ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خصوصیات فرزند اول | بچه اول که باشی... (۷ ویژگی مهم)

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خصوصیات فرزند اول پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


خصوصیات فرزند اول باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد زیرا با آمدن اولین فرزند همه اعضای خانواده وارد جریان متفاوتی می‌شود. به طور طبیعی رفتار والدین تک فرزندی با آن‌هایی که چند فرزند دارند تفاوت‌هایی خواهد داشت. والدین از ابتدا متوجه می‌شوند که فرزندانشان نسبت به یکدیگر، رفتارها و خصوصیات مختلفی از خود بروز می‌دهند. در واقع فرزند اول پس از تولد فرزند دوم جایگاه خود را به عنوان فرمانروای مطلق خانواده از دست می‌دهد و آن را با دیگری سهیم می‌شود به همین دلیل در این زمان نقش والدین در تربیت کودکان بیش از پیش مهم می‌شود.
والدین باید شرایطی را در خانواده فرآهم کنند تا تنش و مشکلات در فضای خانه کاهش پیدا کند و روابط پایدار و صمیمانه‌ای میان فرزندان شکل بگیرد. برای انجام این کار ضروری است که والدین اصول مهم تربیتی را بدانند و به کار گیرند. مشاوره کودک می تواند در این زمینه یاریگر خانواده ها باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

فرزند اول بودن و اهمیت آن

واقعیت این است که در هیچ ترتیب تولدی مزیت خاصی در مقایسه با دیگر ترتیب تولدها وجود ندارد. با این حال، درک تفاوت های ظریف ترتیب تولد، بینشی در مورد شخصیت کودک فراهم می کند. وقتی والدین آگاهی مشخص تری از تمایلات فرزند بزرگ تر خود داشته باشند، این فرصت را برای آن ها فراهم می کند تا با تشخیص و حساسیت بهتر مداخله کنند. به اولین فرزند متولد، وقتی وارد این دنیا می شوند ویژگی های خاصی اعطا نمی شوند. بلکه آن ها را در طول زمان، به دلیل یک سری جنبه های قابل پیش بینی در محیط خود، توسط شیوه های تربیتی مراقبت کنندگان  و نقش آنها در سیستم خانواده، توسعه می دهند.

سه ملاحظۀ اصلی

در بررسی این شکل گیری شخصیت فرزندان اول سه ملاحظه اصلی مورد بررسی قرار می گیرد. این ها هستند که بیشترین تأثیر را در ویژگی های شخصیتی یک فرزند ارشد دارند. اول اینکه دنیای بسیار ساختار یافته ای که از همان ابتدا در آن متولد و با آن بزرگ می شوند. دوم اینکه چگونه انتظارات خانواده را درونی می کنند و در نهایت اینکه چگونه خواهر و برادرهای کوچک تر انگیزه ذاتی را در فرزند بزرگ تر القا می کنند.

خصوصیات فرزند اول : نقش در خانواده

تولد فرزند اول، تجربه‌ای جدید برای والدین است. ممکن است والدین در تربیت فرزند اول بسیار سخت گیر باشند و بر اساس قوانین پیش بروند و یا ممکن است به خاطر شوق و ذوقی که برای تولد فرزندشان دارند، بسیار سهل گیر باشند و اصول تربیتی و نکات حساس در تربیت فرزند را به خوبی اجرا نکنند. در نتیجه با مشکلاتی در تربیت فرزند شان مواجه می‌شوند. پس از تولد فرزند دوم، والدین به دلیل تجربه‌ای که از تربیت فرزند اول داشته‌اند، روش خود را تغییر می‌دهند و به صورت دیگری به تربیت فرزند دوم می‌پردازند. فرزند اول مجبور است بی تجربگی و ناپختگی والدین را در تربیت کردن تحمل کند. مفاهیمی که در روانشناسی کودک مطرح می‌شود همواره به شما کمک می‌کند تا از اشتباهات رایج تربیتی بپرهیزید.

فرزندان اول در یک سیستم خانواده منحصر به فرد هستند و یک زندگی خوب برنامه ریزی شده دارند. آن ها تنها فرزندانی هستند که تمرکز، زمان و انرژی منحصر به فرد والدین خود را دریافت می کنند. این کودکان منبع بدون مانع توجه والدین هستند. با این حال، توجه والدین هم به کودک و هم به محیط آن کودک است. در نتیجه، پس از آن تمایل دارند:

منضبط (بیشتر در بزرگسالی و در زندگی خود دیده می شود)                                                                                کمال گرا (ترجیح می دهند چیزها سازماندهی شده و اغلب حداقلی باشند)                                                                 با وجدان، قابل اعتماد، محافظه کار و سازماندهی کننده باشند. مسلماً برای خانواده رویدادهای کمی وجود دارد که به اندازه تولد اولین فرزند تاثیرگذار باشد. طبیعی است که آن ها عصبی و هیجان زده باشند. تا جایی که می توانند برنامه ریزی کنند و برای سازماندهی کردن و تربیت فرزند اول سخت تلاش کنند.

اینفوگرافیک خصوصیات فرزند اول

اینفوگرافیک خصوصیات فرزند اول

تعادل در تربیت فرزندان اول

فرزندان اول، در کانون توجه والدین قرار دارند. خواسته‌های آنان معمولا توسط والدین برآورده می‌شود و احساس ارزشمندی زیادی را در آن‌ها ایجاد می‌کند. در صورتی که این روند شکل افراطی و بی رویه داشته باشد، آن‌ها تبدیل به انسان‌هایی قدرت طلب، خودخواه و کم تحمل می‌شوند که تحمل هیچ گونه بی توجهی را ندارند.

پس از تولد فرزند دوم، از توجه والدین به آن‌ها کم می‌شود و او فرزند دوم را مسبب این بی‌توجهی به خود می‎داند. مسأله حـسادت فرزند اول در همین نقطه بوجود می‌آید که یکی از خصوصیات این فرزندان در هنگام تولد فرزند دوم است. تمامی فرزندان اول این تغییر جایگاه شان را در خانواده احساس می‌کنند ولی فرزندان نازپرورده‌تر صدمه بیشتری می‌بینند. این که کودک چطور با این موضوع کنار بیاید به رفتار والدین و سبک فرزندپروری آن ها بستگی دارد.

در صورتی که والدین تمام توجه خود را نثار فرزند دوم کنند و یا رفتارهای اشتباه دیگر از خود نشان دهند، فرزند اول این احساس طرد شدگی را با خود حمل می‌کند و بعدها آن را به خواهر و برادر کوچک خود منتقل می‌نماید. اما در صورت رفتار صحیح والدین، بچه ها تبدیل به دوستانی خوب برای یکدیگر می‌شوند و فرزند اول در برابر خواهر یا برادر کوچک خود احساس مسئولیت و رهبری می‌کند. پشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله رفـتار با بچه اول هنگام تولد بچه دوم را مطالعه فرمایید.

خصوصیات فرزند اول : رهبری و سلطه جویی

پس از تولد فرزندان دیگر، فرزند اول موظف می‌شود که از خواهر یا برادر کوچک تر خود نگهداری کند. او در این مورد از والدین خود تقلید و الگو برداری می‌کند و به مراقبت از آن‌ها می‌پردازد. به مرور که بزرگ تر می‌شوند، فرزند اول در بازی‌ها و فعالیت‌های دسته جمعی شان به رهبری خواهرها و برادرهای کوچک ترش می‌پردازد و با این ویژگی اخلاقی بزرگ می‌شود.به طوری که در بزرگسالی نیز، با مهارت های رهبری که در کودکی کسب کرده است، دوست دارد که دیگران را تحت سلطه خود قرار دهد و به خوبی از عهده انجام این کار بر می آید. همچنین مسئولیت پذیری در او نیز به میزان بسیاری افزایش پیدا می‌کند. برای مطالعه بیشتر در خصوص افزایش مسئولیت پذیری در کودکان کلیک کنید.

 

ویژگی ها و خصوصیات اصلی فرزندان اول

برخی دیگر از خصوصیات اخلاقی فرزند اول بر اساس روانشناسی کودک به شرح زیر می‌باشد. 

  • علاقه به قدرت
  • مسئولیت پذیر
  • وظیفه شناس
  • نظم شخصی در زندگی
  • دقیق بودن
  • با وجدان بودن
  • محافظه کار
  • سازمان دهندگان خوب
  • فرزندان اول معمولا به گذشته گرایش دارند و نسبت به آینده بدبین هستند.

سایر فرزندان نیز می‌توانند در ارتقای ویژگی‌های مثبت فرزندان اول تاثیر مثبت داشته باشند و در واقع یک رابطه دو طرفه میان فرزندان وجود خواهد داشت.

خصوصیات فرزند اول : کلام آخر 

توجه داشته باشید که با توجه به تمامی مواردی که اشاره شد احتمالا شما نیز به اهمیت این مسئله پی برده باشید که نقشتان به عنوان والدین تا چه میزان در تـربیت کودک نقش خواهد داشت و این مسئله هنگامی که شما یک یا چند فرزند داشته باشید خود را بیشتر از قبل نشان می‌دهد. برای آنکه بتوانید به بهترین نحو کودک خود را تربیت کنید و تعادل لازم را در میان فرزندان برقرار نمایید نیاز دارید تا با یک مشاور در زمینه کودک و همچنین در زمینه خانواده در ارتباط باشید.
مشاور با توجه به تجربه و دانش خود می‌تواند اصول کلی را در اختیارتان قرار دهد و مرحله به مرحله شما را یاری رساند. مشاوران ما در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌اند تا بتوانید با دریافت مشاوره، اصول و روش‌های تربیتی صحیح را بیاموزید و کودکان سالم از نظر اخلاقی و رفتاری تربیت کنید. همچنین در میان فرزندان خود نیز شرایطی را فراهم کنید تا ناسازگاری بین فرزندان با یکدیگر را با کمترین تنش در خانواده حل نمایید.
این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و فردی هر خانواده راهکارهای گوناگونی را در اختیار شما خواهند گذاشت. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

سوالات متداول

تک فرزندی با چه مزایا و معایبی همراه است و اینکه تعداد فرزندان چه تاثیری در رشد آنان دارد؟

تک فرزندی باعث می‌شود که همه توجه والدین به تنها فرزند خود باشد و از طرفی نیز نداشتن خواهر و برادر باعث احساس تنهایی و عدم شکل گیری روحیه رقابت طلبی شود. در کنار این مسائل از نظر روانی نیز این کودکان بیشتر شبیه بزرگترها رفتار می‌کنند و تحمل ناامیدی و فشارهای روحی در آنان کمتر است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*