ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت خواب زیاد چیست؟ | علل و راهکارهای تنظیم خواب زیاد

هنگامی که در مورد اختلالات خواب صحبت می‌کنیم، بیشتر مشکل بی خوابی مطرح می‌شود اما بسیاری از افراد هنگام مراجعه به متخصصین از پرخوابی شکایت می‌کنند و دنبال پیدا کردن علت خواب زیاد در خود هستند. داشتن خواب کافی یک عامل بسیار مهم در سلامتی انسان است که باید توجه زیادی به آن شود. خواب زیاد دلایل متعددی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به سبک زندگی نامناسب، برخی بیماری‌های جسمی نظیر کم خونی و مشکلات روحی روانی متعدد اشاره کرد. دلیل پر خوابی هر چه که باشد با عوارض و مشکلاتی همراه است که به سلامت انسان آسیب می‌زند. با درمان علت پر خوابی می‌توان خواب را تنظیم کرد. همچنین با رعایت برخی اصول و راهکارها می‌توان کیفیت خواب را افزایش داد و پر خوابی را درمان کرد. در ادامه مقاله به بررسی کامل دلایل خواب زیاد می‌پردازیم. 

گیف علت خواب زیاد چیست؟


میزان خواب کافی در طول شبانه روز

خواب شبانه کافی، یکی از عوامل بسیار مهم در سلامت انسان است. در صورت عدم خواب کافی، احتمال بروز بیماری ها و مشکلات مختلف افزایش پیدا می‌کند. اما دقیقا چند ساعت خواب برای سلامت بدن کافی است؟ میزان خواب کافی با توجه به ویژگی های بدنی و سن و سال افراد متفاوت است.

به طور کلی اکثر بزرگسالان به 6 الی 8 ساعت خواب نیاز دارند. اما همان طور که بی خواب باعث بروز مشکل می‌شود، خواب زیاد و بیش از حد نیز سلامت بدن را به خطر می‌اندازد. لازم است که علت خواب زیاد در افراد بررسی شود تا از مشکلات جدی تر جلوگیری کرد.

برای شناخت بیشتر درباره تاثیر مشکلات خواب بر سلامت روان کلیک کنید.

اینفوگرافیک علت خواب زیاد

اینفوگرافیک علت خواب زیاد

میزان خواب در رده های سنی مختلف

میزان خواب در رده های سنی مختلف، متفاوت است. میزان خواب در رده های سنی گوناگون به شرح زیر می‌‌باشد.

نوزادان تازه متولد شده: حدود 14 تا 17 ساعت

نوزادان بزرگ تر: حدود 12 تا 25 ساعت

کودکان نوپا: 11 تا 14 ساعت

کودکان 5 تا 6 ساله: 10 تا 13 ساعت

کودکان در سنین مدرسه: 9 تا 11 ساعت

نوجوانان: 8 تا 10 ساعت

افراد بزرگسال: 7 تا 9 ساعت

افراد مسن و کهن سال: 7 تا 8 ساعت

 

علت خواب زیاد چیست؟

خواب زیاد می‌تواند ناشی از عوامل جسمانی وروانی متعددی باشد. در ادامه به مهم ترین دلایلی که می‌توانند منجربه خواب زیاد شوند اشاره کرده‌ایم.

خواب زیاد | افسردگی 

اختلالات خواب از جمله علائم اصلی در افسردگی هستند. این اختلالات معمولا خود را به یکی از دو صورت کم خوابی یا پرخوابی شدید نشان می‌دهند. به علت تاثیرگذاری بالای وضعیت روحی و روانی فرد در بهداشت خواب بررسی شرایط روانی در وضعیت‌هایی نظیر پرخوابی اهمیت بسیاری دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم افسردگی و اختلالات خواب کلیک کنید. 

علت خواب زیاد | وقفه تنفسی

وقفه تنفسی حالتی است که فرد در طول شب به طور مکرر دچار کاهش اکسیژن شده و از خواب بیدار می‌شود. این بیدار شدن های مکرر باعث می‌شود که فرد نتواند به خوبی استراحت کند و در نتیجه انرژی بدن به طور کامل بازیابی نمی‌گردد. یکی از نشانه های وقفه تنفسی، احساس خستگی زیاد پس از خواب شبانه کامل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وقفه تنفسی  کلیک کنید

علت خواب زیاد | کم خونی

کم خونی حالتی است که گلبول‌های قرمز موجود در خون کمتر از حد معمول باشند. این کمبود باعث کاهش خون رسانی و در نهایت کمبود انرژی می‌شود. به همین دلیل فرد حتی پس از استراحت و خواب کافی نیز، احساس خستگی مفرط می‌کند و تمایل دارد بیشتر از زمان مورد نیاز بخوابد. 

علت خواب زیاد | کم کاری تیروئید

تیروئید وظیفه کنترل فرآیندهای تبدیل سوخت به انرژی بدن را بر عهده دارد. مسلما زمانی که غده تیروئید کم کار باشد، بدن انرژی کافی خود را کسب نمی‌کند و همواره خسته است. درنتیجه به خواب بیشتری نیز برای کسب انرژی نیاز دارد. 

علت خواب زیاد | دیابت

در بدن افرادی که قند خون دارند، قند به جای ورود به سلول های بدن و تامین انرژی، در خون باقی می‌ماند. در نتیجه افراد مبتلا به قند خون و دیابت، احساس ضعف و خستگی  دارند و بیش از سایر افراد تمایل به خواب دارند. 

علت خواب زیاد | بیماری های قلبی

در افراد مبتلا به مشکلات قلبی معمولا پمپاژ خون به درستی صورت نمی گیرد. اختلال در پمپاژ خون منجر به این می‌شود که عمل خون رسانی به درستی انجام نشود. نرسیدن خون کافی به بدن احساس ضعف و خستگی شدید را به هرماه خواهد داشت. این امرمی‌تواند خود را با احساس نیاز به خواب بیشتر نشان دهد. 

 

عوارض جانبی خواب زیاد 

دلیل پر خوابی هر چه که باشد، مشکلات و عوارض جانبی را با خود به همراه دارد. این عوارض موارد زیر را در برمی‌گیرد.

- تشویش و نگرانی

- کمبود انرژی

- اختلال در حافظه

- سردرد

- چاقی

- کمر درد

- افسردگی 

با این حال این موارد همانطور که باعث پر خوابی می‌شوند از طرفی یاعث بی خوابی نیز می‌توانند باشند. به طور مثال کمبود انرژی همانطور که با خواب زیاد برای فردی همراه است ممکن است در دیگری باعث بی خوابی شود.

برای آگاهی بیشتر درباره بی خوابی کلیک کنید.

راهکارهایی برای رهایی از خواب زیاد

در صورتی که پر خوابی ناشی از علل فوق باشد، با درمان آن‌ها، خواب نیز تنظیم می‌شود و به تدریج مشکل از بین می‌رود. اما با تغییر در سبک زندگی نیز می‌توان تا حد زیادی کیفیت خواب را افزایش داد. این راهکارها موارد زیر را شامل می‌شود.

رهایی از خواب زیاد | داشتن برنامه مشخص برای خواب

سعی کنید یک برنامه برای خود در نظر بگیرید و طبق آن عمل کنید. طبق این برنامه در ساعت مشخصی اقدام به خواب کنید و در ساعت مشخصی بیدار شوید. برنامه مشخص خود را حتی در روزهای تعطیل نیز رعایت کنید. این کار باعث می‌شود که بدن به تدریج تنظیم شود و به این برنامه عادت کند.

رهایی از خواب زیاد | ایجاد شرایط مناسب برای خواب

شرایط مناسب یک عامل مهم در کیفیت خواب است. سعی کنید در اتاقی تاریک و بدون سروصدا بخوابید و به راحتی تشک و بالشت خود نیز توجه کنید. خواب در کنار کودک، تلویزیون و موارد مشابه باعث کاهش کیفیت خواب و در نتیجه احساس خستگی و خواب آلودگی مداوم می‌شود.

اجتناب از دستگاه های الکترونیکی

نور صفحه نمایشگر کامپیوتر و موبایل، عاملی برای برهم زدن ریتم خواب است. دیدن این نورها قبل از خواب، باعث کاهش کیفیت خواب می‌شوند. توصیه می‌شود که تا چند ساعت قبل از خواب به وسایل الکترونیکی نگاه نکنید و هنگام خواب نیز آن ها را خاموش کنید.

توجه به عادات روزانه

با توجه به عادت های روزانه، می‌توانید کیفیت خواب خود را به نحو چشمگیری افزایش دهید. از مصرف کافئین و نوشیدنی های الکلی قبل از خواب خودداری کنید و به مصرف بیش تر چای سبزو شیر بپردازید. همچنین ورزش و فعالیت فیزیکی را در برنامه خود قرار دهید تا در طول روز احساس شادی و نشاط بیشتری داشته باشید.

انجام یوگا

با انجام یوگا می‌توانید به سلامت جسم و روان دست یابید. این ورزش به شما کمک می‌کند تا آرامش بیشتری را تجربه کنید و زندگی شادتری داشته باشید. همچنین به نظم تنفسی شما نیز کمک می‌نماید. افزایش نشاط و انرژی زیاد در کنار بالا رفتن سطح اکسیژن خون به تعدیل خواب شما کمک می‌کند.

سخن آخر

در بسیاری از مواقع افراد با استفاده از روش‌های خودیاری و راهکارهای گفته شده نمی‌توانند بر مشکلات خواب خود از جمله پرخوابی غلبه کنند و نیازمند دریافت مداخلات حرفه‌ای تری هستند. در این شرایط مراجعه به روانشناس به شما کمک می‌کند تا بتوانید وضعیت روحی روانی خود را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهید و به شناخت بهتری در مورد مشکل خود برسید. درمانگر با به کارگیری تکنیک‌های موثر به شما کمک می‌کند تا بتوانید از خواب زیاد بپرهیزد و در طول روز کسل نباشید. در این راستا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی به نوبه خود شرایطی را برای شما فرآهم آورده است تا بتوانید مسائل و مشکلات خود را به صورت تلفنی با ما در میان بگذارید و راهکارهای لازم را نیز دریافت نمایید.

برای اطلاع از روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا تیروئید کم کار می‌تواند باعث خواب زیاد شود؟

بله. تیروئید وظیفه کنترل فرآیندهای تبدیل سوخت به انرژی بدن را بر عهده دارد. زمانی که غده تیروئید کم کار باشد، بدن انرژی کافی خود را کسب نمی‌کند و همواره خسته است. درنتیجه به خواب بیشتری نیز برای کسب انرژی نیاز دارد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات خواب می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*