان لب شکری برای خوردن شیر تقلای زیادی می کنند به همین دلیل زود خسته می شوند و به خواب می روند. متاسفانه برخی از مادران در این شرایط گمان می کنند نوزاد سیر شده و شیردهی را قطع می کنند.
  • ورود شیر به مجرای بینی: به دلیل آناتومی مشکل دار این کودکان ممکن است شیر بلعیده شده وارد مجرای بینی شود و از این طریق بیرون بریزد.
  • بلع هوا: نوزادان لب شکری هنگام خوردن شیر مادر حجم زیادی از هوا را می بلعند که همین مشکل باعث می شود شیر کافی دریافت نکرده و دچار رفلاکس شوند.
  • عق زدن و حالت خفگی: در برخی از موارد به خصوص زمانی که شیردهی به اشتباه صورت گیرد، شیر وارد ریه شده و در تنفس کودک ایجاد مشکل می کند. دراین رابطه مقاله لب شکری نوزاد پیشنهاد میشود.
 

اهمیت مصرف شیر مادر برای نوزادان لب شکری

با وجود چالش های موجود در شیردهی به نوزاد لب شکری، بهتر است از شیر خودتان برای تغذیه این دسته از نوزادان استفاده کنید. در ادامه با برخی از فوائد شیر مادر بر سلامت نوزادان لب شکری آشنا خواهید شد:

1-بهبود رابطه مادر فرزندی

خوشبختانه شکاف لب یا شکاف کام یک مشکل قابل حل است اما با این حال معمولا مادران در دیدار اول با نوزاد لب شکری دچار شوک زدگی و ناراحتی می شوند. رابطه مادر با نوزاد لب شکری ممکن است کمی مشکل دار باشد. یکی از راه های افزایش صمیمیت و پذیرش بین مادر و فرزند شیر دادن است. زمانی که کودک به قلب شما می چسبد و از شیره وجود شما تغذیه می کند محبت شما به او دوچندان خواهد شد. علاوه براین نوزادانی که از شیر مادر استفاده می کنند به دلیل تماس پوستی و شنیدن صدای قلب مادر آرامش بیشتری دارند.
شیردهی به نوزاد لب شکری

2-تقویت سیستم ایمنی

نوزادان لب شکری بدن ضعیفی دارند به همین دلیل ممکن است در معرض انواع بیماری ها به خصوص بیماری های عفونی قرار بگیرند. شیر مادر با آنتی بادی های قدرتمندی که دارد سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت کرده و از او در مقابل انواع بیماری ها محافظت می کند. یکی از بیماری های شایع میان کودکان لب شکری عفونت گوش است که به دلیل ورود شیر به لوله استاش اتفاق می افتد. پژوهش ها نشان داده شیر مادر یکی از موثرترین راهکارها برای پیشگیری در مقابل این نوع عفونت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی گوش درد نوزاد کلیک کنید.

3-تقویت ماهیچه های فک و صورت

خوردن شیر از سینه مادر کمی سخت تر از خوردن شیر از شیشه شیر است به همین دلیل نوزادانی که از سینه مادر تغذیه می کنند زودتر از بقیه یاد می گیرند که چطور باید لثه های خود را حرکت داده و چیزی را ببلعند. همین امر باعث می شود اعصاب فک تقویت شده و رشد بهتری داشته باشد. علاوه بر این خوردن شیر از سینه مادر به قوی تر شدن عضلات صورت نیز می انجامد.

4-مشکل رفلاکس و دل درد پس از شیر خوردن

بیشتر نوزادان لب شکری پس از شیر خوردن دچار رفلاکس (بالا آوردن شیر) و یا دل درد می شوند. دلیل این امر چیست؟ به دلیل وجود شکاف در لب یا کام کودک معمولا مقدار زیادی هوا در هنگام شیر خوردن وارد معده کودک می شود. وجود هوا در معده باعث سیری کاذب، حالت تهوع، استفراغ، دل درد و ناراحتی کودک خواهد شد. برای رفع رفلاکس معده در کودکان بهتر است تا چند دقیقه پس از شیر خوردن نوزاد را روی شانه خود قرار دهید و کمر نوزاد را ماساژ دهید تا باد گلو بزند. برای درک بهتر مطلب مقاله علائم سیری نوزاد پیشنهاد میشود.  

روش های شیردهی به نوزاد لب شکری

یکی از مشکلاتی که در شیردهی به نوزاد لب شکری وجود دارد ورود شیر به مجرای اشتباه است. مثلا در برخی نوزادان شیر وارد مجررای بینی ششده و باعث از دست رفتن شیر و مشکل در تنفس می شود. برای رفع این مشکل باید نوزاد خود را به حالت نشسته نگه دارید سپس به او شیر بدهید. برای شیر دادن به نوزاد در حالت عمودی یکی از این دو روش را امتحان کنید:

1-پوزیشن دانسر برای شیردهی به نوزاد لب شکری

در شیردهی به حالت دانسر باید نوزاد خود را به حالت نشسته در آغوش خود نگه دارید. نوزاد را روی پای خود بنشانید، سر او را مقابل سینه خود قرار دهید. دستتان را زیر چانه نوزاد به حالت u بگذارید. سپس در حالی که با یک دست کمر نوزاد را گرفته اید و با دست دیگر چانه نوزاد را نگه داشته اید، به او شیر بدهید.

2-پوزیشن فوتبالی

در شیردهی به حالت فوتبالی باید سر کودک را بین دست خود و قفسه سینه قرار دهید. یعنی کودک باید به حالت نیمه نشسته روی پای شما قرار گیرد یکی از دستان خود را پشت سر ا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*