ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مسواک زدن کودک | بهترین روش‌های آموزش مسواک زدن به کودک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مسواک زدن کودک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

مسواک زدن کودک همواره یکی از مسائل ذهنی برای مادران در تربیت فرزندان است. هر مادری به دنبال رعایت بهداشت دهان و دندان برای کودک خود است و سعی می‌کند با روش‌های مختلف آن را به فرزند خود آموزش دهد. آموزش مسواک زدن به تنهایی از قدم‌های کوچک اما مهم جهت تقویت استقلال کودک است. آموزش مناسب در کودکی می‌تواند موجب نهادینه شدن رفتار در فرد شده و همچنین از مشکلات و دردهای دندان در آینده جلوگیری کند. رعایت این نکته را فراموش نکنید که آموزش هر چیزی در کودکان باید با بازی همراه باشد تا مؤثر واقع شود. در ادامه روش‌های آموزش مسواک زدن به کودک را ذکر کرده‌ایم. توصیه می‌کنیم برای شکل دهی عادت‌های خوب رفتاری در کودکان و یا رفع مشکلات آن‌ها از مشاوره کودک راهنمایی بگیرید.

تماس با مشاوره روانشناسی

 

اهمیت مسواک زدن در کودکی

لازم است که افراد از کودکی مسواک زدن را بیاموزند تا این کار در بزرگسالی به یک عادت تبدیل شود. همچنین در صورتی که افراد از دوره کودکی دچار پوسیدگی دندان شوند، سلامت دندان ها در بزرگسالی هم به خطر می‌افتد و ممکن است که فضای کافی برای رشد دندان ها وجود نداشته باشد. مشکلات دهان و دندان در کودکی، خطر بروز مشکلاتی همچون عفونت و اخــتلال گفتاری را افزایش می‌دهد. به همین خاطر آموزش مسواک زدن به کودکان یکی از مهم‌ترین نکات در تربیت فرزند است که باید توجه کافی نسبت به این مسئله داشته‌باشید.

اینفوگرافیک مسواک زدن کودک

اینفوگرافیک مسواک زدن کودک

مسواک زدن کودک و مقاومت آن ها
 

یکی از مشکلاتی که والدین با کودکان بر سر مسواک زدن با آن روبرو هستند بیزاری آن‌ها از انجام این کار است. کودکان از انجام کارهای یکنواخت و کسل کننده لذت نمی‌برند و از آن ها فراری هستند. حتی اگر با آن ها صحبت کنید و دلیل مسواک زدن را توضیح دهید باز هم به خوبی این موضوع را درک نمی‌کنند و در انجام آن مقاومت نشان می‌دهند. باید توجه داشت که به هنگام حــرف زدن با کودک اصول گفتاری با آن ها را رعایت نمود.

همچنین کودکان از 5 الی 6 سالگی شروع به امتحان چیزهای ناشناخته می‌کنند. به همین دلیل در انجام کارهایی همچون مسواک زدن و انجام کارهای شخصی خود مقاومت به خرج می‌دهند. به همین دلیل لازم نیست نسبت به مقاومت‌های کودک نگران باشید و حساسیت به خرج دهید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله رفتــار با بچه حرف گوش نکن را مطالعه فرمایید.

مراقبت از دندان و لثه کودکان خردسال

 • شما باید مراقبت از دهان کودک خود را جتی از چند ماهگی کودک شروع کنید.
 • به آرامی لثه های کودک را با استفاده از یک پارچه تمیز و مرطوب یا پد گاز پاک کنید.
 • بعد از هر بار شیر خوردن و قبل از خواب دهان کودک خود را تمیز کنید.
 • دندان های کودک شما بین 6 تا 14 ماهگی شروع به بیرون زدن می کنند. دندان های شیری ممکن است پوسیدگی داشته باشند، بنابراین باید به محض ظاهر شدن آن ها را تمیز کنید.
 • به آرامی دندان های کودک خود را با یک مسواک نرم و آب مسواک بزنید.
 • تا 2 سالگی کودک از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نکنید. کودک شما باید بتواند خمیر دندان را به جای قورت دادن، تف کند.
 • برای کودکان زیر 3 سال فقط از مقدار کمی خمیر دندان به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید. برای بچه های بزرگ تر به اندازه یک نخود استفاده کنید.
 • بعد از صبحانه و قبل از خواب دندان های کودک خود را مسواک بزنید.
 • به صورت دایره های کوچک روی لثه ها و روی دندان ها مسواک بزنید.
 • 2 دقیقه مسواک بزنید. روی دندان های آسیاب پشتی تمرکز کنید که بیشتر در معرض خطر پوسیدگی هستند.
 • برای تمیز کردن بین دندان ها یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • به محض اینکه 2 دندان با هم تماس گرفتند، نخ دندان کشیدن را شروع کنید. استفاده از نخ دندان ممکن است راحت تر باشد.
 • حداقل هر 3 تا 4 ماه یک بار مسواک جدید را جایگزین قبلی کنید.

آموزش مسواک زدن به کودک

آموزش مسواک زدن به کودکان اصولی دارد که با رعایت و به کارگیری آن ها می‌توانید آموزش را بهتر انجام دهید و بر فرزند خود تأثیر گذار باشید. برخی از این اصول و راهکار ها را در ادامه ذکر کرده‌ایم:

1. آموزش از سنین پایین

بهتر است که از سنین پایین آموزش را شروع کنید تا مسواک زدن تبدیل به یک عادت در کودک شود. از همان زمانی که اولین دندان های کودک ریشه می‌زند، شروع به شستشوی آن ها با آب بکنید. در واقع مــراقبت از دندان شیری در سلامت لثه و دندان های دایمی نیز تاثیر بسیاری دارد. وقتی که کودک بزرگ تر شد، برای او مسواک کودک تهیه کنید، و اجازه دهید که خودش از آن استفاده کند. روش صحیح مسواک زدن را به او آموزش داده و بگذارید که تحت نظارت شما دندان هایش را مسواک بزند.

2. آموزش از طریق بازی با کودک

همانطور که گفته شد، بچه ها به دلیل یکنواخت بودن مسواک زدن از آن فراری هستند. شما می‌توانید با تبدیل مسواک زدن به یک کار جذاب و سرگرم کننده، آن را به کودک آموزش دهید.

بازی با کودک بر روند آموزش تأثیرات شگرفی ایجاد می‌کند؛ مثلا مسواک زدن را به یک بازی تبدیل کنید که هرکس بهتر دندان هایش را مسواک بزند، برنده می‌شود. یا می‌توانید برنامه ای ترتیب دهید که همه‌ی اعضای خانواده با یکدیگر مسواک بزنند. پیشنهاد می شود در این رابطه مقاله آمــوزش به کودکان را مطالعه فرمایید.

3. تشویق کودک به مسواک زدن

برای مسواک زدن، حتما تشویق هایی را برای کودک در نظر بگیرید. مشخص کنید که اگر به مدت یک هفته و هر شب مسواک بزند جایزه ای به او می‌دهید. همچنین می‌توانید برای تشویق کودک خود به مسواک زدن، مسواکی با طرح شخصیت کارتونی مورد علاقه اش تهیه کنید. استفاده از خمیردندان های کودک نیز باعث تشویق آنان می‌شود. برای اطلاع از انواع روش‌های مناسب برای تشویق کودکان کلیک کنید.

4. تمرین و بازی

این روش کمی برای والدین کسل کننده است. اما برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن بسیار موثر واقع می شود. مسواک خود را به کودک بدهید و بگذارید که او دندان شما را مسواک بزند. این کار برای او به نوعی تمرین و بازی کردن محسوب می‌شود. می‌توانید این بازی را دو طرفه کنید و سری بعدی شما دندان های کودک را مسواک بزنید. برای آموزش موفقیت آمیز، باید با دنــیای کودکان همراه باشید و دنیا را از دید کودکان نگاه کنید.

5. پخش موسیقی

در حین مسواک زدن کودک یک آهنگ حدودا دو دقیقه ای پخش کنید و به او بگویید که پس از تمام شدن آهنگ بازی تمام است و زمان مسواک زدن به پایان می‌رسد. همچنین می‌توانید در آن زمان، حرکات موزون و بامزه انجام دهید تا کودک از مسواک زدن لذت ببرد.

6. تقویت استقلال کودک

کودکان به استقلال خود بسیار اهمیت می‌دهند و دوست دارند کارهایی شبیه به بزرگسالان انجام دهند. مثلا علاقه دارند که خودشان غذا بخورند و لباس هایشان را به تنهایی بپوشند. شما می‌توانید به او بگویید که مسواک زدن یکی از کارهای بزگسالان است و مطمئن هستید که او می‌تواند به خوبی از پس این کار بر بیاید. این روش باعث تقویت اســتقلال کودکان و اعتماد به نفس او می‌شود. او با علاقه به مسواک زدن می‌پردازد چرا که دوست دارد والدین او را فردی بالغ و بزرگسال بدانند.

سخن آخر

سلامت دهان و دندان از سنین بسیار پایین شروع می شود. مراقبت روزانه از لثه ها و دندان های کودک در جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه در طول عمر بسیار تاثیرگذار است. همچنین منجر به شکل گیری یک عادت منظم و سالم برای کودک خواهد شد.

شما به عنوان والدین باید نحوه مراقبت از دندان ها و لثه های کودکان خود را از زمانی که کودک بسیار کوچک است بیاموزید. وقتی بچه ها به اندازه کافی بزرگ شدند، دانسته های خود را به آن ها منتقل کرده و شرایط رسیدگی درست و کامل به بهداشت دهان و دندان کودک را فراهم می کنید. برای آموزش به کودکان باید روحیات و دنیای کودکان را به خوبی شناخت و با آن ها همراه شد. به همین منظور بهره بردن از مشاوره های روانشناسی می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد. در صورت نیاز به راهکارهای مفید و موثر در زمینه آموزش به کودکان می توانید با مشاوران حامی هنر زندگی همراه باشید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*