ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آرامش اعصاب | موثرترین روش ها برای رسیدن به آرامش اعصاب


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آرامش اعصاب پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


روش‌های کمک کننده برای آرامش اعصاب کدام‌اند؟ امروزه بسیاری از افراد در جست‌وجوی روش‌هایی برای آرامش اعصاب هستند چراکه زندگی در دنیای امروز به گونه‌ای پیش می‌رود که افراد دائما با استرس‌های گوناگونی مواجه می‌شوند. مسائل مالی، اقتصادی، پیچیده شدن روابط و دشواری‌های تربیت فرزندان و مسائل خانوادگی منجر به این می‌شود که افراد دائما تحت فشار قرار داشته باشند. در نهایت این فشارها افراد را در معرض آسیب‌های سلامت روان از جمله دچار شدن به اختلالات اضطرابی قرار می‌دهد. مدیریت کردن این استرس‌ها و تنظیم هیجان‌های منفی هنگام مواجه شدن با این مسائل از اهمیت بسیاری برخوردار است. در ادامه این مقاله به ارائه روش‌هایی برای آرامش اعصاب خواهیم پرداخت.
تماس با مشاور

روش‌های کمک کننده برای آرامش اعصاب و کنترل عواطف منفی

طبق آمارها بیش از 70 درصد افراد هر روز علائمی از استرس و اضطراب را تجربه می‌کنند. تجربه این علائم گاهی آنقدر برای فرد ناخوشایند می‌شود که می‌تواند کل عملکردهای او را مختل کند. از آن جایی که بسیاری از عواملی که منجر به اضطراب افراد می‌شوند خارج از کنترل آن‌ها هستند و قابلیت تغییر ندارند، راه حل کاهش این احساسات ناخوشایند این است که افراد روش‌هایی را بیاموزند که به آن‌ها یاد بدهند زمانی که با این عواطف منفی روبرو شدند چه اقداماتی برای آرامش خود انجام دهند. در ادامه به برخی از این اقدامات اشاره می‌کنیم.

اینفوگرافیک آرامش اعصاب

اینفوگرافیک آرامش اعصاب

1- توجه به اهمیت خواب خوب از روش‌های کمک کننده برای آرامش اعصاب

خواب راحت و کافی در کیفیت زمان بیداری شما تاثیر بسزایی می‌گذارد. از طرفی تجربه روزانه استرس و اضطراب در بسیاری از افراد به مشکلاتی در خوابیدن منجر می‌شود که خود این مشکل، اضطراب‌ها و استرس‌های آن‌ها را  تشدید می‌کند.

به همین دلیل تلاش کنید ساعت خواب منظمی برای خود درنظر بگیرید. قبل از خواب، از پرداختن به اموری که اضطراب شما را افزایش می‌دهند بپرهیزید. اهمیت دادن به این مسائل به خصوص برای افرادی که بی‌خوابی‌های زیادی را تجربه می‌کنند بسیار مفید است. تلاش کنید تخت خوابتان برای شما تنها محل امن و آسایش باشد. پرداختن به کارهای روزانه در تخت خواب باعث می‌شود که شما استرس‌های روزمره خود را به آن جا هم منتقل کنید. این مسئله به میزان زیادی در زمان به خواب رفتن شما و کیفیت خوابتان تاثیرگذار است.

برای آگاهی بیشتر در زمینه خواب کافی برای بدن کلیک کنید.

2- برای ورزش کردن زمان خاصی را در نظر بگیرید

زندگی ماشینی در این دوران باعث شده که بسیاری از افراد ورزش را فراموش کنند یا به چشم یک فعالیت تفریحی به آن نگاه کنند. درحالی که ورزش نه تنها امری ضروری برای سلامت جسمانی شماست بلکه سلامت روانتان را نیز تضمین خواهد کرد.

علت این امر این است که وقتی شما ورزش می‌کنید در واقع بدنتان را تحت فشار می‌گذارید. فشاری که به بدن وارد می‌شود، از فشارها و استرس‌های ذهنی شما می‌کاهد. علاوه بر این هنگامی که شما درحال ورزش کردن هستید، هورمون‌های مربوط به استرس، فعالیتشان کاهش پیدا می‌کند. این به این معنی است که تجربه همزمان استرس زیاد و فعالیت بدنی بسیار دشوار است.

3- بازنگری تغذیه از روش‌های کمک کننده برای آرامش اعصاب

استفاده از برخی مواد غذایی منجر به علائم اضطرابی در بدن می‌شود. برای مثال دریافت زیاد کافئین با مصرف چای، قهوه یا شکلات اضطراب شما را افزایش می‌دهند. البته میزان حساسیت افراد نسبت به دریافت کافئین متفاوت است با این حال مصرف زیاد آن در همه افراد به این علائم منجر می‌شود. به همین خاطر برای داشتن احساس آرامش بیشتر مصرف این مواد را محدود کنید.

همچنین استفاده از بعضی مکمل‌های غذایی در کاهش اضطراب در شما تاثیر بسزایی دارند. از جمله این مکمل‌ها می‌توان به امگا 3 اشاره کرد. استفاده از این مکمل‌ها با مشورت دکتر در بهبود حال روحی شما نیز تاثیر زیادی خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ارتباط تغذیه و اضطراب کلیک کنید.

4- عواطف منفی خود را بنویسید

نوشتن احساسات منفی که در طول روز تجربه می‌کنید در کاهش عواطف ناخوشایند در شما تاثیر بسیار زیادی می‌گذارند. گرچه اثر این کار ممکن است از سوی بسیاری از افراد نادیده گرفته شود. با این حال کاربرد این روش توسط روان شناسان، سودمندی این روش را بارها به آن‌ها نشان داده است.

برای مثال روش نوشتن احساسات حتی در بیماران مبتلا به افسردگی‌های بسیار شدید نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقاتی که درباره نتایج این روش انجام شده از کاهش معنادار شدت بیماری پس از استفاده از این روش خبر می‌دهد. علاوه بر افسردگی، این روش در کاهش اضطراب و احساسات خشم شدید نیز اثرگذار است.

سخن آخر درباره روش‌های کمک کننده برای آرامش اعصاب

اگر فشارهای زندگی آسیب‌های زیادی را به سلامت روان شما وارد کرده، بسیار مهم است که علائم آن را جدی بگیرید. مدیریت نکردن این علائم در دراز مدت می‌تواند منجر به اختلالات جدی‌تری شود و عملکرد شما را در زندگی به میزان زیادی مختل کند. برای بهبود این شرایط کمک گرفتن از یک مشاور روانشناس کمک بسیار زیادی در این زمینه به شما خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه تمرین برای آرامش اعصاب می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*