ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت نعوظ صبحگاهی | افکار جنسی یا تغییرات فیزیولوژیکی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت نعوظ صبحگاهی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علت نعوظ صبحگاهی چیست؟ نعوظ صبحگاهی یا (Morning Wood) یا همانطور که به طور رسمی شناخته می شود، تومسنس شبانه آلت تناسلی(NPT)، برای بسیاری مردان یک اتفاق رایج است. بسیاری از مردم تصور می کنند که نعوظ صبحگاهی نشانه تحریک جنسی است اما همیشه اینطور نیست و این مساله به احتمال زیاد واکنش بدن شما به یکی از چندین پدیده طبیعی است. نعوظ صبحگاهی شاخص خوبی برای وجود سلامت عمومی می باشد. اگر معمولاً با نعوظ از خواب بیدار می شوید، نشانه خوبی است ازینکه بدن شما از نظر فیزیولوژیکی قادر به نعوظ است و احتمالاً تحت تأثیر اختــلال نعوظ به دلایل فیزیکی قرار ندارید.  

تماس با مشاور

نعوظ صبحگاهی

هر از گاهی مردان با یک آلت نعوظ یافته از خواب بیدار می شوند. نعوظ های شبانه، نعوظ هایی که هنگام خواب اتفاق می افتد بخشی از واکنش طبیعی اندام تناسلی مردان است و از جوانی شروع می شود. پزشکان نعوظ در جنین را هنگام سونوگرافی مشاهده کرده اند و حتی پسربچه ها نیز در دوران کودکی، مدت ها قبل از شروع بلوغ، نعوظ را تجربه می کنند.
نعوظ های شبانه همچنین به عنوان "نعوظ مربوط به خواب" (SREs) یا "نازایی آلت تناسلی شبانه" (NPT) شناخته می شوند. نعوظ های صبحگاهی که در واقع در ادامه نعوظ های شبانه رخ می دهند، آنقدر معمولی هستند که وجود یا عدم وجود آن ها می تواند یک شاخص اساسی برای ارزیابی کلیت سلامتی مردان باشد.

اینفوگرافیک علت نعوظ صبحگاهی

اینفوگرافیک علت نعوظ صبحگاهی

افراد در معرض نعوظ صبحگاهی

مردان در هر سنی می توانند ان پی تی را تجربه کنند. در هر سنی که رخ بدهد طبیعی است و نشانه عملکرد صحیح خون و سیستم عصبی در داخل و اطراف آلت تناسلی است. پسران جوان ممکن است ان پی تی را در سنین ۶ تا ۸ سالگی تجربه کنند. ان‌ پی تی همچنین در مردان ۶۰ تا ۷۰ ساله نیز رخ می دهد.
ان پی تی بدون ارتباط با آنچه در رویای آن ها در جریان است، می تواند تا ۳۰ دقیقه و حتی بیشتر طول بکشد. در برخی از مردان ممکن است در طول خواب حتی تا دو ساعت نعوظ داشته باشند. اکثر نعوظ ها ظرف چند دقیقه پس از بیدار شدن از بین می روند.با شروع مشکلات مرتبط با نعوظ ، این عارضه کمتر پیش می آید و با افزایش سن اختلالات بیشتر می شود. مردان ممکن است هر شب سه تا پنج بار نعوظ داشته باشند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره نعوظ در مردان مسن کلیک کنید.

باورهای غلط درباره علت نعوظ صبحگاهی

برخی بر این باورند که پر شدن مثانه باعث نعوظ صبحگاهی است. نیاز به ادرار کردن مسئول نعوظ صبحگاهی نیست. برخی معتقدند نعوظ صبحگاهی مانع از ادرار کردن در هنگام خواب می شود، اما این درست نیست و شواهدی برای تایید آن در دست نیست. نعوظ صبحگاهی همیشه نشانه تحریک جنسی نیست. در بسیاری از موارد، ان پی تی ناشی از رویا یا تفکر درباره فــانتزی جنسی نیست.  
نعوظ صبحگاهی

علت نعوظ صبحگاهی

علت NPT به احتمال زیاد چند عاملی است. چند نظریه وجود دارد که توضیح می دهد چرا مردان گاه به گاه با آلت تناسلی راست شده از خواب بیدار می شوند. اما در واقع هیچ یک از این نظریه ها با شواهد ملموس و پزشکی تایید نمی شوند. نعوظ صبحگاهی ناشی از چندین فرایند مختلف است. در حال حاضر هیچ یک از نظریه های مربوط به نعوظ صبحگاهی یا NPT ، که اغلب در ادبیات علمی به آن اشاره شده است به طور کامل توسط مطالعات تأیید نشده است. با این حال کارشناسان معتقدند چند عامل کلیدی متفاوت وجود دارد. برای آگاهی بیشتر درباره عمــلکرد جنسی طبیعی کلیک کنید.

1-علت نعوظ صبحگاهی | فیزیولوژیکی

عصب ساکرال، بخشی از سیستم عصبی پاراسمپاتیک نعوظ را کنترل می کند. سیستم عصبی سمپاتیک نیز شما را برای اقدام در شرایط اضطراری آماده می کند مانند پاسخ به مبارزه یا فرار. از طرف دیگر، سیستم عصبی پاراسمپاتیک همان بخشی است که بدن را در حال استراحت و ترمیم نگه می دارد. مسئول مواردی مانند گوارش، دفع مواد زائد و برانگیختگی جنسی در زنان و مردان است. سیستم عصبی پاراسمپاتیک هنگام خواب فعال است.
بنابراین گاهی اوقات نعوظ در خواب اتفاق می افتد. اصطلاح "Morning Wood" در واقع یک نام اشتباه است. چرا که تا صبح و در طول یک شب، چندین بار آلت تناسلی مردان صاف و سپس دوباره شل می شود و وقتی از خواب بیدار می شوید متوجه نعوظ مجدد می شوید.

2-علت نعوظ صبحگاهی | خواب REM

طبق برخی نظریات، نعوظ صبحگاهی به زمان خواب سریع حرکت چشم (REM) مربوط می باشد. به عنوان بخشی از الگوهای معمول خواب که از آن به معماری خواب یاد می شود، در طول شب بین مراحل مختلف خواب تغییرات خاصی روی می دهد. با نزدیک شدن صبح، افراد مدت طولانی تری در مرحله REM می مانند.
 وقتی برای اولین بار از خواب بیدار می شوید در حقیقت از مرحله خــواب رم خارج می شوید. علاوه بر رویاهای واضح و زنده که مشخصه مرحله خواب رم هستند، آلت تناسلی نیز در این دوره از خواب، راست شده و مملو از خون می شود. دلیل این امر فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک است که بر عصب ساکرال تأثیر می گذارد.
هنگامی که این اتفاق  نزدیک صبح می افتد، آلت تناسلی سفت شده و در اصطلاح عامیانه به عنوان "چوب صبحگاهی" یا "جلال صبحگاهی" شناخته می شود. به نظر می رسد بدن هنگام خواب در حال آزمایش سیستم ها است و این یک پدیده طبیعی و سالم در مردان می باشد. رخداد این پدیده حتی در کودکان خردسال نیز مورد توجه قرار می گیرد.

3-زمان بندی عادی نعوظ در خواب

دوره های خواب REM بین ۸۰ تا ۱۱۰ دقیقه بعد از خواب شروع می شود و در این فاصله به طور دوره ای سه تا چهار بار در طول دوره های خواب، رخ می دهد. همانطور که گفته شد خواب رم، نزدیک صبح طولانی تر می شود. بنابراین خواب رم بیشتر و نعوظ بیشتر در صبح رخ می دهد. همچنین کلیتوریس در زنان نیز هنگام خواب رم دچار پرخونی شده و نعوظ‌ می کند. این نعوظ ها معمولاً ظرف چند دقیقه پس از بیدار شدن از بین می روند. اما اگر مدت زمان آن طولانی شد مشکلات جنسی مردان به ذهن می رسد.
پیش بینی زمان دقیق این نعوظ ها ممکن است دشوار باشد زیرا تنوع کمی وجود دارد. مدت زمان شروع نعوظ با تغییر ۲ میلیمتری در محیط آلت تناسلی تا نعوظ کامل معمولاً ۱۰ دقیقه است. نعوظ ممکن است تا ۲۵ دقیقه طول بکشد. اگرچه به طور معمول انجام نمی شود اما عملکرد نعوظ آلت تناسلی مرد را می توان به عنوان بخشی از یک مطالعه تشخیصی خواب به نام پلی سومنوگرام آزمایش کرد.

4-کاهش نوراپی نفرین علت نعوظ صبحگاهی

نعوظ های شبانه ممکن است ناشی از کند شدن تولید نوراپی نفرین در خواب رم باشد. نوراپی نفرین ماده شیمیایی است که مسئول حفظ آرامش آلت تناسلی است. به عبارت دیگر، بخشی از مغز که سطح نوراپی نفرین را کنترل می کند، در طول خواب رم کاهش می یابد و اجازه می دهد تا مکانیسم های تحریکی مربوط به تستوسترون کنترل شوند و منجر به نعوظ می شود. برای مطالعه مقاله علت نعوظ مکرر یا پریاپیسم کلیک کنید.

5-تولید هورمون علت نعوظ صبحگاهی

یک عامل در نعوظ اول صبح، تغییر هورمونی است که هنگام خواب در بدن ایجاد می شود. هنگام خواب سطح تستوسترون

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*