ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کنسل کالچر | شرمسارسازی جمعی و موارد استفاده از آن

کنسل کالچر یا شرمسارسازی اجتماعی چیست؟ بسیار اتفاق افتاده که در دنیای واقعی یا مجازی با افرادی برخورد کرده ایم که بی دلیل و بدون ارائه محتوای باارزش به منصه ظهور رسیده و شهرتی کاذب به هم زده اند و دنبال کنندگان با حمایت غیرمنطقی به شهرت آنها کمک کرده اند. کنسل کالچر یا شرمسارسازی شیوه ای است که می توان به کمک آن جلوی این افراد را گرفت. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاورکنسل کالچر

زندگی در دنیای مدرن و استفاده از تکنولوژی همچنان که به بزرگ شدن و شهرت افراد به کمک شبکه های مجازی کمک می کند به همان میزان نیز می توان به کمک ابزارهای موجود جلوی پیشرفت و اعتبار آنها را نیز بگیرد. شرمسارسازی جمعی در واقع شیوه ای برای تحریم فرد یا افراد سازمانی در زمانی است که حرف یا رفتار شخص یا سازمان مورد پسند عموم جامعه نیست و باعث می شود که نظر و عقیده اکثریت جامعه بر علیه ایشان باشد. کنسل کالچر با عدم حمایت از خدمات مورد ارائه فرد یا سازمان صورت گرفته و باعث انزوای ایشان می شود. این نوع تحریک ها اغلب در شبکه های مجازی شروع شده و به دنیای واقعی نفوذ می کند. همچنین درمورد برتری طلبی یا شخصیت برتری طلب بخوانید.

1-دلایل استفاده از کنسل کالچر

استفاده از این شیوه اغلب به عنوان یک روش بازدارنده بوده و به اهداف مختلفی صورت می گیرد که برخی از آنها شامل موارد زیر می شود.
  • اعمال فشار بر روی دیگران و وادار کردن ایشان به فکر کردن قبل از صحبت کردن
  • عبرت آموزی نسبت به شخص یا سازمان در خصوص فعالیت یا اقدامات ایشان
  • به منظور وادار کردن شخص یا سازمان به جوابگویی و افزایش مسئولیت پذیری
  • آگاه کردن فرد یا سازمان نسبت به پیامدهای رفتارهای اشتباه
  • افشاگری رفتارهای جنسیت زده و نژادپرستی

2-چند نمونه کنسل کالچر

اگر شما نیز از افرادی هستید که در شبکه های اجتماعی حضور دارند به احتمال زیاد با مواردی از کنسل کالچر روبرو شده اید. حتی کاربرانی که چندان آشنایی با فضای مجازی ندارند از این ابزار برای مجازات سایرین استفاده می کنند. نمونه های کنسل کالچر عبارتند از:
  • نویسنده رمان های هری پاتر: یکی از افرادی که از سوی کاربران فضای مجازی کنسل کالچر شد نویسنده رمان های هری پاتر است که در سال 2020 از سوی کاربران توئیتر به دلیل تولیت او درباره اقلیت های جنسی کنسل کالچر شد. همچنین درمورد بهترین کتاب های دنیا بخوانید.
  • مدیر شکرت مای پیلو: مایک لیندل، مدیر شرکت مای پیلو نیز پس از حمایت از ادعای ترامپ در خصوص تقلب در انتخابات از سوی کاربران کنسل کالچر شد. دو بانک غیررسمی نیز از او خواستند که حسابش را در این بانک ها ببندد زیرا او را مشتری پر رسیکی ارزیابی کرده بودند.

3-تفاوت میان درخواست اصلاح و کنسل کالچر

زمانی که مردم از فرد یا سازمانی درخواست می کنند که بابت اعمال و گفتار خود معذرت خواهی کرده و اشتباه خود را جبران کند به دنبال اصلاح یک وضعیت هستند اما مواقعی که از کنسل کالچر استفاده می کنند به دنبال اصلاح نیستند بلکه خواهان مجازات شخص یا سازمان هستند و درواقع مردم آن شخص یا سازمان را نفی می کنند.

4-تاریخچه کنسل کالچر

استفاده از این واژه در اوایل قرن بیستم در زمانی که شبکه های مجازی چندانی وجود خارجی نداشتند توسط چین اتفاق افتاد. در این کشور مردم با استفاده از واژه «جست و جوی گوشت انسان» در گفت و گوی های مجازی خود زمانی که طرفدار یک هنرمند یا شخص بنامی بودند اطلاعاتی در خصوص فرد مورد نظر پیدا می کردند اما بعد از مدتی این واژه کاربرد دیگری پیدا کرد و وقتی کسی کار خطایی انجام می داد مردم به این وسیله و به کمک رمز این عبارت او را شرمنده می کردند و اطلاعات شخصی او را افشا کرده و به حریم خصوصی او تجاوز می کردند. استفاده از این شیوه توسط چینی ها باعث شد که کشورهای غربی آن را جزئی از فرهنگ شرق بدانند اما طولی نکشید که همزمان با گسترش شبکه های اجتماعی،  آنها نیز زمانی که قصد رسوایی و تنبیه شخص یا سازمانی را داشتند از آن استفاده کردند. استفاده از عنوان کنسل کالچر اولین بار و مشخصا در سال 2014 میلادی در برنامه عشق و هیپ و هاپ شروع شده و زبانزد شد و تهیه کننده موسیقی این برنامه بعد از جرو بحث با نامزدش این واژه را به کار برد و گفت تو کنسل شدی.

5-مزایای کنسل کالچر

این که کنسل کالچر مفید واقع شده یا خیر یک موضوع جنجال برانگیز است و مطابق تحقیقاتی که در سال 2020 صورت گرفته مشخص شد کاربرد کنسل کالچر باعث قربانی شدن 38 درصد از مردم بیگناه شده است در حالیه بالای 50 درصد مردم تصور می کردند این شیوه می تواند راهکار مناسبی برای مسئولیت پذیری و بلوغ اجتماعی افرادی باشد که مرتکب اشتباه می شوند. از این مسائلی که استفاده از کنسل کالچر را با چالش مواجه کرده برداشت های متفاوت مردم از درست و غلط است. از سوی دیگر مسئله آزادی بیان نیز مفید بودن کنسل کالچر را زیر سوال می برد زیرا نمی توان کسی را فقط به خاطر بیان نظراتش مجازات کرد. به طور کلی و صرف نظر از ایراداتی که استفاده از این واژه وارد می شود زمانی که اعضای جامعه برای یک هدف مشخص متحد می شوند آن موضوع اغلب به جواب می رسد و یکپارچکی باعث بروز تغییرات مثبت و کاهش رفتارهای آسیب زا می شود. به عنوان مثال در سال 2016 اعضای سینمای هالیوود اسکار آن سال را به دلیل عدم تنوع نژادی نامزدها تحرک کردند و این حرکت باعث تغییر گرایش آکادمی اسکار شد و نتیجتا نامزدهای اسکار 2019 بیشترین تنوع نژادی را به خود اختصاص داد.

6-جلوگیری از کنسل کالچر

ارتباط و تعامل با دنیای مجازی شما را در مواجهه با نظرات و دیدگاه های مختلف قرار می دهد که می توانند موافق یا مخالف شما باشند بنابراین مواجهه با کنسل کالچر یک امر اجتناب ناپذیر است و امکان ندارد که بتوانید رضایت و نظر موافق همه را جلب کنید مگر این که دنیای مجازی را کاملا ترک کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اصول ارتباطات انلاین کلیک کنید. بنابراین راهکار مناسب این است که در گفتار و رفتار خود دقت کنید و از آسیب به دیگران پرهیز کنید و در صورت ارتکاب خطا آن را پذیرفته و جبران کنید. زندگی اجتماعی تبعات خاص خود را دارد چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی بنابراین می توانید از تجربیات خود درس بگیرید و آنها را اصلاح کنید.

7-عذرخواهی

از دیدگاه روان شناسی عذرخواهی شامل مراحل بیان تقصیر، قبول آسیب، ابراز پیشیمانی و درخواست بخشش است. در مور این که یک عذرخواهی مناسب چه ویژگی هایی دارد تحقیقات زیادی انجام شده اما در دنیای واقعی عذرخواهی های موثر و صادقانه کم است و مواردی که فردی پس از عذرخواهی اقدام به جبران کند از عذرخواهی نیز کمتر است. در عین حال حتی زمانی که فردی به بهترین شکل ممکن عذخواهی کند نیز ممکن است اعتماد کردن به آن فرد مشکل باشد. اما در عین حال وقتی یک نفر یا سازمانی در شبکه های جازی مرتکب خطا می شود برای جلوگیری از کنسل کالچر لازم است که با این اقدام از پیامدها و افکار منفی اقدام خود کم کند تا ذهن عمومی به مرور زمان نسبت به رفتار او تغییر کند.
طردشدگی جمعی در شبکه های اجتماعی

پیامدهای منفی کنسل کالچر

استفاده از کنسل کالچر با وجود تاثیری که بر رفتار شخص یا سازمانی های خاطی و جبران آن رفتار دارد می تواند پیامدهای منفی به همراه داشته باشد از جمله:

1-فرد تحریم شده

استفاده از این شیوه محدود به شبکه های مجازی نیست و این فرهنگ وارد اجتماعات کوچکتر خانوادگی و دوستانه می شود و گاهی به سرعت به سمت زودمداری و قلداری کشیده می شود. درنتیجه فرد تحریم شده با اقدام دوستان و آشنایان احساس گوشه گیری و انزوا طلبی می کند و این اقدام اطرافیان ممکن است باعث توهین و تحقیر او بشود. فرد تحریم شده حس می کند که فرصتی برای توضیح یا عذرخواهی به او داده نشده و بدون این که حرف او بشنوند او را محکوم کرده اند. چنین شرایطی فضای تعامل و گفتگوی مثبت را از بین می برد و ارتباطات قطع می شود بنابراین فرصتی برای جبران نیز به فرد داده نمی شو..

2-کنسل کالچر |تحریم کننده

نمی توان گفت کنسل کالچر یک شیوه کاملا موفق و پاسخگو است زیرا همیشه نتایج مثبتی به همراه ندارد گاهی ممکن است شرایط را بدتر کند و امکان دفاع از فرد و شهرتش فراهم نشود. حتی ممکن است این کار شکاف بزرگی بین گروهای موافق و مخالف ایجاد شود. کنسل کالچر می تواند با نتایج معکوس نیز همراه باشد و پیامد آن همیشه قابل پیش بینی نیست. به عنوان مثال استفاده از آن در ماجرای مستندهایی که درباره یک خواننده متهم به آزار جنسی شده بود، باعث افزایش درخواست خرید برای ترانه های او شد بنابراین آنچه مورد انتظار عموم بود اتفاق نیفتاد.

3-تماشاگران

دسته سومی که ممکن است از قبل استفاده از کنسل کالچر با پیامدهای منفی روبرو شوند گروه افرادی هستند اکه به عنوان بیننده در جریان حضور دارند. آنها ممکن است به عنوان افراد ناظر دچار ترس و اضطراب شوند و نگران باشند که مبادا در آینده مخاطب این حملات باشند. ممکن است درباره ادامه فعالیت و گفتار و بیان خود در شبکه های مجازی دچار نگرانی و استرس بشوند و این موضوع آزادی بیان را محدود می کند. بنابراین و بناچار فرد از بیان نظرات خود امتناع می کند. پنهان کردن نظرات و خودسانسوری می تواند بر سلامت روان فرد تاثیر منفی بگذارد و او را دچار احساس گناه کند.
حفاظت از خود در برابر کنسل کالچر 

حفاظت از خود در برابر کنسل کالچر

نمی توان به طور قطع گفت که امکان مواجهه با کنسل کالچر وجود ندارد و شاید شما نیز در چنین شرایطی قرار بگیرید و لازم باشد از سلامت روان خود محافظت کنید که در ادامه با برخی راهکارهای آن آشنا خواهید شد.

1-عدم انتشار محتوا هنگام طغیان احساسات و نظرخواهی

در زمانی که عصبی یا احساساتی هستید یا موجی از افکار منفی وجودتان را فراگرفته از بحث کردن و واکنش شتاب زده دوری کنید و از انتشار محتوا در فضای مجازی خودداری کنید. درباره واکنش های خود به مسائل تامل کنید. مدتی بعد عصبانیت شما فروکش می کنید و فراموش می کنید چه اتفاقی افتاده اما آنچه منتشر کرده اید از حافظه اینترنت پاک نمی شود. بهتر است قبل از این که متنی را در فضای مجازی منتشر کنید از یک دوست یا فرد قابل اعتمادی نظرخواهی کنید و اجازه دهید مطلب شما را ارزیابی کند. گاهی ممکن است شما متوجه توهین آمیز یا آسیب زا بودن متن خود نباشید و با انتشار آن عواقب و پیامدهای منفی برایتان داشته باشد. بنابراین از کسی که با شما هم نظر نیست کمک بگیرید. دیدگاه های متفاوت می توانند راهگشا باشند.

2-کنسل کالچر |عذرخواهی و درک دیگران

اگر در فضای مجازی مرتکب اشتباهی شدید و فیدبک منفی دریافت کردید بهتر است صبر کنید تا فضا ارام بشود و بعد با یک متن مناسب از دنبال کنندگان عذرخواهی کنید تا نگرش منفی که نسبت به خود ایجاد کرده اید تا حدودی از بین برود. زمانی که با موضع گیری علیه خود مواجه می شوید قبل از این که واکنش نشان بدهید و لج بازی کنید سعی کنید موضوع را از زاویه دید طرف مقابل نگاه کنید تا بفهمید چرا باعث ناراحتی و واکنش منفی او شدید. به این شکل از آسیبی که وارد کرده اید مطلع می شوید و به کمک همدلی می توانید مشکل را حل کنید.

3-کاهش زمان فعالیت در فضای مجازی و گفتگو با افراد معتمد

بر اساس تحقیقات انجام شده وقت گذرانی در فضای مجازی هرچه بیشتر باشد آسیب و پیامدهای منفی بیشتری به دنبال دارد  و باعث ایجاد حس افسردگی و تنهایی می شود. بنابراین با کاهش زمانی که در فضای مجازی هستید ارتباط خود را با دنیای واقعی تجدید کنید.در صورتی که با کنسل کالچر روبرو شدید طبیعی است که ناراحتی و استرس داشته باشید در این مواقع بهتر است با یک شخص قابل اعتماد و دوستی امین درباره اتفاق پیش آمده گفت وگو کنید یا از مشاور کمک بخواهید تا بتوانید زودتر از این موقعیت خارج شوید.  

سخن آخر در مورد کنسل کالچر

برای مقابله با کنسل کالچر در شبکه های مجازی بهترین کار مراقبت از رفتار و گفتار و حفظ تعادل در تعاملات اجتماعی در شبکه های اجتماعی مجازی است. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*