ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

احتمال حاملگی | چه زمانی احتمال حامله شدن بیشتر است؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با احتمال حاملگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


احتمال حاملگی و بارور شدن در همه زمان‌ها یکسان نیست و در زمان‌های مختلف تغییر می‌کند. این احتمال بیشتر بستگی به خانم‌ها دارد که در چه زمانی از دوره‌ قاعدگی خود قرار دارند و سیستم بدنی آن‌ها به چه صورتی است. اگر قصد دارید رابطه جنسی شما به بارداری ختم شود یا از بارداری جلوگیری کنید باید زمان‌ مناسب آن‎ را بشناسید و تشخیص دهید تا راحت‌تر به هدف خود برسید. بعضی از مسائل می‌توانند احتمال بارداری را افزایش یا کاهش دهند. برای کسب آگاهی در این زمینه لازم است از طریق مشاوره جنسی اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

تماس با مشاور

عوامل کلی موثر بر احتمال باردار شدن

تعدادی از عوامل بر احتمال بارداری تأثیر می گذارد که ابتدا به طور کلی و تیتر شده عنوان می شود و در ادامه می توانید تفصیل بیشتری دریافت کنید. عوامل افزایش دهنده شانس بارداری شامل موارد زیر می باشد:

سن زوجین که زیر ۳۵ سال باشد. زمان و تعداد دفعات مقاربت نسبت به تخمک گذاری
کمتر از سه سال تلاش برای بچه دار شدن
مدت زمان تلاش برای باردار شدن
اینکه آیا قبلا باردار بوده اید یا خیر 
دریافت تغذیه کافی و حفظ وزن بدن سالم بر مبنای شاخص توده بدنی(BMI)
مصرف کافئین کمتر از دو فنجان قهوه
پرهیز از مصرف بیش از حد سیگار، نوشیدن الکل و مواد مخدر در زوجین
اجتناب از قرار گرفتن در معرض احتمالی مشاغل پرخطر برای باروری
سکس در دوران تخمک گذاری.

در حالی که برخی از عوامل خارج از کنترل فرد هستند (مانند سن، زمان تلاش و بارداری های قبلی)، کنترل برخی عوامل دیگر امکان پذیرتر است. به ویژه شناسایی پنجره باروری و تمرکز بر مقاربت در آن زمان می تواند احتمال بارداری شما را به طور چشمگیری افزایش دهد. اگرچه از آنجایی که ممکن است عوامل زیادی در زمینه زمان تخمک گذاری نقش داشته باشند، نمی توان شانس بارداری خود را در هر دوره به طور دقیق تخمین زد. با این حال هنگامی که علائم باروری خود را ترسیم می کنید و نمودار خود را برای سرنخ های احتمالی در مورد شانس بارداری خود بررسی می کنید، بهترین چیزی که می توانید پیدا کنید الگوی تخمک گذاری واضح است. (بهترین حالت زمانی که با علائم باروری متعدد مرتبط باشد) و مقاربت به موقع در پنجره باروری شما.

احتمال حاملگی در زمان‌های مختلف

احتمال حاملگی چندروز پیش از قاعدگی

احتمال این که شما چند روز قبل از پریود باردار شوید بسیار کم است، عموما سیکــل قاعدگی در بین بانوان در چرخه‌های 28 تا 30 روزه قرار دارد که تخمک گذاری در روز‌های 11 تا 21 اتفاق میوفتد پس عجیب نیست که اگر در این دوره رابطه جنسی داشته باشید حاملگی صورت نگیرد اما اگر به دلایل مختلفی مثل استرس و نگرانی یا مشکلاتی جسمانی تخمگ گذاری به روزهای پایانی این چرخه به تعویق بیوفتد امکان این که رابــطه جنسی قبل از قاعدگی به بارداری منجر شود بیشتر است.

احتمال بارداری در دوران قاعدگی

احتمال حاملگی در زمان قاعدگی برای زنانی که عموما چرخه آن‌ها حدود یک ماه طول می‌کشد بسیار پایین است. به این دلیل که تخمدان هیچ تخمکی آزاد نکرده و تا زمان تخمک‌گذاری بعد از پریود زمان بیشتری وجود دارد و اسپرم ممکن است از بین برود. اما در کسانی که طول چرخه آن‌ها زمان کمتری دارد و از یک دوره تا دوره بعدی حدود 20 تا  24 روز فاصله دارد تخمدان‌ها زودتر اقدام به آزاد کردن تخمک می‌کنند و بارداری به دلیل ترکیب اسپرم با تخمک زودرس اتفاق می‌افتد.

اگر پریود شما کمتر از 5 روز طول بکشد ممکن است بعد از به اتمام رسیدن دوره، تخمک‌گذاری اتفاق بیوفتد و در صورت داشتن رابطه جنسی به بــارداری ختم شود. در چرخه‌های طولانی‌تر تخمگ گذاری حدود 18 روز بعد از پریود و در دوره‌های کوتاه تر حدودا 10 روز بعد، شروع می‌شود که رابطه جنسی در روز آخر می‌تواند برای گروه اول امن و برای گروه دوم منجر به بارداری شود.

دربعضی از موارد ممکن است بعضی از لکه‌بینی‌ها که به دلیل تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد؛ با خون‌ریزی زمان پریود اشتباه گرفته شود و افراد به این امید که امکان بارداری وجود ندارد وارد رابطه جنسی شوند و بارداری اتفاق بیوفتد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری در زمان پریود  کلیک کنید. 

احتمال حاملگی بعد از دوران قاعدگی

اگر قصد بارداری دارید، بهترین زمان برای باردار شدن بلافاصله بعد از دوره قاعدگی است. اما بهتراست چند روز از آن بگذرد و به دوران تخمک‌گذاری نزدیک شوید. عموما در چرخه‌هایی که یک ماه طول می‌کشد امکان بارداری بلافاصله بعد از دوران قاعدگی کم می‌باشد. اما در چرخه‌های کوتاه‌تر، زمان مناسب برای بارداری بعد ازقاعدگی است.

اگر زمان قاعدگی شما از 4 روز کمتر است احتمال بــاردار شدن با داشتن رابطه جنسی بلافاصله بعد از پریود (به این دلیل که روزهای زیادی تا تخمک‌گذاری باقی مانده مخصوصا اگر چرخه یک ماهه باشد) بسیار کم است. 

احتمال حاملگی در زمان شیردهی

 

ترشح هورمون‎های شیرساز مانند هــورمون پرولاکتین مانع ترشح هورمون‌هایی که باعث بارور شدن و بلوغ تخمک‌ها می‌شود، هستند. اما باور عموم مردم این‌ است که در زمان شیردهی امکان باروری وجود ندارد به دلیل این که تخمک گذاری اتفاق نمی‌افتد اما باید بدانید در همه افراد این‌گونه نیست و اگر کمتر از یک ماه به فرزندتان شیر دهید تخمک‌گذاری شما به حالت عادی بازمی‌گردد. درصد کمی از بانوان که به طور مرتب به کودک خود شیر می‌دهند حدود 10 هفته بعد از زایــمان تخمک گذاری‌شان به حالت اولیه بازمی‌گردد و در نیمی از آن‌ها 6 ماه بعد از زایمان این اتفاق می‌افتد. اگر به طور مرتب به کودک خود شیر نمی‌دهید، عموما بین 3 تا 4 ماه قاعدگی برای شما اتفاق می‌افتد که در پی آن ممکن است باردار شوید.

ممکن است تخمک گذاری در شما صورت بگیرد اما قاعدگی اتفاق نیوفتد که در این صورت شما فکر نمی‌کنید که تخمک‌گذاری اتفاق افتاده باشد و بارداری صورت بگیرد که این خود باعث بارداری شما می‌شود. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص عــلائم تخمک گذاری کلیکی کنید. 

چه‌ چیزی احتمال حاملگی را کاهش می‌دهد

رابطه جنسی در زمان نامناسب : زمان‌هایی که احتمال وجود تخمک برای بارور شدن توسط اسپرم وجود ندارند موقع مناسبی برای رابطه جنسی با هدف بارداری نیست.

استفاده از ژل لوبریکانت: فضای اسیدی واژن باعث از بین رفتن اسپرم‌ها می‌شود اما گردنه مخاطی از آن‌ها محافظت می‌کند. ژل لــوبریکانت از رسیدن سریع اسپرم به مخاط‌های گردنه جلوگیری می‌کند و باعث از بین رفتن آن می‌شود.

مصرف بعضی از داروها : استفاده از بعضی داروها مثل راکوتان، داروهای جلوگیری از انعقادخون، تتراسایکلین، داروهای صرع، داروهای فشارخون، داروهای میگرن و داروهای مربوط به دوزهای بالای استروئید احتمال بارداری را کاهش می‌دهند.

استفاده زیاد کافئین توسط زن: کافئین زیاد از به بلوغ رسیدن و رشد تخمک جلوگیری می‌کند و این‌کار باعث می‌شود احتمال بارداری کاهش یابد.  

استرس : استرس، هیپوتالاموس و هورمون‌های تحریک کننده تخمدان برای آزاد کردن تخمک را تحت تاثیر قرار می‌دهد و امکان بارداری را از بین می‌برد. برای آگاهی در خصوص سایر عــوارض استرس و فشار عصبی کلیک کنید.

 

چه‌ مسائلی احتمال حاملگی را افزایش می‌دهد

رابطه جنسی در زمان مناسب : در زمانی که تخمک‌ها آزاد شده و آمادگی ادغام با اسپرم را دارند می‌تواند زمان مناسبی برای اقــدام برای بارداری باشند. 

انجام معاینه و تحت نظر پزشک بودن : حتما قبل از اقدام به باردار شدن، تحت‌نظر پزشک قرار بگیرید تا با در نظر گرفتن توصیه‌های او به خوبی سمت هدف خود حرکت کنید.

حفظ سلامت مادر: برای افزایش احتمال بارداری بهتر است مادر سلامت خود را کنترل کرده تا آمادگی بهتری برای حاملگی داشته باشد(تناسب اندام، استفاده از تغذیه سالم و ورزش کردن می‌تواند نقش مهمی در افزایش احتمال بارداری داشته باشد).

تقویت اسپرم ها: برای بارداری به موقع بهتر است که کیفیت اسپرم برای بارور کردن تخمک افزایش یابد. برای این‌کار باید از مصرف مواد مخدر و الکل جلوگیری کنید، تغذیه مناسب داشته باشید، اندامتان را متناسب کنید و از حمام با آب داغ بپرهیزید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت های قبل از بارداری کلیک کنید. 

سخن پایانی
در بیشتر مواقع افراد سلامت جسمانی را به عنوان شرط اصلی بارداری می دانند. اما واقعیت امر این است که سلامت روان نیز نقش موثری در احتمال حاملگی دارد. زیار استرس می تواند موجب اخــتلالات هورمونی شده و مراحل تخمک گذاری را مختل نماید و متعاقب آن بارداری اتفاق نخواهد افتاد. به همین دلیل ضرورت دارد که سلامت روان زنان نیز در بحث بارداری در نظر گرفته شود.
برای درمان مشکلات روانی خود می توانید با مشاوران حامی هنر زندگی در تماس باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

 

سوالات متداول

کسی که در دوران شیردهی پریود نمیشود احتمال حاملگی در او چقدر است؟

ممکن است تخمک‌گذاری صورت بگیرد اما خونریزی و قاعدگی اتفاق نیوفتد.

با یکبار اقدام قبل از موعد تخمک گذاری، بارداری ممکن است؟

بارداری ارتباطی به دفعات رابطه جنسی ندارد و می‌تواند با یک‌بار رابطه نیز اتفاق بیوفتد و بیشترمربوط به کیفیت رابطه جنسی، اسپرم و تخمک است.

احتمال بارداری از راه رابطه مقعدی وجود دارد؟

این احتمال بسیار بسیار کم است که رابطه جنسی از مقعد باعث بارداری شود اما امکان آن صفر نیست.

در صورت به ارگاسم نرسیدن هم ممکن است بارداری اتفاق بیوفتد؟

بارداری با باروری تخمک ارتباطی ندارد و فقط وظیفه تقویت مکشی لوله‌های فالوپ را به عهده دارد تا موجب رضایت فرد شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*