ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت تحریک پذیری زیاد | بررسی علل و راه های کنترل آن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت تحریک پذیری زیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علت تحریک پذیری زیاد جنسی در افراد متفاوت است. به صورت طبیعی، تمایلات جنسی در مردها بالا است و وقتی صحبت از تحریک پذیری زیاد می شود، منظور، روابط جنسی زیاد یا تنوع طلبی مردان نیست. بلکه حالتی متصور است، که یک فرد دچار اعتیاد به رابطه جنسی جبری و پریشانی ذهنی است و این نگرانی وجود دارد، که او به دیگران آسیبی وارد کند. اولین و بهترین کار برای درمان و جلوگیری از آسیب های احتمالی تماس با مشاوره جنسی است.  
 

تماس با مشاور

                                            

تعریف میل جنسی زیاد (تحریک پذیری زیاد)

تحریک پذیری بالا یا میل جنسی زیاد، دقیقا به چه حالتی گفته می شود؟ برای درک تفاوت تحریک پذیری زیاد و تمایل جنسی، اجازه دهید، ابتدا شما را با مفهوم بیش فعالی جنسی یا همان تحریک پذیری زیاد آشنا کنیم.
بیش فعالی جنسی، شرح موقعیتی است، که فرد در زندگی روزمره خود، اغلب ساعات روز را به رابطه جنسی فکر می کند، تخیلات و فانتری های جنسی نامتعارف  دارد. از تعداد و فاصل رابطه جنسی با همسرش راضی نیست، به سرعت و به کرات، تحریک جنسی می شود، طوری که این موضوع باعث آشفتگی او می شود، تاثیر منفی زیادی روی رابطه ی او با همسرش می گذارد و این احتمال وجود دارد،که به دیگران آسیب برساند.

علائم تحریک پذیری زیاد

 • شخص رفتارها و فانتزی های جنسی نامتعارف، شدید و مکرر  همچنین روابط جنسی متعددی دارد.
 • میان انجام فعالیت ها و تعهدات روزانه ی او  و رفتارهای جنسی فرد، تداخل وجود دارد و نمی تواند بین آنها تعادل ایجاد کند.
 • ممکن است علت بیش فعالی جنسی، اختلالات خلقی و بیماری های روانی از قبیل افسردگی و اضطراب و... باشد.
 • اقدامان شخص، برای کنترل و کاهش رفتارهای جنسی ناموفق است.
 • در ارضای تمایلات جنسی، ممکن است، به دیگران آسیب های جسمی و روحی وارد کند.
 • رفتارهای جنسی، خارج از کنترل فرد اتفاق می افتد و باعث اضطراب و پریشانی او می شود.
 • با وجود میل شدید فرد به رابطه جنسی، ممکن است با اوج لذت هم همراه نباشد.
 • تمایل جنسی غیرارادی دارد، که ریسک ابتلای به بیماری مقاربتی را برای فرد یا طرف مقابل افزایش می دهد.
 • رفتارهای جنسی غیرمتعارف و پرخطر را تجربه می کند.
 • توسط رفتارهای جنسی تحریک می شود.
 • انجام فعالیت های جنسی به عنوان راه فرار از بیماری های روانی و اختلالات روانی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میل جنسی بالا کلیک کنید.  

علل تحریک پذیری زیاد

اعتیاد به رابطه جنسی، هیچ دلیل قطعی ندارد. اما بر اساس تحقیقات بسیار، پاسخ های احتمالی برای آن وجود دارد.

 1. تجربه تروما: تروما رویدادی است، عمیقا پریشان کننده که روی روان شخص، تاثیر گذاشته و توانایی شخص را تحت الشعاع قرار می دهد. عوارض تروما شامل موارد خیانت، درماندگی، از دست دادن کنترل، تمایل زیاد به سکس و...است، که بروز آن ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
 2. انواع اختلالات خلقی دیسفوریک: بیماری هایی مانند اختلال دو قطبی، مانیا و افسردگی  می توانند، محرک تمایل شدید به رابطه جنسی باشند. در واقع قرار گرفتن در شرایط سخت باعث می شود، فرد برای رهایی از ناراحتی به رابطه جنسی مکرر روی بیاورد.
 3. استرس و اضطراب: شرایط اضطرابی نیز از دلایلی هستند، که ممکن است در ابتلا به بیش فعالی جنسی موثر باشند.
 4. سوء استفاده جنسی: اشخاصی که در کودکی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند، ممکن است، رفتارهای جنسی آن ها در بزرگسالی زیاد شود و مرتکب روابط جنسی پرخطر شوند.
 5. تغییرات هورمونی: سروتونین، دوپامین یا نوراپی نفرین که انتقال دهنده های عصبی مغز هستند و در تنظیم خلق و خو موثرند، می توانند باعث میل شدید جنسی شوند.
 6. مصرف الکل و مواد مخدر: اعتیاد به الکل و مصرف مواد مخدر، با تاثیر در میزان هورمون های بدن و  سیستم عصبی، موجب اعتیاد به رابطه جنسی می شود.
 7. مشکلات جدی خانوادگی:در خانواده هایی که درگیری و اختلاف زیادی وجود دارد و یا یکی از اعضای خانواده معتاد است، خطر ابتلا به بیش فعالی جنسی بالاست.
 8. اختلال تحریک جنسی: در افرادی که به صورت مداوم تحریک جنسی می شوند تمایل به رابطه جنسی بالا می رود، که این مشکل حتی با ارگاسم نیز از بین نمی رود.
 9. اعتیاد به پورنوگرافی: اشخاصی که به دیدن پورن، اعتیاد دارند و دائما درمعرض صحنه های جنسی قرار می گیرند، بیش از سایرین در معرض تحریک جنسی قرار می گیرند.

 علت تحریک پذیری زیاد

عوارض تحریک پذیری زیاد

افرادی که از نظر جنسی تجریک پذیری بالایی دارند، در ابعاد مختلف زندگی، دشواری های زیادی را تجربه و تحمل می کنند، که در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می شوید.

1- علت تحریک پذیری زیاد | مشکل ارتباط بین فردی

افرادی که درگیر فعالیت شدید جنسی هستند، زندگی در عمق را تجربه نمی کنند و روابط شان با اطرافیان سطحی است. بنابراین بامشکل در برقراری ارتباط با دیگران مواجه می شوند. اغلب نمی توانند از لحاظ حسی و عاطفی به کسی نزدیک شوند. رفتارهای جنسی شدید، باعث از بین رفتن تعامل موثر می شود و بین فرد و دیگران تعارضات رفتاری به وجود می آید.

اعتماد به  نفس پایین

تمایلات غیرمعمول جنسی، که اغلب خارج از اراده فرد، اتفاق می افتد، در دراز مدت باعث عدم اعتماد فرد به قابلیت های فردی خودش می شود. زیرا توانایی مدیریت زندگی را از دست می دهد و با آشفتگی و ناامیدی دست و پنجه نرم می کند. بیش فعالی جنسی، تمام ابعاد زندگی از روابط اجتماعی تا فعالیت ها و تعهدات فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود، شخص احساس کند، کنترل امور از دستش خارج شده است.

2- علت تحریک پذیری زیاد | احساس گناه

کشش غیر ارادی به سمت رابطه جنسی باعث می شود، شخص نتواند خود را کنترل کند و در رابطه جنسی افراط کند یا تخیلات جنسی نامتعارف را دنبال کند، یا به دیگران آسیب برساند و به دنبال آن از رفتارهای خود شرم و احساس گناه داشته باشد.

3-علت تحریک پذیری زیاد | از دست دادن شغل و وجهه اجتماعی

افراط در سکس و تمایل به پورنوگرافی، تمرکز فرد در فعالیت های اجتماعی را پایین می آورد. جلوی رسیدگی به وظایف شغلی را می گیرد، موقعیت شغلی فرد را به خطر می اندازد، همچنین ممکن است وجوه شخصیتی فرد در ارتباط با اطرافیان و جامعه را زیر سوال ببرد. تمایل به رابطه جنسی به صورت بیمارگونه، قضاوت و بینش دیگران را نست به شخص تغییر می دهد.  

درمان تحریک پذیری جنسی

تحریک پذیری بالا باعث از بین رفتن نظم زندگی و بوجود آمدن مشکلات ارتباطی و از دست رفتن آرامش فرد می شود و معمولا این اشخاص از رابطه جنسی خود را ضی نیستند. بنابراین برای پیگیری درمان آن، می توانند راهکارهای ارائه شده در سطور بعد را انتخاب کنند.

1-پیدا کردن محرک

افرادی که از نظر جنسی تحریک پذیری بالا دارند هر کدام به یک علت زمینه ای دچار افکار و رفتار نامتعارف جنسی هستند. اولین اقدام مفید پیدا کردن علت تحریک پذیری زیاد است. باید بدانید چه چیزی تعادل میل جنسی شما را به هم ریخته تا اقدامی برای کنترل یا حذف آن انجام داد

2-تغییر سبک زندگی

گاهی عدم توجه به انجام بعضی رفتارها و قرار گرفتن در برخی شرایط، محرک شما برای تمایل به رفتارهای جنسی  و باعث ایجاد عادت های نادرست می شوند. به عنوان مثال نداشتن فعالیت مثبت و گذراندن وقت در شبکه های نامناسب، دیدن فیلم های پورن از عوامل محرک به شمار می روند. ممکن است شما را به سمت خودارضایی و تخیل درمورد فانتری های جنسی  بکشانند.  با تغیر سبک زندگی خود و حذف عوامل تحریک کننده، به درمان خود کمک کنید. از تحریک جنسی خود خودداری کنید. تماشای پورن را متوقف کنید. جایگزین مناسب برای آن پیدا کنید. مثلا می توانید کتاب بخوانید، مطالعه کنید. و با دقت هر عامل موثر دیگر که شما را تحریک می کند، پیدا کرده و آن را ترک کنید. برای آشنایی با سبک زندگی سالم کلیک کنید.
داشتن هدف و برنامه در زندگی می تواند، جلوی انحرافات جنسی را بگیرد و با درگیر کردن ذهن در مسیر درست، از فکر کردن به تخیلات جنسی و انجام آنها باز دارد.

3-گسترس شبکه اجتماعی

با عضویت در باشگاه و فعالیت های اجتماعی و جایگزین کردن کارهای غیرجنسی، فضای فکری خود را تغییر دهید. شرکت در محافل اجتماعی، ادبی، هنری و فرهگی از جمله نمونه های بسیار خوب برای تخلیه ناراحتی های روحی و منحرف کردن افکار به سمت راهکارهای مناسب است. اشتغال به فعالیت های مورد علاقه بازدارنده بسیار خوبی برای افکار جنسی است.

4-تغذیه سالم و دوری از الکل

علت تحریک پذیری زیاد می تواند الکل باشد. استفاده از مواد الکلی روی سیستم اعصاب و انتقال دهنده های عصبی اثر نامطوب می گذارد و باعث بهم خوردن تعادل هورمون های بدن می شود. بنابراین زمینه تحریک جنسی را فراهم می کند. 
مصرف بعضی مواد غذایی، محرک تمایل شدید به رابطه جنسی هستند. با تحقیق در مورد آن ها و حذف مواد غذایی که میل شما را به رفتارهای جنسی زیاد می کنند، رفتارهای جنسی شدید را کنترل کنید. برای آشنایی با تغذیه سالم کلیک کنید.

5-انجام فعالیت های ورزشی

گاهی استقبال زیاد از رفتارهای جنسی، یک پاسخ نادرست به نیازبدن، به فعالیت است. با ورزش کردن به صورت روزانه و تبدیل آن به یک روتین و انجام تمرینات یوگا، با بدن خود ارتباط بگیرید و انرژی جمع شده در بدن خود را تخلیه کنید، تا نیاز شما به سکس کم شود و بدن با پاسخی جایگزین برای تخلیه انرژی، جلوی تحریک پذیری زیاد را بگیرد. از بین رفتن فشار روحی در اثر تمرینات آرامش بخش نیز برای از بین بردن عادات نادرست جنسی تاثیرگذار است.

6-درمان بیماری زمینه ای محرک

بسیاری از بیمای های مرتبط با خلق از جمله افسردگی، عامل تحریک پذیری بالا است. اگر نشانه های بیماری های مذکور را در خود مشاهده می کنید، با مراجعه به درمانگر، درباره بیماری خود کمک بخواهید و با درمان بیماری که محرک اصلی شما است، از اعتیاد به رابطه جنسی فاصله بگیرید.
علت تحریک پذیری زیاد

7-روان درمانی

در این نوع درمان، روان درمانگر بسته به رویکردی که می تواند، برای شخص جوابگو باشد، یکی از روش های درمانی را انتخاب می کند و به وسیله آن به او در مدیریت مشکل او کمک می کند . رویکردهای مورد استفاده در روان درمانی، درمان روان پویشی، درمان CBT یا شناخت درمانی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد است.

 • رویکرد شناخت درمانی: درمان در این روش به این صورت است، که به کمک روان درمانگر، باورهای غلط و رفتارهای نادرست تشخیص داده می شود و روش های درست و باورهای سالم جایگزین می شود.
 • درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش: این رویکرد نیز درمان رفتارشناختی است، که به وسیله آن فرد افکار و عادات نادرست خود را می شناسد و متعهد می شود، اعمال و عاداتی را انتخاب کند، که با سیستم ارزشی مطابقت داشته باشد.
 • درمان روان پویشی: نوع سوم درمان که در آن به بیمار یاد داده می شود، تا نسبت به رفتارهای ناخوداگاه و غلط اگاهی پیدا کند و به او کمک می شود، تا نسبت به روش های حل مشکلات، بینش جدیدی پیدا کند.

8-دارو درمانی

یکی دیگر از روش های درمان تحریک پذیری جنسی، استفاده از دارو است. اما چه داروهایی می تواند، در این زمینه کمک کند. انتخاب دارو وابسته به نوع عامل محرک، متفاوت خواهد بود. از جمله داروهای موثر در درمان موارد زیر است.

 1. داروی های اختلال خلق: که به داروهای ضد افسردگی و داروهای تثبیت کننده ی خلق، تقسیم می شوند. معمولا داروهایی که برای درمان بیماری های روانی استفاده می شوند، برای درمان تحریک پذیری بالای جنسی نیز کاربرد دارند. به این دلیل که در اغلب موارد، بیماری روانی خودشان عامل محرک جنسی هستند و وقتی بیماری کنترل یا درمان شود، می توان بیش فعالی جنسی را مدیریت کرد.
 2. داروهای افسردگی: این داروها برای درمان افسردگی، استرس، اضطراب یا وسواس استفاده می شوند، در درمان میل شدید جنسی نیز موثر هستند. نمونه آن ها پروزاک و فلوکستین هستند. از ونلافاکسین نیز برای درمان افسردگی و اضراب استفاده می شود
 3. داروهای تثبیت کننده خلق: مورد استفاده بیماری دو قطبی هستند و در اختلال دو قطبی، مانیا، افسردگی، شیدایی کاربرد دارند اما مصرف آن ها به کاهش میل جنسی کمک می کند.
 4. داوری بازدارنده اعتیاد به الکل: بعضی داروها که برای درمان اعتیاد به الکل و مواد مخدر استفاده می شود، مانند نالترکسون ممکن است، در کاهش میل جنسی تاثیر داشته باشد. سیستم عملکرد دارو به این صورت است، که با مسدود کردن قسمت حساس مغز به مواد مخدر، که باعث درک لذت مواد اعتیاد اور است، تمایل به مصرف مواد و الکل را از بین می برد. این دارو باعث کاهش میل جنسی نیز می شود.
 5. داورهای ضد هورمون جنسی(ضد آندروژن): این داروها عملکرد هورمونهای جنسی را مختل می کنند و به این طریق درکاهش میل و انگیزه جنسی اثرگذار هستند. نمونه ی این دارها قرص های سیپروترون هستند، که تاثیر بیولوژیکی هورمون جنسی مردان را از بین می برند. این داروها در کاهش بیش فعالی جنسی در موارد حاد که خطر آسیب رسانی به دیگران وجود دارد، تجویز می شود.
 6. مدروکسی پروژسترون : داروهایی که میزان تستوسترون خون را تغییر می دهد و به کاهش تمایلات جنسی کمک می کند.

 

علت تحریک پذیری زیاد | سخن پایانی

برای درمان تحریک پذیری، روش ثابت و از پیش تعیین شده یا دارویی که درمان قطعی بیش فعالی جنسی باشد، وجود ندارد. بنابراین آنچه در درمان این بیماری مهم است، پیدا کردن نوع درمان، متناسب با وضعیت و شرایط شماست. هیچ کس به اندازه خود شما از شرایط روحی و جسمی تان آگاه نیست. لذا توصیه می شود، با توجه به شناختی که از خود دارید و عاملی که فکر می کنید، محرک شما در این بیماری است، با یک پزشک یا مشاوره روانشناسی در این زمینه مشورت کنید و در صورت نیاز به دارو یا روان درمانی، اعتیاد خود را تحت کنترل درآورید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*