ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص ب 2 | نشانه ها، علائم و عوارض اعتیاد به بوپرنورفین

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قرص بوپرنورفین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


قرص بوپرنورفین (buprenorphine) یا ب 2 که با نام تجاری سوبوتکس (subutex) نیز در بازار موجود است از جمله ماده مخدر و تسکین دهنده‌ای می‌باشد که در دوزهای کم برای ترک تدریجی سایر مخدرها تجویز می‌شود. با این حال متأسفانه بسیاری از افراد خود این ماده را نیز مورد سوءمصرف قرار می‌دهند که این مسئله می‌تواند عوارض جسمی و روانی زیادی برای فرد به همراه داشته باشد. همچنین مصرف ب 2 باید حتما زیر نظر متخصص صورت گیرد چراکه مصرف بیش از حد و یا استفاده همزمان با داروهای دیگر می‌تواند موجب مسمومیت و حتی مرگ در افراد شود. اگر شما نسبت به مصرف ب 2 در یکی از اطرافیانتان مشکوک هستید و به دنبال شناخت نشانه‌ها و علائم مصرف آن می‌باشید در ادامه مطلب به توضیحاتی در این باره اشاره خواهیم کرد.

 

تماس با مشاور

قرص ب2 یا بوپرنورفین چیست و در ترک اعتیاد چه نقشی دارد؟

ب 2 یا بوپرنورفین یکی از انواع مواد مخدر با اثرات طولانی مدت است که در درمان اعتیاد به سایر مخدرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکانیزم اثرگذاری این دارو شبیه موادی نظیر هروئین و مورفین هست و بر همان گیرنده‌های مغزی تأثیر می‌گذارد که هروئین و مورفین بر آن‌ها عمل می‌کنند. ب 2 به این دلیل در ترک اعتیاد به مواد مخدر به کار می‌رود که می‌تواند نیازهای جسمانی فرد به مواد مخدر را برطرف کند بدون اینکه عوارض ناخوشایند مربوط به آن‌ها را به همراه داشته باشد. هم‌چنین این دارو به فردی که در حال ترک مواد مخدر است کمک می‌کند تا با احتمال کم‌تری دچار سندروم ترک مواد شود. با این حال ممکن است افراد به همین داروی بوپرنورفین اعتیاد پیدا کنند که این موضوع می‌تواند مشکلات فرد را بیشتر کند.

 

اینفوگرافیک قرص ب 2

 اینفوگرافیک قرص ب 2

علائم و نشانه های اعتیاد به قرص ب 2

مانند هر مخدر دیگری ب 2 نیز از سوی بسیاری از افراد مورد سوءمصرف قرار می‌گیرد. به‌خصوص کسانی که از روش‌های تزریقی برای مصرف این ماده استفاده می‌کنند به سرعت دچار عوارض اعتیاد به ب 2 خواهند شد. افرادی که این دارو را سوءمصرف می‌کنند معمولاً علائم را به دو صورت جسمی و روانی نشان می‌دهند. برای شناخت بیشتر درباره تست اعتیاد به ب 2 کلیک کنید.

علائم جسمی در سوءمصرف قرص ب 2

برای اینکه درک بهتری از اعتیاد داشته باشیم باید بتوانیم علائم مختلف آن را در حوزه‌های گوناگون از یکدیگر جدا کنیم. در ادامه ابتدا به علائم جسمی شایع در سوءمصرف ب 2 اشاره می‌کنیم.

- اختلال در هماهنگی حرکتی بدن

- احساس کرختی و خستگی

- احساس خارش

- حالت تهوع

- ایجاد اختلالاتی در تکلم

- تاری دید

- تجربه مشکلاتی در تنفس

- از دست دادن اشتها

- سوزش معده

- دچار شدن به سرگیجه شدید

- احساس نیاز به مصرف دارو در دوزهای بالاتر

برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

علائم روان شناختی در سوءمصرف قرص ب 2

مصرف سرخودانه ب 2 معمولاً فرد را در معرض خطر ابتلا به یکسری علائم و اختلالات روانشناختی نیز قرار می‌دهد که موارد زیر را شامل می شود.

- ضعف حافظه

- ناتوانی در تفکر

- بی‌خوابی

- افسردگی (برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.)

- تغییرات خلقی

- انجام رفتارهای مخرب و پرخاشگرانه

 

علائم مربوط به سندروم ترک قرص ب 2 یا بوپرنورفین

به دلیل وابستگی جسمانی زیادی که در اثر سوء مصرف این دارو ایجاد می‌شود، قطع ناگهانی یا کاهش زیاد در مقادیر مصرف آن در این افراد به بروز سندروم ترک می‌انجامد. معمولاً سندروم ترک ب 2 با علائم زیر همراه است.

- احساس ولع وسوسه شدید برای تهیه این دارو یا یک مخدر جایگزین

- اسهال

- استفراغ

- دچار شدن به نشانه‌های مربوط به بیماری آنفلونزا نظیر آبریزش بینی

- لرزش

- دردهای عضلانی

- دچار شدن به تغییرات خلقی

 

نشانه‌های مسمومیت با قرص ب 2 

در صورت مصرف بیش از حد بوپرنورفین علائم مسمویت در فرد بروز پیدا می‌کند که با توجه به میزان مصرف می‌تواند نشانه‌های مختلفی داشته باشد. از جمله این نشانه‌ها می‌توان به سرد شدن پوست بدن، آهسته شدن ریتم تنفسی، کاهش سطح هوشیاری، غش، کما و یا مرگ اشاره کرد. با توجه به خطرناک بودن بروز این نشانه‌ها در صورتی که این علائم را در فردی مشاهده کردید لازم است تا بیمار هرچه سریع تر به یک مرکز درمانی منتقل شود. برای آگاهی از ترک اعتیاد به ب 2 در خانه کلیک کنید.

 

تداخلات دارویی قرص ب 2

_ مصرف قرص ب 2 با مهارکننده های مونوامین اکسیداز ضرر دارد.

_ این دارو با قرص هایی چون ریفامپین، فنیتوئین و دیگوکسین نباید مصرف شود.

_ مصرف همزمان ب 2 و متادون باعث اوردوز می شود. (برای اطلاع از ترک متادون کلیک کنید.)

_ مصرف قرص ب 2 با داروهای بیهوش کننده منجر به ضعف عملکرد قلبی عروقی می شود.

_ با مصرف آنتاگونیست دارو بیماران دچار سندرم قطع دارو می شوند.

_ مصرف ب 2 با تریاک باعث سخت شدن ترک اعتیاد و مسمومیت دارویی می شود.

_ مصرف ب 2 با شیشه منجر به عوارض جسمی می شود.

 

نکاتی در خصوص قرص بوپرنورفین

برای آنکه فرد بتواند از شر این علائم ناخوشایند خلاص شود و درمان اعتیاد صورت بگیرد، ابتدا باید تحت نظر پزشک قرار بگیرد تا داروهای مناسب را دریافت کند. سپس با مراجعه به مشاوره ترک اعتیاد که توسط روانشناسان ارائه می‌شود نسبت به دریافت برنامه ترک ب 2 اقدام کند. بهره مندی از مشاوره روانشناسی در این مواقع از آن جهت اهمیت دارد که درمانگر در طول جلسات درمان راهکارهای مقابله با وسوسه را به فرد آموزش می‌دهد. هم‌چنین با شناسایی عوامل محیطی، روانی و خانوادگی که در اعتیاد فرد نقش اساسی را بازی می‌کنند تلاش می‌کند برنامه‌ای برای حل و فصل این مشکلات در اختیار فرد قرار دهد تا اعتیاد به طور ریشه‌ای حل شده و از احتمال لغزش‌های مکرر نیز کاسته شود. 

همچنین گاهی ممکن است فرد نیاز به سم زدایی داشته باشد که این مسئله با تشخیص متخصص صورت می‌گیرد. برای بازپروری بهترفرد؛ بهره بردن از جلسات گروه درمانی و آشنایی با افرادی که در شرایط مشابهی قرار دارند این اعتماد به نفس را به فرد می‌دهد که او نیز می‌تواند ترک کند و در این مسیر تنها نیست. در این جلسات همچنین به افراد در حال ترک تکنیک‌های مدیریت هیجانات، یادگیری فعالیت‌های سازنده و بهبود مشکلات خلقی آموزش داده می‌شود. برای اطلاع بیشتر درباره ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

 

نکات مهم درباره مصرف صحیح قرص ب 2

 • مصرف قرص ب دو شرایط مخصوص خود را دارد. بنابراین چنانچه پزشک برای بیماری شما قرص ب دو را تجویز کرد با رعایت نکات احتیاطی که در زیر به آن ها اشاره شده است به مصرف قرص اقدام کنید.
 • خودداری از مصرف بیش از حد تجویزشده توسط پزشک معالج به دلیل وجود خطرات بالقوه و عوارضی مانند مرگ در صورت مصرف نادرست و خودسرانه
 • عدم مصرف قرص بصورت حلال در آب با هدف تزریق کردن؛ به دلیل خطر کشنده بودن
 • مطلع کردن خانواده از مصرف قرص ب دو با هدف آماده نگهداشتن آن ها برای واکنش مناسب در مواقع ضروری
 • مصرف زیرزبانی قرص و صبر کردن تا حل شدن کامل آن
 • عدم مصرف همزمان قرص با مخدرها و داروهای احتمالی دیگر به دلیل تشدید اثرات و عوارض جانبی دارو. بهتر است دوز مصرفی را تغییر نداده و دقیقا طبق دستور پزشک مصرف شود.
 • مطلع کردن کادر درمان از مصرف قرص ب دو در صورت مراجعه به سایر پزشکان جهت درمان بیماری های دیگر مانند دندانپزشک
 • مطلع کردن کادر درمان از مصرف قرص در صورت نیاز به انواع جراحی به دلیل نیاز احتمالی به قطع کوتاه مدت دارو قبل از جراحی
 • اجتناب از بلعیدن و یا جویدن قرص ب دو
 • مصرف همزمان هر تعداد دوز تجویزشده؛ به عنوان مثال مصرف همزمان زیرزبانی هر عدد قرص تجویزی در هربار مصرف
 • اگاهی از عوارض ترک دارو در طولانی مدت که منجر به بروز علائم و نشانه های ترک می شود.
 • عدم قطع خودسرانه دارو و مشورت با پزشک در صورت کاهش مصرف به دلیل نیاز به نظارت روی کاهش تدریجی مصرف
 • انتقال فوری فرد به اورژانس در صورت مصرف بیش از حد دارو به دلیل کشنده بودن قرص با مصرف دوزهای اشتباه.  برای اطلاع از روند مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.


 

انتخاب مرکز مشاوره حامی هنر زندگی برای ترک اعتیاد

همه افرادی که از اعتیاد رنج می‌برند به دنبال راهکاری برای رهایی از این مسئله هستند اما مشکلات روانی و جسمانی که در پی آن پدید می‌آید درمان را با مشکل مواجه می‌کند با این حال مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته و ایجاد محیطی امن و آرام امکان درمان هرگونه اعتیاد را بدون استفاده از روش‌های سنتی امکان پذیر کرده است و به افراد درگیر با اعتیاد اطمینان خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن دوران پاکسازی و سم زدایی برای ترک اعتیاد را سپری کرده و بتوانند روند عادی زندگی خود را دنبال کنند. همچنین حامی هنر زندگی به افرادی که تمایل ندارند خانواده‌هایشان در جریان موضوع اعتیادشان باشند این اطمینان را می‌دهد که تمامی روند درمان و مشاوره به صورت یک راز باقی خواهد ماند و اطلاعات نزد این مرکز محفوظ می‌ماند.

 

سخن آخر

اعتیاد به مواد مخدر عوارض گسترده ای بر روی فرد و اطرافیانش دارد. با توجه به عوارض جسمی و روانی اعتیاد ترک آن به راحتی امکان پذیر نیست. بنابراین اگر قصد ترک دارید، روانشناسان ما در حامی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. برای شناخت بیشتر در مورد ترک اعتیاد در خانه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

در صورتی که یک وعده از داروی بوپرنورفین را فراموش کردیم آیا می‌توانیم در وعده بعدی میزان دارو را افزایش دهیم؟

خیر. در صورتی که نزدیک به وعده بعدی دارو قرار دارد از مصرف آن بپرهیزید و در ساعت مقرر خود دارو را استفاده کنید. همچنین مصرف آن را نیز افزایش ندهید.

مصرف ب 2 در دوران بارداری و شیردهی خطر دارد؟

مصرف ب 2 می‌تواند باعث بروز نشانه‌های اعتیاد و ترک در نوزادی شود که مادرش در دوران بارداری و شیردهی از این قرص مصرف می‌کرده است. به همین منظور در صورتی که احساس کردید باردار هستید موضوع را با متخصص در میان بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*