ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست بیش فعالی کودک | تست آنلاین تشخیص بیش فعالی و نقص توجه در کودکان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تست تشخیص بیش فعالی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بیش فعالی و نقص توجه از جمله اختلالات عصبی رشدی است که در کودکان بسیار دیده می‌شود. به همین خاطر تست تشخیص بیش فعالی و نقص توجه همواره مورد توجه متخصصین و والدین بوده است. این تست‌ها به گونه‌ای عمل می‌کنند که بتوانید راجع به وضعیت سلامت روان کودک خود و میزان مشکلات آنان به تشخیص نسبی دست پیدا کنید و در صورت احساس مشکل برای بررسی بیشتر، با یک مشاور و روانشناس صحبت نمایید. باید توجه داشته باشید که بعضی از رفتارهای شیطنت آمیز در کودکان به ویژه پسر بچه‌ها، والدین را دچار این شک و تردید می‌کند که مبادا فرزندشان دچار اختلال بیش فعالی شده باشد؛ به همین دلیل بهتر است با ما همراه باشید تا بتوانید به تصمیم درستی درباره کودک خود دست یابید. برای انجام تست روانشناسی در زمینه های دیگر کلیک کنید.
 

تماس با مشاور

اختلال بیش فعالی چیست؟

بیش فعالی ADHD، یک اختلال عصبی-رشدی است که نشانه‌های آن از ابتدای کودکی قابل تشخیص است. این اختلال، معمولاً تا قبل از رسیدن کودک به سن هفت سالگی تشخیص داده می‌شود. اختلال بیش فعالی در یک بیان ساده به این معناست که کودک بدون احساس خستگی مشغول فعالیت است. کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی، معمولاً نمی‌توانند به راحتی سر جای خود بنشیند. اگر این کودکان را به ساکت نشستن در یک نقطه مجبور کنید آن‌ها دائماً سرجای خودشان تکان می‌خورند و نمی‌توانند برای مدتی بی‌حرکت بنشیند. اگر این اجبار برای آن‌ها وجود نداشته باشد معمولاً همواره در حال فعالیت و بازی کردن هستند.

علائم ADHD چیست؟

همه بچه‌ها گاهی برای توجه کردن، گوش دادن و پیروی از دستورالعمل‌ها مانند اینکه بی‌حرکت بنشینند یا منتظر نوبت خود بمانند، تقلا کرده و به سختی همکاری می‌کنند. اما برای کودکان مبتلا به ADHD، چالش ها سخت تر است و اغلب مواقع اتفاق می افتد. کودکان مبتلا به ADHD می توانند علائمی را در هر یک یا همه موارد زیر نشان دهند:

بی توجهی

کودکانی که بی توجه هستند به راحتی حواسشان پرت می شود، در تمرکز حواس، متمرکز ماندن و ثابت ماندن در کار مشکل دارند. آن ها ممکن است به خوبی به دستورالعمل ها گوش ندهند، جزئیات مهم را از دست بدهند و کاری را که شروع کرده اند به پایان نرسانند. آن ها می توانند بسیار رویاپردازی کنند یا بیش از حد به خود مشغول شوند و یا غافل و فراموشکار به نظر برسند و چیزهای خود را گم کنند.

بیش فعالی

کودکان بیش فعال، نا آرام و بی قرار هستند و به راحتی خسته می شوند. آن ها ممکن است با در یک جا نشستن یا ساکت ماندن در صورت لزوم مشکل داشته باشند. با عجله کارها را انجام می دهند و اشتباهاتی از سر بی دقتی مرتکب شوند. آن ها به صعود کردن به بلندی ها مانند پله ها علاقه دارند، می پرند یا در حالی که نباید بالا بروند سعی می کنند حرکت رو به بالا داشته باشند. بدون این که بدانند به گونه ای عمل می کنند که شرایط و آرامش دیگران را مختل کند.

تکانشگری

بچه هایی که تکانشی هستند قبل از اینکه فکر کنند خیلی سریع عمل می کنند. آن ها اغلب حرف را قطع می کنند، ممکن است چیزها و یا افراد را فشار دهند یا چنگ بزنند و برایشان سخت است که منتظر بمانند. بدون درخواست اجازه کارهایی را انجام می دهند، در کارهایی که مال آن ها نیست دخالت کرده و انجام می دهند یا به روش های خطرناک رفتار می کنند. ممکن است واکنش های احساسی داشته باشند که برای موقعیت مورد نظر خیلی شدید به نظر می رسد.

گاهی اوقات والدین و معلمان علائم ADHD را زمانی که کودک بسیار کوچک است متوجه می شوند. اما طبیعی است که بچه های کوچک حواسشان پرت شده، بی قرار، بی حوصله یا تکانشی باشند. این موارد همیشه به این معنی نیست که کودک دارای بیش فعالی است. توجه داشته باشید که فعالیت و خویشتن داری با رشد کودکان کم کم رشد می کند. بچه ها این مهارت ها را با کمک والدین و معلمان یاد می گیرند. اما برخی از بچه ها در توجه کردن، قرار گرفتن، گوش دادن یا انتظار کشیدن خیلی بهتر از قبل نمی شوند. وقتی این چیزها ادامه پیدا کرد و شروع به ایجاد مشکلات در مدرسه، خانه و دوستان کرد، ممکن است می توان گفت کودک ADHD می باشد.

اینفوگرافیک تست بیش فعالی کودک

 اینفوگرافیک تست بیش فعالی کودک

اختلال بیش فعالی همراه با نقص توجه

نقص توجه، یکی از ویژگی‌های اصلی است که می‌تواند همراه اختلال بیش فعالی باشد. بر اساس آخرین نسخه راهنمای تشخیصی بیماری‌ها و اختلالات روانپزشکی، بیش فعالی می‌تواند سه حالت مختلف داشته باشد.

1. اختلال بیش فعالی خالص

2. اختلال نقص توجه خالص

3. اختلال بیش فعالی همراه با نقص توجه

شرایطی که نقص توجه همراه با بیش فعالی در فرد اتفاق می‌افتد به این معناست که علاوه بر تمام ویژگی‌هایی که برای کودک بیش فعال عنوان کردیم، وی در نگه داشتن تمرکز خود بر روی مسائل نیز دچار مشکل است و معمولا مسائل مختلف را فراموش می‌کند، به زودی از انجام دادن کارها خسته می‌شود و نمی‌تواند یک فعالیت مشخص را تا پایان ادامه دهد. برای آگاهی بیشتر در زمینه اختلال بیش فعالی در کودکان کلیک کنید.

تشخیص و تست بیش فعالی کودک

بیش فعالی اختلالی است که به کمک یک تست نمی‌توانیم آن را به طور قطعی تشخیص دهیم. برای تشخیص اختلال بیش فعالی روانشناس می‌باید مجموعه‌ای از عوامل را در نظر بگیرد که مهمترین آن‌ها مشاهدات بالینی از کودک است. نسخه راهنمای اختلالات روانپزشکی معتقد است که اختلال بیش فعالی می‌بایست تا پیش از سن دوازده سالگی شروع شده باشد و حداقل در دو محیط متفاوت مثل خانه، مدرسه یا در میان جمع دوستان و اقوام دیده شده باشد. برای تشخیص اختلال بیش فعالی چک لیست های مختلفی موجود است که با استناد به آن ها می‌توان تا حدودی به این نتیجه رسید که آیا کودک مبتلا به اختلال بیش فعال هست یا خیر.

تست تشخیص بیش فعالی در کودک

نحوه انجام تست : هریک از عبارات زیر را با دقت بخوانید و بگویید که آیا کودک شما این ویژگی‌ها را دارد یا خیر. در صورتی که عبارت مورد نظر کودک شما را توصیف می‌کند از نشانه (+) و در صورتی که کودک شما را توصیف نمی‌کند از نشانه (-) استفاده کنید. در صورتیکه با پایان تست، کودک شما حداقل 6 نشانه (+)، دریافت کرده بود، بهتر است برای بررسی بیشتر به یک متخصص مراجعه کنید.

  1. هنگامی که بر روی صندلی نشسته است دائماً با دست یا پاهای خود بازی می‌کند.
  2. اکثر اوقات علی رغم اینکه به او گفته شده است باید روی صندلی بنشیند صندلی خود را ترک می‌کند و راه می‌افتد.
  3. در مکان‌هایی که می‌باید ساکت باشد شروع به دویدن و سروصدا می‌کند.
  4. معمولاً نمی‌تواند آرام و بدون ایجاد سروصدا به بازی و یا مشارکت در فعالیت‌های اوقات فراغت بپردازد.
  5. همواره آماده حرکت کردن و فعالیت است.
  6. اکثر اوقات بسیار حرف می‌زند.
  7. غالباً پیش از آنکه سوال به اتمام برسد جواب می‌دهد.
  8. معمولاً در رعایت کردن نوبت‌ها دچار مشکل است و نمی‌تواند تا رسیدن به نوبت خودش صبر کند.
  9. معمولاً میان مکالمات و فعالیت‌های دیگران می‌پرد و نمی‌گذارد آن‌ها کارشان را به راحتی انجام دهند.

در صورتی که طبق این تست تشخیص بیش فعالی در کودک خود دادی بر روی درمان بیش فعالی کلیک کنید.

نشانه های مکمل برای تشخیص اختلال بیش فعالی

بر اساس دستورالعمل تشخیص گذاری بیماری‌های روانی، حتی اگر کودکتان در تست فوق ۶ نشانه یا بیشتر را داشته باشد، صرفاً در شرایطی می‌توانید احتمال اختلال بیش فعالی را مطرح کنید که این چهار شرط مطرح باشند.

A- هیچ بیماری یا اختلال روانی دیگری نمی‌تواند نشانه‌های فوق را توجیه کند.

B- نشانه‌های فوق در عملکرد تحصیلی و اجتماعی کودک اختلال ایجاد کرده‌اند.

C- نشانه ها در دو محیط متفاوت مثل مدرسه، خانواده و جمع دوستان دیده شده باشند.

D- رفتارهای کودک پیش از رسیدن به سن ۱۲ سالگی شروع شده باشد.

تست اختلال بیش فعالی کودک همراه با نقص توجه

همانند دستورالعمل پیشین، به این عبارات نیز پاسخ دهید. چنانچه فرزند شما، علاوه بر نشانه‌های تست قبلی، حداقل 6 نشانه از نشانه‌های زیر را نیز دارد، اختلال او از نوع بیش فعالی همراه با نقص توجه است. اگر کودک شما این نشانه‌ها را دارد اما نشانه‌های بیش فعالی را ندارد، وی دچار اختلال نقص توجه خالص می‌باشد. 

1- معمولاً برایش سخت است که به جزئیات توجه داشته باشد و یا بی دقتی‌های بسیاری در انجام تکالیف مدرسه دارد.

2- ناتوانی در حفظ توجه بر روی یک مسئله.

3- معمولاً هنگامی که با او صحبت می‌شود به نظر می‌رسد که به صحبت‌ها گوش نمی‌دهد.

4- معمولاً در گوش دادن کامل به دستورالعمل‌ها ناتوان است و در نتیجه به خوبی نمی‌داند که چگونه یک کار را انجام دهد.

5- اغلب در سازماندهی کارها و فعالیت‌ها با دشواری مواجه است.

6- به سرعت دچار حواس پرتی می‌شود.

7- معمولاً انجام کارهای روزانه را فراموش می‌کند.

8- معمولاً وسایلش را جا می‌گذارد یا چیزهایی که برای کامل کردن کارها لازم است را فراموش می‌کند.

9- نسبت به انجام کارهایی که احتیاج به تمرکز و توجه طولانی مدت دارند بی‌علاقه است.

تست بیش فعالی کودک چقدر برای تشخیص کافی است؟

توجه داشته باشید که تست تشخیص بیش فعالی کودکان، اگرچه می تواند تا حدودی آرامش خاطر را در والدین ایجاد کند اما نباید این نکته را فراموش کرد که تشخیص دقیق بیش فعالی، صرفاً برعهده یک متخصص در زمینه کودکان می‌باشد. نتایج تست‌ها چه به صورت منفی و چه به صورت مثبت بیان شوند نمی‌توانند به معنای تشخیص قطعی بیش فعالی در کودک باشند. به همین خاطر بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به علل رفتارهای کودک خود یا اطمینان از وجود یا عدم وجود اختلال بیش فعالی با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید.

مراجعه به متخصص

در صورتیکه فرزند شما در یکی از تست های بالا یا هر دو تست حداقل 6 نشانه بیش فعالی و نقص توجه را داشته باشد، می‌بایست برای بررسی دقیق و تفسیر نتایج به روانشناس کودک مراجعه کنید. درصورتیکه در، درمان اختلال بیش فعالی کوتاهی شود می‌تواند مشکلات بسیاری از جمله افت تحصیلی یا سرخوردگی از تحصیل را به همراه داشته باشد.

چنانچه کودکتان در تست‌های بالا دارای اختلال تشخیص داده نشده است اما شما احساس می‌کنید که رفتارهای وی نیاز به بررسی بیشتر دارد؛ بهتر است در این زمینه با یک متخصص مشورت کنید زیرا برخی مواقع نشانه‌ها می‌تواند زیر حد آستانه اما نیازمند توجه باشد. حتی ممکن است نشانه‌هایی که شما را نگران کرده‌اند علائم یک اختلال دیگر باشند. در نتیجه بهتر است برای بررسی‌های تکمیلی اقدام نمایید. ما در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به صورت تلفنی به بررسی بیشتر بیش فعالی و نقص توجه در کودک خود بپردازید. برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

اگر نشانه‌ها صرفا در محیط مدرسه دیده شوند، کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی است؟

خیر، برای تشخیص بیش فعالی می‌بایست این رفتارها حداقل در دو محیط دیده شده باشند. با این حال اگر چنین رفتارهایی را در کودک خود مشاهده کرده‌اید بهتر است با یک متخصص برای بررسی‌های بیشتر مشورت نمایید. برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*