ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آرام کردن نوزاد | راه های آرامش دادن و آرام کردن نوزاد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آرام کردن نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چگونه می توان راهی برای آرام کردن نوزاد پیدا کرد؟ دلیل بی‌قراری و گریه‌های نوزاد چیست؟ گریه کردن‌های بی وقفه و ناآرامی نوزاد باعث استرس و پریشانی والدین می‌شود؛ به طوری که ممکن است در آرام کردن نوزاد مستاصل شده و حتی همراه با او گریه کنند. اما حقیقت این است که تنها راه برقراری ارتباط نوزادان با دنیای اطرافشان گریه کردن است. پس بهتر است والدین تمام تلاش خود را برای ارضای نیازها و آرام کردن نوزاد به کار بگیرند.
اما پیش از هر چیز لازم است علت گریه‌های او را بفهمید. پدر و مادر برای تربیت فرزندان خود نیاز به آموزش دارند؛ روش‌های زیادی وجود دارند که پس از برطرف کردن نیازهای اولیه کودک، می‌توانید از آن‌ها در جهت آرام کردن فرزندتان استفاده کنید. مشاوره کودک می تواند بهترین گزینه برای کسب آگاهی بیشتر در این مورد باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور


آرام کردن نوزاد | دلایل گریه کودک را بررسی و رفع کنید

گریه نوزاد همیشه دلیل مشخصی دارد. گرسنگی، درد، گرما، سرما، ترس، اضطراب، خستگی، ادرار یا مدفوع و... برخی از اصلی ترین دلایل گریه نوزادان هستند. با پیدا کردن علت گــریه کودک ، می‌توانید او را آرام کنید. برخی از نکته‌هایی که لازم است در مورد علت گریه بدانید، عبارتند از:

نوزاد نیاز دارد که هر 3 ساعت یکبار تغذیه شود. بنابراین اگر حس می‌کنید که او گرسنه است، نیازهای غذایی‌اش را تا زمان مشاهده علائم سیــری نوزاد برطرف کنید.

نوزادان بعد از هر 3 ساعت بیداری به خواب نیاز دارند. پس اگر نوزاد خسته به نظر می‌آید، او را بخوابانید.

سرد بودن یا گرم بودن هوای محیط نوزاد را بررسی کنید. اگر کودک شما گرمایی یا سرمایی است، شرایط محیطی مناسب او را فراهم کنید. برای این منظور لازم است اصول لباس پوشاندن نوزاد را رعایت کنید.

مرتب پوشک کودک را چک کنید. ممکن است پوشک کودک محکم بسته شده باشد و نوزاد اذیت شود.

پس از هربار شیر خوردن، با آروغ گــرفتن نوزاد از ایجاد درد شکم در او جلوگیری نمایید. وجود باد در معده کودک باعث ناراحتی می‌شود. همچنین ممکن است باعث استفراغ و بالا آوردن شود. سعی کنید در صورت ترسیدن کودک، او را بغل کرده و نوازش کنید.

نکته مهم: هیچ وقت از نوازش و توجه به گریه نوزاد غفلت نکنید. نوزاد در سنین ابتدایی زندگی (خصوصا زیر 2 سال) به ناز و نوازش نیاز دارد و این مسئله هرگز باعث لوس شدن او نخواهد شد.

اینفوگرافیک آرام کردن نوزاد

اینفوگرافیک آرام کردن نوزاد

راه‌های آرام کردن نوزاد

در صورتی که نیازهای اولیه و نیازهای جسمانی کودک برطرف شده و او همچنان ناآرام است، می‌توانید از راهکارهای زیر برای آرام کردن نوزاد استفاده کنید:

1. قنداق کردن

شاید فکر کنید قنداق کردن نوزاد، به استخوان‌های او آسیب می رساند یا آرامش او را از بین می‌برد. اما قنداق کردن، حالتی شبیه رحم مادر را برای نوزاد تداعی کرده و باعث آرامش او می‌شود. قنداق را طوری ببندید که گرم و نرم باشد و دست و پای نوزاد به راحتی تکان نخورد. البته آنقدر محکم نبندید که تنفــس نوزاد مختل شود. اگر نوزاد شما توانایی غلت زدن را پیدا کرده، او را قنداق نکنید. در واقع با قنداق کردن می توانید از بی قراری و از خــواب پریدن نوزاد نیز جلوگیری نمایید.

2. آرام کردن نوزاد | موقعیت کودک را تغییر دهید

اگر در گهواره یا آغوش شما آرام نشد، او را روی بازوی خود به شکم بخوابانید. دمــر خواباندن نوزاد به طوری که کف دستتان زیر شکم و ساعد شما زیر سر کودک قرار بگیرد به خروج راحت‌تر گاز معده نوزاد کمک می‌کند. همچنین سعی کنید حتی در مهمانی‌ها، لباس نرم و راحت برای کودک فراهم کنید. راحتی نوزاد مهم تر از زیبا به نظر رسیدن او است.

3. صداهای آرامش بخش ایجاد کنید

سعی کنید در تولید صدا برای آرام کردن نوزاد، علاوه بر آواز یا لالایی با صدای مادر، صداهای داخل رحم را نیز شبیه سازی کنید. صدای ماشین لباسشویی، جارو برقی یا پنکه می تواند تداعی کننده دوران جنینی باشد. سعی کنید صدا در حد امکان ملایم و آرامبخش باشد.

4. امکان مکیدن به او بدهید

مکیدن تاثیر بی نظیری در آرامش و آرام کردن نوزاد دارد. اگر کودک سیر است، با استفاده از پستانک یا انگشت تمیز خودتان امکان مکیدن را به او بدهید. در کودکان زیر دو سال، نیاز به مکیدن یا تحرک لب‌ها بسیار اساسی بوده و اگر کودک از این نظر به اندازه کافی ارضا نشود، امکان بروز مشکل در مراحل بعدی افزایش می‌یابد. برخی از والدین نگران تاثیر منفی پستانک بر فرم دهان و نحوه حرف زدن کودک خود هستند. اما تحقیقات نشان داده است که استفاده از پــستانک برای نوزاد هیچ تاثیر منفی نخواهد داشت.

5. کودک را خیلی ملایم تکان دهید

باز هم سعی کنید تکان ها ملایم و شبیه رحم باشد. تکان‌های گهواره و اتومبیل حین رانندگی، بیشترین شباهت را به رحم مادر دارد. اگر خودتان خسته هستید از رانندگی صرف نظر کنید.

نکته مهم: برای آرام کردن نوزاد هرگز او را به بالا پرت نکنید. تکان‌های محکم و ناگهانی آسیب شدید و جدی به کودک وارد می‌کند.

6. نور و مکان را تغییر دهید

کودکان نیز همچون بزرگسالان عادت‌های خاص خود را دارند و ممکن است نور زیاد مانع از خــواباندن نوزاد و آرامش آن‌ها شود. برای این منظور چراغ‌ها را خاموش کرده و یا از شدت نور آن‌ها بکاهید. نور ملایم باعث آرامش اعصاب انسان می‌شود. همچنین می‌توانید با تغییر اتاق، فرزند خود را آرام کنید. این کار تاثیر چشمگیری بر آرامش نوزاد می‌گذارد.

7. شیر دادن

امن‌ترین جای دنیا برای کودکان، آغوش مادر است. بــغل کردن کودک و شیر دادن هم نیاز به غذا و مکیدن را رفع می‌کند و هم آرامش و امنی بسیار زیادی به نوزاد می‌دهد. در حین شیر دادن با او تماس چشمی برقرار کرده و لبخند بزنید. حتی می‌توانید با خواندن یک لالایی تاثیر شیر دادن را چندین برابر کنید.

8. سروصدای محیطی

برخی از کودکان علاقه زیادی به وسایل پرسر و صدا دارند. برای این منظور می‌‌توانید از نرم افزار تولید کننده نویز سفید استفاده کنید. اگر این امکان را ندارید از وسایل خانگی همچون سشوار و جاروبرقی کمک بگیرید. طبق گفته‌های برخی از مادران، این روش در آرام کردن کودک تاثیر می‌گذارد.

9. لمس بدن کودک

نوزادان تماس پوستی و مخصوصا با بدن مادر را دوست دارند. مــاساژ نوزاد و نوازش آرام کمر، دست، پا و سر کودک به آرام شدن او کمک می‌کند. ماساژ شکم نوزاد در جهت عقربه‌های ساعت  بر تخلیه راحت‌تر باد معده تاثیر می‌گذارد .

همچنین زمانی که کودک در آغوش شماست، صورت خود را به گونه او نزدیک کرده تا نفسش را روی پوستتان حس کنید. سعی کنید باسن، کمر و شانه‌های کودک را بسیار آرام نوازش کنید، برای او آواز آرام بخوانید و او را ببوسید. این کارها باعث ایجاد دلبستـگی در کودکان می شود.

راه های حفظ آرامش مادر 

گریه‌های مداوم نوزاد استرس و فشار روانی زیادی به مادر وارد می‌کند و آرامش را از او می‌گیرد. به همین دلیل لازم است که مادر با استفاده از راهکارهایی، آرامــش ذهن خود را به دست آورد. این راهکارها عبارتند از:

1. نفس های عمیق بکشید تا عضلاتتان آرام شود.

2. از همسر یا نزدیکان خود کمک بگیرید و فرزندتان را برای زمان کوتاهی به آن‌ها بسپارید.

3. دوش آب گرم بگیرید و کمی استراحت کنید.

4. اجازه دهید که کودک گریه کند. چرا که کمی کریه به او آسیب خاصی نمی‌رساند.

5. توجه داشته باشید که این دوره بسیار کوتاه است؛ فرزندتان به زودی رشد کرده و از این مرحله عبور می‌کند.
پیشنهاد می کنیم برای آموزش تکنیک های آرام سازی خود مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

نقش پدر در آرامش نوزاد

کمک و مراقبت پدر تاثیر بسیار زیادی در آرامش نوزاد دارد. همیشه نباید مادر مسئول آرام کردن کودک باشد؛ چرا که مادر نیز خسته می‌شود و گریه‌های مداوم کودک آرامش روانی او را پایین می‌آورد؛ پس در این شرایط کمک پدر تاثیر بسیار مثبتی می‌گذارد. در بسیاری از مواقع نوزاد در آغوش پدر به سرعت آرام می‌گیرد. این آرامش ممکن است ناشی از بازوان قوی‌تر، شانه‌های پهن‌تر، گرمای بدنی بیشتر و یا محبت پدرانه باشد. در شرایطی که مادر در دسترس نیست، نوزاد را در آغوش گرفته و با دادن شیشه شیر، او را آرام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله نوزاد از کی پدرش را می شناسد را مطالعه فرمایید.

سخن آخر

نکته بسیار مهمی که برای آرام کردن نوزاد باید در نظر بگیرید، آرامش خودتان است. ممکن است نوزاد شما کودک سخت و بد قلقی باشد و واقعا شما را خسته کند. بنابراین سعی کنید استراحت کافی داشته باشید. حتی می توانید برای چند ساعت فرزندتان را به خانواده سپرده و  به تفریح استراحت با دوستان یا همسرتان بپردازید. درواقع با این کارها خودتان را احیا کنید.

شما می‌توانید برای آموزش نحوه برخورد با نوزاد و شیوه‌های آرام کردن او از مشاوره کودک و روانشناس کمک بگیرید. همچنین  روانشناس می تواند برای حل مسائل شخصی  که باعث ایجاد مشکل در نگه داری نوزاد شده نیز به شما کمک کند. مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*