ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص سربرولایزین برای بهبود اختلالات مغزی

قرص سربرولایزین حاوی سربروپروتین هیدرولیست می باشد که دارویی از دسته داروهای شناخته شده به عنوان عوامل سیستم عصبی مرکزی است و برای درمان آسیب های سر، سکته مغزی و آپروسکسی در زوال عقل با افزایش بقای عصبی و جلوگیری از آسیب عصبی استفاده می شود. سیستم عصبی مرکزی را به روش های مختلفی برای محافظت از نورون ها و تقویت یادگیری، حافظه و هوشیاری تحت تاثیر قرار می دهد. شامل عوارض دارویی مختلفی ازجمله سرگیجه و سبکی سر و سایر عوارض می شود. قبل از مصرف دارو برای جلوگیری از تداخلات احتمالی مشورت با پزشک ضروری است.  برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

قرص سربرولایزین

سربرولایزین تزریقی 10 میلی لیتری متعلق به گروهی از داروها به نام عوامل سیستم عصبی مرکزی و عوامل محافظت کننده عصبی است که برای محافظت از اعصاب در برابر آسیب و بهبود آن ها به دلایل مختلف از جمله برای بهبود آسیب جمجمه (آسیب به سر)، عواقب پاتولوژیک عروق مغزی و آپروسکسی در زوال عقل می باشد.  تزریق 10 میلی‌لیتر سربرولیزین شامل Cerebroprotein Hydrolysate، یک عامل نوروتروفیک است که بر روی سیستم عصبی مرکزی به روش‌های مختلف برای محافظت از نورون‌ها و بهبود حافظه، توجه و هوشیاری عمل می‌کند. تزریق سربرولایزین توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط انجام می شود.

1-مکانیسم اثر قرص سربرولایزین

به نظر می رسد سربرولایزین به طور قابل توجهی تعداد مولکول های انتقال گلوکز را در سد خونی مغزی افزایش می دهد و در نتیجه کمبود انرژی حیاتی مرتبط با این بیماری را متعادل می کند. مطالعات کمی EEG روی داوطلبان سالم و بیماران مبتلا به زوال عقل عروقی اثرات حاد وابسته به دوز افزایش فعالیت عصبی (افزایش فرکانس آلفا و بتا) را پس از 4 هفته درمان نشان داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری الزایمر کلیک کنید.
صرف نظر از علت بیماری دمانس عصبی از نوع آلزایمر یا زوال عقل عروقی، درمان با سربرولایزین منجر به بهبود توانایی‌های شناختی عینی و فعالیت‌های روزمره می‌شود. تنها پس از دو هفته، بهبودهایی در برداشت جهانی بالینی وجود دارد که با ادامه درمان افزایش می یابد. همچنین مستقل از نوع زوال عقل، تقریباً 60 تا 70 درصد بیماران به درمان سربرولیزین پاسخ مثبت می دهند.

2-نحوه استفاده از سربرولایزین

داروی Cerebrolysin 10ml به صورت محلول تزریقی با غلظت ده میلی لیتر تهیه می شود. دارو را می توان با دوز 5 میلی لیتری به صورت عضلانی تزریق کرد. اگر بیش از 5 میلی لیتر باشد، می توان آن را به صورت وریدی یا انفوزیونی تجویز کرد. دوز بر اساس شرایط و سن بیمار خواهد بود. معمولاً پزشک یک بار در روز تزریق سربرولیزین را تجویز می کند و حداقل 20-10 روز آن را درمان می کند. برای موارد خفیف می توان از 1-5 میلی لیتر، موارد شدید از 10-30 میلی لیتر استفاده کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جدیدترین روش های درمان آلزایمر کلیک کنید.
بسته به پاسخ بالینی بیمار، دوره درمان را می توان چندین بار تکرار کرد، دارو باید بین دوره ها قطع شود. در موارد شدید، بیمار نباید مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کند بلکه باید درمان را با تزریق یک و دو بار در روز با فاصله 4 هفته ادامه دهد. از آزمایشات بالینی، دوز معمول برای بیماران زوال عقل 30-5 میلی لیتر در 24 ساعت و 60-10 میلی لیتر در 24 ساعت پس از سکته مغزی ایسکمیک یا آسیب مغزی تروماتیک است.
سربرولیزین از راه عضلانی یا داخل وریدی استفاده می شود، بیماران باید تحت نظارت کادر پزشکی از دارو استفاده کنند. برای استفاده ایمن از این دارو، سربرولیزین را دقیقاً طبق دستور پزشکتان تزریق یا انفوزیون کنید. بیش از دوز توصیه شده، کمتر یا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از Cerebrolysin در دوز مناسب استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید و در صورت بروز علائم جدید می توانید مصرف آن را متوقف کنید. بیماران مطلقاً خودسرانه مواد مخدر را برای مدت طولانی مصرف نکنند. چرا که باعث بهبود وضعیت بیمار نمی شود، بلکه خطر عوارض ناخواسته را نیز افزایش می دهد.

3-موارد مصرف سربرولایزین

آسیب جمجمه (آسیب سر)، عواقب پاتولوژیک عروق مغزی (پیامدهای بیماری عروق مغزی) و آپروسکسی در زوال عقل. دستورالعمل برای استفاده تزریق سربرولیزین 10 میلی لیتر توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط انجام می شود. بنابراین مصرف دارو را خودسرانه مدیریت نکنید.
سربرولایزین در درمان برخی از موارد زیر موثر است: اختلالات حافظه، اختلالات تمرکز، زوال عقل، دژنراتیو شامل آلزایمر، زوال عقل ناشی از بیماری عروق مغزی، انفارکتوس های متعدد، زوال عقل هم دژنراتیو و هم عروقی سکته، ایسکمی و خونریزی پس از ضربه و جراحی، پس از ضربه مغزی یا جراحی مغز و اعصاب. علاوه بر این، برخی از اثرات دیگر دارو در برچسب داروی تایید شده درج نشده است، اما در برخی موارد ممکن است پزشک مصرف سربرولایزین را تجویز کند. بنابراین قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.  
قرص سربرولایزین

عوارض جانبی

سربرولیزین می تواند عوارض جانبی ناخواسته و شایعی ایجاد کند که می توان به موارد زیر اشاره کرد: تورم و درد در محل تزریق، احساس گرما در محل تزریق، در صورت تزریق خیلی سریع لرزش و سردرد، افزایش جزئی دمای بدن قبل از تجویز دارو. پزشکان همیشه فواید و اثربخشی دارو سربرولایزین را در نظر می گیرند. هنگام استفاده از این دارو هنوز هم ممکن است اثرات ناخواسته رخ دهد. بنابراین، هنگامی که علائم غیر معمول وجود دارد، به ویژه هنگامی که یک واکنش آلرژیک شدید همراه با علائم همراه مانند سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، بثورات پوستی، عدم کنترل اضطراب، اختلالات شناختی، نارسایی تنفسی و کما رخ می دهد، بیمار باید فوراً به پزشک یا پرستار اطلاع دهد تا فوراً پزشک یا پرستار را مطلع کند.
در برخی موارد، پس از مصرف این دارو ممکن است برخی از عوارض جانبی رایج مانند انواع سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، بی قراری، افزایش تعریق، تب، گیجی، توهم و سندرم شبه آنفولانزا را تجربه کنید. اکثر این عوارض جانبی نیازی به مراقبت پزشکی ندارند و به مرور زمان برطرف می شوند. با این حال، اگر به طور مداوم این عوارض جانبی را تجربه کردید، به شما توصیه می شود که با پزشک خود صحبت کنید و او را در مورد وضعیت سلامتی و داروهای خود در جریان بگذارید تا عوارض جانبی رد شود.

1-مصرف سربرولایزین و دوران شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، سربرولایزین تنها باید پس از ملاحظات دقیق خطرات احتمالی و بررسی فایده آن استفاده شود. بنابراین قبل از مصرف سربرولایزین در صورت بارداری، برنامه ریزی برای باردار شدن یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. مطالعات روی حیوانات هیچ نشانه ای از سمیت تولید مثلی نشان نداده است. با این حال، هیچ داده ای برای گونه های انسانی در دسترس نیست. بنابراین، در دوران بارداری و شیردهی باید تنها پس از ملاحظات دقیق خطر و فایده استفاده شود.

2-واکنش های نامطلوب در موارد نادر

اثرات فعال کننده مورد نظر با بیقراری (پرخاشگری، سردرگمی، بی خوابی) همراه بوده است. در یک مطالعه، موارد نادری از هیپرونتیلاسیون، فشار خون بالا، افت فشار خون، خستگی، لرزش، افسردگی، بی تفاوتی، سرگیجه و علائم آنفولانزای شدید (مانند سرماخوردگی، سرفه، عفونت‌های دستگاه تنفسی) گزارش شد. موارد منفردی از حملات گرند مال و تشنج پس از تجویز سربرولایزین گزارش شده است. اختلالات گوارشی مانند کاهش اشتها، سوء هاضمه، اسهال، یبوست، استفراغ و حالت تهوع مشاهده شده است. اگر خیلی سریع تزریق شود، احساس گرما یا تعریق، سرگیجه و در موارد جداگانه، تپش قلب یا آریتمی ممکن است ایجاد شود.
واکنش های محل تزریق مانند اریتمی، خارش و سوزش گزارش شده است. همچنین در موارد بسیار نادر، حساسیت مفرط یا واکنش های آلرژیک مانند واکنش های پوستی، واکنش های التهابی موضعی، سردرد، درد گردن و اندام ها، تب، کمردرد، تنگی نفس، لرز و حالتی شبیه شوک مشاهده شده است. از آنجایی که Cerebrolysin در افراد مسن استفاده می شود و عوارض نامطلوب ذکر شده در بالا در این جمعیت بیمار معمول است، ممکن است بدون مصرف دارو نیز مشاهده شوند. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.  
اقدامات مهم حین مصرف سربرولایزین

اقدامات احتیاطی و هشدارهای مصرف

برخی نکات هنگام استفاده از سربرولایزین عبارتند از: هشدار آلرژی و واکنش حساسیت بیش از حد سربرولایزین به هر آلرژی دیگر. سربرولایزین ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد و باعث واکنش آلرژیک یا سایر مشکلات جدی شود. هر دارویی را که مصرف می کنید، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، گیاهان دارویی و مکمل ها، غذاها، رنگ ها یا مواد نگهدارنده را گزارش دهید. در صورت بروز واکنش آلرژیک به سربرولایزین یا هر ماده موجود در آن، پزشک خود را مطلع کنید.
نباید سربرولایزین را با محلول های اسید آمینه متعادل در یک زمان تزریق مخلوط کرد. سربرولایزین در بیماران مبتلا به صرع یا تشنج های طولانی مدت، بیماران صرعی با افزایش دفعات تشنج، نارسایی شدید کلیوی و غیره منع مصرف دارد. چرا که سربرولایزین تزریقی برای استفاده در افرادی که به هر یک از ترکیبات فرآورده حساس هستند یا افرادی که وضعیت صرع (حالت تشنج مداوم)، صرع ماژور و اختلال عملکرد شدید کلیوی دارند، محدود شده است. اگرچه هیچ داده ای وجود ندارد که نشان دهد سربرولیسین لزوما باعث استرس کلیوی می شود، این فرآورده نباید در صورت وجود نارسایی شدید کلیوی تجویز شود.

تزریق سربولایزین

تزریق سربرولایزین ممکن است توانایی شما در قضاوت کردن، فکر کردن شفاف یا پاسخ سریع به محیط را مختل کند. آزمایش‌های بالینی سربرولایزین هیچ تأثیری بر توانایی رانندگی خودرو یا کار با ماشین‌آلات نشان نداده است اما رعایت احتیاط حایز اهمیت است. رانندگی نکنید. با ماشین آلات سنگین کار نکنید و در فعالیت های پرخطر دیگر نیز شرکت نکنید.
از مصرف همزمان الکل و تزریق سربرولایزین خودداری کنید؛ زیرا می تواند منجر به افزایش خواب آلودگی و سرگیجه شود. اگر علائم به مدت طولانی تر ادامه یافت، به دنبال مراقبت پزشکی باشید. همچنین درمورد اعتیاد به الکل بخوانید.
مشخص نیست که آیا مصرف الکل با تزریق سربرولایزین بی خطر است یا خیر. با این حال به عنوان یک اقدام احتیاطی، توصیه می شود از مصرف یا حتی محدود کردن الکل خودداری کنید. قبل از مصرف سربرولایزین تزریقی پزشک خود را در مورد وضعیت سلامتی خود و تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید تا عوارض جانبی مدیریت شود. همچنین درمورد ترک الکل بخوانید.
لازم است قبل از استفاده از Cerebrolysinb با پزشک خود مشورت کنید تا فواید و خطرات آن را بسنجید. اگر یک نوبت از سربرولیسین را فراموش کردید، آن را در اسرع وقت دوباره مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و به طور معمول به تزریق ادامه دهید. از داروی بیشتر از درمان تجویز شده استفاده نکنید. مصرف بیش از حد سربرولایزین می تواند علائم جدی مانند تهوع، استفراغ، درد شکم، تنگی نفس، غش و غیره ایجاد کند.

تداخلات دارویی

داروی سربرولایزین ممکن است با داروهای ضد افسردگی، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI) و محلول‌های اسید آمینه متعادل تداخل داشته باشد. پیش از مصرف از شیوه مصرف مطلع شده و به صورت خودسرانه داروها رو همزمان مصرف نکنید. تداخلات دارویی ممکن است اثربخشی سربرولایزین را کاهش دهد یا اثر اثرات ناخواسته را افزایش دهد. در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها، داروهای تجویزی و محصولات گیاهی به پزشک خود اطلاع دهید. هیچ دارویی را بدون رضایت پزشک شروع، قطع یا تغییر ندهید. برخی از داروهایی که می توانند با سربرولایزین تداخل داشته باشند عبارتند از داروهای ضد افسردگی مهارکننده های MAO فنلزین، ایزوکاربوکسازید، ترانیل سیپرومین.  

سخن آخر

داروی سربرولیزین در درمان اختلالات حافظه، اختلالات تمرکز، زوال عقل دژنراتیو از جمله بیماری آلزایمر، زوال عقل ناشی از بیماری عروق مغزی، انفارکتوس های متعدد موثر است. یا هر دو دمانس دژنراتیو و عروقی. با این حال، سربرولایزین می تواند برخی از اثرات ناخواسته و تداخلات دارویی ایجاد کند، بنابراین به پزشک خود برای کاهش خطر عوارض ناخواسته و در عین حال افزایش اثربخشی روند درمان بگویید چه داروهایی مصرف می کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*