ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشاوره کودک | بهترین مشاوران را برگزینید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مشاوره کودک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

مشاوره کودک چيست؟ مشاوره کودک نوعی خدمات روانشناسی است که بر کودکان و نوجوانان تمرکز دارد. مشاوران کودک به درمان اختلالات دوران کودکی کمک می‌کنند، در مسیر تربیت فرزند به والدین آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهند و به طور کل در جهت ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوانان حرکت می‌کنند. مشاوران کودک به شما کمک می‌کنند تا برخورد اصولی‌تری با فرزندتان داشته باشید و از اشتباهات و سهل انگاری‌ها بپرهیزید؛ اینگونه می‌توانید نقش خود به عنوان والدین را بهترین نحو ایفا کرده و سلامت روان فرزندانتان را تضمین نمایید. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد مشاوره و روانشناسی کودک هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تماس با مشاور


مشاوره کودک چیست؟

مشاوره کودک نوعی از خدمات روانشناختی است که توسط روانشناسان کودک ارائه می‌شود. مشاوره کودک نوعی درمان به شمار می رود که بر کودکان خردسال، نوجوانان مبتلا به یک یا چند بیماری روانی تمرکز دارد. همچنین به جوانانی که تروما را تجربه کرده اند و یا محیط خانه ناکارآمد یا استرس زا را تجربه می کنند کمک می کند. بسیاری از مسائلی که این کودکان با آن مواجه هستند، از جمله مسائلی است که بزرگسالان در زندگی روزمره خود با آن مواجه هستند. برخی از این مسائل رایج عبارتند از اضطراب، افسردگی و اندوه. با این حال، هدف مشاوره کودک این است که مشکلات را به بخش‌های قابل کنترل تقسیم کند تا کودکان بتوانند بهتر آن‌ها را درک کنند و با آن ها کنار بیایند.

مشاوران کودک چه کسانی هستند؟

مشاوران کودک، متخصصان سلامت روان هستند که بینش ارزشمندی در مورد رشد اجتماعی و عاطفی و سلامت روان کودک شما ارائه می دهند. درک این نکته مهم است که بسیاری از اوقات اشکال در این حوزه ها ممکن است برای افراد نزدیک به کودک قابل مشاهده نباشد. اینجاست که مشاوران کودک وارد عمل می شوند. این افراد دانش و تخصص لازم برای تشخیص و شناسایی، تعیین دقیق، ارزیابی و درمان طیف وسیعی از مسایل مرتبط با سلامت روان، مسائل سازگاری (طلاق، مدرسه جدید، قلدری، غم و اندوه و غیره) و پریشانی روانی را دارند. به طور خاص، مشاوران کودک که گاهی اوقات به آن ها کودک درمانگر و روانشناس کودک نیز گفته می شود (بسته به سطح تحصیلات و مجوز)، آموزش دیده اند به ذهن کودکان راه پیدا کنند. تا بتوانند به آن ها کمک کنند آنچه را که وجود دارد شفاف و عینی درک کنند و بفهمند در ذهن، بدن و زندگی آن ها چه چیزی جریان دارد.

در جلسات مشاوره درمانگر کودک را تشویق می‌کند تا احــساسات خود را ابراز نماید. روند مشاوره می‌تواند در جریان یک بازی اتفاق بیفتد. استفاده از بازی یا کارهای هنری کمک می‌کند که کودکان احساس راحتی بیشتری کنند و آنچه که مشاور در مورد نوع رفتار و ابراز هیجان آموزش می‌دهد را بیشتر بیاموزند. 

اینفوگرافیک مشاوره کودک

اینفوگرافیک مشاوره کودک


اهداف مشاوره کودک 

هدف از مشاوره کودک، این است که به کوکان و نوجوانان کمک کنیم تا با به شیوه بهتری با احساساتشان سازگار شوند، مشکلات خود را درک کنند، مهارت‌های مقابله‌ای لازم را پرورش دهند و با مــهارت کنترل احساسات در نهایت بتوانند بهترین تصمیم‌ها را بگیرند. جلسات مشاوره کودک تنها به کودکان اختصاص ندارد و ممکن است درمانگر ابتدا تلاش کند تا والدین را آگاه سازد و با آمــوزش پدر و مادر، روش‌های تربیتی مناسب را به آن‌ها بیاموزد.

مشاوره کودک به چه کسانی کمک می کند؟

تاثیر رفتار والدین در تربیت کودک

مشاوره کودک می‌تواند در زمینه‌های زیر به افراد کمک کند:

- کودکانی که از مهارت‌های زندگی و مهارت‌های اجتماعی به اندازه کافی برخوردار نیستند.

- کودکانی که با مشکلات سوگ و فقدان والدین رو به رو هستند.

- کودکانی که مورد ســوءاستفاده قرار گرفته‌اند.

- کودکانی که با مشکلات روحی نظیر افسردگی، استرس و کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند.

- کودکانی که به اختلالات دوران کودکی نظیر اختلالات رفتاری، اختلالات عصبی-رشدی و بیماری‌های ژنتیکی و کروموزومی مبتلا هستند.

زمینه‌های مشاوره کودک به طور کلی به صورت زیر هستند:

آموزش مهارت های زندگی به کودکان
نکات تربیت فرزندان و آموزش والدین
آموزش پدر و مادر
نقش مادر در تربیت فرزندان
نقش پدر در تربیت فرزندان
آموزش کودکان
تربیت جنسی کودک
افسردگی در کودکان
استرس در کودکان
وسواس در کودکان
اختلالات خوردن
اختلالات رفتاری
اختلالات یادگیری
اختلالات عصبی رشدی
بیماری های ژنتیکی
کودکان استثنایی
رفتار با کودک
اشتباهات تربیتی والدین
والدین سمی
کشف استعداد کودکان
نشانه‌های سلامت نوزاد

جلسات روانشناسی کودک چقدر طول می کشد؟ 

اینکه فرزندتان چند جلسه باید به روانشناس و مشاوره کودک مراجعه کند، بستگی به موضوعی که به خاطر آن مراجعه کرده‌اید دارد. متوسط تعداد جلسات معمولا 5 تا 6 جلسه است و هر جلسه بین 45 تا 60 دقیقه طول به طول می‌انجامد. توجه داشته باشید که پیگیری جلسات مشاوره بسیار اهمیت دارد و در غیر این صورت نتیجه مورد انتظار حاصل نخواهد شد.

کودکان از چه سنی می توانند از خدمات مشاوره استفاده کنند؟  

تاثیر مشغله کاری بر تربیت فرزندان

تــربیت کودک از همان لحظه تولد آغاز می‌شود و ممکن است حتی والدین در برخورد با نوزاد خود نیز با چالش‌های زیادی رو به رو شوند. از این رو روانشناسان کودک می توانند از همان لحظه تولد به شما کمک کنند که بهترین سبک فرزندپروری را در پیش بگیرید، از نیازهای رشدی فرزندتان آگاه شوید و به سلامت روان او کمک کنید. به همین خاطر در سنین بسیار پایین درست است که کودکان نمی‌توانند خود از خدمات مشاوره بهره بگیرند اما والدین با شرکت در جلسات می‌توانند به آن‌ها کمک کنند.

توصیه نهایی در مورد مشاوره کودک و روش های تربیت فرزندان

خبر خوب برای والدین این است که حتی اگر فرزندان شما بعضی از عادات بد را آموخته باشند، هنوز هم برای تربیت صحیح دیر نیست. شما می‌توانید با یادگیری اصول کنترل احساسات خود و شناخت کامل روانـشناسی کودک و متودهای صحیح تربیتی، فرزندانتان را برای شکوفایی در اجتماع و زندگی آینده تربیت کنید. تجربه ما در این زمینه نشان داده که کلید موفقیت در تربیت کودک، تــغییر رفتار والدین می‌باشد. کافی است صبر وحوصله داشته باشید و راهکارهای تربیتی کودک را به درستی بیاموزید و این مسئله را جدی بگیرید.

نکات مهم در مورد تربیت کودک و روشهای تربیت فرزند

ضرورت مشاوره

کودکان، آینده داران یک جامعه هستند و می توانند تعیین کنند که خانواده و جامعه به چه سویی حرکت کند و خود در آینده فرزندانی تربیت می کنند که در اکثر مواقع با همان سبک تربیتی والدین خودشان خواهد بود. هیچ چیزی به اندازه تـاثیر محیط و محله بر کودک و تربیت صحیح والدین در شکل گیری شخصیت فرزندان تاثیرگذار نیست.
والدین موظفند که فرزندان خود را به شیوه ای صحیح تربیت کنند تا آنان در بزرگسالی با بحران های اساسی در شخصیت خود و اخــتلالات روانی مواجه نشوند و از سویی بتوانند نقشی موثر در رشد و شکوفایی جامعه خود ایفا کنند. مشاوره کودک علمی تخصصی است که در همین جهت والدین را یاری می کند. با کمک گرفتن از مشاوران متخصص در حوزه کودک می توانید با استفاده از راهکارهای صحیح و اصولی بهترین سبک در تربیت فرزند خود را در پیش بگیرید. همچنین می توانید از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

امروزه بسیاری از والدین به ضرورت سـلامت روان و اهمیت آن واقف هستند اما به دلایلی همچون مشکلات مالی و کمبود وقت امکان شرکت در جلسات مشاوره حضوری را ندارند و در نتیجه از دریافت مشاوره کودک صرف نظر می‌کنند. این در حالیست که می‌توانید خدمات مشاوره کودک را از طریق تلفن دریافت نمایید.
مرکز مشاوره حامی هنر زندگی امکان مشاوره تلفنی را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید با مشاوران تماس گرفته و از خدمات آنان بهره‌مند شوید. کیفیت مشاوره تلفنی به همان اندازه مشاوره حضوری است. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کودک کلیک کنید.

سوالات متداول

_مشاوره در چه زمینه هایی به ما کمک می کند؟
مشاوره کودک می تواند در تمامی زمینه های مربوط به کودکان، به والدین کمک کند. والدینی که در چگونگی تربیت فرزند خود مشکل دارند، و یا والدینی که کودکی مبتلا به اختلال یا مشکل جمسی دارند، همه و همه می توانند در جهت افزایش سلامت روان کودک خود از مشاوره کودک کمک بگیرند.

_آیا برای کودکی که بسیار کم سن هست نیز می توان از مشاوره کودک استفاده کرد؟
بله؛ توجه داشته باشید که در این موارد مشاور متخصص کودک جلسات مشاوره را با والدین پیش می برد و به ان ها کمک می کند تا رفتار خود را به گونه ای تنظیم کنند که اثربخشی آن را بر روی کودک خود ببینند. متخصصان حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاری تان کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*