ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نحوه مراقبت از بیماران کرونا در منزل چگونه است؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نحوه مراقبت از بیماران کرونا پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در صورتی که فردی مبتلا به بیماری کرونا خفیف باشد و بخواهد که در خانه درمان شود، فرد بیمار و سایرین باید درباره نحوه مراقبت از بیماران کرونا در منزل اطلاعات کافی داشته باشند، چرا که در صورت عدم رعایت نکات لازم جان سایر افراد خانواده نیز در خطر می‌افتد. متأسفانه آن‌هایی که از ضعف شدید سیستم ایمنی رنج می‌برند و قوای لازم را ندارند، نمی‌توانند در مقابل این بیماری مقاومت کنند اما برخی با توجه به سیستم ایمنی قوی به صورت خفیف به این ویروس مبتلا می‌شوند و می‌توانند در خانه بمانند و از آن‌ها به صورت ویژه مراقبت شود. در نتیجه آگاهی کافی درباره شیوه مراقبت از این افراد در منزل امری ضروری است. همچنین باید توجه داشت یکی از اثرات مخرب استرس تضعیف سیستم ایمنی بدن است. در دوران کرونا افراد استرس بیشتری متحمل شده اند، به همین دلیل لازم است برای تقویت ذهن و روحیه خود اقدامی نمایند. بهره بردن از مشاوره های روانشناسی می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

روش‌ها و نحوه مراقبت از بیماران کرونا در منزل

تشخیص اینکه فرد به صورت خفیف به این ویروس مبتلا شده و یا علائم او شدید است با پزشک متخصص است. اگر علائم کــرونا به شکل شدید و مشکوک بود به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که ابتلای شما به این ویروس خفیف بود و پزشک اجازه داد، می‌توانید در منزل استراحت کرده و بهبود پیدا کنید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله اگر به ویروس کرونا مبتلا شدیم چه کنیم را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک نحوه مراقبت از بیماران کرونا در منزل چگونه است؟

 اینفوگرافیک نحوه مراقبت از بیماران کرونا در منزل چگونه است؟

در نظر گرفتن یک اتاق مجزا یکی از نحوه های مراقبت از بیماران کرونا در منزل

برای اینکه بیمار مبتلا به کرونا در منزل استراحت کند باید برای او یک اتاق مجزا در نظر بگیرید. این اتاق باید بزرگ، بدون فرش و دارای تهویه مناسب بوده تا جریان هوا بتواند به راحتی از آن عبور کرده و هوای اتاق همیشه تازه و در جریان باشد. همچنین لازم است اطلاعات دقیقی از آدرس بیمارستان ها و مراکز درمانی کرونا داشته باشید تا در صورت وخیم شدن حال بیمار بتوانید به سرعت به مراکز تخصصی درمان کرونا مراجعه نمایید.

تهیه ماسک و دستکش برای فرد مبتلا و سایر افراد در خانه

فرد مبتلا باید چندین ماسک داشته باشد و هنگامی که می‌خواهد به دستشویی و یا حمام برود، حتماً طول فاصله دستشویی تا حمام را از ماسک و دستکش استفاده کند. همچنین اگر فاصله اتاق فرد بیمار با اتاق‌های دیگران کم است، افراد خانه تا آنجا که می‌توانند از ماسک استفاده کنند.

تفکیک زباله یکی از نحوه های مراقبت از بیماران کرونا در منزل

زباله‌های فرد بیمار را از سایر افراد جدا کنید. یعنی برای او یک کیسه جدا قرار دهید. هر زباله از جمله ماسک، دستمال‌های سرویس بهداشتی و پس مانده غذاها و... را در کیسه‌های جدا قرار داده و بعد آن‌ها را گره زده و از منزل خارج کنید.

اختصاص دادن سرویس بهداشتی مجزا

معمولاً در خانه‌های آپارتمانی دو سرویس مجزا برای دستشویی در نظر گرفته شده است. وقتی یکی از افراد ویــروس کرونا مبتلا شده نزدیک‌ترین سرویس بهداشتی را برای او در نظر بگیرید و از رفتن افراد سالم به آن جلوگیری کنید. همچنین هر روز آن را ضد عفونی کنید (دستگیر‌ها، کف، دیوارها و دمپایی‌ها باید کاملاً ضد عفونی و شسته شوند). در خصوص حمام هم باید همین تدبیر را در نظر بگیرید.

البته اگر سرویس بهداشتی و حمام فقط یک عدد در خانه بود چاره‌ای نیست که فرد مبتلا و سایرین همه باید از سرویس مشترک استفاده کنند. اما شما باید روزی سه بار (صبح، ظهر، شب) آن را ضد عفونی کنید. این کار از انتشار ویروس و آلوده کردن سایر اعضا نیز جلوگیری به عمل خواهد آورد. همچنین تهویه مناسب برای سرویس بهداشتی در نظر بگیرید. اگر پنجره دارد آن را همیشه باز نگه دارید و اگر نه هواکش را هر چند دقیقه یک بار روشن کنید تا هوا را تعویض کند.

بهداشت فردی 

فرد بیمار باید بهداشت فردی را در منزل رعایت کند. باید هر روز به حمام برود و دوش آب گرم بگیرید و خود را به خوبی بشوید. فرد مبتلا نباید به دستگیره‌های جاهای دیگر دست بزند و حتماً ماسک استفاده کرده و آن را هر ساعت تعویض کند. از طرفی دیگر او باید فقط در اتاق بماند و تنها برای دستشویی و دوش گرفتن از اتاق خارج شود و غذای خود را نیز در اتاق میل کند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه راه های انتقال ویروس کرونا کلیک کنید.

تغذیه مناسب یکی از نحوه های مراقبت از بیماران کرونا در منزل

فرد بیمار باید به خوبی تغذیه شود. سعی کنید بیشتر از مواد گیاهی، تازه و اُرگانیگ برای تغذیه او استفاده کنید. خوردن میوه‌های تازه، انواع مختلف آبمیوه طبیعی که در خانه تهیه شده باشد، تهیه دمنوش‌های طبیعی و استفاده از گیاهان دارویی مثل (چای کوهی، پونه و آویشن، بهار نارنج و بیدمشک) ضمن آرامبخش بودن می‌توانند به روند بهبود او کمک کنند.

غذاهایی که برای فرد بیمار تهیه می‌کنید فقط یک بار باید خورده شود، یعنی از گرم کردن دوباره غذاها خودداری کنید. نوشیدنی‌هایی که با شکر تهیه شده‌اند را به فرد بیمار ندهید. شکرها و قندهای مصنوعی سیستم ایمنی فرد را ضعیف می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مواد غذایی مفید برای پیشگیری و مقابله با کرونا کلیک کنید.

نظافت اتاق بیمار

هنگامی که بیمار در حمام است و برای چند دقیقه اتاق را ترک کرده، باید اتاق او را به طور کامل ضد عفونی کنید. رو تختی‌ها و بالش‌ها کاملاً تعویض شوند. کف اتاق با محلول ضد عفونی نظافت شود. همچنین پنجره‌ها، دستگیره‌ها، لبه‌های تخت و ... ضد عفونی گردد. بعد از نظافت، پنجره را باز بگذارید تا بوی محلول ضد عفونی (وایتکس، الکل، دامستوس) از اتاق بیرون برود. همچنین اگر فرد در اتاق لپ تاپ، تبلت و یا موبایل دارد همه را با الکل ضد عفونی کنید. کلید پریزها نیز فراموش نشود.

روابط جنسی در دروان کرونا
یکی از مسائلی که در مورد زوجین مطرح است رابطه جنسی در کرونا است. اگر چه به دلیل استرس ناشی از کرونا میل جنس افراد کاهش می یابد؛ اما نداشتن رابطه جنسی برای زوجین که در تخلیه روانی آن ها بسیار مفید است نیز می تواند دردسر ساز شود. از این رو باید با رعایت بهداشت فردی نسبت به انجام آن اقدام شود. در این خصوص پیشنهاد می کنیم مقاله رابطه جنسی در کرونا را مطالعه فرمایید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

شستشوی لباس‌های فرد بیمار

لباس‌های فرد بیمار را باید جدا از بقیه افراد خانواده بشورید. آن را در دمای 60 یا 90 درجه در ماشین قرار داده و به مدت یک ساعت به خوبی شسته شود. نباید در این وضعیت به این فکر کنید که لباس چروک می‌شود، خراب می‌شود و... اولویت باید بهبود بیمار و عدم انتشار ویروس در خانه باشد. خصوصا اگر در خانه زن باردار دارید، حتما نکات بهداشتی را رعایت نمایید. کرونا در بارداری شرایط را به دلیل ممنوعیت مصرف دارو در این دوران سخت تر خواهد کرد. حتی الامکان لازم است که زنان باردار برای مدتی به محل دیگری نقل مکان کنند تا شرایط خانه مساعد شود.

مراقبت توسط سالم‌ترین فرد در خانه

کسی که برای غذا، نظافت و کمک به حال بیمار کرونا وارد اتاق می‌شود باید سالم‌ترین فرد اتاق باشد. نباید سابقه بیماری خاص و یا جراحی‌ داشته باشد و باید حالش کاملاً خوب باشد. وقتی فرد وارد اتاق می‌شود باید از ماسک و دستکش استفاده کند و بعد از خروج از اتاق باید دستکش و ماسک را دور انداخته، دست‌ها و صورت خود را ضد عفونی کرده و لباس‌هایشان را مرتب تعویض کند.
در این بین باید به سلامت روان بیمار و سایر اعضای خانواده خصوصا کودکان توجه داشت. کودکان ممکن است به دلیل وسواس و استرس بزرگترها در مورد ویروس کرونا دچار تنش روانی شوند. لازم است مراقبت از روان کودکان در دوران شیوع کرونا جدی گرفته شود. کودکان معصوم بیشترین آسیب روانی را در این میان متحمل می شوند.

تعطیل کردن مهمانی یکی از نحوه های مراقبت از بیماران کرونا در منزل

زمانی که یک بیماری کرونا در منزل دارید رفت و آمدها را با اقوام و دوستان به طور کامل قطع کنید. به خصوص مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها به دلیل نگرانی ممکن است بخواهند با فرد بیمار ملاقات داشته و از حال او با خبر شوند، به هیچ وجه اجازه ندهید این افراد وارد منزل شوند چون احتمال ابتلای آن‌ها بسیار زیاد است و ممکن است جان خود را از دست بدهند. خصوصا در مورد افراد سالخورده و کسانی که دچار بیماری های دیگری مانند دیابت هستند. زیرا دیابت و کرونا می توانند سیستم ایمنی بدن افراد را کاهش داده و مشکلات جسمی برای آن ها ایجاد نمایند. سعی کنید با تماس‌های ویدئویی و ارتباط از راه دور با دوستان و اقوام خود گپ و گفت داشته باشید تا بیمار بهبود پیدا کند. این تدبیر به نفع همه خواهد بود.

 

سخن پایانی...

بیمارانی که ویروس را به صورت خفیف گرفته‌اند می‌توانند در خانه بهبود پیدا کنند به شرطی که خودخواهی را کنار گذاشته و در اتاق بمانند تا هم خودشان بهبود پیدا کنند و هم از ابتلای سایرین جلوگیری به عمل آورند. در این بین حفظ آرامش فرد و اعضای خانواده هم در بهبود حال بیمار و درمــان کرونا بسیار لازم و ضروری است. کرونا را جدی بگیریم تا بتوانیم این بحران را پشت سر بگذاریم.

در صورتی که احساس کردید در امر نگهداری بیمار مبتلا به کرونا در منزل دچار مشکل هستید می‌توانید با دریافت مشاوره و کمک گرفتن از مشاوران حامی هنر زندگی بهترین تصمیم را اتخاذ کنید و از روند کارهایی که باید انجام دهید آگاه شوید.برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

طول دوره خفیف بیماری چند روز است؟

کسانی که به صورت خفیف به این بیماری مبتلا شده‌اند بین پنج تا هفت روز طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابند.

علائم بیماری در دوران خفیف آن چیست؟

البته این مورد بسته به ویژگی‌های بدنی فرد بیمار دارد. این علائم شامل تب، سرفه، سردرد و تنگی نفس است که با گذشت زمان از شدتش کاسته خواهد شد.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*