ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت استرس ازدواج | راه های کاهش دلهره های پیش از مراسم ازدواج


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت استرس ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علت استرس ازدواج برای هر فردی متفاوت است. تیپ شخصیتی، میزان توانمندی و بهره مندی از مهارت های زندگی، محیط زندگی و نوع تربیت افراد همگی عواملی هستند که می تواند در نحوه برخورد اشخاص با مقوله ازدواج تعیین کننده باشد. کسانی که ملاحظه کار یا کمال گرا هستند شاید بیشترین تنش های روانی را در رابطه با اتفاقات مهم زندگی خود همچون ازدواج متحمل می شوند. بنابراین لازم است قبل از نابودی لحظه های شیرین و دست نیافتنی دوران طلایی جوانی برای شناسایی ریشه و علت استرس ازدواج و درمان آن اقدام نمود. یکی از بهترین راهکارها، مشاوره ازدواج با کسانی است که در این زمینه تخصص دارند و می توانند با ارائه راهکارهای متناسب با موقعیت هر فرد، در کاهش اضطراب و نگرانی های ازدواج کمک کننده باشند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

علائم استرس ازدواج

اضطراب و استرس قبل از ازدواج نشانه‌هایی دارد که برخی از آن‌ها شامل عوامل زیر است.

  • اختلالات خواب و دفع
  • کاهش یا افزایش اشتها
  • افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب
  • حالت تهوع و سرگیجه
  • عدم تمرکز و پرش فکر
  • زود رنج بودن و پایین آمدن آستانه تحمل
  • تحریک پذیری و عصبانی شدن‌های بی‌دلیل

 

اینفوگرافیک علت استرس ازدواج

اینفوگرافیک علت استرس ازدواج

علت استرس ازدواج | چرا ازدواج با استرس و اضطراب همراه است؟

دوره شناخت پیش از ازدواج یک دوره فشرده است که طی آن افراد باید آگاهی و شناخت کافی نسبت به یکدیگر کسب کنند و تصمیمی بگیرند که کل زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرف دیگر آمادگی‌های ازدواج همچون تهیه جهیزیه و جشن عروسی نیز از نظر فکری، کاری و اقتصادی فشار روانی زیادی برای افراد ایجاد می‌کند.

 

علت و دلایل استرس قبل از ازدواج

همه افراد قبل از ازدواج دچار استرس و اضطراب می‌شوند. این اضطراب و بی قراری تا حدی طبیعی است و به دلایل زیادی ایجاد می‌شود که شامل عوامل زیر است.

ترس از نشان ندادن خود واقعی

همه افراد در هنگام ازدواج، سعی می‌کنند که تا حد امکان خودشان را در بهترین حالت ممکن نشان دهند تا در نظر فرد مقابل، خوب جلوه کنند. این اتفاق کاملا طبیعی است اما نگرانی‌ها و اضطراب‌هایی را برای زوجین ایجاد می‌کند. آن‌ها می‌ترسند که فرد مقابلشان آن چیزی نباشد که نشان می‌دهد و پس از شروع زندگی مشترک با مشکل مواجه شوند. به همین دلیل تردید در ازدواج و ترس از آینده باعث ایجاد اضطراب در آن‌ها می‌شود.

مشاهده مشکلات زندگی والدین

برخی از افراد با توجه به اختلافات میان والدین خود نگران این هستند که همسرشان نیز مانند یکی از والدین ناسازگار بشود و زندگی مشترک آن‌ها نیز همچون زندگی مشترک والدین‌شان با مشکل مواجه شود. به همین دلیل دچار استرس و اضطراب می‌شوند.

ترس از تعهد و مسئولیت

ازدواج باعث می‌شود که نقش فرد در خانواده تغییر بکند و فرد باید مسئولیت‌های جدیدی را به عهده بگیرد. تا قبل ازدواج دختر و پسر نقش دیگری در خانواده خود دارند و بار مسئولیت‌های آن‌ها نیز نسبتا سبک است. اما با ازدواج کردن این نقش‌ها تغییر می‌کند و فرد باید الگوهای رفتاری خود را متناسب با آن تغییر دهد. ترس از تعهد در رابطه و مسئولیت‌های آینده باعث اضطراب افراد می‌شود.

ترس از ازدواج به دلیل افزایش طلاق در جامعه

متاسفانه امروزه به دلایل بسیار زیادی همچون مشکلات اقتصادی، مشکلات روابط زناشویی، خیانت زوجین و غیره میزان طلاق در جامعه افزایش یافته است. همین عوامل موجب می شوند تا جوانان دچار تنش های روانی در خصوص ازدواج شوند. اما نکته قابل تامل دیگر این است که؛ جوانان امروز  در تعیین الگوی رفتاری در رابطه با ازدواج دچار سردرگمی هستند.
بعضا انتظارات غیر منطقی در زندگی زناشویی و توقعات نابجا که ناشی از عدم درک مفاهیم زندگی مشترک می باشد، به استرس ازدواج دامن می زند. بعضی از زوجین تصورشان از ازدواج و شریک زندگی تبدیل شدن او به غول چراغ جادو برای تحقق و برآورده کردن آرزوهایشان است. مسلم است که در بعضی مواقع تحقق خواسته ها خارج از توان افراد است. اما کسانی که دید جبری نسبت به این موضوع دارند سر ناسازگاری گذاشته و زندگی مشترک را به نابودی می کشانند.

 

علت استرس ازدواج | درمان استرس قبل از ازدواج

برای اینکه بتوانید به استرس و اضطراب قبل از ازدواج غلبه کنید، می‌توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید.

استفاده از تجربیات دیگران

با زوجین خوشبختی که می‌شناسید صحبت کنید و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید. از آن‌ها بخواهید که راز موفقیت‌شان در ازدواج را به شما بگویند و در این زمینه شما را راهنمایی کنند. به این ترتیب می توانید آمادگی روحی برای ازدواج را در خود تقویت کنید.

شرکت در کلاس‌های قبل از ازدواج

کلاس‌ها و کارگاه‌های زیادی با عنوان کلاس‌های آموزش مهارت های لازم برای ازدواج وجود دارند که اطلاعات بسیار زیادی را در زمینه ازدواج به شما ارائه می‌دهند. این کلاس‌ها مطالبی را بیان می‌کنند که شاید به فکر شما نرسد و از این طریق باعث می‌شوند که اضطراب‌تان تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

صحبت کردن در مورد نگرانی‌ها

بدون هیچ نگرانی و احساسات خجالتی با همسر آینده خود در مورد ترس‌ها و نگرانی‌های خود صحبت کنید. این کار به معنی داشتن ضعف در شما نیست بلکه نشان می‌دهد که شما نسبت به خودتان آگاهی دارید. مثلا اگر نگران ادامه تحصیل بعد از ازدواج هستید، با طرف مقابل‌تان صحبت کنید تا به یک راهکار مشترک برسید. صحبت کردن در مورد نگرانی‌ها باعث می‌شود که علاقه و صمیمیت بین زوجین نیز افزایش پیدا کند.

علت استرس ازدواج | مشاوره قبل از ازدواج

بهترین کار برای کاهش اضطراب و ترس قبل از ازدواج، کمک گرفتن از روانشناس می‌باشد. روانشناس فردی است که در این زمینه آموزش حرفه‌ای دیده است و با بررسی همه جانبه شرایط شما و طرف مقابل‌تان، راهکارهای موثری در این زمینه به شما ارائه می‌دهد و به کاهش و کنترل اضطراب نیز کمک بسیار زیادی می‌کند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی یکی از معتبرترین مراکز مشاوره در سطح کشور است که با گردهمایی متخصصان مجرب تشکیل شده است. شما به سهولت می توانید حتی با مشاوره تلفنی و در اسرع وقت برای حل مشکلات خود مشاوره تخصصی دریافت نمایید. برای اطلاع از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*