ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آروغ گرفتن نوزاد | زمان و نحوه آروغ گرفتن از نوزاد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آروغ گرفتن نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آروغ گرفتن نوزاد یکی از کارهایی است که مادران برای نگهداری صحیح از نوزاد خود باید روش‌های اصولی آن را بیاموزند. فک ضعیف نوزادان باعث می‌شود که در هنگام شیر خوردن هوای زیادی همراه با شیر ببلعند. این اتفاق باعث دل درد و بی قراری نوزاد می‌شود و برای حل این مشکل باید آروغ نوزاد گرفته شود. برخی از نوزادان مستعد نفخ هستند و باید دفعات بیشتری آروغ بزنند.
چند روش برای آروغ گرفتن نوزاد وجود دارد که والدین باید آن‌ها را امتحان کنند تا متوجه شوند که نوزاد در چه شرایطی راحت تر بادگلو می‌کند. در ادامه مقاله به بررسی و توضیح کامل آروغ گرفتن نوزاد می‌پردازیم. در صورتی که با امتحان کردن روش‌های گوناگون نتوانستید به کودک خود کمک کنید بهتر است با بهره بردن از مشاوره کودک در راستای سلامت فرزند خود حرکت کنید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.شماره تماس مشاوره روانشناسی


آروغ گرفتن نوزاد چه فوائدی دارد؟

قانونی وجود ندارد که نوزاد پس از هر بار شیر خوردن آروغ بزند. برخی از نوزادان زیاد آروغ نمی‌زنند و برخی دیگر پس از هر بار شیر خوردن نیاز به آروغ زدن دارند. اما به طور کلی بهتر است که پس از شــیر دادن به نوزاد آروغ او گرفته شود. فوائد این کار برای نوزاد به شرح زیر می‌باشد.

_ هوای موجود در معده را آزاد می‌کند.

_ احساس آسودگی به نوزاد می‌دهد.

_ از بی قراری نوزاد کم می‌کند.

_ باعث شیر خوردن بیشتر نوزاد می‌شود.

_ مانع از بالا آوردن شیر نوزاد می‌شود.

اینفوگرافیک آروغ گرفتن نوزاد

اینفوگرافیک آروغ گرفتن نوزاد

چه وقت هایی نوزاد باید آروغ بزند؟

بهترین زمان برای آروغ زدن نوزاد تازه متولد شده بلافاصله بعد از خوردن شیر است. به دلیل اینکه شیر تنها ماده غذایی برای تغذیه نوزاد تا شش ماهگی می باشد این موضوع در این ماه ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین نوزادان وقتی نیاز به آروغ زدن دارند که هوا داخل معده و گلویشان گیر کرده باشد. در صورتی که یکی از شرایط زیر برای نوزاد اتفاق افتاد به آروغ گرفتن او کمک کنید.

در صورتی که نوزاد قبل از شیر خوردن گریه می‌کند، بهتر است که ابتدا آروغ او را بگیرید. چرا که ممکن است هوا داخل گلویش گیر کرده باشد و باعث بی قراری او می‌شود. وقتی که نوزادان شیر می‌خورند، احتمال این که هوای زیادی همراه با شیر بمکند زیاد است.  تغذیه با شیـشه شیر نوزاد معمولا موجب می شودکه کودکان هوای بیشتری ببلعند. بهتر است که آروغ این نوزادان پس از هر بار شیر خوردن گرفته شود.چه مدتی برای آروغ زدن نوزاد لازم است؟

پس از شیر خورن، نوزاد را به مدت حداکثر بیست دقیقه بر سر دوش خود بگذارید تا آروغ بزند. این مدت زمان کافی است و اگر نوزاد باد گلو داشته باشد در این مدت آروغ می‌زند. در صورتی که نوزاد پس از اتمام این مدت باد گلو نکرد، یعنی هوای زیادی در معده‌اش جمع نشده است و نیازی به آن ندارد و این مسئله باعث نفــخ نوزاد نخواهد شد.

روش های آروغ گرفتن نوزاد

برای آروغ گرفتن نوزاد چندین راه وجود دارد. بهتر است همه این راه‌ها را امتحان کنید تا متوجه شوید که نوزاد در کدام شرایط راحت تر باد گلو می‌کند. این روش‌ها به شرح زیر می‌باشد.

قرار دادن روی شانه

در این روش نوزاد را بر روی شانه خود قرار دهید به طوری که چانه او بر شانه شما قرار بگیرد. با یک دست نوزاد را نگه داشته و با دست دیگر به آرامی پشت او را ماساژ دهید و یا به آرامی به پشت او بزنید. برای جلوگیری از کثیف شدن لباستان بهتر است یک پارچه بر پشت خود بیندازید.

به صورت نشسته

در این حالت بنشینید و نوزاد را نیز به صورت نشسته بر روی زانوهای خود قرار دهید. با یک دست نوزاد را از سینه نگه دارید و با دست دیگر پشت او را ماساژ دهید و یا به آرامی به پشت او بزنید.

به صورت خوابیده

در این روش بنشینید و نوزاد را به شکم بر روی ران‌های خود بخوابانید. با یک دست سر نوزاد را از زیر گردن به آرامی بگیرید و مطمئن شوید که سر بالاتر از سطح بدن قرار دارد. سپس با دست دیگر به آرامی پشت کودک را ماساژ دهید تا آروغ بزند. ماساژ نوزاد به او آرامش و احساس امنیت نیز می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با مــاساژ نوزاد و فوائد آن کلیک کنید.

نکته بسیار مهم: در این روش‌ها به هیچ وجه نوزاد را رها نکنید. چرا که خطر خفگی برای نوزاد وجود دارد.

نکاتی برای آروغ گرفتن نوزاد

1- اگر نوزاد در حین شیر خوردن بی قراری می‌کند، بهتر است شیر دادن را متوقف کنید و ابتدا آروغ او را بگیرید.

2- در صورتی که نوزاد با شیشه، شیر می‌خورد پس از خوردن 60 تا 90 میلیی لیتر شیر، آروغ او را بگیرید.

3- در صورتی که نوزاد از سینه مادر شیر می‌خورد، هنگام تغییر وضعیت شیر دادن از یک سینه به سینه دیگر، آروغ او را بگیرید. همچنین باید مادر به این موضوع توجه داشته باشد که چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می شوند و از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شوند.

4- اگر نوزاد مستعد نفخ است و شیر را زیاد به بیرون تف می‌کند، ممکن است مبتلا به ریفلاکس معده باشد. در این صورت تعداد دفعاتی که آروغ نوزاد را می‌گیرید باید بیشتر شود.

5- به تدریج که نوزاد بزرگ می‌شود، نفخ کمتری می‌کند و کمتر آروغ می‌زند چرا که شیوه صحیح غذا خوردن را می‌آموزد.کلام آخر

آروغ زدن نوزاد می‌تواند مزایای بسیاری برای او داشته باشد. در واقع به نوزاد کمک می‌کند تا خواب راحتی را تجربه نماید و در کنار آن دچار مشکلاتی از جمله دل درد و نفخ نشود. همچنین به او کمک می‌کند تا بتواند شیر بیشتری میل کند که این موضوع در رشد بهتر نوزاد طبق استاندارد و نمــودار رشد کودک نیز تاثیر دارد. با این حال والدین ممکن است در آروغ گرفتن نوزاد به مشکل برخورده و نیاز به دریافت مشاوره و کمک داشته باشند.
گاهی رعایت یک نکته ساده می‌تواند در راستای کاهش مشکلات کمک کننده باشد. ما نیز در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌ایم تا بتوانید در هر ساعت از شبانه روز با مشاوران ما در ارتباط باشید و سوالات و مسائل خود را با ما مطرح نمایید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته و آگاه در زمینه کودک با ارائه بهترین راهکارها می‌توانند به شما کمک کنند. برای آگاهی بیشتر درباره مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا به کودکی که آروغ نزده باید اجازه بدهیم تا بخوابد؟

کودکی که آروغ نزده بخوابد؛ خوابی ناآرام را تجربه می‌کند. بهتر است به عنوان والدین بعد از شیر خوردن نوزاد او را در آغوش بگیرید و نوازشش کنید. معمولا نوزادان کمتر از 20 دقیقه آروغ خود را می‌زنند و سپس می‌توانید او را با خیال راحت بخوابانید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*