ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت اصلی و عوامل طلاق چیست | عامل و علت اصلی طلاق در زندگی مشترک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت و عوامل طلاق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علت و عوامل طلاق چیست و چه عللی سبب شکست زندگی مشترک می‌شود؟ یکی از مشکلاتی که جامعه امروز با آن روبروست و مشکلات بسیاری را برای افراد و در نتیجه جامعه ایجاد کرده، گسیختگی خانواده و طلاق است. در گذشته زندگی مشترک افراد طولانی‌تر بود و طلاق به ندرت اتفاق می‌افتاد. اما امروزه با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی، ابتلا به بیماری‌های روانی، فشار وارده از سوی رسانه‌های اجتماعی و... آمار طلاق بسیار بالا رفته است. مجموعه‌ای از عوامل فردی، اجتماعی و روانی می‌تواند در تصمیم گیری برای طلاق دخیل باشند. حدود نیمی از طلاق‌های ثبت شده در پنج سال نخست زندگی مشترک روی می‌دهد. با آگاهی از علل اصلی طلاق و کمک گرفتن از یک مشاوره خانواده، می‌توانید از این اتفاق پیشگیری نمایید. 

تماس با مشاور

;

علل اصلی و عوامل طلاق چیست؟

بهتر است عوامل و علل طلاق را بشناسید و آگاهانه در جهت پیشگیری از طلاق اقدام کنید. مشاوره طلاق میتواند شما را در این زمینه یاری کند.
از جمله مهم‌ترین علل و عوامل طلاق، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

اینفوگرافیک علت اصلی طلاق و عوامل طلاق چیست؟

 اینفوگرافیک علت اصلی طلاق و عوامل طلاق چیست؟

1. عوامل طلاق | ازدواج زود هنگام 

درست است که ازدواج در جوانی (سنین پایین) بسیار رویایی به نظر می‌رسد ولی واقعیت چیز دیگری است. ازدواج در جوانی یکی از عوامل دخیل در ترسیم چهره آرمانی از زندگی زناشویی رویایی می‌باشد. این افراد بعد از ازدواج و رویارویی با مسئولیت‌های زندگی مشترک و درخواست‌های همسر، دچار نوعی سرخوردگی ناشی از نبود زندگی زناشویی رویایی می‌شوند. می‌توان گفت باورهای ناکارآمد، یکی از عوامل اصلی در بسیاری از اختلاف‌های پیش آمده در روابط همسران است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ازدواج زودهنگام مراجعه کنید.

2. علت اصلی طلاق | ازدواج‌های قبلی

بعد از هر بار ازدواج، تا حدی خطر طلاق در ازدواج بعدی افزایش می‌یابد. چرا که بسیاری از افراد بعد از طلاق بدون اینکه از لحاظ روانی به دلیل شکست ناشی از ازدواج قبلی خود بهبود یافته و آمادگی لازم برای شروع یک رابطه جدید را داشته باشند، وارد یک رابطه جدید می‌شوند. همین امر سبب ناکامی در رابطه‌های بعدی فرد نیز می‌شود. علت اصلی طلاق در این موارد، وارد رابطه جدید شدن برای فراموش کردن رابطه پیشین خود است. برای آگاهی از دلایل ازدواج کلیک کنید.

3. عوامل طلاق | مسائل و مشکلات مالی

فقر مهم‌ترین شاخصی است که بیشتر از هر عامل دیگری خطر طلاق را افزایش می‌دهد. زوج‌هایی که در زندگی بدهی‌های بالایی دارند، به طلاق نزدیک‌تر می‌شوند. بین مادیات و شادی یک رابطه مستقیم وجود دارد. زوج‌هایی که همواره در فکر این موضوع هستند که چه بخورند، چه چیزهایی می‌توانند بخرند یا نمی‌توانند بخرند، نسبت به کسانی که مشکل مالی ندارند کمتر احساس شادی می‌کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه، مقاله‌های طلاق به علت مسائل مالی و طلاق به خاطر خساست را مطالعه فرمایید.

4. علت اصلی طلاق | بچه دار شدن و فرزندان زیاد

فرزندان شیرینی‌های زندگی هستند، اما خانواده‌هایی که به فکر بچه دار شدن هستند باید بدانند که داشتن فرزند زیاد نیاز به زمان، انرژی و پول بیشتر نیز دارد. بسیاری از خانواده‌ها در آینده از نظر مالی برای تامین نیازهای کودکان دچار مشکل می‌شوند و همین امر احتمال طلاق را افزایش می‌دهد. بچه دار شدن از جمله مسائلی است که نیاز به آمادگی زن و مرد دارد و در بسیاری موارد سبب جدایی و فاصله گرفتن زوجین از هم نیز می‌شود. 

5. عوامل طلاق | اعتقادات و باور‌های مذهبی

همسان بودن اعتقادات، ارزش‌ها و باور‌های زوجین با یکدیگر نقش مهمی در پیشگیری از طلاق را ایفا می‌کند. طلاق در میان زن و شوهر‌هایی که هر دو افرادی مذهبی هستند به مراتب کمتر از افراد غیر مذهبی است. از همین رو افرادی که اعتقادات و باور‌های دینی یکسان دارند بیشتر از افرادی که عقاید مذهبی متفاوت دارند در کنار هم می‌مانند. برای کسب اطلاع در زمینه اهمیت تفاهم در زندگی مشترک کلیک کنید.

6. علت اصلی طلاق | میزان تحصیلات

داشتن تحصیلات به تنهایی برای داشتن ازدواجی موفق و پایدار کافی نیست. بر اساس مطالعات انجام شده آمار طلاق در میان افرادی که سطح تحصیلات بالاتری دارند، کمتر است. این افراد معمولا دارای درآمد‌های بالاترند و به مراتب سطح زندگی آن‌ها از استاندارد‌های بالاتری برخوردار است. 

7. عوامل طلاق | تفاوت سنی زیاد

از گذشته تا کنون یکی از دغدغه‌های مربوط به ازدواج، ازدواج دو فرد از دو نسل متفاوت است! بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی این موضوع بهترین تفاوت سنی در ازدواج بزرگتر بودن شوهر در حدود 2 تا 8 سال از همسرش است. در این اختلاف سنی احتمال طلاق بسیار کمتر از زمانی است که اختلاف سنی دو فرد در خارج از این محدوده باشد.

8. علت اصلی طلاق | عدم آموزش زوجین

استفاده از جلسات مشاوره طلاق می‌تواند به طور قابل توجهی در کاهش آمار طلاق موثر باشد. طی این جلسات به همسران مهارت‌های لازم برای حل مسائل و چالش‌هایی که در مراحل بعدی زندگی ممکن است به اختلافات تمام عیار تبدیل گردد، آموزش داده می‌شود. باید در زمان مواجه با مشکلات، آن‌ها را ریشه یابی کرده و حل نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله آموزش زندگی زناشویی موفق کلیک کنید.

9. عوامل طلاق | اختلاف نظر در تربیت کودک و فرزندان

عدم تفاهم و اختلاف نظر بر روی مسائل مختلف، به خصوص تربیت فرزند از جمله مواردی است که به طلاق منجر می‌شود. بسیاری والدین بر سر اینکه چه کسی باید تربیت فرزند را به عهده بگیرد با یکدیگر به مشکل بر می‌خورند، دریغ از اینکه هر دو باید در تربیت فرزند همسو با یکدیگر باشند. والدین در صورتی که همسر‌ خوبی برای هم باشند و بتوانند اختلاف نظرهایشان را حل کنند، می‌توانند والدین خوبی نیز برای فرزند خود باشند. طلاق به علت عدم بچه دار شدن نیز می‌تواند از دلایل طلاق باشد. برای اطلاع بیشتر در این زمینه مقالات طلاق به علت نازایی زن و طلاق به خاطر ناباوری مرد را مطالعه فرمایید.

10. علت اصلی طلاق | بچه های طلاق

معمولا کودکان طلاق، نسبت به کودکان عادی در ازدواج‌شان با مشکلات بیشتری روبه رو می‌شوند. احتمال طلاق در افرادی که در خانواده‌ی طلاق رشد کرده‌اند 50 درصد بیشتر است. مهمترین دلایل آن ناشی از خاطرات فرد در دوران کودکی، توجه زیاد و یا کم توجهی بیش از حد از سوی اطرافیان نسبت به آنان در دوران کودکی و... است. مطالعه مقاله فرزندان طلاق اطلاعات شما را در این زمینه افزایش خواهد داد.

11. عوامل طلاق | خیانت

یکی از نگران کننده‌ترین علل جدایی، طلاق به دلیل خیانت است. در بسیاری از موارد خیانت به تنهایی سبب طلاق نمی‌شود. معمولا همسران خائن قادر به متقاعد کردن یکدیگر هستند و مدتی مسئله را به تاخیر می‌اندازند. زمانی خیانت تبدیل به طلاق می‌شود که اعتماد بین زوجین کاملا از بین رفته باشد. کسی که مورد خیانت قرار گرفته به دلیل احساس طرد یا رها شدن از سوی شریک زندگی‌اش به رفتار‌های خشونت آمیز متوسل می‌شود که این امر سبب بدتر شدن رابطه خواهد شد. برای کسب الطلاع بیشتر در زمینه طلاق به دلیل خیانت کلیک کنید. 

12. علت اصلی طلاق | مشکلات و عدم آموزش جنسی

مشکلات در مسائل جنسی یکی دیگر از مهم‌ترین علل و عوامل طلاق است. زوج‌هایی که نوع و میزان رابطه‌ جنسی متفاوتی با هم دارند، با این مشکل روبرو خواهند شد. در این شرایط یکی از زوجین تحت فشار قرار گرفته و از طرف مقابل خود احساس بی اعتنایی می‌کند و همین امر مسبب طلاق این دو فرد می‌گردد. 

13. عوامل طلاق | اعتیاد به مواد مخدر و الکل

سوء مصرف مواد مخدر و الکل می‌تواند نقش مهمی در از هم پاشیدن بسیاری از زندگی‌ها داشته باشد. به دلیل خماری ناشی از اعتیاد، فرد معتاد ممکن است بد رفتار شود، دروغ بگوید، قانون گریز شود، دزدی کند و تمام فکرش تهیه مواد مخدر یا الکل می‌شود. از همین رو فشار‌های عاطفی و روانی زیادی را به همسر و خانواده خود وارد می‌کند. در جامعه نیز این افراد از دید مردم وجه مناسبی ندارند. مقاله همسر معتاد توضیحات بیشتری در این باره به شما ارائه خواهد داد.

14. علت اصلی طلاق | اختلالات و مشکلات روحی و روانی

در مواردی که یکی از همسران دچار اختلالات روحی و روانی، افسردگی، اضطراب، اختلالات شخصیتی و... باشد، سبب به وجود آمدن رفتار‌هایی در او می‌شود که باعث رنج کشیدن همسر و خانواده او می‌گردد. بیماری‌ها و اختلالات روانی باید به موقع درمان شوند تا از طلاق و سایر مشکلات پیشگیری شود. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه پیشگیری از طلاق کلیک کنید.

15. رسانه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی به تنهایی عامل اصلی طلاق نیستند اما می‌توانند بستر بسیار قوی برای اختلافات زناشویی که منجر به طلاق می‌شود را فراهم کنند. تحقیقات نشان داده که بسیاری از زوجین به دلیل اعتیاد یکی از آن‌ها به شبکه‌های اجتماعی، جنگ و دعواهای بسیاری با یکدیگر دارند. 

16. حل نکردن و نبخشیدن اشتباهات قبلی

تمام افراد در زندگی مشترک خود دچار اشتباهاتی می‌شوند که باید در مورد آن‌ها صحبت کرده و مشکل را میان خود حل کنند. در صورتی که این مشکلات برطرف نشود و زوجین یکدیگر را نبخشند، در هر بحث و دعوایی از آن اشتباهات یاد می‌شود و امکان طلاق بالا می‌رود. البته توجه داشته باشید که منظور از اشتباه و بخشیدن آن مسائلی همچون خیانت نیست و این گونه مشکلات باید با دقت بیشتری بررسی شوند.  

17. از بین رفتن صمیمت

صمیمت یکی از ارکان بسیار مهم در زندگی مشترک است و در غیر این صورت رابطه زوجین رو به سردی رفته و به تدریج مشکلات زندگی افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه پایه‌های زندگی مشترک سست شده و احتمال طلاق بالا می‌رود.  به همین دلیل ضروری است که مشکلات خود را با کمک یک روانشناس برطرف سازید و اجازه بدتر شدن شرایط را ندهید. برای کسب اطلاع در زمینه اهمیت صمیمیت بین زوجین کلیک کنید.

پیامدهای طلاق

طلاق قطعا آسیب هایی را به فرد و خانواده و حتی جامعه وارد می کند.برخی از رایج ترین پیامدهای طلاق شامل موارد زیر می شود:

_مشکلات اقتصادی: یکی از پیامدهای طلاق برای زن و مرد مسائل مالی است. زنان معمولا بعد از جدایی زیر بار مسئولیت های زندگی و فرزندان می روند و نمی توانند به راحتی از پس هزینه ها بر آیند. مردان هم به علت پرداخت مهریه سنگین به مشکلات مالی برمی خورند.

_مشکلات روحی و روانی: طلاق با خود آسیب های روحی و روانی دارد. افسردگی، وسواس، ناامیدی و کمبود اعتماد به نفس از مسائل بعد از جدایی است. معمولا فرزندان طلاق بعد جدایی احساس ناکامی و غم و اندوه می کنند.

_مشکلات جسمانی: پس از جدایی زن یا مرد ممکن است دچار بیماری های جسمی با منشا روانی شوند. هم چنین مصرف مواد یا دخانیات نیز در مردان پس از طلاق دیده می شود.

_مشکل در تربیت فرزندان: معمولا فرزندان طلاق مخصوصا در نوجوانی دچار آسیب های زیادی می شوند. آن ها ممکن است از جدایی والدین خود احساس گناه کنند. از طرفی والدین بعد جدایی اگر فرزند با هر دوی آنها در ارتباط باشد، احتمالا دچار تربیت دوگانه می شود.

_خودکشی: آمارها نشان می دهد خودکشی در مردان مطلقه بیش تر از مردان متاهل و مجرد است. افسردگی پس از طلاق گاهی منجر به خودکشی مخصوصا در مردان می شود.
برای کسب اطلاع در زمینه آثار طلاق کلیک کنید.

راه کارهای کاهش پیامدهای طلاق

_ از دوستان و تفریحات سالم دور نشوید.

_کاملا احساسات خود را بروز دهید.

_کیفیت زندگی خود را بالا ببرید.

_فراگیری و آموزش مهارت های صحیح زندگی

_ سعی کنید برنامه و هدف برای کار، درآمد و تربیت فرزند داشته باشد.

_طلاق را بپذیرید و به خودتان و احساساتتان احترام بگذارید.

_از متخصصین و روان شناسان کمک بگیرید.
مطالعه مقاله بازگشت به زندگی بعد از طلاق میتواند کمک بسزایی در این زمینه به شما کند.

آیا طلاق بهترین انتخاب برای شماست؟

اگر در زندگی مشترک خود با مشکلاتی روبرو شده‌اید و ممکن است به سوی طلاق پیش بروید، باید به خاطر داشته باشید که همیشه خراب کردن یک زندگی راحت‌ترین کار ممکن است و در اکثر مواقع بدترین راه نیز هست. شما می‌توانید با مشاوره گرفتن از افراد متخصص و ریشه یابی مشکل در رابطه‌ای که دارید، آن را درمان کرده و با تلاش و استفاده از راهکار‌های درست، پایه‌های زندگی مشترک خود را محکم کنید و آن را نجات دهید. استفاده از مشاوره روانشناسی می‌تواند کمک کننده باشد. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره طلاق تلفنی و دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*