ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کانابیس ها (مشتقات شاهدانه، ماده مخدر گل، ماریجوانا و حشیش)


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کانابیس ها پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


کانابیس ها طبقه‌ای از مواد اعتیاد آور هستند که از جمله شناخته شده ترین آن‌ها می‌توان به ماریجوانا و حشیش اشاره کرد. این مواد از گیاه شاهدانه تهیه می‌شوند و به دلیل توهماتی که در افراد ایجاد می‌کنند به عنوان مواد توهم زا نیز شناخته می‌شوند. گیاه شاهدانه از چند هزار سال پیش در چین برای کارکرد دارویی استفاده می‌شد. امروزه نیز در برخی کشورها مصرف برخی از مشتقات شاهدانه قانونی اعلام شده است. با این حال به دلیل ماهیت توهم‌زایی و ایجاد وابستگی‌های شدید جسمانی و روانی در افراد، مصرف آن‌ها در بسیاری از کشورها ممنوع است. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد انواع کانابیس‌ها هستید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

تماس با مشاور

کانابیس چیست؟

کانابیس چیست؟

این دسته از مواد اعتیاد آور از گیاه شاهدانه به دست می‌آیند. تمامی مشتقات شاهدانه دارای ماده مؤثر THC هستند که با انجام تست‌هایی نظیر تست ماری جوانا در بدن قابل شناسایی است. THC با تأثیر بر سیستم اعصاب مرکزی باعث ایجاد تغییراتی در ادراک و تفکر فرد می‌شود. تفاوت انواع فرآورده‌های کانابیس در مقدار THC موجود در آن‌هاست. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه تست ماریجوانا کلیک کنید.

اینفوگرافیک کانابیس ها

 اینفوگرافیک کانابیس ها

انواع فرآورده های کانابیس

گیاه شاهدانه در اشکال مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه آن‌ها را با یکدیگر مرور خواهیم کرد:

1. گل یا ماریجوانا

ماریجوانا در بین مصرف کنندگان با نام وید نیز شناخته می‌شود. ماریجوانا از خشک کردن سرشاخه‌ها و برگ‌های گیاه شاهدانه به دست می‌آید و در دسترس‌ترین شکل از این ماده است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند گل ماده‌ای بی خطر است اما تنها تفاوت آن با سایر کانابیس‌ها در میزان کمتر ماده THC است. با این حال THC ماده‌ای خطرناک و با اثرات روانگردان می‌باشد، به همین دلیل مصرف ماریجوانا نیز مانند سایر مواد مخدر شما را با خطرات و عوارض جسمی و روانی مواجه می‌کند. البته معمولا این عوارض به مرور خود را نشان می‌دهند. از جمله مهم‌ترین خطرات مصرف گل می‌توان به احتمال بروز علائم سایکوز یا دچار شدن به انواع اختلالات روانی مزمن اشاره کرد.

مصرف ماری جوانا می تواند منجر به ایجاد مشکل مصرف شود که به عنوان اختلال مصرف ماری جوانا شناخته می شود که در موارد شدید شکل اعتیاد به خود می گیرد. داده های اخیر نشان می دهد که 30 درصد از کسانی که از ماری جوانا استفاده می کنند ممکن است درجاتی از اختلال مصرف ماری جوانا داشته باشند. 18 افرادی که مصرف ماری جوانا را قبل از 18 سالگی شروع می کنند، چهار تا هفت برابر بیشتر از بزرگسالان در معرض ابتلا به اختلال مصرف ماری جوانا هستند.

اختلالات مصرف ماری جوانا اغلب با وابستگی همراه است - که در آن فرد علائم ترک را در صورت عدم مصرف دارو احساس می کند. افرادی که به طور مکرر از ماری جوانا استفاده می کنند اغلب تحریک پذیری، مشکلات خلقی و خواب، کاهش اشتها، هوس، بی قراری و/یا اشکال مختلف ناراحتی جسمی را گزارش می دهند که در هفته اول پس از ترک به اوج خود می رسد و تا 2 هفته ادامه می یابد. 20،21 وابستگی به ماری جوانا رخ می دهد. زمانی که مغز با کاهش تولید و حساسیت به انتقال دهنده های عصبی اندوکانابینوئید خود با مقادیر زیادی دارو سازگار می شود. برای اطلاع بیشتر در زمینه ماری جوانا صنعتی کلیک کنید.

2. حشیش و روغن حشیش

روغن حشیش

حشیش از قدیمی‌ترین انواع کانابیس هاست که از صمغ گیاه شاهدانه و خشک کردن آن به دست می‌آید. با استفاده از برخی حلال‌ها مثل بوتان می‌توان از صمغ گیاه شاهدانه روغن حشیش را نیز به دست آورد. ماده به دست آمده از استخراج به وسیله بوتان BHO نام دارد. حشیش، میزان THC بسیار بالایی دارد و به همین خاطر میزان تأثیرگذاری آن 7 تا 10 برابر از ماریجوانا بیشتر است. برای کسب اطلاع در زمینه حشیش کلیک کنید.

3. تنتور | کانابیس ها

تنتور با استخراج الکل از گیاه شاهدانه حاصل می‌شود. تنتور مواد مفید موجود در شاهدانه را شامل می‌شود و استفاده دارویی دارد اما با غیر قانونی شدن کانابیس ها دیگر استفاده نمی‌شود. برای اطلاع از ترک اعتیاد به الکل کلیک کنید.

4. سایر فرآورده های گیاه شاهدانه

موارد فوق همگی یا به صورت دخانی و یا خوراکی استفاده می‌شوند. اما بعضی از فرآورده‌های کانابیس‌ها با روش‌های دیگری مثل قرار گرفتن روی پوست مصرف می‌شوند. به این صورت که مواد شیمیایی THC و CBD موجود در کانابیس به محصولاتی مثل لوسیون، اسپری، شامپو و صابون اضافه شده و در نتیجه به صورت پوستی جذب می‌شوند. برای کسب اطلاعات در زمینه مواد توهم زا کلیک کنید.

 

روش های استفاده از کانابیس ها

روش‌های مختلفی برای مصرف فرآورده‌های متفاوت شاهدانه وجود دارد. پرکاربردترین روش‌های مصرف کانابیس ها شامل موارد زیر هستند:

1. تدخینی (کشیدن)

تدخینی (کشیدن)

رایج‌ترین و ساده‌ترین روش مصرف ماریجوانا، کشیدن است. برای این کار یک برگ کاغذ سیگار (پیپر) و مقداری ماده مخدر گل، به سادگی نیاز مصرف کننده را برآورده می‌کند. برخی توزیع کنندگان ماریجوانا حتی کار را از این هم ساده‌تر می‌کنند و آن را آماده مصرف و اصطلاحاً رول شده به فروش می‌رسانند. برای کسب اطلاع از ماده مخدر گل کلیک کنید.

تجربه اجتماعی و مصرف با دوستان و دست به دست کردن گل، وجه مهمی برای مصرف کنندگان به شمار می‌رود. به جز روش مرسوم استفاده از کاغذ سیگار، از  دیگر روش‌های مصرف تدخینی مثل پایپ نیز گاهی استفاده می‌شود.

2. روش خوراکی

روش خوراکی

ماریجوانا به شکلی که مرسوم است مورد مصرف خوراکی قرار نمی‌گیرد بلکه با روش‌هایی ماده THC از آن استخراج شده و استفاده می‌شود. کیک گل که به دشواری تهیه می‌شود از مرسوم‌ترین انواع مصرف خوراکی ماریجوانا است. در این روش، استخراج با موادی چرب مثل روغن، کره و شکلات انجام می‌شود.

فرآورده‌هایی مثل روغن و تنتور قابل نوشیدن هستند. در روش خوراکی به دلیل جذب از طریق دستگاه گوارش، THC اثرگذاری بیشتری داشته و برای مدت زمان طولانی‌تری در بدن باقی می‌ماند.

3. سایر روش ها

علاوه بر دو روش تدخینی و خوراکی روش‌های دیگری مثل دستگاه ویپر مشابه آنچه در سیگار الکتریکی وجود دارد و استفاده از فرآورده‌هایی که از طریق پوست جذب می‌شوند، برای مصرف کانابیس ها وجود دارند. برخی از فراورده‌های کانابیس نیز به روش زیر زبانی استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات در زمینه تعریف اعتیاد کلیک کنید. 

اثرات و عوارض مصرف کانابیس ها

بسیاری از اثرات مصرف کانابیس ها به وسیله ماده مؤثر THC موجود در آن ایجاد می‌شود. این ماده واکنش‌های جسمی و روانی خاصی را در فرد ایجاد می‌کند. از جمله علائم و عوارض مصرف کانابیس ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ععلائم جسمی مثل خشکی دهان و مجاری تنفسی، سرفه، قرمزی چشم، افزایش ضربان قلب و فشار خون و... ( برای اطلاع از تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.)

- علائم روانی و اختلالاتی در عملکرد شناختی مثل احساس اضطراب و بی‌قراری شدید، بدبینی و پارانویا، سرخوشی زیاد، بروز توهم و احتمال ابتلا به بیماری‌های سایکوتیک نظیر اسکیزوفرنی و یا تشدید آن‌ها

- افزایش احتمال سکته 

- تضعیف سیستم ایمنی بدن فرد

- آثار نشئگی کانابیس که سبب پراشتهایی، لذت جویی و اختلال در درک زمان و مکان می شود. این موارد منجر به از بین رفتن مهارهای رفتاری می گردد.

-مصرف کانابیس ها در زمان بارداری و شیردهی باعث کندی رشد جنین و نوزاد می‌شود و می‌تواند به بروز انواع عقب ماندگی‌ها در کودک بیانجامد. برای کسب اطلاع از عوارض اعتیاد در دوران بارداری  کلیک کنید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر ترک اعتیاد به کانابیس‌ها

داغلب خانواده ها در مواجهه با اعتیاد فرزند خود به دنبال کمپ ترک اعتیاد می روند؛ در این کمپ ها گاه از روش های مطمئن و بدون بازگشت استفاده نمی شود به همین دلیل در صورتی که به انواع مواد مخدر و کانابیس ها اعتیاد پیدا کرده‌اید، ضروری است که برای ترک از کمک یک فرد متخصص استفاده کنید. اما معمولا افراد به دلایل مختلف از مراجعه به حضوری به روانشناس اجتناب می‌کنند و در نتیجه روز به روز بیشتر در دام اعتیاد فرو می‌روند.

در حالی که شما می‌توانید در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با مشاوران و متخصصان مرکز حامی هنر زندگی تماس بگیرید و با آنان مشورت کنید. در این مرکز ریشه اعتیاد شناسایی شده و با ارائه خدمات و راهکارهای اصولی ترک و درمان انجام می‌گیرد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

سوالات متداول

-آیا گیاه شاهدانه خواصی دارد؟

بله دانه این گیاه یکی از مفیدترین دانه‌هاست که از خواص آن می‌توان به کاهش کلسترول و فشار خون، کاهش التهاب و مشکلات پوستی، تقویت سیستم ایمنی بدن و... اشاره کرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*