ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت غذا نخوردن کودک 5 ساله | چگونه کودک را به غذا تشویق کنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت غذا نخوردن کودک 5 ساله پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علت غذا نخوردن کودک 5 ساله چیست؟ بچه های پنج ساله و بزرگتر گاهی به دلیل پزشکی و گاهی اوقات به خاطر مشکلات دیگری مانند مشکلات حرکتی دهانی که مثل گلوله برفی شامل حالت دفاعی-حسی نیز می شود و مساله را بغرنج تر می کند، علاقه خود را به غذا از دست می دهند. وقتی کودک برای مدت طولانی یا هرگز هیچ بافت دیگری را به جز غذایی که به آن عادت کرده است را امتحان نمی کند، نسبت به آن ها بسیار حساس می شود. کودک وقتی این بافت های جدید را لمس یا در دهان خود احساس می کنند برای آن ها عجیب و حتی ناراحت کننده به نظر می رسد.  

تماس با مشاور

علت غذا نخوردن کودکان

اگرچه واضح ترین دلیل غذا نخوردن بچه ها می تواند به دلایل پزشکی باشد، اغلب نادیده گرفته می شود یا همیشه به اندازه کافی بررسی نمی شود. وقتی بچه‌ها یک وضعیت پزشکی کاملاً مستند دارند یا به وضوح بیمار هستند، واضح است که غذا خوردن آن ها می‌تواند تحت تأثیر قرار بگیرد، اما گاهی اوقات مسائل ظریف ‌تری نیز مطرح می شود. دو مورد از اصلی ترین موارد در همه بچه ها که شامل کودکان 5 ساله نیز می شود، رفلاکس اسید معده و یبوست می باشد. هر دوی این مشکلات بسیار رایج در بچه ها، غذا خوردن کودک را متوقف می کند.
اگرچه رفلاکس اسید در نوزادان رایج است، اما روی بچه‌های بزرگ ‌تر نیز تأثیر می گذارد. حتی اگر در دوران نوزادی تشخیص داده نشده باشد. متأسفانه، بسیاری از اوقات این مساله نادیده گرفته می شود زیرا بچه ها از درد شکم شکایت نمی کنند. بسیاری از آن ها حتی متوجه نمی شوند زیرا برای مدت طولانی چنین احساسی داشته اند و آن را طبیعی فرض می کنند یا از آنجایی که بسیار کوچک هستند نمی توانند احساس خود را با کلمات بیان کنند. بررسی مشکل یبوست کودک، می تواند تغییر بزرگی در غذا خوردن او ایجاد کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نوزاد تازه متولد شده کلیک کنید.

1-علت غذا نخوردن کودک 5 ساله | سپری شدن مرحله ای از رشد

گاهی امتناع کودک از غذا خوردن در سنین پایین تر می تواند به دلیل سپری کردن یکی از مراحل رشد باشد. بطور مثال دندان دراوردن. احساس ناخوشایند یا خستگی ناشی از آن را به عنوان دلایل احتمالی غذا نخوردن در نظر بگیرید. گاهی اوقات، اگر کودک 5 ساله شما به طور مزمن بیمار یا خسته باشد، غذا نخوردن و بی میلی به غذا، می تواند طولانی مدت تر شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دندان درآوردن نوزاد کلیک کنید.

2-دلایل حسی

دلایل حسی غالباً حلقه پنهان در غذا نخوردن است. در حالی که بسیاری از والدین در مورد آن چیزی نشنیده‌اند، ارزش وقت گذاشتن را دارد که کمی بیشتر در مورد آن اطلاعات کسب کنند. اگر بتوانید درک کنید که چرا کودک از منظر حسی، از خوردن غذا امتناع می کند بخش زیادی از مشکلات غذا نخوردن را تغییر می دهد. برای بسیاری از کودکانی که غذا نمی خورند پردازش حسی نقش مهمی در امتناع آن ها از خوردن غذا دارد. به عبارت ساده، اگر چیزی در دهان یا دستان آن ها، احساس زشت و ناخوشایندی داشته باشد، آن را نخواهند خورد. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.
برای زمانی که کودک نمی خواهد بافت های مختلف را لمس کند از اصطلاح حالت دفاعی-لمسی استفاده می شود. هنگامی که آن ها حس بافت های خاصی را در دهان خود دوست ندارند یا هر چیز دیگری را به جز غذا می جوند، گاز می گیرند یا می لیسند، نشانه این است که سیستم حسی دهان آن ها به کمک نیاز دارد تا از بافت های بهتر برای ترغیب شدن به خوردن استفاده کند. سرنخ‌هایی که نشان می‌دهد کودک به دلیل ورودی‌های حسی از خوردن غذا امتناع کند، عبارت‌اند از: تهوع، ترسیدن از شکل غذا، بوی نامطبوع، لمس ناخوشایند یا مزه یک غذای خاص.

3-علت غذا نخوردن کودک 5 ساله | بیزاری دهانی

بیزاری دهانی در دسته دلایل حسی جای می گیرد. اگر کودک آزمایشات پزشکی مانند لوله های تغذیه دهانی، استفراغ شدید یا یک عارضه فیزیکی در داخل یا اطراف دهان و گلوی خود داشته است(حتی از دوران نوزادی) از اینکه چیزی به سمت دهانش بیاید می ترسد و در آن ناحیه بیش از حد حساس می شود. در طرف دیگر طیف دلایل حسی، اگر کودک نتواند غذا را در دهان خود به خوبی تشخیص دهد به طور ناایمن مقدار زیادی غذا را مانند سنجاب در گونه های خود فرو می کند و همان جا نگه میدارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان بی اشتهایی کودکان کلیک کنید.
این شیوه ظاهرا به آن ها کمک می کند تا در مورد اینکه واقعاً غذا کجاست، بازخورد بدهند. هرچند این بچه ها مواد غذایی را از دست می دهند و نمی توانند آن را خوب بجوند. از خوردن غذاهای نرم که به راحتی قابل تشخیص نیستند مانند پوره سیب زمینی، پنیر و غیره، خودداری می کنند زیرا نمی توانند آن ها را به خوبی در دهان خود دستکاری کنند.

4-مهارت های شفاهی-حرکتی

بررسی این مرحله برای والدین کمی دشوار است زیرا باید در نظر داشته باشید که کودک شما چقدر غذای خود را می جود و می بلعد.  درمانگران به این توانایی، مهارت‌های حرکتی–دهانی می‌گویند. علائمی که نشان می دهد کودک شما غذا را خوب نمی جود عبارتند از: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بد غذایی کودک کلیک کنید.
  • خفگی: بعد از اینکه غذا برای چند ثانیه/دقیقه در دهانش مانده است.
  • تف کردن نیمی از غذای جویده شده یا بیرون ریختن غذایی که به نظر می رسد به سختی جویده شده است.
  • آن ها همچنین در دوران شیرخوارگی مشکل داشته اند.
 علت غذا نخوردن کودک 5 ساله

راهکارهای مشوق های غذا خوردن

اگر کودک از خوردن چیزی امتناع کند چه کاری می توانید انجام دهید؟ بسیاری از والدین با ناامیدی ناشی از امتناع کودک از خوردن غذا آشنایی دارند. قبل از اینکه وارد یک الگوی جنگیدن در وعده های غذایی شوید یا صرفاً غلات را برای صبحانه، ناهار و شام سرو کنید، به خاطر داشته باشید که امتناع از خوردن یک رفتار رایج دوران کودکی است و در بیشتر موارد نگران کننده نیست، بلکه ناشی از دلائل کاملاً عادی می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سوء تغذیه در کودکان کلیک کنید.
با این حال، گاهی اوقات پای مسائل جدی تری در میان است. حتی اگر نباشد هم والدین نمی خواهند یک مرحله طبیعی از رشد به یک عادت مادام العمر تبدیل شود. بنابراین مهم است که بدانید چرا کودک از خوردن غذا امتناع می کند و همچنین راه هایی برای تشویق رابطه سالم با غذا پیدا کنید.  دلایل عادی و رایج غذا نخوردن شامل مواردی می شود از جمله:
  • ترجیح شخصی، احساس سیری و گرسنگی کم
  • بی میلی به امتحان کردن خوراکی جدید
  • بیماری های رایج دوران کودکی(مانند گلودرد یا شکم درد)
  • کسالت های روزمره

1-علت غذا نخوردن کودک 5 ساله | عدم برچسب زنی

هنگامی که کودک از خوردن غذا امتناع می کند، اولین کاری که بسیاری از والدین انجام می دهند این است که به کودک برچسب بدغذا و لجباز می زنند. اما لازم است به این نکته توجه کنید که این برچسب زدن ها واقعاً چه معنایی دارد و آیا کمکی به رفع مشکل می کند؟ یک کودک بد غذا معمولاً فردی است که از خوردن انواع خاصی از غذاها امتناع می کند یا فقط می خواهد همان غذاها را بارها و بارها بخورد. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.
در حالی که بقیه اعضای خانواده از انواع غذاها در وعده غذایی لذت می برند، او فقط ناگت مرغ یا کره بادام زمینی و ساندویچ پنیر می خواهد. در بسیاری از موارد، امتناع کودک از بعضی غذاها ارتباط زیادی با ترجیحات غذایی او دارد. از سوی دیگر، احتمال دارد علاوه بر ترجیحات محدود غذایی، متوجه مسائل دیگری مانند مشکل در بلع یا جویدن ناقص برخی غذاها شوید. در این صورت سرنخی است که نشان می دهد امتناع از غذا خوردن فقط از سر لجبازی نیست بلکه یک مشکل اساسی در دست است که باید بررسی شود.

2-عدم اجبار برای غذاخوردن و شریک کردن کودک در تهیه غذا

مسئله هر چه که باشد، نباید سعی کنید کودک را مجبور به خوردن غذا کنید. وظیفه شما این نیست که یک آشپز تمام وقت باشید که دنبال کودک می دود و او را تغذیه می کند. رویکرد بهتر این است که سعی کنید حداقل یکی از غذاهای ترجیحی آن ها را که سالم است در هر وعده غذایی بگنجانید و در عین حال غذاهای دیگر را نیز ارائه دهید. می توانید به آن ها اجازه دهید فقط آنچه را که دوست دارند از بشقاب بخورند. شاید برنج و کلم بروکلی را کنار بگذارند، اما با خوشحالی مرغ را بخورند. نکته مهم این است که غذاهای متنوع در دسترس باشد و همه چیز در آرامش و مسالمت آمیز پیش برود.
اگرچه بسیاری از کودکان خردسال غذاها را روز به روز بیشتر دوست خواهند داشت اما تنوع می تواند هیجان را به یک وعده غذایی اضافه کند. اگر متوجه شدید که بارها و بارها یک نوع غذای تکراری را تهیه می کنید، حتی فقط به این دلیل که کودک در وهله اول آن غذا را درخواست کرده است، تغییر دادن طعم و رنگ می تواند به ترغیب شدن کودک کمک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.

3-کم کردن عوامل حواس پرتی در زمان صرف غذا

دسترسی به تبلت، تلفن‌های هوشمند و تماشای تلویزیون در طول وعده‌های غذایی باعث می شود کودک علاقه خود را به غذا خوردن از دست بدهد. اگرچه راه آسانی برای ساکت و مشغول نگه داشتن کودک به نظر می رسد، اما بهتر است استفاده از وسایل الکترونیکی و سایر عوامل حواس‌پرتی هنگام غذا خوردن را محدود کنید.
می توانید با کنار گذاشتن تلفن همراه خود، الگوی عملی برای کودک ارائه دهید. با تمرکز بر غذا، مکالمه و پیوند خانوادگی، غذا خوردن برای کودک آسان تر می شود. همچنین مطمئن شوید که محل غذا خوردن محیط آرامی باشد و همه اعضای خانواده فضایی برای لذت بردن از غذا خوردن داشته باشند. از یک تقویت کننده رفتار استفاده کنید و صندلی مناسبی را برای کودک در نظر بگیرید تا پشت میز برای غذا خوردن احساس راحتی کند.

4-سرو وعده های غذایی در حجم مناسب  

غالب اوقات مشکل اصلی این نیست که کودک از خوردن غذا امتناع می کند، بلکه او از خوردن تمام محتوای موجود در بشقاب امتناع می کند. به یاد داشته باشید، کودکان به اندازه بزرگسالان به حجم غذای زیاد نیاز ندارند. اگر بیش از حد بشقاب‌های آن ها را پر کنید، غذا تمام نمی شوند. بنابراین تمام نکردن سهم غذا به دلیل لجبازی و بدغذایی کودک نیست بلکه به این دلیل است که احساس گرسنگی نمی کنند و کاملا سیر شده اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذای مقوی برای کودکان کلیک کنید.
سعی کنید حجم کوچکتری از غذا را جلوی کودک قرار دهید. در صورت تمایل، خود کودک مجددا درخواست غذا می کند. پس در وهله اول به این فکر کنید که شاید کودک گرسنه نباشد. کودکان، به خصوص خردسالان، در طول یک روز یا حتی در طی چند روز تا چند هفته دچار نوسانات بزرگی در اشتهای خود می شوند. لازم نیست کودک در هر وعده غذایی، غذا بخورد.

5-فاصله گذاری بین وعده غذایی و زمان خواب

زمان غذا خوردن را خیلی نزدیک به زمان خواب برنامه ریزی نکنید. اینکه کودک خواب آلود و بی قرار بنشیند و غذا بخورد یک چالش بزرگ محسوب می باشد. بنابراین وعده های غذایی را خیلی نزدیک به زمان خواب، قبل یا بعد از یک فعالیت خاص برنامه ریزی نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تنظیم خواب کودک کلیک کنید.

6-کاهش استرس زمان صرف غذا و پذیرش سبک غذا خوردن کودک

مجبور کردن، تحت فشار قرار دادن یا فریاد زدن بر سر کودک برای غذا خوردن، کمکی به این وضعیت نمی کند. هنگامی که کودکان ناراحت می شوند و شروع به گریه می کنند، هر شانسی که برای غذا خوردن وجود داشته باشد نیز از بین می رود. بنابراین اگرچه می خواهید غذا خوردن کودک را تشویق کنید، فشار زیادی به آن ها وارد نکنید. بسته به سبک تغذیه کودک، او ممکن است در ساعات مختلف روز به غذای بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشد. بنابراین اگر کودک از خوردن شام خودداری کند، برای صبحانه یا ناهار مقدار زیادتری غذا خواهد خورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذای کمکی برای کودک کلیک کنید.

7-نظرخواهی و دادن حق انتخاب

به کودک اجازه دهید در انتخاب غذاهای جدید برای امتحان کردن به شما کمک کند. آن ها را تشویق کنید تا در برنامه ریزی برای زمان غذا خوردن، خرید مواد مورد نیاز و تهیه غذا مشارکت داشته باشند. اگر آن ها در آماده کردن غذا کمک کنند، برای خوردن آن نیز هیجان بیشتری خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بد غذایی کودک کلیک کنید.
علت غذا نخوردن کودک 5 ساله

8-کاهش میان وعده های غذایی و نوشیدنی ها

برخی از کودکان زمانی که در طول روز تنقلات یا نوشیدنی های زیاد می خورند، از خوردن غذا در وعده اصلی امتناع می کنند. آن ها معده‌های کوچکی دارند و حجم غذایی بالایی هم ندارند و اگر کودک هنگام غذا احساس گرسنگی نداشته باشد، احتمال کمتری هم دارد که غذا بخورد. بنابراین، برای اینکه کودک وعده اصلی غذا را از دست ندهد و شکم خود را با محتوبات خالی از ارزش غذایی پر نکند، مصرف میان وعده ها را کنترل کنید.

9-علت غذا نخوردن کودک 5 ساله | بررسی مشکل

برای روشن شدن موضوع باید بپذیرید که بسیاری از چیزهایی که منجر به امتناع کودک از غذا خوردن می شود کاملا طبیعی است. اما برخی از مسائل وجود دارد که بسیار نادر هستند و در عین حال هنگامی که رخ می دهند بیشتر نگران کننده هستند. به عنوان مثال، به ندرت برخی از کودکان به دلیل داشتن مشکلات حسی درباره غذا، از خوردن خودداری می کنند. این مشکل کاملاً متفاوت از مسائل یک کودک بدغذا و حساس است.
یک کودک حساس فقط غذا را دوست ندارد و خوردن این ماده غذایی باعث اضافه بار حسی ناخوشایند نمی شود. کودکان مبتلا به مشکلات حسی ممکن است به بافت یا رنگ خاصی از غذا حساس باشند. این مسائل از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، اگر کودکی فقط غذاهای نرم را تحمل می کند، هنگام خوردن هر چیزی که بافت ترد دارد، دچار گیجی می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بی اشتهایی در کودکان کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد علت غذا نخوردن کودک 5 ساله

اگر تشخیص داده شد که کودک شما دارای یک مشکل حسی است که بر توانایی او در خوردن تأثیر می گذارد، پرداختن به این موضوع باید شامل درک وضعیت کودک و ارائه غذاهایی باشد که برای حواس او جذاب است. بنابراین اگر کودک شما نمی تواند غذاهای سبز رنگ را تحمل کند اما با غذاهای نارنجی یا زرد مشکلی ندارد، می توانید سیب زمینی شیرین و هویج بیشتری به منو اضافه کنید.
برخی از کودکان نیز از تغذیه درمانی سود می برند که می تواند به آن ها کمک کند الگوها و رفتارهای تغذیه سالم تری داشته باشند. این نوع درمان می‌تواند به افرادی که در جویدن، بلعیدن یا خوردن بافت‌های خاص مشکل دارند، کمک کند و سایر مشکلات مربوط به غذا را برطرف کند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*