ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تغییر شخصیت از درونگرا به برونگرا

آیا تغییر شخصیت از درونگرا به برونگرا امکان پذیر است؟ تیپ شخصیت شناسی غالبا از دو نوع شخصیت درونگرا و برونگرا صحبت به عمل می آورد. این دو نوع تیپ شخصیتی که به هم به صورت زنجیر گاها متصل هستند، در نگاهی دیگر نقطه مقابل همدیگر شناخته می شوند. همچنین می توان گفت که این دو تیپ شخصیتی به نحوی مکمل و کامل کننده یکدیگر هستند. در نگاه عموم انسان ها، درونگرا به معنای انسانی منزوی و برون گرا به معنای انسانی اجتماعی تلقی می شوند. در مقیاس MBTI این دو نوع تیپ شخصیتی مشخص می شوند که تفاوت هایی با هم دارند. بسیاری از افراد درون گرا از این ویژگی خود رضایت ندارند و دوست دارند که فردی برون گرا باشند. اما آیا این مساله امکان پذیر است؟ در ادامه به بررسی کامل تغییر شخصیت از درونگرا به برونگرا می پردازیم.

گیف تغییر شخصیت از درونگرا به برونگرا


تغییر شخصیت از درونگرا به برونگرا | تیپ شخصیتی درونگرا (introverted personality)

شخصیت درونگرا در عموم اجتماعات، به کسانی تلقی می شود که انزوا طلب و خواستار تنهایی خود هستند. این افراد اساسا در طلب سکوتند و از بودن در گروه های پر جمعیت پرهیز می کنند. عموما واژه ی درونگرایی را برای همه ی افرادی که از نظر روانشناسی و شخصیتی تنهایی و غرق شدن در افکار خویش را می پذیرند، به صورت یک تعریف واحد بیان می کنند که در این تعریف سه واژه انزوا، سکوت و گوشه گیری، نمایان خواهد بود. حتی می توان گفت افراد خجالتی و با عزت نفس کم را در عموم اجتماع، با واژه ی درونگرایی تعریف می کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه ویژگی کم حرفی کلیک کنید.

اینفوگرافیک تغییر شخصیت از درونگرا به برونگرا

اینفوگرافیک تغییر شخصیت از درونگرا به برونگرا

ویژگی های شخصیت درونگرا

ولی از نظر روانشناسی افرادی با عنوان درونگرا خطاب قرار داده می شوند که به دنبال شنیدن صدای درونی خود و توجه فرد به دنیای درونی خود و غرق شدن در افکار خود، می باشند. افرادی که در تیپ شخصیت شناسی با عنوان درونگرا خطاب می شوند، زندگی ذهنی خود را از جذابیت بالایی برخوردار می دانند و و از خلوت کردن با خود احساس رضایت دارند. این افراد با وجود اینکه در جامعه افراد انزوا طلب تلقی می شوند، در واقع انرژی مثبت خود را از ذهن و دنیای درونی خود دریافت می کنند. از نظر مقیاس شخصیتی هانس آیزنک، همه ی افراد عموما برونگرا هستند و برونگرایی افراد با یکدیگر متفاوت است. در واقع مقیاس آیزنک بر پایه برونگرایی تدوین شده است و از این رو از درونگرایی چیزی به میان نیاورده است.

به افراد درونگرا غالبا برچسب خودشیفته و خودخواه و حتی افرادی با ویژگی های افسردگی زده می‌شود که در واقع این چنین نیست و این افراد از تنهایی خود انرژی دریافت می‌کنند و از همین رو تمایلی برای قرار گرفتن در گروه‌های بزرگ اجتماعی ندارند چون گمان می‌کنند با قرار گرفتن در گروه‌های بزرگ، انرژی مثبت درونی خود را از دست می‌دهند. افراد درونگرا اصولا از گفت و گو با افراد جدید پرهیز می‌کنند و همین امر موجب شده تا در عموم مردم به آن ها افراد افسرده گفته شود. برای اطلاع بیش تر از درونگرایی کلیک کنید.

تغییر شخصیت

تیپ شخصیتی برونگرا (extroverted personality)

افرادی که با عنوان تیپ شخصیتی برونگرا شناسایی می شوند، غالبا افرادی هستند پر انرژی، خنده رو و همیشه در تعامل با دیگران قرار می گیرند و اظهار می دارند که با قرار گرفتن در گروه های اجتماعی بزرگ و همچنین معاشرت با افراد دیگر و گذراندن وقت با دوستان، می توانند انرژی مثبت گرفته که این ویژگی آن ها نقطه مقابل افراد درونگرا هست. افراد برونگرا از نظر علم جامعه شناسی افرادی هستند که متمایل به زندگی گروهی اند و از همین رو تعامل با افراد گروه های اجتماعی بزرگ را به تنهایی ترجیح می دهند. برای اطلاع بیش تر ذر زمینه روابط اجتماعی کلیک کنید.

تغییر شخصیت از درونگرا به برونگرا | ویژگی های شخصیت برونگرا

از آنجایی که افراد برونگرا روابط اجتماعی پر قدرت تری نسبت به افراد درونگرا در اجتماع دارا می باشند، از همین رو در موقعیت های شغلی از محبوبیت بیشتر در بین همکاران و دوستان نسبت به درونگرا ها برخور دار هستند. افراد برونگرا غالبا خواستار بودن در کنار دوستان و افراد مختلف هستند و از تجربیات دیگران در زندگی شخصی خود بسیار استفاده می کنند. این افراد در هنگام چیدن برنامه برای مسافرت رفتن، خواستار اینند که جمعیت گروهی که برای مسافرت انتخاب می کنند زیاد باشد و پرانرژی تر از افراد درونگرا در جمع های دوستانه خواهند بود. از همین رو معاشرت با افراد برونگرا باعث ایجاد سرخوشی بیشتری نسبت به افراد درونگرا می شود.

افراد برونگرا حتی می توانند شریک جنسی بهتری نسبت به افراد درونگرا باشند، زیرا جسارت و اعتماد به نفس بیشتری دارند و عموما یا خجالتی نیستند و یا کمتر احساس شرم و خجالت می کنند. افراد برونگرا خاصیت انعطاف پذیری در رویایی با مشکلات گروهی را دارا می باشند و به همین سبب قابل پذیرش تر از افراد درونگرا هستند و سایر مردم از تعامل با آن ها رضایتمندی بیشتری دارند که همین امر دلیلی دیگر بر محبوبیت افراد دارای ویژگی شخصیتی برونگرا در مقابل افراد با ویژگی شخصیتی درونگرا خواهد بود. برای کسب اطلاع بیش تر از برونگرایی کلیک کنید.

فرد درونگرا

تفاوت افراد درونگرا و برونگرا

افراد درونگرا غالبا در ارتباطات جمعی نقش شنونده را ایفا می‌کنند و تا زمانی که نیاز نباشد حاضر به صحبت نخواهند بود. در مقابل افراد برونگرا از قابلیت هم صحبتی و جلب توجه کردن در برابر دیگران بهره مندند و برای صحبت همیشه پیش قدم می شوند. افراد درونگرا شغل هایی را برای انجام می پذیرند که بتوانند تنهایی خودشان را در آن حفظ کنند و در مقابل افراد برونگرا شغل هایی را بر می‌گزینند که در آن شغل ها تعامل با افراد بیشتری همراه باشد و بتوانند راجب موضوع شغلی مورد نظر خود با دیگران گفت و گو کنند.

افراد درونگرا مشاهده رفتار دیگران در گروه های اجتماع را بیشتر از گفت و گو با آن ها انتخاب می کنند. در مقابل افراد برونگرا بیشتر از مشاهده رفتار دیگران تمایل دارند با آن ها گفت و گو کنند و از نقطه نظر های افراد استفاده کنند. افراد درونگرا غالبا در دوست یابی از مهارت خاصی بهره مند نیستند و در موضوع دوست یابی اصولا مشکلاتی از قبیل کمبود جسارت و اعتماد به نفس را دارا می باشند. به همین علت توانایی در دوست یابی در افراد درونگرا پایین است. در مقابل، افراد برونگرا بسیار قادرند دوستان جدیدی برای خود داشته باشند و به هر فرد جدیدی به عنوان یک دوست بالقوه نگاه می کنند و همچنین تعداد دوستان زیادی در مقابل افراد درونگرا خواهند داشت.

نزدیک شدن به فرد درونگرا
تغییر شخصیت از درونگرا به برونگرا | تفاوت افراد درونگرا و برونگرا
افراد درونگرا همچنین از کار های انفرادی بیشتر لذت می‌برند، از سوی دیگر افراد برونگرا کار های گروهی را به کار های انفرادی ترجیح می دهند و معتقدند که در کار های گروهی با توجه به نقطه نظر های متفاوت و گسترده تر، کیفیت کار می تواند ارتقا یابد. افراد درونگرا در بیشتر اوقات محافظه کارانه تر و محتاط تر عمل می کنند و اصولا از کارهای با ریسک بالا پرهیز می کنند و نقطه مقابل آن افراد برونگرا هستند که از انجام دادن کار های با ریسک بالا لذت برده و این نوع فعالیت ها را برای خود بر می گزینند.

اصولا افراد درونگرا و برونگرا در تیپ شخصیت شناسی به گونه ای مکمل همدیگر عمل می کنند و هر کدام می تواند دیگری را کامل کند. برای مثال اگر دو فرد درونگرا و برونگرا با یکدیگر همراه باشند، می توان این نوید را داد که در کار ها از منطق بیشتر و عملگرا تر از وقتی به تنهایی یا با افراد هم تیپ خود به انجام فعالیت می پردازند، عمل می کنند. از همین رو اگر افراد این دو نوع تیپ شخصیتی با هم همکار شوند در هر عرصه ای از زندگی، می توان گفت زندگی هر دوی آن ها از کیفیت مطلوب تری بهره مند خواهد شد.

تفاوت افراد برونگرا و درونگرا

تفاوت افراد درونگرا و برونگرا
البته باید این مسئله را در نظر گرفت که افرادی که از این دو نوع تیپ شخصیتی برخوردار باشند و خواستار ازدواج با یکدیگر باشند با وجود تفاوت در تیپ شخصیتیشان، برای بهبود زندگی مشترک و پذیرش همدیگر با توجه به تفاوت های شخصیتی، با مراجعه به مشاوران در حیطه شخصیت شناسی و همچنین مشاوران ازدواج، می توانند با تفاوت های همدیگر آشنا و با درک متقابل همدیگر، می توانند زندگی مشترکشان را با توجه به نقاط تفاوت در شخصیت همدیگر آغاز و از زندگی مشترک با کیفیت مطلوبی بهره مند باشند. برای کسب اطلاع بیش تر از مشاوره ازدواج کلیک کنید.

در غیر این صورت از آنجایی که این دو تیپ شخصیتی تفاوت های فاحشی با یکدیگر دارا می باشند، از همین رو اگر از مشاوره های روانشناسانه بهره مند نشوند، احتمال زیادی وجود دارد که زندگی مشترکشان با مشکلات زیادی روبرو شود. به سبب تفاوت های شخصیتی که با هم دارند، در مقوله درک مشترک گاها با مشکلاتی روبرو خواهند بود و اظهار می کنند که طرف مقابلشان آن ها را درک نمی کند. اگر نخواهند این موضوع را که موضوع مهمی در زندگی مشترک به حساب می آید حل کنند، زندگی مشترکشان با مشکلات اساسی همراه خواهد شد. برای کسب اطلاع بیش تر از اختلافات در ازدواج کلیک کنید.

درونگرایی و برونگرایی

تغییر شخصیت درونگرا به برونگرا

قبل از آن که به این موضوع بپردازیم، باید این سوال را مطرح کرد که آیا امکان تغییر شخصیت در افراد وجود دارد یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید این نکته را در نظر بگیریم که شخصیت افراد می تواند با مرور زمان دستخوش تغییرات شود. از آنجایی که با گذشت زمان و کسب تجارب و رویارویی با مشکلات انسان ها با توجه به آن تجربه تغییر می کنند، از همین رو می توان گفت انسان ها دچار تغییر در شخصیت می شوند.

باید به این موضوع توجه کرد که میزان تغییر شخصیت افراد درونگرا بسته به اینکه فرد شخصیت درونگرا افراطی داشته باشد یا اینکه از شخصیت درونگرای معمولی و طبیعی برخوردار باشد، متفاوت است. اصولا قرار گرفتن در موقعیت های با گروه های اجتماعی بزرگ تر به سبب ایجاد و یا تغییر شغل، می تواند در تغییر شخصیت افراد از درونگرا به برونگرا نقش اساسی داشته باشد. در این مورد با توجه به این که فرد برای احیا و ارتقاء شغل خود نیازمند به تعامل با افراد دیگر و مشارکت های اجتماعی بیشتر خواهد بود، از همین رو در تغییر شخصیت او به عنوان شخصیت درونگرا و تبدیل شدن به شخصیت برونگرا که البته امری است تدریجی تاثیر گذار است.

همچنین به طور کلی استفاده از افراد درونگرا در کارهای گروهی به سبب آن که باعث می شود فرد تعامل بیشتری با افراد مختلف اجتماع داشته باشد، می تواند در تغییر شخصیت او موثر باشد. اصولا افراد درونگرا تمایلی به انجام کار های گروهی ندارند اما اگر خودشان خواستار تغییر در تیپ شخصیتی و همچنین خواستار تغییر در سبک زندگی خود باشند، می توانند در راه این تغییر گام نهاده و شخصیت خود و همچنین کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. برای کسب اطلاع بیش تر از مشاوره فردی کلیک کنید.

شخصیت

سخن آخر

در نهایت باید اظهار داشت دو تیپ شخصیتی درون گرا و برون گرا، هر دو از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند که این ویژگی ها گاها از نظر عده ای قابل پذیرش، و از نظر عده ی دیگری غیر قابل پذیرش خواهند بود. از همین رو می توان گفت دو تیپ شخصیتی هم ویژگی های مثبت و هم ویژگی های منفی را دارا می باشند. بر همین اساس برای از بین بردن ویژگی های منفی و ساختن شخصیتی با کیفیت مطلوب، کمک گرفتن از یک راهنما را ملزم می داند که بتواند به فرد در بهبود شخصیت او تاثیر گذار باشد.

اینکه بدانیم برای گفت و گو با افراد درونگرا و برونگرا باید تفاوت ها را شناسایی و در راستای این آگاهی در صحبت با این افراد پیش قدم شویم، امری ضروری خواهد بود. متخصصان حامی می توانند در زمینه تغییرات شخصیت یا برقراری ارتباط موثر شما را یاری کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ----- می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*