ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ویژگی های افراد باهوش | 15 صفت متمایز کننده افراد باهوش

ویژگی های افراد باهوش آن ها را از جنبه های مختلفی از دیگر افراد متمایز می کند. افراد بسیار باهوش هر جا که بروند مانند نوری در تاریکی هستند. توانایی آن‌ها برای دیدگاه گسترده تر، خلاقیت و توانایی خارق‌العاده‌شان برای اتصال نقطه‌های به ظاهر جدا از هم، به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا راه‌حل‌های بدیع را در جایی که بیشتر شکست می‌خورند، بیابند. با این حال، ویژگی های افراد باهوش بسیار فراتر می رود. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه می توانید از مشاوره تلفنی فردی کمک بگیرید.  
 

تماس با مشاور

                                            

شناخت ویژگی های افراد باهوش

برای چندین دهه هوش تنها با IQ شناسایی می شد. امروزه می دانیم که هوش به سطح فکری و حل مسائل انتزاعی محدود نمی شود، بلکه در تمام زمینه های زندگی گسترش می یابد. در واقع یک تعریف ساده و عملیاتی از هوش، توانایی حل مسائل با سرعت و هوشمندی نسبی است.از این منظر، هوش تنها به معنای استدلال در سطح انتزاعی و کاربرد منطق نیست، بلکه از طریق درک حالات عاطفی، خلاقیت و حتی توانایی تحمل فشار بدون فروپاشی می گذرد. همچنین شامل فراشناخت عمیق است. یعنی درک اینکه ذهن ما چگونه کار می کند.

1-خودآگاهی مهمترین ویژگی های افراد باهوش

بسیاری از مردم بر این باورند که آنها بهتر از دیگران هستند، بنابراین با اعتماد به نفس بیش از حد و بی دلیل رفتار می کنند. در عوض، یکی از ویژگی های افراد باهوش این است که به نادانی خود در برخی زمینه ها اعتراف می کنند. آنها کمبودها، محدودیت ها یا شکاف های خود را می شناسند زیرا می دانند که این اولین قدم برای غلبه بر آنهاست. افراد باهوش فروتنی فکری را تمرین می کنند.برای آشنایی با ویژگی های کودک باهوش کلیک کنید.
آنها همیشه آماده یادگیری چیزهای جدید هستند و بدون خجالت چیزی را که نمی دانند اعتراف می کنند. این نگرش به آنها اجازه می دهد تا به دیدگاه های دیگر احترام بگذارند و در عین حال از چسبیدن بیش از حد آنها به عقاید یا عقایدشان جلوگیری می کند تا از ادامه رشد و یادگیری آنها جلوگیری کنند.
آنها به دنبال مربی یا افرادی می گردند که بتوانند به آنها نگاه کنند تا بتوانند از آنها بیاموزند و راه هایی برای بهبود خود و غلبه بر عادات بد خود بیابند.افراد بسیار باهوش نیز برای روابط خود با افراد در موقعیت های مشابهی که هستند ارزش قائل هستند. این افراد با آنها در یک قایق هستند و می توانند بفهمند که از کجا می آیند.

2-ویژگی های افراد باهوش | عدم سرزنش دیگران

افراد باهوش اغلب دارای یک منبع کنترل درونی هستند، به این معنی که آنها درک می کنند که قدرت خاصی بر شرایط دارند. آنها می دانند که با هوش و پشتکار می توانند خیلی راه دور بروند و به دستاوردهای بزرگ برسند، اگرچه محدودیت های خود را نیز درک می کنند. افراد باهوش به خاطر دستاوردهایشان تمجید می کنند و مسئولیت شکست ها و اشتباهات خود را می پذیرند. نه بیشتر نه کمتر. وقتی مشکلی پیش می آید دیگران یا سرنوشت را سرزنش نمی کنند، در عوض با تغییر دیدگاه تلاش خود را مضاعف می کنند. در واقع یکی از ویژگی های اصلی افراد باهوش، توانایی آنها در تشخیص و پذیرش اشتباهات خود  و درس گرفتن از آنها است.

3-عدم مقاومت دربرابر تغییر

آلبرت انیشتین می گوید: «معیار هوش توانایی تغییر است. افراد باهوش پذیرای ایده ها و امکانات جدید هستند. آنها برای نظرات دیگران ارزش قائل هستند و گزینه های مختلف را قبل از تصمیم گیری ارزیابی می کنند. در واقع، مطالعه‌ای که در دانشگاه ییل انجام شد، نشان داد که افراد باهوش تمایل دارند دیدگاه‌های دیگران را باز نگه دارند و تا زمانی که نظرات متفاوتی را نشنیده باشند، نظرات خود را تدوین نمی‌کنند.
آنها همچنین می دانند که همه چیز تغییر می کند، بنابراین نیازی به نگه داشتن راه حل اولیه خود احساس نمی کنند. آنها از مقاومت در برابر تغییر رنج نمی برند. آن‌ها  مهارت انعطاف‌پذیری ذهنی کافی برای تغییر دارند، اگر در طول مسیر متوجه شوند که برنامه‌شان کار نمی‌کند. در واقع، آنها همیشه به دنبال جایگزین های جدیدی هستند که به آنها امکان می دهد راه حل های خود را بهینه کنند.
ویژگی های افراد باهوش

4-ویژگی های افراد باهوش | خشم و عصبانیت کمتر

یکی از ویژگی های افراد باهوش این است که از خودکنترلی بالایی برخوردارند. آنها نه تنها خود را بهتر می شناسند و فرآیندهای شناختی خود را کشف می کنند، بلکه می دانند چگونه احساسات خود را بهتر مدیریت کنند. این افراد تمایل به تمرین بیشتر درون نگری دارند و می دانند چگونه با حالات عاطفی خود برخورد کنند تا در طول فرآیند حل مسئله به مانعی تبدیل نشوند. آنها از مهارت خویشتن داری خوبی برخورداند.
یک مطالعه 22 ساله با بیش از 600 نفر نشان داد که پرخاشگری و هوش هر دو در طول زندگی نسبتاً پایدار هستند. این روانشناسان از دانشگاه میشیگان دریافتند که ضریب هوشی پایین پیش بینی کننده واکنش های پرخاشگرانه است. ظاهراً این یک چرخه معیوب ایجاد می کند زیرا پرخاشگری نیز مانع رشد هوش می شود.

5- ویژگی های افراد باهوش | عدم تعصب

در طول زندگی، همه ما کلیشه های خاصی را ایجاد می کنیم، که به عنوان نقاط مرجع سریع برای حرکت در دنیای پیچیده عمل می کنند. با این حال، افراد باهوش اجازه نمی دهند این کلیشه ها یا پیش داوری ها تصمیمات و رفتارهای آنها را تعیین کنند. آنها قادر به دیدن فراتر هستند.
مطالعه ای که در دانشگاه براک با بیش از 15.000 نفر انجام شد، نشان داد که افرادی که ضریب هوشی پایین تری در دوران کودکی داشتند، بیشتر در بزرگسالی به نژادپرستی روی می آورند. آنها به این نتیجه رسیدند که هوش نقش مهمی دارد، اگرچه اغلب دست کم گرفته می شود، در سوگیری ها.

6-حس شوخ طبعی دارند

یکی دیگر از ویژگی های یک فرد باهوش، شوخ طبعی اوست. در واقع، زیگموند فروید اشاره کرد که شوخ طبعی به ما اجازه می دهد تا با خیال راحت و قاطعانه تکانه های خود را رها کنیم و آنها را به شکل شوخ طبعی بیان کنیم. شوخ طبعی نیز برای اجتناب از جدی گرفتن مسائل و انتقاد از خود ضروری است، به طوری که افراد باهوش اغلب به خود و شرایط خود می خندند. 
مطالعه ای که در دانشگاه پزشکی وین انجام شد نشان داد که افراد باهوش بالا تمایل به قدردانی از طنز غیر متعارف مانند طنز سیاه دارند. جالب اینجاست که این افراد سطح پرخاشگری کمتر و خلق و خوی بهتری نیز از خود نشان می دهند. بدون شک، توانایی خندیدن به همه چیز، حتی آنچه که تابو محسوب می شود، به آنها کمک می کند تا مشکلات را کاهش دهند، به آنها اجازه می دهد از آنچه در حال رخ دادن است فاصله بگیرند و راه حل های بهتری بیابند. همچنین در این زمینه مطالعه مقاله مکانیسم دفاعی شوخ طبعی پیشنهاد می شود.

7-بیشتر به مسائل اهمیت می دهند

همه ویژگی های افراد باهوش مثبت نیست. این افراد همچنین تمایل بیشتری به نگرانی و نشخوار فکری نشان می دهند. مطالعات مختلف رابطه ای بین هوش و تمایل به نگرانی بیشتر در مورد چیزها و نشخوار ذهنی در حقایق پیدا کرده اند.
این احتمالاً به این دلیل است که افراد باهوش عموماً سطحی ترین توضیحات را رد می کنند و برای حمایت از یک پایان نامه به شواهد کافی نیاز دارند. هوش آنها می تواند آنها را وادار کند که بخواهند به ته چیزها برسند، یا می تواند مشکلاتی را در جایی که دیگران آنها را نمی بینند به آنها نشان دهد. این می‌تواند باعث شود که آنها مضطرب‌تر شوند، نگران تهدیدات احتمالی باشند یا رویدادها را بارها و بارها تحلیل کنند تا زمانی که توضیح رضایت‌بخشی پیدا کنند.

8-سازگاری و توانایی حل مسئله

افراد باهوش می توانند با موقعیت های چالش برانگیز سازگار شوند. آنها این کار را با ارائه راه حل های ممکن علیرغم محدودیت ها و پیچیدگی هایی انجام می دهند. این در واقع توسط تحقیقات پشتیبانی می شود. همچنین می‌توان هوش را با توانایی فرد در تغییر رفتارهایش برای مقابله مؤثر یا اصلاح محیطی که در آن است، سنجید. هنگامی که با مشکلاتی روبرو می شوند، تمایل دارند از مغز خود برای مقیاس بندی راه حل ها و یافتن بهترین مسیر ممکن استفاده کنند. آنها مهارت حل مسئله خوبی دارند.

8-آگاهی به توانایی ها

افراد بسیار باهوش می دانند که نمی توانند تمام جنبه های زندگی خود را کنترل کنند. حتی با آمادگی و برنامه ریزی زیاد، همه چیز ممکن است اشتباه پیش برود.  بله، آنها برای مدتی ناامید و ناراحت می شوند، اما از تفکر متمرکز بر راه حل برای شناسایی زمینه هایی که می توانند روی آنها کار کنند استفاده می کنند. آنها به چیزهای بد نمی پردازند. آنها از شکست ها برای بهبود تاکتیک ها، تفکر و فرآیندهای خود استفاده می کنند. خودآگاهی از ویژگی های بارز آن ها است.

9-ویژگی افراد باهوش | آرامش ذهنی

افرادی که EQ بالایی دارند برای آرامش ذهنی خود ارزش قائل هستند – زمانی که سرشان تکان نخورده است بهترین کار را برای رسیدن به هدف خود انجام می دهند. آنها می دانند که چگونه انتظارات خود را تنظیم کنند تا ضربه ناامیدی را از بین ببرند و با تصدیق و قدردانی از کوچکترین بردها به جلو حرکت کنند.
آنها همچنین می دانند که در حالی که پشیمانی یک واکنش طبیعی بدن است، اما چیزی جز احساسات منفی به همراه ندارد. افراد باهوش از اشتباهات و پشیمانی های خود درس می گیرند و بر اکنون تمرکز می کنند – روی دستیابی به اهدافشان.

10-ویژگی افراد باهوش | خودکنترلی بالا

افراد باهوش عاشق برنامه ریزی، تعیین و شفاف سازی اهداف، در نظر گرفتن تاکتیک های جایگزین و کشف عواقب قبل از شروع کاری هستند. همین طبیعت به آنها کمک می کند تا با تکانشگری مبارزه کنند. مطالعاتی وجود دارد که خودتنظیمی و هوش بالا را به هم مرتبط می کند. در مطالعه‌ای در سال 2009، محققان از شرکت‌کنندگان خواستند که بین دو پاداش مالی انتخاب کنند - یک پرداخت بزرگ‌تر اما دیرتر، یا یک پاداش فوری کوچک‌تر.

11-ویژگی افراد باهوش | سخت کوشی

موفقیت فقط با امید به آن به دست نمی آید. افراد باهوش می دانند که دنیا به آنها مدیون نیست و راه موفقیت سخت تر از دیگران کار کردن است.از کسب مهارت های مورد نیاز برای اهدافشان گرفته تا برنامه ریزی و اجرا، این افراد اذعان دارند که هیچ چیز بزرگی از تنبلی و تنبلی حاصل نمی شود.ذهن آنها روی موفقیت است و با کار کردن به سمت آن جذب می شوند.
اگر می خواهیم ذهن خود را بهبود ببخشیم، منطقی است که از ویژگی های افراد بسیار باهوش الهام بگیریم. هر موردی را که برای خود مناسب می‌دانید تطبیق دهید و سفر خود را شروع کنید تا به تدریج قدرت مغز خود را تقویت کنید. در این مورد مطالعه مقاله روش تربیت کودکان سخت کوش پیشنهاد می شود.
ویژگی های افراد باهوش

12-حساسیت نسبت به دیگران

روانشناسان می گویند: افراد باهوش «تقریباً می توانند آنچه را که یک نفر در حال فکر کردن یا احساس کردنند».برخی از روانشناسان استدلال می کنند که همدلی، هماهنگی با نیازها و احساسات دیگران و رفتار به گونه ای که به آن نیازها حساس است، جزء اصلی هوش هیجانی است. افراد باهوش عاطفی معمولاً علاقه زیادی به صحبت با افراد جدید و یادگیری بیشتر در مورد آنها دارند.

13-مهارت همدلی

مهارت همدلی، که معمولاً به عنوان توانایی تجربه چیزها از دیدگاه دیگران توصیف می شود، جزء کلیدی هوش هیجانی است. هوش هیجانی به توانایی شما در درک احساسات و بیان آنها به روش های سالم و سازنده اشاره دارد. تصدیق احساسات خود اولین قدم مهم است. با این حال، افراد با هوش هیجانی بالا عموماً آگاهی نسبتاً خوبی از آنچه دیگران فکر و احساس می کنند نیز دارند.
همدلی زیاد معمولاً به این معنی است که می توانید متوجه شوید که افراد در حال تقلا هستند، اغلب از طریق نشانه های ظریف در زبان بدن یا رفتار آنها. همدلی همچنین می تواند به عنوان سطح عمیق تری از توجه و پذیرش تجربیات متنوع دیگران نشان داده شود.  مانند هر مهارت دیگری، مهارت همدلی زمانی ایجاد می‌شود که آن را منعطف کنید – بنابراین یادگیری بیشتر در مورد دیگران و ابراز نگرانی برای آنها می‌تواند هوش هیجانی قوی‌تری را تقویت کند.

14-ذهن باز دارند

افراد بسیار باهوش نسبت به افراد، ایده‌های جدید یا روش‌های متفاوت تفکر، ذهن بازتری دارند. از آنجایی که آنها منطق را بالاتر از ویژگی هایی مانند وفاداری آزمایش نشده ارزش قائل هستند، به احتمال زیاد دارای ذهن باز هستند. برای مثال، افراد بسیار باهوش کمتر به مسائل اجتماعی مانند نژاد و هویت جنسی نزدیک می شوند.
آنها مولفه های بیولوژیکی این مسائل را درک می کنند و نسبت به افرادی که در این دسته بندی ها قرار می گیرند، دید باز دارند. از آنجایی که آنها به سادگی از هر چیزی که باور دارند یا به آنها گفته شده پیروی نمی کنند، همچنان نسبت به همتایان خود نسبت به افراد و ایده های جدید ذهن بازتری دارند. اگر یک ایده واقعا عالی دارید، آنها مایلند آن را بشنوند حتی اگر با ایده خودشان در تضاد باشد.

15-ریسک پذیری

افراد بسیار باهوش ریسک می‌کنند، آن‌ها فقط ریسک‌های خوبی محاسبه شده‌اند. به عنوان مثال، تصور کنید که دو طراح گرافیک با هم برای شرکتی کار می کنند که هر دو از آنها متنفرند. کسی که باهوش کمتر است ممکن است فقط در کارش بماند و در مورد اینکه چقدر از آن متنفر است صحبت کند. با این حال، فرد بسیار باهوش ممکن است برنامه ای برای ترک و راه اندازی شرکت خود ایجاد کند. از آنجا که او فکر زیادی روی آن می کند، حساب شده است و ممکن است موفق شود. ریسک پذیری در شغل یکی از ویژگی های افراد باهوش است.
در این مقاله سعی شد مهمترین ویژگی های افراد باهوش بیان شود. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید با مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*