ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست شخصیت شناسی | معرفی انواع تست‌های شخصیت شناسی

تست شخصیت شناسی یکی از رایج‌ترین ابزارهایی است که روانشناسان در جریان جلسات مشاوره از آن بهره می‌گیرند. به طور کلی شخصیت به آن دسته از الگوهای رفتاری گفته می‌شود که از دوران نوجوانی یا همان اوایل بزرگسالی شکل می‌گیرند و به مرور در طول زندگی تحکیم می‌شوند. در واقع ویژگی‌های شخصیتی ساختار و زمینه کلی زندگی افراد هستند که اکثر حوزه‌های زندگی را تحت تأثیر قرار داده و در کیفیت روابط بین فردی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. ما در ادامه تلاش کرده‌ایم به معرفی انواع تست‌های شخصیت بپردازیم برای اطلاعات بیشتر در این باره تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 تماس با مشاور


ویژگی‌های شخصیتی و اهمیت ارزیابی آن‌ها

ویژگی‌های شخصیتی الگوهای پایدار رفتار انسان هستند که از دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی شکل می‌گیرند و به مرور زمان تحکیم می‌شوند. این الگوها تا حد بسیاری تحت تأثیر تجارب اولیه زندگی قرار دارند و می‌توانند در ابعاد مختلف زندگی به خصوص در کیفیت روابط بین فردی تأثیر بگذارند. در واقع بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری و آسیب‌های اجتماعی را نیز می‌توان در ویژگی‌های شخصیتی افراد جست و جو کرد. از همین رو است که امروزه تحلیل گران با کمک گرفتن از علم روانشناسی تلاش می‌کنند تا شخصیت افراد تأثیرگذار در تاریخ نظیر هیتلر و ناپلئون را مورد بررسی قرار دهند و ببینند چه عواملی زیربنای رفتارهای منحصر به فرد آن‌ها بوده است.

برای اطلاع بیشتر در زمینه تحلیل شخصیت هیتلر و تحلیل شخصیت ناپلئون کلیک کنید.

تحلیل ویژگی‌های شخصیتی افراد مشهور 

علاوه بر شخصیت‌های تاریخی محققان و پژوهشگران حوزه روانشناسی شخصیت در تلاش هستند تا بنا به شواهد موجود شخصیت افراد مشهور در حوزه‌های مختلف نظیر سیاست و هنر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. برای مثال امروزه بسیاری از روانشناسان بر اساس رفتارهایی که از ترامپ رئیس جمهور آمریکا می‌بینند تحلیل‌های شخصیتی ارائه می‌دهند. با این حال باید گفت که همه این تحلیل‌ها در حد فرضیه هستند. اگر ما می‌خواهیم به درک بسیار دقیق  از ویژگی‌های شخصیتی افراد به دست بیاوریم لازم است که به نتایج تست شخصیت شناسی آن‌ها نگاهی بیندازیم. در واقع بدون در دست داشتن نتایج این تست‌ها نمی‌توان نظر صریح و قاطعانه‌ای در مورد ویژگی‌های شخصیتی فرد داد مگر اینکه او توسط یک روانشناس متخصص ارزیابی بالینی شده باشد.

برای آشنایی بیشتر در مورد تحلیل شخصیت ترامپ کلیک کنید.

 

معرفی انواع تست شخصیت شناسی

روانشناسان شخصیت در ابتدای کار متوجه شدند که هزاران ویژگی شخصیتی در انسان وجود دارد که می‌توانند در کیفیت زندگی او اثرگذار باشند. آن‌ها به مرور زمان با به کارگیری روش‌های آماری پیچیده نظیر تحلیل عاملی تلاش کردند تا دریابند کدام ویژگی‌ها دارای خصوصیات مشترک با یکدیگر هستند و اگر بخواهیم چند عامل شخصیتی اصلی را در نظر بگیریم، این عوامل کدام هستند. بنابر نظریات مختلفی که در این زمینه شکل گرفت تست‌های شخصیتی متفاوتی نیز برای سنجش آن‌ها به وجود آمد که ما در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. 

تست شخصیت شناسی نئو

مک گری و کاستا سازندگان اصلی تست نئو هستند که در ارزیابی‌های آماری خود از طریق روش تحلیل عاملی توانستند 5 عامل اصلی را به عنوان ویژگی‌های اصلی شخصیت معرفی کنند. این عوامل روان رنجور خویی، برون گرایی، گشودگی نسبت به تجربه، موافقت پذیری و میزان وظیفه شناسی در افراد را شامل می‌شوند. نسخه اصلی این تست در ابتدا 240 سؤالی بود اما امروزه نسخه کوتاه شده آن در اختیار مراجعین گذاشته می‌شود که 60 سؤال دارد.

تست شخصیت شناسی MMPI

MMPI یکی دیگر از انواع تست‌های شخصیتی مشهور است که برای تشخیص و تمیز دادن افراد مشکوک به اختلالات روانی از سایرین ساخته شده است. این آزمون از طریق 10 خرده مقیاس رفتارهای غیر طبیعی را در پاسخ دهندگان بررسی می‌نماید که خودبیمارانگاری، افسردگی، هیستری، نگرش ضد اجتماعی، مردانگی/ زنانگی، بدبینی (پارانویا)، روانپریشی، اسکیزوفرنی، هیپومانیا و برونگرایی اجتماعی را شامل می‌شود.

تست شخصیت شناسی میلون

تست شخصیت میلون بعد از تست MMPI به عنوان مهم‌ترین ابزار شخصیت شناسی در جهان شناخته می‌شود. این تست دارای 175 سؤال است که 25 زیر مقیاس را دربرمی‌گیرد که در 4 طبقه کلی شاخص‌های تغییرپذیری، الگوهای شخصیت بالینی، آسیب‌های شخصیتی و نشانگان بالینی اختلالات محور یک دسته بندی می‌شوند. از این تست هم می‌توان در جهت تشخیص اختلالات شخصیت و هم برای تشخیص سایر اختلالات روانپزشکی استفاده کرد.

تست شخصیت مایرز بریگز (MBTI)

این تست شخصیت بر اساس نظریه یونگ طراحی شده است. در این ابزار به کمک 4 زیر مقیاس می‌توان 16 تیپ شخصیتی متفاوت را شناسایی کرد. این 4 مقیاس عوامل درون گرایی- برون گرایی، حسی- شهودی، منطقی- احساسی و قضاوتی- ادراکی را شامل می‌شود. تست شخصیت MBTI از جمله تست‌هایی است که علاوه بر فراهم کردن اطلاعات تخصصی برای روانشناسان در جهت خودشناسی افراد نیز کاربرد دارد و به آن‌ها کمک می‌کند تا به خودآگاهی بالاتری دست پیدا کنند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه ابعاد شخصیت کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- استفاده از تست شخصیت شناسی در مشاوره پیش از ازدواج چه کمکی  به افراد می‌کند؟

همان طور که گفته شد ویژگی‌های شخصیتی الگوهای پایداری رفتاری هستند که پیش از هر چیز روابط بین فردی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. روانشناسان با استفاده از تست‌های شخصیت شناسی به شما کمک می‌کنند تا این الگوها را در خود و فرد مقابل بیشتر بشناسید و در مورد اینکه می‌توانید با یکدیگر سازگار شوید یا خیر بینش بیشتری به دست بیاورید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تست شخصیت شناسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*