ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علل گرایش به ماریجوانا یا گل | عوامل اصلی را بشناسید

 


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علل گرایش به ماریجوانا پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

علل گرایش به گل یا ماریجوانا یا در میان جوانان چیست؟ آمار مصرف ماریجوانا روز به روز در حال افزایش است و جوانان بسیاری را درگیر می‌کند. اما برای کاهش مصرف این ماده‌ مخدر چه می‌توان کرد؟ در ابتدا لازم است تا علل و عوامل گرایش جوانان به مصرف این ماده بررسی شود تا بتوان از درگیری افراد جلوگیری نمود. در ترک دادن افراد معتاد و درمان آن‌ها نیز آسیب‌شناسی و پیشگیری مقدم بر درمان است. وجود فرد معتاد در خانواده، فشارهای زندگی، اطرافیان و گروه همسالان در گرایش افراد به ماریجوانا نقش زیادی دارند. در این مقاله به بررسی علل گرایش به گل می‌پردازیم. ضمن اینکه اگر در زمینه اعتیاد نیاز به مشورت دارید، مشاوره ترک اعتیاد می‌تواند به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.
تماس با مشاور

 

علل گرایش به ماریجوانا | ماریجوانا یا گل چیست؟

ماریجوانا ماده‌ مخدر گل تغییریافته است که از گیاه شاهدانه به دست می‌آید و خاصیت روان‌گردان دارد. همچنین این ماده از مرگ‌آورترین مواد مخدر موجود است که خیلی‌ها تصور می‌کنند اعتیادآور نیست‌. شاید وابستگی جسمی به ماریجوانا از مواد مخدر دیگر کمتر باشد اما وابستگی روانی شدید به آن احتمال ترک موفقیت‌آمیز را به شدت پایین می‌آورد. بعد از مصرف اولیه حالت‌های سرخوشی کاذب به فرد دست می‌دهد اما در مصارف بعدی تنها وابستگی شدید است که فرد را مجبور به مصرف می‌کند به گونه‌ای که بدون مصرف ماریجوانا نمی‌تواند هیچ‌کاری انجام دهد. برای کسب اطلاعات در زمینه تعریف اعتیاد کلیک کنید.

سرگیجه، تنفس کم عمق، چشم‌های قرمز و گشاد شدن مردمک چشم، دهان خشک، افزایش اشتها، واکنش کند، حس تحریف شده از زمان، تفکر تصادفی، پارانویا، اضطراب، افسردگی و فراموشی کوتاه مدت تنها چند مورد از عوارض مصرف ماریجواناست. در همین ارتباط، در مقاله ترک ماریجوانا به بهترین روش ترک این ماده پرداخته شده است.

اینفوگرافیک علل گرایش به ماریجوانا یا گل
 

اینفوگرافیک علل گرایش به ماریجوانا

اثرات ماری جوانا یا گل چگونه ایجاد می شود؟

اصلی ترین ماده شیمیایی در ماری جوانا THC نامیده می شود که منجر به احساس شعف و شادمانی می شود. ساختار شیمیایی THC مانند انتقال دهنده های عصبی در مغز است. همین شباهت سبب اختلال در عملکردهای روانی و فیزیکی می شود. علاوه بر این THC می تواند عملکرد هیپوکامپ، نوحی توجه و تمرکز و یادگیری را تحت تاثیر قرار دهد. THC مانند سایر مواد اعتیادآور نظام پاداش مغز را هم فعال می کند. با افزایش ترشح دوپامین و احساس لذت ناشی از آن، گرایش افراد به ماری جوانا بیشتر می شود و به مرور عوارض زیادی را برای فرد به همراه دارد.

هنگامی که ماری جوانا دود می شود، THC به سرعت از ریه ها وارد جریان خون می شود که این ماده را به مغز و سایر اندام ها در سراسر بدن می رساند. THC زمانی که از طریق غذا یا نوشیدنی خورده شود کندتر جذب می شود. صرف نظر از نحوه مصرف THC، این ماده به طور خاص بر روی گیرنده های کانابینوئیدی سلول مغز اثر می گذارد. این گیرنده ها که معمولاً توسط مواد شیمیایی مشابه THC که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شوند فعال می شوند، بخشی از شبکه ارتباطی عصبی به نام سیستم اندوکانابینوئید هستند که نقش مهمی در رشد و عملکرد طبیعی مغز ایفا می کند. ماری جوانا سیستم اندوکانابینوئید را بیش از حد فعال می کند و باعث ایجاد اثرات "بالا" و سایر اثراتی می شود که مصرف کنندگان تجربه می کنند. برای اطلاع در مورد عوارض ماری جوانا یا گل کلیک کنید.

اثرات بلند مدت مصرف ماری جوانا بر زندگی فردی مصرف کننده

سیگار کشیدن شاهدانه با اثرات نامطلوب تنفسی از جمله سرفه مزمن، خس خس سینه، تولید خلط و برونشیت حاد مرتبط است. تایید شده است که استنشاق عمیق دود شاهدانه و حبس نفس می تواند منجر به پنوموتوراکس شود. در چند گزارش موردی مربوط به بیماران دچار نقص ایمنی، عفونت های ریوی مانند آسپرژیلوزیس به سیگار کشیدن شاهدانه آلوده به قارچ نسبت داده شده است. انتقال سل با تکنیک‌های استنشاق حشیش، مانند لوله‌های آب مشترک در استفاده قلیانی و «هات‌باکسینگ» مرتبط است. از بین روش های مختلف مصرف حشیش، سیگار کشیدن مضرترین روش در نظر گرفته می شود. استنشاق دود از مواد آلی می تواند باعث مشکلات سلامتی مختلفی شود (به عنوان مثال، سرفه و خلط). ایزوپرن ها به تعدیل و کاهش سرعت واکنش کمک می کنند و به کیفیت های متفاوت محصولات احتراق جزئی از منابع مختلف کمک می کنند که همین تغییر در جزییات گستردگی علائم را افزایش می دهد.

عوارض سلامتی مصرف ماری جوانا بر سلامت جنسی مردان

مصرف حشیش در مردان با کاهش باروری و کاهش تعداد اسپرم همراه بوده است. مطالعات اپی ژنتیک اولیه نشان داده است که مصرف حشیش در مردان باعث تغییرات گسترده متیلاسیون DNA در اسپرم می شود و در نتیجه نرخ لقاح کمتر و نرخ سقط جنین بیشتر می شود. تغییرات متیلاسیون DNA اسپرم از قرار گرفتن در معرض عصاره شاهدانه در فرزندان موش مشهود است.

اثر مصرف ماری جوانا بر بارداری

مطالعه‌ای که توسط آکادمی‌های ملی علوم، مهندسی و پزشکی منتشر شده است، شواهد قابل‌توجهی را برای ارتباط آماری بین مادرانی که در دوران بارداری حشیش می‌کشند و وزن کمتر نوزادان آن ها هنگام تولد ذکر کرده است. مصرف حشیش در بارداری با محدودیت در رشد جنین، سقط جنین و نقص شناختی در فرزندان همراه است. اگرچه اکثر تحقیقات بر روی اثرات نامطلوب الکل متمرکز شده اند، اما اکنون شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض حشیش قبل از تولد اثرات جدی بر مغز در حال رشد دارد و با "نقص در زبان، توجه، زمینه های عملکرد شناختی و رفتار بزهکارانه در بلوغ" مرتبط است. گزارشی که برای شورای ملی مواد مخدر استرالیا تهیه شده است به این نتیجه رسیده است که شاهدانه و سایر کانابینوئیدها در بارداری منع مصرف دارند زیرا ممکن است با سیستم اندوکانابینوئید تداخل داشته باشند.

 

علل گرایش به ماریجوانا یا گل: دلایل اصلی

بطور کلی دلایل گرایش به مواد مخدر در افراد باید مورد بررسی قرار گیرد. در اینجا به اصلی‌ترین علل گرایش به گل یا ماریجوانا اشاره کرده‌ایم:

1. عدم داشتن اطلاعات کافی و صحیح

یکی از علل گرایش افراد به گل عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد عوارض و آسیب‌هایی است که مواد مخدر و ماریجوانا به روح و جسم فرد وارد می‌کند. ماریجوانا نیز مانند دیگر مواد مخدر وابستگی ایجاد می‌کند و بعد از مدتی دیگر نمی‌توانید وابستگی و اعتیاد خود را کنترل کنید. بسیاری از جوانان به اشتباه تصور می‌کنند ماریجوانا کم خطر است و مانند دیگر مواد مخدر اعتیاد آور نیست. همین باور اشتباه باعث گرایش نوجوانان به ماریجوانا می‌شود‌. علاوه‌ بر این در مدارس بین نوجوانان این نگرش نیز وجود دارد که ماریجوانا باعث افزایش تمرکز بیشتر می شود و با این نظریه مصرف ماریحوانا را برای خود توجیه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

2. وجود فرد معتاد در خانواده

افرادی که سابقه‌ اعتیاد در خانواده‌ آن‌ها وجود دارد احتمال بیشتری برای ابتلا به اعتیاد دارند. اعتیاد پدر و مادر بر اعتیاد فرزندان تأثیر بسیار زیادی دارد. یکی از زمینه‌های گرایش افراد به ماریجوانا کوتاهی والدین و شرایط نامناسب خانوادگی است‌. زمانی که نیازهای اساسی جوان در خانه تامین نمی‌شود به بیرون از خانه و مصرف مواد پناه می‌برد. خانواده‌هایی که بسیار سرد و خشک هستند و ارتباط ضعیف و ناکارآمدی با فرزندان خود دارند، آن‌ها را از خود ناامید می‌کنند و به دنبال آن زمینه‌ برای گرایش به موادی که احساس سرخوشی و لذت را برایشان فراهم کند ایجاد می‌شود.

در خانواده‌هایی که پدر و مادر مدام در حال جنگ و دعوا هستند و گاه فرزند خود را نیز مورد خشونت کلامی و فیزیکی قرار می‌دهند نیز همینطور است. نیاز کودکان و نوجوانان به محبت، امنیت، تشویق و تائید، بازی آزاد، تحرک و تغذیه صحیح، دوست و همراه باید بطور طبیعی برطرف شود. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه علل گرایش به اعتیاد کلیک کنید.

3. علل گرایش به گل | فشار و تشویق گروه همسالان

دوستان و همسالان مصرف کننده می‌توانند عامل گرایش جوانان به ماریجوانا باشند. زمانی که یک نفر ماریجوانا مصرف می‌کند و حالت سرخوشی کاذب و لذت اولیه را تجربه می‌کند، آن را به دوستان خود نیز پیشنهاد می‌دهد. بسیاری از معتادان به واسطه‌ پیشنهادات وسوسه‌انگیز دوستان شروع به مصرف ماریجونا کرده‌اند و در دام اعتیاد افتاده‌اند. گاهی گروه‌های دوستان شرایطی را برای خود تعیین می‌کنند مانند اینکه حتما تمام افراد عضو باید مواد مصرف کنند و گرنه داخل گروه پذیرفته نمی‌شوند؛ نوجوانانی که اعتماد به نفس ندارند برای پذیرفته شدن در گروه‌های دوستانه هر کاری می‌کنند. در این شرایط وظیفه‌ والدین است تا از فرزندان خود محافظت کنند و با روش‌های تربیتی مناسب آن‌ها را آگاه نمایند. برای اطلاع در مورد تاثیر دوستان بر اعتیاد کلیک کنید.

4. تبلیغات گسترده رسانه‌ای در مورد ماریجوانا

متاسفانه در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام، تلگرام و فیسبوک تبلیغات گسترده‌ای در زمینه مصرف ماریجوانا یا ماده‌ مخدر گل صورت می‌گیرد که جوانان را به مصرف این مواد ترغیب و تشویق می‌کند. تبلیغات به گونه‌ای است که تصویر ماریجوانا را که به شکل برگ است بر روی لیوان‌، کلاه و لباس چاپ می‌کنند و آن‌ها را انتشار می‌دهند. از این طریق تبلیغات رسانه‌ای به واسطه‌ عکس‌ها و فیلم‌های خارج کشور و با تاثیر بر ناخودآگاه افراد آن‌ها را به مصرف ماریجوانا ترغیب می‌کند. در بسیاری از موارد نیز خاصیت نشاط بخشی و عوارض زودگذر آن را پررنگ کرده و به آسیب‌ها اشاره‌ای ندارند. برای اطلاع در مورد تست ماری جوانا یا گل کلیک کنید.

5. علل گرایش به ماریجوانا یا گل : نقش عوامل دیگر 

افسردگی، خشم، ناامیدی، فشارهای روانی زندگی روزمره و کلا مشکلات روحی روانی خیلی وقت‌ها باعث می‌شوند تا افراد برای خلاص شدن به مواد مخدر رو بیاورند. محل سکونت نامناسب، اعتماد به نفس پایین افراد، دسترسی راحت به گل، ریسک‌پذیری بالای فرد و عدم توانایی در حل مشکلات از دیگر علل گرایش به گل یا ماریجوانا هستند.
افراد به دنبال سرخوشی هستند در صورتی که این سرخوشی تنها به اولین مصرف مربوط می‌شود و دفعه‌های بعدی خبری از این سرخوشی نیست اما از لحاظ روانی و فیزیکی به آن وابسته می‌شوند. اگر احساس می‌کنید نوجوان شما به چنین ماده‌ای تمایل دارد با روانشناس خود مشورت کنید. در همین زمینه می‌توانید مطلب درمان اعتیاد به مواد مخدر را نیز بخوانید.

نقش خدمات روانشناسی در ترک گل یا ماریجوانا

همانطور که گفته شد ماریجوانا بیش از وابستگی جسمی، وابستگی روانی دارد. بسیاری از افراد بر این باورند که به دلیل وابستگی جسمی کم، هر زمان که بخواهند می‌توانند مصرف آن را کنار بگذارند. در حالی که این افراد بارها در فرایند ترک اعتیاد به مواد مخدر به مشکل برمی‌خورند و چه بسا به مصرف مواد مخدر دیگر نیز گرایش پیدا کنند. در صورتی که قصد ترک این ماده را دارید، ضروری است که از یک فرد متخصص در زمینه ترک اعتیاد کمک بگیرید. روانشناس به شما کمک می‌کند تا بر وابستگی روانی غلبه کنید و ترک موفقیت آمیزی داشته باشید. از سوی دیگر والدین می‌توانند برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان خود با یک روانشناس صحبت کرده و راهکارهای علمی و اصولی دریافت نمایند. روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا به صورت حضوری و تلفنی در این زمینه یاری‌تان کنند. برای اطلاع در مورد ترک اعتیاد کلیک کنید.

سخن آخر

ماری جوانا یا گل تاثرات زیادی از لحاظ جسمی و روانی روی افراد می گذارد. بنابراین ترک آن با چالش هایی همراه خواهد بود. قبل از هر چیز علل مصرف این ماده باید مشخص شود و سپس با ارزیابی شرایط برای ترک ماری جوانا اقدام شود. اگر قصد ترک دارید، می توانید از مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی بهره مند شوید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*